ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Απορία σχετικά με τα blog

    GALOIS
    27.07.2009, 21:22

    Κατ' αρχήν γεία σας.Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι τα tags σε ένα blog

    στο musicheaven και πώς φτείχνει κάποιος ένα tag???{#emotions_dlg.confused1}

    Ευχαριστώ εκ' τον προτέρον όποιον μπορεί να βοηθήσει

     


    jorge
    27.07.2009, 23:46

    Τα tags είναι λέξεις-κλειδιά που είναι αντιπροσωπευτικά του περιεχομένου κάποιου post. Σιγά-σιγά θα μπουν σε όλες τις ενότητες του MusicHeaven. Μέσω των tags μπορούν οι αναγνώστες να βρίσκουν τα κείμενα ή τις δημοσιεύσεις που τους ενδιαφέρουν.

    Όσο πιο πολλά tags έχει ένα post, τόσο πιο πιθανό είναι να εμφανιστεί σε αναζητήσεις χρηστών στο Google ή στο MusicHeaven. Posts που δεν έχουν tags είναι πολύ δύσκολο να ανακαλυφθούν.

    Για κάθε post θέλουμε τις 3-4 πιο αντιπροσωπευτικές λέξεις. Δεν θέλουμε posts που να έχουν εκατοντάδες λέξεις-κλειδιά γιατί μετά θα έχουμε άσχετα posts να εμφανίζονται όταν οι αναγνώστες ψάχνουν για κάτι συγκεκριμένο.

    Και βεβαίως, με τα tags μπορείτε να προσφέρετε στους αναγνώστες την δυνατότητα να βρίσκουν λίστα με τα posts σας όπως εσείς θέλετε.  Όποιος αναγνώστης επιλέγει πχ το tag "Τα αγαπημένα μου τραγούδια"" θα βλέπει τα σχετικά posts.

    Τα καλύτερα tags είναι λέξεις που χρησιμοποιούνται ξανά και ξανά σε περισσότερα από ένα posts.


    neerie
    05.08.2009, 13:04

    Όταν ανοίγουμε τη σελίδα με την "επεξεργασία/διαγραφή προηγούμενης ανάρτησης" από τη σελίδα διαχείρισης του blog, θα μπορούσε να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής περισσότερων από ένα ποστ με κάποιο κουτάκι στα αριστερά του κάθε ποστ, είτε για σκοπούς διαγραφής είτε για πρόσθεση ετικέτας (tag) κλπ; 

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή, απλά ψάχνω έναν τρόπο να μπορώ να επεξεργαστώ περισσότερα από ένα ποστ κάθε φορά και να μην χρειάζεται να πάω σε κάθε ποστ ξεχωριστά να του βάλω ετικέτα ή να το διαγράψω αν θέλω.

    Θενξ


    jorge
    06.08.2009, 12:52

    Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό neerie μου, αλλά θέλει αρκετή δουλίτσα.

    Πολύ καλή πρόταση πάντως, ευχαριστούμε.


    Tropaiatissa
    22.01.2010, 00:50

    Υπάρχει τρόπος να προσθέσω στο blog μου το Google Friend Connect? Το δοκίμασα αντί για το gadget μού εμφανίζει τον κώδικα.. {#emotions_dlg.confused1}


    jorge
    22.01.2010, 12:57
    Για λόγους ασφαλείας του MusicHeaven εχουμε απενεργοποιησει την ενσωμάτωση s c r i p ts.