ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Ένταση στη φωνή μου.

    Aikaterinh2
    01.10.2009, 19:31

    Γειά σας, είμαι καινούργια και ευτυχώς βρήκα ένα φόρουμ που μιλάτε για φωνητική.

    Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα μικρο προβληματακι με την φωνή μου... χωρίς να το θέλω φυσικά

    Όταν κάποιος με εκνευρίσει Πάρα ΠΟΛΥ ο λαιμός μου αφου πάρω μια μεγαλη αναπνοή κάτι παθαίνει και άλλαζει ένταση απο χαμηλή ανεβαίνει αποτομα στη διαπασών με τις ανάλογες διακυμανσεις ψηλές ή μπασες με αποτέλεσμα όποιος έκανε το λα8ος να τα βάλει μαζι μου εστω και φωνητικά να προσπα8ει να φύγει απο κοντά μου λεγοντας μου μην φωναζεις μην τσιριζεις αυτη η φωνή σου!!!δεν την μπορώ κτλ

    (για να καταλάβετε, μια φορα όταν ημουν στο νοσοκομειο για μια μικρη επεμβαση στο ποδι μου, η συγκατοικος μου λυποθημησε και εγω σηκωσα την πτερυγα φωνάζοντας την αδελφήνα ερθει)

     

    Πως μπορώ να το ελέγχω? σιγουρα θα υπαρχει ενα κόλπο

    τέλος να επισημάνω πως όταν ειμαι νευριασμενη τραγουδάω παρεα με το ραδιοφωνο φυσικα χωρίσ να με ακουει κανεις  με κλειστα τα φωτα και κολλημενη στον τοιχο και μετα απο λίγο είμαι ήρεμη... είναι το ανχωλυτικο μου...

    ωδείο στην πολη που μένω δεν υπάρχει αλλα και να υπηρχε απο την ντροπη μου δε 8α μπορουσα να παω

     

    Ευχαριστω

    Αικατερίνη

    {#emotions_dlg.blush}


    BAGRATION
    02.10.2009, 22:03

    χμμμ...... αυτό δεν ελέγχεται εύκολα γιατί πάνω στην ένταση δεν κάθεσαι να σκεφτείς "κατσε να ελέγξω λίγο τη φωνή μου" σου βγαίνει αυθόρμητα....Κι εγώ αμα νευριάσω (αν και λίγο σπάνιο) με ακούει όλη η γειτονιά......

    Μάλλον προκαλείται γιατί σπρώχνεις πολύ αέρα την ώρα που φωνάζεις (ταυτόχρονα ίσως να κλείνεις και το λαιμό σου)

    Αν μπορείς εκείνη την ώρα προσπάθησε να μη σπρώχνεις πολύ αέρα από τη κοιλία ή το θώρακα την ώρα που μιλάς ζωηρά η φωνάζεις. Και να μη σφίγγεις (κλίνεις) το λαιμό σου γιατί αυτό σε αναγκάζει να σπρώξεις πολύ περισσότερο αέρα...

    Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-10-2009 22:06 ]


    freddieKrueger
    03.10.2009, 16:23

    Εγω δεν καταλαβα καλα τι ακριβως ζητας φιλη μου!Συμβουλη για να ελεγχεις την ενταση της φωνης σου οταν τραγουδας η οταν διαπληκτιζεσαι με καποιον?Αν ειναι για το πρωτο,νομιζω πως θα πρεπε να ελεγχεις τα νευρα σου παρα την ενταση της φωνης σου...απ οτι ξερω μαθηματα ορθοφωνιας για μπινελικωμα δεν υπαρχουν...

    Αν θες τη δικη μου γνωμη,νομιζω πως θα θελες να ασχοληθεις με το τραγουδι επειδη εχεις καταλαβει τοσο η ιδια οσο και οι διπλα σου οτι εχεις δυνατη φωνη...επισης νοιωιθω πως οταν τραγουδας με το ραδιωφωνο,το κανεις σε...πολυ δυνατες εντασεις!

    Μια φιλικη συμβουλη ειναι να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ να φωναζεις και να τραγουδας στη διαπασσων!Τραγουδω δε σημαινει παιρνω ενα μικροφωνο και φωναζω...σημαινει ΠΑΡΑΓΩ ΜΕΛΩΔΙΑ με τη φωνη μου...αυτο σημαινει πως μπορεις ΑΝΕΤΑ να τραγουδησεις σε ολη την εκταση της φωνης σου ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ τονο απο ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ μεχρι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ...

    Ειναι λιγες οι φωνες που μπορουν το παραπανω χωρις μαθηματα φωνητικης...οι πιο πολλοι δεν μπορουν να τραγουδησουν δυνατα τις χαμηλες η σιγανα τις ψηλες...παρα οταν ξεπερνουν καποιο οριο ΦΩΝΑΖΟΥΝ εστω και λιγο...

    Συμπερασματικα,αν ενδιαφερεσει για τον ελεγχο της εντασης της φωνης σου απλα και μονο οταν θυμωνεις και φωναζεις,οποιοδηποτε φωνητικο κολπο θα ηταν αχρηστο...μαλλον ελεγχος των νευρων σου πριν φωναξεις θα ηταν πιο ωφελιμος...αν σε ενδιφερει το τραγουδι,ΞΕΧΝΑ οτι εχεις δυνατη φωνη...τραγουδιστες δε γινονται οσοι εχουν δυνατη φωνη,γινονται οσοι εχουν ΩΡΑΙΑ φωνη!!!

    Φιλικα