ελληνική μουσική
    509 online   ·  210.872 μέλη
    giwrgos4vasilisp
    15.12.2004, 17:01
    Itan kapios stin teleutea sinaulia ton termiton 10 xronia meta tin dialisi?

    an nai pies oi entiposis?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-02-2006 20:11 ]
    dimko
    15.12.2004, 21:53
    Αν υπήρξαν ποτέ ας πούμε πέντε ΜΕΓΑΛΑ ROCK ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ στην Ελλάδα οι Τερμίτες ήταν σίγουρα ένα από αυτά. "Η αμαρτωλή Μαρία" , "Τσιμεντένια Τραίνα", "Περιμένοντας τη βροχή" είναι τίτλοι εξαίσιων δίσκων τους που δείχνουν το μέγεθος του συγκροτήματος.

    Όσν αφορά τωρα στην προκείμενη συναυλία πολύ καλή μεν, κολπάκι της εταιρείας δε. Οk, ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να ακούσεις τη μουσική που αγαπάς, παιγμένη μάλιστα πολύ καλά, αλλά ο Κότσιρας είτε το θες έιτε όχι έιναι μια γενια μετά. Ο Τσακνής είχε βγάλει το πρώτο του δίσκο μισό μισό με τη Βόσσου, δυο χρόνια πριν βγάλουν το τελευταίο τους οι Τερμίτες. Μπορεί να με απατά η μνήμη μου, αλλά από όσο θυμάμαι ο Βασιλάκης δεν είχε κάνει κάτι μαζί με τους Τερμίτες, όσο αυτοί υπήρχαν μαζί. Απο που κι ως που τέτοια φιλία ξαφνικά; Όπως και να χει όλους τους παραπάνω τους εκτιμώ και δε θέλω να τους μειώσω καλλιτεχνικά. Απλά θέλω να πω μια τέτοιου είδους συνάθροιση καλλιτεχνών δεν πρέπει να ήταν και τόσο αυθόρμητη.

    Χάι λάιτ:
    Μιτζέλος ξεκινά εισαγωγή από Σκόνη.
    Κότσιρας μπαίνει κεφάτος να τραγουδήσει και....
    Μπερδεύεται με καλώδιο Μιτζέλου
    Παύση
    Μιτζέλος ξεκινά εισαγωγή από Σκόνη.

    Χειρότερη στιγμή της Βραδυάς:
    Η Διφωνία του Βασίλη στο "Διδυμότειχο Μπλουζ" ήταν ένα συνεχές αποτυχημένο Φάλτσο.

    Καλύτερη Στιγμή:
    Η πολυαγαπημένη μου "Πρώτη Εποχή"

    giwrgos4vasilisp
    16.12.2004, 18:17
    pextikan mono ta tragoudia p ixografi8ikan?
    to solo sti arxi tou rock n roll st krevati ine teleio...
    KIT_KAT
    17.12.2004, 17:47
    Εγώ που είμαι μισή τριακονταετία μικρότερη από το dimko και ως εκ τούτου αρκετά μικρή για να γνωρίζω πολλά τραγούδια των Τερμιτών, όταν πήγα στην εν λόγω συναυλία στα 16 μου ένιωσα πολύ έντονη μια νοσταλγία που δεν περίμενα... ίσως μου τη μετέδιδαν οι γύρω... ίσως φταίει ο ενθουσιασμός της τότε ηλικίας, πάντως τώρα γυρνώντας πίσω η συναυλία αυτή έχει χαραχθεί στη μνήμη μου σαν μία από τις καλύτερες που έχω παρευρεθεί...

    ΥΓ: Στη Θεσσαλονίκη πάντως δεν είχε ανέβει σύσσωμη η αποστολή (όσον αφορά τους... support καλλιτέχνες. Αν θυμάμαι καλά έλειπαν Παπακων/νου, Κατσιμίχας και Βαρδής). Την Αθηναϊκή συναυλία την είδα αργότερα σε βίντεο, μου φάνηκε πιο εντυπωσιακή μεν, λιγότερο "ζεστή" δε..
    giwrgos4vasilisp
    17.12.2004, 18:24
    genika to kino pano ine pio zesto
    antonLOrd
    22.01.2006, 14:22
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 15-12-2004 στις 21:53 έγραψε:

    Αν υπήρξαν ποτέ ας πούμε πέντε ΜΕΓΑΛΑ ROCK ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ στην Ελλάδα οι Τερμίτες ήταν σίγουρα ένα από αυτά. "Η αμαρτωλή Μαρία" , "Τσιμεντένια Τραίνα", "Περιμένοντας τη βροχή" είναι τίτλοι εξαίσιων δίσκων τους που δείχνουν το μέγεθος του συγκροτήματος.

    Όσν αφορά τωρα στην προκείμενη συναυλία πολύ καλή μεν, κολπάκι της εταιρείας δε. Οk, ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να ακούσεις τη μουσική που αγαπάς, παιγμένη μάλιστα πολύ καλά, αλλά ο Κότσιρας είτε το θες έιτε όχι έιναι μια γενια μετά. Ο Τσακνής είχε βγάλει το πρώτο του δίσκο μισό μισό με τη Βόσσου, δυο χρόνια πριν βγάλουν το τελευταίο τους οι Τερμίτες. Μπορεί να με απατά η μνήμη μου, αλλά από όσο θυμάμαι ο Βασιλάκης δεν είχε κάνει κάτι μαζί με τους Τερμίτες, όσο αυτοί υπήρχαν μαζί. Απο που κι ως που τέτοια φιλία ξαφνικά; Όπως και να χει όλους τους παραπάνω τους εκτιμώ και δε θέλω να τους μειώσω καλλιτεχνικά. Απλά θέλω να πω μια τέτοιου είδους συνάθροιση καλλιτεχνών δεν πρέπει να ήταν και τόσο αυθόρμητη.

    Χάι λάιτ:
    Μιτζέλος ξεκινά εισαγωγή από Σκόνη.
    Κότσιρας μπαίνει κεφάτος να τραγουδήσει και....
    Μπερδεύεται με καλώδιο Μιτζέλου
    Παύση
    Μιτζέλος ξεκινά εισαγωγή από Σκόνη.

    Χειρότερη στιγμή της Βραδυάς:
    Η Διφωνία του Βασίλη στο "Διδυμότειχο Μπλουζ" ήταν ένα συνεχές αποτυχημένο Φάλτσο.

    Καλύτερη Στιγμή:
    Η πολυαγαπημένη μου "Πρώτη Εποχή"







    Τι...??? Φάλτσο στο Διδυμότειχο Μπλουζ.??? Δεν θέλω να σε θίξω αλλά καλά θα κάνεις να χρησιμοποιείς μπατονέτες..
    DavidDT
    22.01.2006, 21:03
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 22-01-2006 στις 14:22 έγραψε:


    Τι...??? Φάλτσο στο Διδυμότειχο Μπλουζ.??? Δεν θέλω να σε θίξω αλλά καλά θα κάνεις να χρησιμοποιείς μπατονέτες..

    [/I]




    kalouka
    23.01.2006, 08:36
    αν και δεν πήγα στη συναυλία (την είδα αργότερα) δεν νομίζω ότι τα πράγματα ήταν τόσο κακά έτσι και αλλιώς η συναυλία είχε μορφή πανηγυριού τα τραγούδια δεν ήταν όλα τερμίτες .Πιστεύω για την συμμετοχη των αλλων ότι ήρθαν κάποιοι φίλοι τους να παίξουν τραγούδια τους γιατί έτσι γούσταραν.Ειμαι οπαδός τους απο τότε που ξεκίνησαν δεν περίμενα αυτή τη συναυλία για να τους εκτιμήσω άλλωστε πολλά συγκροτήματα στην τελευταία τους συναυλία καλούν διάφορους (βλέπε ΠΥΞ ΛΑΞ)

    mad_nassos
    10.02.2006, 01:06

    Σιγά ρε παιδιά, μια χαρά ήταν η παρουσία του Παπακωνσταντίνου!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mad_nassos στις 16-09-2012 17:16 ]


    eneni
    10.02.2006, 01:45
    πωπωωωω τι θυμηθηκα! Σχολειο, 3. λυκειου ημουν, κοπανα απο φροντιστηρια κλπ για να παω Αθηνα, στη συναυλια!
    Δεν ξερω αν ηταν οντως τοσο καλη επισης δεν ξερω αν ηταν κολπο της εταιρειας (δε το πιστευω κιολας) αλλα για μενα ηταν απ τις καλυτερες που εχω παει. Τα τραγουδια (πολλα απο τα οποια δεν ηξερα),ο κοσμος, οι ιδιοι οι τερμιτες και η συγκινηση τους που επαιζαν παλι μαζι μπροστα σε ενα τετοιο κοινο, οι φιλοι τους....ηταν πολυ ομορφα.
    Και το cd νομιζω που βγηκε μετα ειναι καλο και καλως κυκλοφορησε (για να μαθαινουμε και οι νεωτεροι). Και εκει πρωτοακουσα και ενα πολυ αγαπημενο μου πια τραγουδι, την πρωτη εποχη!


    dimko
    13.02.2006, 15:31
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 22-01-2006 στις 14:22 έγραψε:


    Τι...??? Φάλτσο στο Διδυμότειχο Μπλουζ.??? Δεν θέλω να σε θίξω αλλά καλά θα κάνεις να χρησιμοποιείς μπατονέτες..

    [/I]




    Δε θίγεις εμένα, τον εαυτό σου θίγεις. Οι μπατονέτες είναι για εξωτερική χρήση. Εσύ τις φτάνεις ως τον εγκέφαλο.
    antreas_dr
    13.02.2006, 16:11
    Ημουν και εγώ εκεί!
    Ηταν πολύ καλή συναυλία και το "live" cd που κυκλοφορεί αποδίδει την ατμοσφαιρα της πολύ καλά!

    Θα ήθελα να αναφερθώ στον γιά του Αντώνη Μιντζελου τον Μιντζέλο Μιντζέλο ο οποίος έπαιξε κιθάρα σε μερικά κομμάτια σε κείνο το live και ήταν εξαιρετικος. Δυστυχώς όμως χθές έμαθα οτι ο Μιντζέλος Junior δεν είναι πιά μαζί μας. Σκοτώθηκε αυτό το Σάββατο το βράδυ σε τροχαίο με μηχανή!!!

    Παιδιά ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!!!!!!!!!
    antonLOrd
    14.02.2006, 14:30
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 13-02-2006 στις 15:31 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 22-01-2006 στις 14:22 έγραψε:


    Τι...??? Φάλτσο στο Διδυμότειχο Μπλουζ.??? Δεν θέλω να σε θίξω αλλά καλά θα κάνεις να χρησιμοποιείς μπατονέτες..






    Δε θίγεις εμένα, τον εαυτό σου θίγεις. Οι μπατονέτες είναι για εξωτερική χρήση. Εσύ τις φτάνεις ως τον εγκέφαλο.

    [/I]



    Η αλήθεια είναι ότι καθαρίζω το αυτί μέχρι μέσα..Κάπου όμως με σταματάει το τύμπανο.. Ίσως εσένα να έχει τρυπήσει και για αυτό μάλλον ξέρεις πως είναι να τις χρησιμοποιείς μέχρι τον εγκέφαλο...
    vouliakis
    14.02.2006, 20:10
    antonLOrd και dimko: γράφω έχοντας το “πλεονέκτημα” να σας γνωρίζω και τους δυο (και να γνωρίζω πόσο ευγενικοί άνθρωποι είστε και οι δυο) και το “μειονέκτημα” να μην έχω ακούσει την ηχογράφηση, ούτε να έχω παρακολουθήσει τη συγκεκριμένη συναυλία.

    Λοιπόν, Αντώνη (παρ΄το σαν γνώμη προσωπική, δική μου και όχι σαν συμβουλή), ο φανατισμός σίγουρα δεν ωφελεί. Δεν νομίζω ο Δημήτρης να είχε κακή πρόθεση. Θα μπορούσες, απλά, να του ζητήσεις με καλύτερο τρόπο, να σου εξηγήσει τι εννοεί.

    Έπειτα, είσαι σίγουρος πως αυτό που άκουσες στο cd είναι το ίδιο με αυτό που άκουσε ο Δημήτρης στη συναυλία?

    Ας αφήσουμε, λοιπόν, τις μπατονέτες και ας επιστρέψουμε στην ουσία της συζήτησης…





    antonLOrd
    14.02.2006, 21:09
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 14-02-2006 στις 20:10 έγραψε:

    antonLOrd και dimko: γράφω έχοντας το “πλεονέκτημα” να σας γνωρίζω και τους δυο (και να γνωρίζω πόσο ευγενικοί άνθρωποι είστε και οι δυο) και το “μειονέκτημα” να μην έχω ακούσει την ηχογράφηση, ούτε να έχω παρακολουθήσει τη συγκεκριμένη συναυλία.

    Λοιπόν, Αντώνη (παρ΄το σαν γνώμη προσωπική, δική μου και όχι σαν συμβουλή), ο φανατισμός σίγουρα δεν ωφελεί. Δεν νομίζω ο Δημήτρης να είχε κακή πρόθεση. Θα μπορούσες, απλά, να του ζητήσεις με καλύτερο τρόπο, να σου εξηγήσει τι εννοεί.

    Έπειτα, είσαι σίγουρος πως αυτό που άκουσες στο cd είναι το ίδιο με αυτό που άκουσε ο Δημήτρης στη συναυλία?

    Ας αφήσουμε, λοιπόν, τις μπατονέτες και ας επιστρέψουμε στην ουσία της συζήτησης…










    Έχεις δίκιο Παναγιώτη.. Δημήτρη συγνώμη, έπρεπε να φερθώ πιο ήρεμα..
    Έλα να κεράσω....
    agriolouloudo
    19.02.2006, 18:04
    Αντρέα,είναι ό,τι πιο τραγικό έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό!!Αν δεν κάνω λάθος,ήταν μόνο 23 ετών...Σε παρακαλώ,αν ξέρεις κάτι περισσότερο,πες το και σ'εμάς.Θα ήθελα να έχω πάει στην κηδεία,αλλά δυστυχώς το έμαθα πολύ αργά και δεν ήξερα και πού γινόταν...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : agriolouloudo στις 19-02-2006 18:07 ]
    dimko
    18.04.2006, 17:58
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 14-02-2006 στις 21:09 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 14-02-2006 στις 20:10 έγραψε:
    [i]
    antonLOrd και dimko: γράφω έχοντας το “πλεονέκτημα” να σας γνωρίζω και τους δυο (και να γνωρίζω πόσο ευγενικοί άνθρωποι είστε και οι δυο) και το “μειονέκτημα” να μην έχω ακούσει την ηχογράφηση, ούτε να έχω παρακολουθήσει τη συγκεκριμένη συναυλία.

    Λοιπόν, Αντώνη (παρ΄το σαν γνώμη προσωπική, δική μου και όχι σαν συμβουλή), ο φανατισμός σίγουρα δεν ωφελεί. Δεν νομίζω ο Δημήτρης να είχε κακή πρόθεση. Θα μπορούσες, απλά, να του ζητήσεις με καλύτερο τρόπο, να σου εξηγήσει τι εννοεί.

    Έπειτα, είσαι σίγουρος πως αυτό που άκουσες στο cd είναι το ίδιο με αυτό που άκουσε ο Δημήτρης στη συναυλία?

    Ας αφήσουμε, λοιπόν, τις μπατονέτες και ας επιστρέψουμε στην ουσία της συζήτησης…










    Έχεις δίκιο Παναγιώτη.. Δημήτρη συγνώμη, έπρεπε να φερθώ πιο ήρεμα..
    Έλα να κεράσω....

    [/I]



    Χίλια Συγγνώμη κι από μένα για το flaming περί εγκεφάλου και μπατονετών...


    Για τον Βασιλάκη επιμένω. Η φωνή του είναι σε χειρότερη κατάσταση από το μαλλί του.
    antonLOrd
    19.04.2006, 12:51
    Ότι πεις εσύ...
    MakisH
    16.06.2006, 13:05
    Το μέλος antreas_dr στις 13-02-2006 στις 16:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ημουν και εγώ εκεί!
    Ηταν πολύ καλή συναυλία και το "live" cd που κυκλοφορεί αποδίδει την ατμοσφαιρα της πολύ καλά!

    Θα ήθελα να αναφερθώ στον γιά του Αντώνη Μιντζελου τον Μιντζέλο Μιντζέλο ο οποίος έπαιξε κιθάρα σε μερικά κομμάτια σε κείνο το live και ήταν εξαιρετικος. Δυστυχώς όμως χθές έμαθα οτι ο Μιντζέλος Junior δεν είναι πιά μαζί μας. Σκοτώθηκε αυτό το Σάββατο το βράδυ σε τροχαίο με μηχανή!!!

    Παιδιά ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!!!!!!!!!


    Καθώς έψαχνα τα bookmarks μου ξέθαψα αυτό το thread. Πραγματικά, δεν ξέρω, αλλά οι Τερμίτες είναι ένα συγκρότημα που με κάνει να λυπάμαι απίστευτα που δεν γεννήθηκα μερικά χρόνια πριν. Και τους γνώρισα το 2002, ούτε στη συναυλία δεν πήγα δηλαδή. Τόση ώρα διαβάζω αυτό το thread τόσο αποροφημένος και με μια βαθιά αίσθηση λύπης. Το post σου αυτό με αποτέλειωσε... Τον Α.Μιτζέλο τον είδα προσωπικά πριν μια συναυλία του στο Ηράκλειο το Νοέμβρη (ή Δεκέμβρη, δε θυμάμαι) και ήταν τρομερά κεφάτος και μάλιστα μιλούσε μετά στη συναυλία με μια τόσο έντονη αισιοδοξία. Πρέπει να του κόστισε πολύ. Κρίμα ρε γμτ.

    Ο Μαχαιρίτσας φέτος το καλοκαίρι θα κάνει περιοδεία μόνος του ή με το Μιτζέλο;
    termites
    18.12.2007, 01:04
    www.termitesband.com
    Η επισημη ιστοσελιδα των Τερμιτων