ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.876 μέλη

    Σονάτα για βιολί και πιάνο-Ledra Music Soloists

    andri14
    16.12.2004, 20:38
    Χθές το βράδυ -15/12/04- είχα πάει σε μια εκδήλωση που διοργανωνε το Ledra Music Soloists (Λευκωσία-Κύπρος) και ενθουσιάστηκα.

    Ήτανε ένα κονσέρτο σονάτας για βιολί και πιάνο από τρείς δημιουργούς που θα πώ παρακάτω.

    Και τα δύο παιδιά ήτανε έξοχα, εκτελέσεις επιπέδου( σπάνιες εκδηλώσεις για τα δεδομένα του τόπου) καθώς και πολύ συμβολική η συνάντηση των δύο. Πρόκειται για τους Ayse Karaoglan- βιολί και Νικόλα Κωσταντίνου-πιάνο.

    Η τουρκοκύπρια βιολονίστα είναι βοηθός εξάρχων της Κρατικής Ορχήστρας και Μπαλέτου της Άγκυρας, με πολλές εμφανίσεις και αξιόλογες συνεργασίες( Ορχήστρα Όπερας και μπαλέτου της Αυστραλίας, Συμφωνική Ορχήστρα του Σύδνευ, Australian National Ensembl, Sydney Bach Orchestra, Philarmonia Orchestra)

    O πιανίστας Νικόλας Κωσταντίνου όπως γράφεται έχει τη χάρη να εντυπωσιάζει το κοινό του με τις τολμηρές επιλογές παραδοσιακού και μοντέρνου ρεπερτορίου, οι δε ερμηνείες του έχουν χαρακτηριστεί ως κολοσσιαίες και δραματουργικά πλούσιες.Με πολλές συναυλίες σε Γαλλία, Ελλάδα, ΗΠΑ, Ουγγαρία, Φινλανδία, Κύπρο κ.α. και καταξιωμένες συνεργασίες (μαέστροι:Σπύρο Πύσινο, Άγη Ιωαννίδη, Ervin Acil, Maciej Zoltowski,άλλοι καλλιτέχνες:David Cohen,Erkki Rautio, Gabor Vagra κι άλλους)

    Το πρόγραμμα είχε ως εξής:

    Sonata for violin and piano in c sharp minor Op.21

    Ernst von Dohnanyi


    Allegro appassionato-attacca subito
    Allegro ma con tenerezza-attacca subito
    Vivace assai





    Sonata for violin and piano in G major

    Maurice Ravel


    Allegretto
    Blues-Moderato
    Prepetuum mobile-Allegro


    Sonata for piano and violin No. 2 in A major Op.100

    Johannes Brahms


    Allegro amabile
    Andante tranquillo-Vivace di piu
    Allegretto grazioso (quasi Andante)


    Τωρα βρε παιδία εγώ δε καταλαβαίνω και τίποτα με τα πιο πάνω για να σας πω (με τις περιορισμένες μουσικές μου γνώσεις) αλλά μπορώ να σας πω στα σίγουρα για το πανέμορφο ταξίδι που βίωσα στο κόσμο της μουσικής...ήταν ανεπανάληπτη αίσθηση γι αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας καθώς και πιστεύω τέτοιες προσπάθειες πρέπει να στηρίζονται όσο γίνεται.Εγώ προσωπικά λάτρεψα το δεύτερο μέρος του Ravel ίσως λόγω των μπλους και τζαζ επιρροών του...τέλεια!

    Η Ledra Music Soloists ιδρύθηκε με σκοπό να προωθήσει τη κλασσικη μουσική πρωταρχικά στη Κύπρο έρνοντας σε επαφή καταξιωμένους καλλιτέχνες από ολόκληρη την Ευρώπη.Για περισσότερα στοιχεία για τη Ledra Music Soloists και τις εκδηλώσεις της εδώ LMS



    Υ.Γ.: ελπίζω αύριο να έχω και κάποιες φωτο να βάλω εδώ[*]





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 16-12-2004 23:39 ]
    vouliakis
    16.12.2004, 22:45
    Ζεις δηλαδή κάτι ιδανικό: η αγάπη σου για τη μουσική θα σε οδηγήσει σιγά-σιγά στη γνώση της μουσικής (...δεν εννοώ να μάθεις κάποιο όργανο). Αυτή η "αφελής" προσέγγισή σου -σαν ακροάτρια- μπορεί να κάνει θαύματα και, σίγουρα, είναι προτιμότερη από την "λόγια" προσέγγιση πολλών από εμάς που έχουν "εμπειρία". Σε ζηλεύω...

    andri14
    16.12.2004, 23:33
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 16-12-2004 στις 22:45 έγραψε:

    Ζεις δηλαδή κάτι ιδανικό: η αγάπη σου για τη μουσική θα σε οδηγήσει σιγά-σιγά στη γνώση της μουσικής (...δεν εννοώ να μάθεις κάποιο όργανο). Αυτή η "αφελής" προσέγγισή σου -σαν ακροάτρια- μπορεί να κάνει θαύματα και, σίγουρα, είναι προτιμότερη από την "λόγια" προσέγγιση πολλών από εμάς που έχουν "εμπειρία". Σε ζηλεύω...







    Ωραια...κι εγω ζηλεύω όλους εσας που ξέρετε τόσα πράγματα για μουσική κι όχι μόνο.....αν και σίγουρα όλο αυτό βοηθάει, καθοδηγάει για να ερευνήσεις και να μάθεις για κάτι που σάρέσει...

    vouliakis
    16.12.2004, 23:49
    Για όσους ίσως δεν γνωρίζουν, ο Ernst von Dohnαnyi, γεννήθηκε στο Poszony της Ουγγαρίας το 1877 και πέθανε στη Νέα Υόρκη το 1960.
    Αγαπημένα του όργανα το πιάνο και το -προγενέστερο- πιανοφόρτε.
    Τον ενέπνεε η Ρομαντική Μουσική και συχνά συνέθετε έργα με Ρομαντικό ύφος.
    Διευθυντής της Budapest Philharmonic Orchestra (1919 -1944), έφυγε από την Ουγγαρία μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο και εγκαταστάθηκε στην Αμερική, όπου δίδαξε στο Florida State University...




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 17-12-2004 00:18 ]
    andri14
    17.12.2004, 00:05
    Επίσης ο Maurice Ravel γεννήθηκε στη Ρουμανία- Ciboure, Βasses-Pyrenees το 1875 και πέθανε το 1937 στο Παρίσι. Τη σονάτα για βιολί και πιάνο σύνθεσε τη περίοδο 1923-1927 και είναι αφιερωμένη στην Helene Jourdan-Morhange.
    Ακόμα δεν είναι ευρέως γνωστό ότι έχει γράψει δύο τέτοιες σονάτες, μια στα φοιτητικά του χρόνια που όμως βγήκε στην επιφάνεια τριάντα χρόνια μετα.

    Η Σονάτα για βιολί και πιάνο που άκουσα είναι γνωστή για το κεντρικό της θέμα το "Blues" καθώς είναι και πρωτοποριακό το ότι συμπεριλήφθηκαν στοιχεία μπλουζ σε τέτοια σονάτα.

    (Παναγιώτη (!!!!)είμαι καλή μαθήτρια είδες!...μαθαίνω )


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 17-12-2004 00:37 ]
    vouliakis
    17.12.2004, 00:07

    andri14
    17.12.2004, 00:08
    Quote:

    Το μέλος andri14 στις 17-12-2004 στις 00:05 έγραψε:

    Επίσης ο Maurice Ravel γεννήθηκε στη Ρουμανία- Ciboure, Βasses-Pyrenees το 1975 και πέθανε το 1937 στο Παρίσι. Τη σονάτα για βιολί και πιάνο σύνθεσε τη περίοδο 1923-1927 και είναι αφιερωμένη στην Helene Jourdan-Morhange.
    Ακόμα δεν είναι ευρέως γνωστό ότι έχει γράψει δύο τέτοιες σονάτες, μια στα φοιτητικά του χρόνια που όμως βγήκε στην επιφάνεια τριάντα χρόνια μετα.

    Η Σονάτα για βιολί και πιάνο που άκουσα είναι γνωστή για το κεντρικό της θέμα το "Blues" καθώς είναι και πρωτοποριακό το ότι συμπεριλήφθηκαν στοιχεία μπλουζ σε τέτοια σονάτα.

    (Παναγιώτη (!!!!)είμαι καλή μαθήτρια είδες!...μαθαίνω )





    ουπς...λαθος...γεννήθηκε το 1875
    vouliakis
    17.12.2004, 00:28
    Ωραία andri...και μια που η υπογραφή σου εδώ στο ΜΗ αρχίζει κάπως έτσι: αστερακι ...που κρατάς το φως, το ξέρεις ότι ο Dohnanyi έγραψε τις Variations on a Nursery Song, σαν παραλλαγές στο γνωστό τραγουδάκι Twinkle, Twinkle, Little Star?



    Υ.Γ.: μπορείς να διορθώσεις κάποιο λαθάκι στο post, επιλέγοντας "Επεξεργασία". Μου συμβαίνει κι εμένα συχνά...
    andri14
    17.12.2004, 10:14
    Η σχετική αφίσσα της εκδήλωσης.



    επισυναπτόμενα: ledra-poster.JPG