ελληνική μουσική
    309 online   ·  210.877 μέλη

    Δολοφόνησαν τον Brian Jones;

    jorge
    31.08.2009, 21:43

    Ο Brian Jones ήταν από τα ιδρυτικά μέλη των Rolling Stones. Όμως τα ναρκωτικά δεν τον άφησαν να συνεχίσει κι έτσι αποχώρησε το 1969. Μετά από λίγο διάστημα βρέθηκε στην πισίνα του σπιτιού του νεκρός.

    Πρόσφατα όμως ένας άγγλος δημοσιογράφος, o Scott Jones, έδωσε στην αστυνομία νέες πληροφορίες σχετικά με το θάνατα του Brian Jones, που συνέλεγε επί 4 χρόνια.

    Ο εκπρόσωπος της Αστυνομίας είπε: «Τα έγγραφα αυτάθα εξεταστούν. Ωστόσο, ακόμη είναι πολύ νωρίς για να σχολιάσουμε το αποτέλεσμα».

    Το ρεπορτάζ του CNN έχει περισσότερες πληροφορίες.


    Orfeus
    01.09.2009, 01:44

    Ο Brian είχε προσλάβει έναν χτίστη, τον Frank Thorogood για να του επιδιορθώσει/χτίσει κάποια πράγματα στο σπίτι του. Ο Thorogood "κόλλησε" όμως αρκετό καιρό εκεί και η σχέση του με τον Brian  έγινε σιγά-σιγά στενά φιλική. Ένα βράδυ μάλωναν στην πισίνα και ο Thorogood έπνιξε τον Brian. Το ομολόγησε ο ίδιος το 1993 την ώρα που πέθαινε σε ένα νοσοκομείο.

    Υπάρχει και σχετική ταινία με τίτλο "Stoned" (2005)


    -----------------

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 01-09-2009 01:47 ]


    Oraclas
    01.09.2009, 12:43

    Πραγματικό ταλέντο της μουσικής ισάξιο του Syd Barrett, σε μία βιογραφία που είχα διαβάσει παλαιότερα για τους Rolling Stones, θεωρούσαν πως τον έφαγε ο Mic Jagger καθώς τον μύησε στον κόσμο των ναρκωτικών. Αυτήν την εκδοχή την είχα ακούσει, αλλά την ταινία δεν την έχω δει.


    Orfeus
    01.09.2009, 13:36

    Οι εκδοχές ήταν πολλές. Από τη στιγμή όμως που ομολόγησε ο ίδιος ο δολοφόνος....


    freakhood
    08.09.2009, 13:55

    Μιας και μιλάμε για συνομωσίες και επειδή έχω ασχοληθεί ελάχιστα με αυτά, επιτέψτε μου να αναφέρω κι εγώ την οπτική μου:

    Είναι κοινό μυστικό στους μουσικούς κύκλους από παλιά, πως τον Jones τον έφαγε ο Mick (ίσως και ο Keith παρέα). Αυτό σιγοψυθιρίζεται σχεδόν από τότε που έγινε. Όλα έχουν σχέση με το συμφέρον. Το οικονομικό δη.

    Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα στον κόσμο της showbiz (διοτι οι Stones από τα πρώιμα 70's ήταν Showbiz και μια καλοστημένη βιομηχανία μουσικής παρά μουσικοί με την έννοια του καλλιτέχνη. 'Εχουν γραφτεί άπειρα άρθρα και έχουν γυριστεί ακόμα και σχετικά ντοκυμαντερ για την επιχείρηση που άκουγε στο όνομα Stones). Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

    Και μιας και μιλάμε για Showbiz τι να πούμε για την υποκρισία που βασιλεύει σε παρόμοιες υποθέσεις? Όλος ο κόσμος στο hollywood λέει πως την ηθοποιό Νάταλι Γουντ την έφαγε ο άντρας της (για να μην μιλήσουμε για την Μονρόε). Ο ίδιος ο κιθαρίστας από τους hole (το γκρουπ της Courtney Love) έλεγε πως αυτή έφαγε τον Cobain.

    Για να μην πάμε πολύ πιο μακριά, στον θάνατο ενός πολιτικού, του Κέννεντυ. Ενώ είναι φως φανάρι πως δολοφονήθηκε από καταιγισμό αντιδιαμετρικών πυρών, η Αμερική εμμένει στην σαθρή άποψη πως η σφαίρα του Χάρβευ όσβαλντ τον σκότωσε. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως ο Όσβαλντ, ο επίδοξος δολοφόνος του Κέννεντυ δολοφονήθηκε μετά από λίγο αλλά ακόμα και αυτός ο δολοφόνος του Όσβαλντ ο Τζακ Ρούμπι πήρε μετά από λίγο το μυστικό στον τάφο του. Παρόλα αυτά είναι κοινό μυστικό στους κύκλους του καπιτωλίου πως τον Κέννεντυ τον έφαγε ο Χούβερ (και ποιός ξέρει ποιό άτυπο συμβούλιο).

    Όλες αυτού του είδους οι συνoμωσίες είναι πάρα μα πάρα πολύ καλά καλλυμένες και με τέτοιον τρόπο ώστε σε περίπτωση που φανερωθεί ακόμη και μικρό μέρος της αλήθειας, αυτό θα έχει καταστεί ανενεργό μετά από τόσα χρόνια που θα έχουν περάσει (και με τις τόσες μυθοπλασίες που πάνε συνοδεία μαζί). Αφήστε που όποιος γνώριζε κάτι και τόλμησε να ανοίξει το στόμα του, τον έφαγε το σκότος ή τον χαρακτηρίσαν τρελό, γραφικό ή άλλα πράγματα...(βλέπε περίπτωση Syd Barret και Pink Floyd). Αλλά συνήθως στις μεγάλες συνομωσίες φροντίζουν να κλείνουν για τα καλά όλα τα στόματα εκ των προτέρων! Υπάρχουν και εξαιρέσεις στις οποίες, μετά κόπων εκφοβισμών και πολλών βασάνων, αποκαλύπτεται η αλήθεια (βλέπε γουότεργκεητ) αλλά οι περιπτώσεις αυτές είναι σταγόνα στον ωκεανό.

    Και για να μεγαλώσω λιγάκι τον κύκλο αυτό, από τον φάκελο της Κύπρου μέχρι τους δίδυμους πύργους, κυριαρχεί (και θα κυριαρχεί) σκότος. Ας μην γελοιώμαστε. Τίποτα δεν είναι τυχαίο όπως προανέφερα. Και τα φαινόμενα σχεδόν πάντα απατούν.


    TRAVELOGUE
    16.09.2009, 09:33

    Καλημέρα, παιδιά!

    Αυτή την ιστορία περί δολοφονίας του Brian Jones και όχι τυχαίου θανάτου του, την πρωτάκουσα γύρω στο 1997, όταν ήμουν 15 ετών. Έψαξα ένα βιβλίο, το οποίο περιέχει αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία. Για οποιον ενδιαφέρεται...

    Paint It Black: The Murder Of Brian Jones του Geoffrey Giuliano

    Ευχαριστώ!