ελληνική μουσική
    434 online   ·  210.858 μέλη

    studio recording με pc η ψηφιακο recorder ??

    jek
    14.10.2009, 16:41

    Μια μεγάλη καλησπέρα σε όλους .

    Δυστηχώς δεν γνωρίζω πολλά από ορολογίες κλπ αλλά θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε ποιο είναι ακριβώς το ερώτημά μου .

    Εχω στο σπίτι μου ένα μικρό χώρο (10 τ.μ.) και θέλω να τον χρησιμοποιήσω για να κάνω κάποιες ηχογραφήσεις .

    Πέρα από τα γνωστά (μικρόφωνα , ενισχυτές, καλώδια, ηχεία μόνιτορ κλπ) θέτω το εξής ερώτημα:

    Ποια η διαφορά της ηχογράφησης με pc ( με κάρτες ήχου και όλα τα παρελκόμενα) από την ηχογράφηση με κονσόλα που γράφει ψηφιακά και φτάνει μεχρι το τελικό σταδιο παραγωγής ( cd );

    Αν θέλετε κατι ποιο συγκεκριμένο πρόκειτε για ένα ψηφιακό πολυκάναλο (tascam 2488 neo) που εχω βρει και αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί όλοι μου λένε να προτιμήσω τη περίπτωση του pc (πράγμα που δεν θα μου άρεσε λόγω μη καλής σχεσης με τους υπολογιστές).

    Πέρα από τα συν και πλην που έχει το καθένα θέλω να ρωτήσω για το αποτέλεσμα , είναι το ίδιο κι αν όχι γιατί ;

     

    Ευχαριστω εκ των προτέρων όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν Γιάννης.


    darbukaboy
    15.10.2009, 21:59

    Κατι που θα μπορουσα πολυ γρηγορα να σκεφτω αν και δεν εχω καλη σχεση με τον τομεα της ηχογραφησης ειναι οτι με μια καλη καρτα ηχου(και εδω μπαινει το θεμα των χρηματων)πιστευω θα εχεις πολυ ποιοτικοτερο ηχο(αν εξαιρεσουμε βεβαια το θεμα μικροφωνο,καλωδιο κτλ που παιζουν και αυτα σημαντικο ρολο αλλα οχι σημαντικοτερο απο την καρτα ηχου).Αν σε ολο αυτο προσθεσεις και ενα καλο προγραμμα μιξης με δυνατοτητα προσθηκης διαφορων λειτουργιων(πραγμα δυσκολο νομιζω να το κανεις στο ψηφιακο recorder θα μπορεσεις πολυ αναλυτικοτερα να επεξεργαστεις το σημα σου!Οποτε θα συμφωνησω με ολους αυτους που σου λενε να κινηθεις με Pc...

    Καλο ψαξιμο!


    GALOIS
    16.10.2009, 13:21

    Αν και δεν γνωρίζω πολλά από ηχογράφηση θα σου πρότεινα και εγώ την ίδια λύση.Αν και το συγκεκριμένο recorder φαίνεται

    αρκετά καλό δεν σου το πρωτείνω.Δεν έχεις τόσες δυνατότητες επεξεργασίας και σίγουρα θα είναι πιο εύκολο με τον υπολογιστή.

    Όσο για το software υπάρχουν πολλές λύσεις:1)reason 4 2)ableton live 3)ardour2 4)cubase 5)sonar.

    Η επιλογή δική σου.{#emotions_dlg.rockon}


    jek
    16.10.2009, 13:28

    Ευχαριστω πολύ και τους δυο σας για τη βοήθεια θα ανέβω αύριο Αθήνα και θα πάω στην αντιπροσωπεία με το recorder να ρωτήσω λεπτομέριες για να αποφασίσω .

    Τα λέμε γειά.


    pa___
    18.10.2009, 04:24

    Κατά την διαδικασία της ηχογράφησης για να βγει ένα τραγούδι και να παίξει σε cd λαμβάνει χώρα η εξαιρετικής σημασίας διαδικασία της ψηφιοποίησης. Δηλαδή να παρουμε τον αναλογικό ήχο και να τον κάνουμε ψηφιακό. Στο στάδιο αυτό έχει τεράστια σημασία η ποιότητα του convertor. Όταν δουλεύεις με pc έχει την δυνατότητα αυτόν τον convertor να το αλλάζεις. Δλδ έχεις τώρα 300€, παίρνεις έναν μέτριο, μετά έχεις 1000€ παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο. Εκτός αυτού με το pc έχεις απίστευτα πολλά εργαλία για να δουλέψεις πάνω στον ήχο σου, πέρα της δυνατότητας να αλλάξεις το convertion όπως προείπαμε. Με το να πάρεις ένα ψηφιακό recorder το μόνο που κάνεις είναι αφού επεξεργαστείς το σήμα σου 100% αναλογικά να το ψηφιοποιήσεις και να το γράψεις σε cd. Πράγμα που σημαίνει ότι λόγω του convertion που θα γίνει κατά την εγγραφή στο cd πρέπει να έχεις ακούσει δείγματα του cd recorder γιατί, πίστεψέ με, ένα αφτί που ξέρει να ακούει θα βρει τεράστιες διαφορές ανάμεσα στον ήχο που βγάζει η κονσόλα (αναλογικός) και στον ήχο του recorder (ψηφιακός). Όλο το παραπάνω μεταφράζεται και σε χρήματα αν θες. Γιατί αν δεν χρησιμοποιήσεις pc θα χρησιμοποιήσεις μαγνητοταινία διαφορετικά που θα γράφεις κατά την ηχογράφηση;; Και αν γράφεις στο recorder μετά θα μειξάρεις αναλογικά ψηφιοποιημένο σήμα;; Πεταμένα λεφτά, ξέρεις πόσο έχουν 2 καλοι compressors σε hardware?? Σε συμφέρει πιο πολύ να επενδύσεις σε ένα πολύ καλό pc και σε μια σειρά plug ins. Άλλωστε πλέον 9/10 κομμάτια που ακούμε είναι όλα γραμμένα και δουλεμένα στο pc. Oι τελευταίες γενιές δεν ξέρουν καν να ακούνε αναλογικά. Κι εμένα μου αρέσει το αναλογικό αλλά οι υπολογιστές στον τομέα της ηχοληψία είναι μονόδρομος πλέον.


    geo321
    18.10.2009, 20:40

    εγω θα σου πω θετικα και αρνητικα.

     

    pc:θεωρητικα απεριοριστα καναλια/hard disk 24 μονο αν θελεις παραπανω δεν θα εχεις

    pc: πιο ευκολη επεξεργασια οσο αφορα το οπτικο/hard disk πολυ μικρη οθονη

    pc:με καποιο plug in εχεις μεχρι και 32 περιοχες eq ανα καναλι/hard disk μονο 3 eq  ανα καναλι

    pc:με καποια samples μπορεις να εχεις ολοκληρες ορχηστρες και λεγοντας ορχηστρες εννοω οτι μουσικο οργανο φανταζεσε/hard disk πρεπει να εχεις δικια σου ορχηστρα

    Pc:αναλογα με τα λεφτα που θες να δωσεις μπορεις να παρεις μια καλη καρτα ηχου που να εχει καλο σημα στα inpouts/hard disk χαλια σημα στα inpouts και δεν μπορεις να τις αλλαξεις ενω στην καρτα ηχου μπορεις να αλλαξεις καρτα οποτε μπορεις

    hard disk:ζωντανα οργανα αρα πιο ζεστος ηχος και πιο αληθινος/pc σκληρος ηχος και ψευτικος

    hard disk:τα χαρακτηριστικα του λενε οτι εχει δυνατοτητα εγγραφης για 8 ταυτοχρονα καναλια αλλα επειδη δεν λεει αν ειναι για μικροφωνα η για οργανα εαν εχει  8 καναλια για μικροφωνα τοτε εχεις ενα θετικο οτι μπορεις να γραψεις ζωντανα τυμπανα ενω με το pc πρεπει σιγουρα να παρεις μια καρτα ηχου που να κανει τουλαχιστον γυρω στα 600-700 ευρο για να εχεις αυτη την δυνατοτητα.

    ΚΑΝΟΝΑΣ πρεπει να ξερεις οτι ολα ειναι μια αλυσιδα....δηλαδη ενα μηχανημα που κανει 800 ευρω δεν μπορει να εχει καλες εισοδους καλα εφφε ουτε καν καλο cd rom.Ειναι απλη λογικη βαλε ενα ενα αυτα που σου δινει και θα δεις πως τα λεφτα αν τα διαιρεσεις για εφφε για εισοδους για σκληρο για cd rom για ολα θα ναι πολυ λιγα.

    Πρεπει να μας πει τι σκοπο εχεις?εχεις συγκροτημα?εισαι μονος?θες να ηχογραφεις ενα οργανο και μια φωνη?θες να κανεις παραγωγη για cd?

    Οπως ειπα πριν ολα ειναι μια αλυσιδα απο το μικροφωνο μεχρι τα καλωδια τα ηχεια τους προενισχυτες ολα.

    Δεν μπορεις να εχεις ενα μικροφωνο που να κανει 30 ευρω και μια κονσολα που κανει 1000 ευρω πρεπει ολα πανω κατω να ειναι ιδιας ποιοτητας.

    Επειδη εχω και γω ενα hard disk σου λεω απο την εμπειρια μου να παρεις pc ειναι χαλια τα hard disk δεν εχουν καθολου ποιοτητα.

    Και κατι τελευταιο οτι μηχανηματα και αν παρεις οσο ακριβα και αν ειναι σημαντικο ρολο μην πω των σημαντικοτερο παιζει η μονωση στο χωρο αλλιως δεν θα ακους αυτα που πρεπει να ακους.

     


    jek
    18.10.2009, 22:06

    Παιδιά σας ευχαριστω όλους που μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε .

    Τελικά κατά ένα ποσοστό 90% όλες οι απαντήσεις που έχω πάρει (και από φίλους σε συζητήσεις)αναφέρουν σαν πιο λογική επιλογή το pc οπότε μάλλον για εκεί πηγαίνω .

    Ευχαριστω !