ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη

    βοηθεια για logic pro και hardware

    elinaras
    28.10.2009, 22:20

    καλησπερα παιδια θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας..Ειμαι νεος στην μουσικη παραγωγη και εχω μερικες αποριες.Λοιπον διαβασα οτι χρειαζεται και ενα midi keyboard..Μπορει καποιος να μου εξηγηση τι ακριβως ειναι και τι κανει?Επισης  χρησιμοποιω το logic pro   και κατεβαζω τα jam packs .Αυτα  προσθετουν νεους ηχους η και virtual instruments?Καθως και αν μπορω μονο με το logic  να κανω παραγωγες η χρειαζομαι και καποια κομματια hardware για να κανω loops και ολα αυτα?


    starg
    29.10.2009, 19:59

    Καλησπέρα

    Το midi keybord ( ή ένα οποιοδήποτε όργανο με midi out) θα σου χρησιμεύσει, αν και εφ'όσον αποφασίσεις να ασχοληθείς και με το midi (κάτι σίγουρα βολικό, αλλά όχι και απόλυτα απαραίτητο, μια και μπορείς ναπάιξεις και φυσικά όργανα σε μια ηχογράφηση).

    Ουσιαστικά το midi είναι ανάλυση της νότας που πατάμε στο όργανο σε τέτοια ψηφιακή μορφή, που να είναι κατανοητή απο άλλα όργανα που διαθέτουν το ίδιο σύστημα.

    Αναλύεται επίσης ψηφιακά η διάρκεια της νότας, η πίεση στο πλήκτρο και δεκάδες άλλες παράμετροι για τις οποίες έχουν γραφτεί βιβλιοθήκες ολόκληρες.

    Η χρησιμότητά του έγκειται στο γεγονός οτι μέσω midi μπορούν να επικοινωνούν διάφορα όργανα, διαφορετικών κατασκευαστών.

    Έχοντας ένα midi track γραμμένο σε ένα sequencer ή σε ένα midi file, μπορούμε να το ακούσουμε χρησιμοποιώντας τα διαφορετικά ηχοχρώματα ενός π.χ. αρμονίου.Δηλαδή μπορούμε να ακούμε το ίδιο μουσικό μοτίβο επιλέγοντας το πιάνο ή το βιολί ή το σαξόφωνο κ.ο.κ.

    Η γλώσσα midi είναι πια κοινός τόπος για τους περισσότερους κατασκευαστές, (και μάλιστα εδώ και πάρα πολλά χρόνια), και σπάνια θα βρεις όργανο χωρίς midi.

    Για τα jam packs δεν κατέχω πολλά.Στο σαϊτ της rainbow γράφει ότι έχουν και προηχογραφημένα(λούπες) και virtual.όπως και νάναι θα τα διαχειριστείς με midi έτσι κι αλλοιώς.

    Με το logic μόνο μπορείς να κάνεις παπάδες.(και ένα καλό pc εννοείται!!!)


    elinaras
    30.10.2009, 00:04

    οποτε θα χρειαστει να παρω το  midi keyboard?απο το μαγαζι μου ειπαν οτι στα    πολυ βασικα οτι μπορω να χειριστω τα instrument μεσω του keyboard  σωσα?


    starg
    30.10.2009, 19:09

    Σωστά, και οχι μονο.
    Μπορεις να παιξεις τις νοτες,με απαλή ή δυνατή ατάκα,να χρησιμοποιείς τα modulator wheels, ακόμη αν εχει aftertouch το keyboard μπορεις να προσθέσεις και vibrato.Κάποια midi controllers σου παρέχουν και την δυνατότητα, να πειράζεις και άλλες παραμέτρους οπως τα εφέ για παράδειγμα,ή να χειρίζεσαι το transport bar του προγράμματος.


    elinaras
    01.11.2009, 19:30

    ωραια,δλδ μπορω να κανω ενα πληρες κομματι με το logic kai to midi  keyboard  η θα χρειαστω και καποια hardware  κομματια???


    starg
    01.11.2009, 20:32

    Χμ.........εδώ τώρα αρχίζουν τα ...δύσκολα....
    Η προσθήκη ή όχι, άλλων hardware εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
    Τι είδους μουσική θέλεις να κάνεις π.χ., ή τι εμπειρία έχεις πάνω στον χειρισμό των virtual instruments...
    Σε γενικές γραμμές (για να απαντήσω στο ερώτημα σου),ναι μπορείς να φτιάξεις ένα πλήρες κομμάτι με αυτά τα μέσα που διαθέτεις.
    Χρειάζεται όμως να ασχοληθείς με υπομονή και επιμονή για να μπορέσεις να τα χειρίζεσαι ικανοποιητικά.
    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τα λίγα και σιγά-σιγά, αφου ταυτόχρονα θα δημιουργείς και άποψη για τα κομμάτια σου, κοιτάς να δεις τι άλλο μπορεί να χρειάζεσαι.Από hardware και software γεμάτος ο τόπος......


    elinaras
    02.11.2009, 00:57

    να σου πω στα instruments δεν εχω σχεδον καθολου εμπειρια απλα διαβαζω..προτιμω rnb και τετοιου ειδους τραγουδια ...εχεις κατι ν μ προτεινεις  για να  μπορεσω να μπω σιγα σιγα στο κλιμα?και κατι ακομα πρωτα κανουμε τα loops για το κομματι και μετα προσθετουμε τα fιlters  η ολα μαζι?


    starg
    02.11.2009, 19:33

    Τα φίλτρα; προφανώς εννοοείς τα εφέ.Εξαρτάται, συνήθως προστίθενται μετά (χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν γινεται να υπαρχουν απο την αρχη)
    Αφού όπως λες δεν ξέρεις και πολλά πράγματα, μόνο η επαφή με το αντικείμενο θα σε βοηθήσει. Εγώ ότι και να σου αραδιάσω δεν έχει νόημα.
    Πρέπει να ξεκινησεις σιγα σιγα να έχεις επαφη.
    Και έχε υπόψιν σου πως ο κανόνας στην μουσική είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες.

    Αυτο που στ' αυτιά σου ακούγεται χαλια για κάποιον άλλο μπορεί ναναι καταπληκτικό, και το αντιστροφο.