ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.857 μέλη

    Θα ήθελα μια γνώμη από του ειδικους του ειδους.

    Giorgos_arazei
    23.10.2009, 14:58
    starg
    09.11.2009, 21:00

    Καλησπέρα....
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη κάρτα αλλά απο τα specs της νομίζω πως είναι πολύ καλή...
    'Αλλωστε είναι για επαγγελματική χρήση....


    noizreduction
    10.11.2009, 11:12

    Eιναι οντως μια καλη καρτα, περισσοτερο συμβατη με project studios ( δηλαδη midi based με δυνατοτητες μικρων audio ηχογραφησεων ). Αυτο που εχει σημασια ομως ειναι εαν θελεις μια καρτα/κονσολα με αυτες τις δυνατοτητες, ή κατι ακομα πιο επαγγελματικο ( οπως μια MOTU ή μια RME ).

    Πριν αγορασεις την καρτα, να εχεις καταγραψει για ποιο λογο τη χρειαζεσαι.

     

    Πχ, τι να κανεις μια πολυκαναλη καρτα ηχου οταν θα ηχογραφεις ενα ενα οργανο, ή τι να κανεις αντιθετως μια δικαναλη ( σε προενισχυτες ) καρτα ηχου οταν θελεις να ηχογραφεις μια πηγη με παραπανω απο 2 μικροφωνα συγχρονως ( οπως ηχογραφηση ακουστικης κιθαρας με αναλογες τοποθετησεις 3 μικροφωνων και ανω ).


    Giorgos_arazei
    10.11.2009, 14:03

    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παιδια, με βοηθατε πολυ.

     

    Τωρα ξεκιναω να οργανωνω το προσωπικο μου home studio και δεν ξερω πολλα απο αυτα τα πραγματα. Απλα ετυχε ενας φιλος να μου την πουλαει 400 ευρω, και σκεφτομαι αν θα την αγορασω... Σιγουρα στο μελλον θα κανω καποιες ηχογραφησεις με 4 οργανα και 2 φωνες, αλλα ειναι νωρις ακομα αφου καλα καλα ουτε το cubase δεν ξερω να χειριζομαι...

    Θα αγοραζα μια πιο φθηνη καρτα, για να μαθω, αλλα επειδη τωρα ετυχε η συγκεκριμενη -μεταχειρισμενη- σε πολυ καλα χρηματα, δεν ξερω αν πρεπει να την παρω, ή αν πρεπει να παρω κατι πιο φθηνο... Τωρα ξεκιναω με το θεμα των ηχογραφησεων και δεν ξερω τι να κανω...


    starg
    10.11.2009, 19:49

    Αν είναι σε άριστη κατάσταση, και τα οικονομικα σου το επιτρεπουν μην το σκέφτεσαι...δεν προκειται να παει χαμενη.
    Κι αν ξερεις τα βασικα απο midi και mixers θα την βρεις την άκρη...
    Θ α σε παιδέψει ίσως λιγο η συνδεσμολογία αλλα ...that's what friends are for!!!


    noizreduction
    10.11.2009, 23:19
    Εφοσον τη βρισκεις μεταχειρισμενη και σε καλη κατασταση, καλο ειναι να την αποκτησεις. Ενδεχομενως θα δυσκολευτεις ως προς τη χρηση της, αλλα σιγουρα θα εχεις ενα παντοδυναμο εργαλειο στα χερια σου το οποιο θα σε ανταμειψει οταν το χειριστεις αναλογα!