ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.905 μέλη

    Πάνος Μουζουράκης - Μεγάλες αλήθειες για την 28η Οκτωβρίου

    Japan88gr
    31.10.2009, 12:53

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 12:10 έγραψε...

     

    Σας βάζω στο ίδιο τζουβάλι για την ακραία αντίδρασή σας.

     



     

    Βαζεις στο ίδιο τσουβάλι ενα βίντεο με λόγο προκλητικό προς μια μερίδα ανθρώπων, με μια πράξη ξυλοδαρμου;

    ο ακραίος Εθνικηστής δεν έχει λόγο..αν έχεις διαφορετική αποψη με εκεινον προσφεύγει στη βία..το είδαμε και με το Μουζουράκη και με τη Σοφία Παπάζογλου πρόσφατα...

    δείτε τι απαντησε χθες ο Μουζουράκης..είναι νομίζω πριν τα γεγονότα..

     

    >

     


    giorgosziotas
    31.10.2009, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 10:52 έγραψε...

    χαχαχα ένας άνθρωπος με στόμα οχετό και ημιμαθής χωρίς τουλάχιστον τις βασικές ιστορικές γνώσεις μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει.

    Οι πεποιθήσεις ενός μουσικού για τις εθνικές εορτές νομίζω πως δεν μας ενδιαφέρουν γιατί πολύ απλά ο ρόλος του είναι άλλος στην κοινωνία.Να ψυχαγωγεί.Τώρα εαν του δόθηκε το βήμα να μιλήσει κι έβγαλε τα κομπλεξ του , ποιός δεν το κάνει άλλωστε στην εποχή μας , πρόβλημα δικό του κι αυτό και οι πεποιθήσεις του.Απλά να μην μας τα πρήζουν.Γιατί άλλο να συζητάς σαν άνθρωπος με τεκμηριωμένες απόψεις κι άλλο να ασχετολογείς και να προκαλείς σκόπιμα με τα λεγόμενά σου.Έχει κάποια τακτική αυτό όταν είσαι νέος και συμπαθής και μάλιστα πολυτάλαντος και κάθε Δευτέρα στις 10 το βράδυ προβαλόμενος από τα Μ.Μ.Ε. .Καινούριο το τέχνασμα?Δεν το νομίζω.

    Απλά , καλό θα ήταν όσοι δεν είναι σωστά πληροφορημένοι , αναρχικοί και εθνικιστές , να κρατούν κλειστό το στόμα τους γιατί πετάνε κοτσάνες.Για το πώς δημιουργήθηκε η σημαία γίνεται εκτενής αναφορά στα βιβλία του Γυμνασίου , όσο θυμάμαι γιατί τώρα αλλάξανε , προφανώς θα'χαμε τα ίδια βιβλία όμως με τον "καλλιτέχνη".

    Πάντως αμφότεροι εθνικιστές κι αναρχικοί μαζευτείτε , μας χαλάτε την αισθητική μας στους ουδέτερους.Είστε παραφωνία αν και η ισχυρή πλειοψηφία.Είστε γραφικοί κι άξιοι χλευασμού.Και φυσικά δεν έχετε ΠΟΤΕ το τονίζω ΠΟΤΕ επιχειρήματα!

    Τέλος , υπάρχουν πολύ σημαντικά πράγματα να ασχοληθούμε όλοι μας.Αν δίνουμε σημασία σε οποιονδήποτε θέλει να επιβάλλει την άποψή του με όχι τόσο δημοκρατικό τρόπο , γιατί η συμπάθεια κατά κάποιο τρόπο και η "σάτυρα" σε αναγκάζει τουλάχιστον να την παρατηρήσεις και να ακούσεις όσα λέει , τότε είμαστε άβουλοι.Ο καθένας μας πρέπει να διαμορφώνει την άποψή του όπως εκείνος θέλει αλλά όχι να επηρεάζεται ή να του επιβάλλουν κάποια πράγματα.

    Τέλος πάντων , οι μικρότεροι καλό θα ήταν να αδιαφορούμε για ό,τι προσβάλλει την αισθητική μας και την κριτική μας ικανότητα κι οι μεγάλοι να δείτε τα λάθη που κάνατε και μεγαλώσατε μια γενιά με υστερικούς , κομπλεξικούς και με ακραίες θέσεις ανθρώπους.

     

     



     

    Απ' όσες απόψεις έγραψες, ενώ δε συμφωνώ με αρκετές, μία με ενόχλησε περισσότερο. Οι καλλιτέχνες δεν είναι για να σε ψυχαγωγούν και οι τέχνες δεν είναι ο προσωπικός σου animateur. Ξαναψάχτο.

     


    -----------------
    http://www.ziotas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 31-10-2009 15:31 ]


    ilio
    31.10.2009, 15:41
    >

    άστοχη η σάτυρα αυτή όμως...{#emotions_dlg.rolleyes}

    Και οι ακραίοι ,αναρχικοί ή εθνικιστές καλό θα ήταν να δουν την ταινία του Παντελή

    Βούλγαρη "ψυχή βαθιά" που μιλάει για τον εμφύλιο...αρκετά δεν πληρώσαμε τις συνέπειες του βρε παιδιά;

     


    -----------------
    Κάθε Τετάρτη βράδυ 23.00-0.00 μαζί σας με "μια ανάσα"!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 31-10-2009 15:42 ]


    jorge
    02.11.2009, 13:20

    Η απάντηση του Μουζουράκη, ο οποίος παραδέχτηκε οτι η σάτυρα δεν πέτυχε:

     

    Σκέφτηκα πολύ αν θα σας γράψω γράμμα αλλά τελικά το αποφάσισα.
    Καταρχήν να σας συστηθώ. Πάνος - μουσικός και ηθοποιός. Δεν ξέρω γιατί αλλά όσο πιο πολλά κάνω ως «ηθοποιός» τόσο πιο πολύ μου αρέσει το «μουσικός».

    Στην ουσία τώρα. Πριν μερικές μέρες, την παραμονή...
    της Εθνικής Επετείου κάναμε με τον Κάτσαρη ένα βίντεο για το protagon.gr. Δεν ήταν το πρώτο που κάναμε. Σε ένα άλλο βίντεο που είχαμε κάνει παίζαμε με τα ονόματα των δημοσιογράφων του σάιτ. Λέγαμε την Χούκλη… Κατερίνα, τον Δαβαράκη… Δαραβάκη, την Βαγιάννη… Βαγιαννή… Οι τύποι αντί να παραπονεθούν γελάσανε και εμείς είπαμε «Ωραία αντέχουν, συνεχίζουμε». Και δεν γέλασε μόνο η ομάδα του protagon, σχεδόν όσοι το είδαν γελάσανε.
    Στο βίντεο για την 28η Οκτωβρίου δεν τα καταφέραμε εξίσου καλά και το καταλάβαμε αμέσως. Αντί ο κόσμος να γελάσει – αυτός είναι ο στόχος όλων αυτών των σκετς – κάποιοι άρχισαν να μας λένε «ντροπή σας» και κάποιοι άλλοι να μας λένε «μπράβο σας». Λες και είμαστε πολιτικοί.
    Αλλά ούτε εγώ ούτε ο Κάτσαρης θέλουμε να γίνουμε πολιτικοί. Διασκεδαστές είμαστε και μέχρι τώρα ζούσαμε με τα χειροκροτήματα, τα χασμουρητά άντε και καμιά γιούχα. Τέλος πάντων. Και αφού το βίντεο δεν έβγαλε γέλιο άρχισαν οι αναλύσεις για το περιεχόμενο. Σχόλια στα μπλογκ, βρισιές και απειλές από ανώνυμους, υποστήριξη από άλλους, συζητήσεις στην τηλεόραση. «Τι θέλει να πει ο ποιητής» και άλλα τέτοια βαρύγδουπα.
    Ε λοιπόν ο ποιητής δεν θέλει να πει τίποτε. Η σάτιρα δεν πέτυχε οπότε κάθε άλλη κουβέντα περισσεύει. Και αν με ρωτούσατε τώρα αν θα το ξανάκανα το συγκεκριμένο βίντεο θα σας έλεγα «όχι». Αλλά όπως έλεγε και ο παλιόφιλος ο Όσκαρ Ουάιλντ «είναι κρίμα που στη ζωή μαθαίνουμε τα μαθήματα μας όταν δεν τα χρειαζόμαστε πια».
    Το ίδιο προσπάθησα να πω και σε μια παρέα 4-5 αγνώστων που με πλησίασαν την Παρασκευή το βράδυ έξω από το «Οξυγόνο» που έπαιζα μουσική. Ο ένας από αυτούς ενώ μιλούσαμε έβγαλε από το μπουφάν του ένα σπρέι και μου έριξε στο πρόσωπο. Δεν κατάλαβα και σας το λέω με κάθε ειλικρίνεια τι ήθελε να καταφέρει.

    Να σταματήσω να σατιρίζω; Να σταματήσω να είμαι αγενής σε αυτά τα σκετς;
    Μα η σάτιρα είναι ένα αγενές σπορ, πρώτα με τον εαυτό σου και μετά με όλους τους άλλους. Μετά από λίγο η αστυνομία έπιασε αυτούς τους 4-5 και τους πήγε στην Αλεξάνδρας για ανάκριση. Με κάλεσαν και μένα οι αστυνομικοί και με ρώτησαν αν θέλω να τιμωρηθούν. Εγώ χωρίς να το σκεφθώ πολύ, τους είπα «όχι». Γιατί τελικά δεν θέλω να τρέχω στα δικαστήρια και να συζητάω για ένα σατιρικό σκετς που δεν πέτυχε.


    spiroos
    02.11.2009, 13:57

    Στο όνομα της σάτιρας όλα δικαιολογούνται...Έλεος πια.

    {#emotions_dlg.mad}


    axilleas23
    03.11.2009, 10:03

    Η Σάτιρα πρέπει μέχρι ενώς σημείου.

    Να μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως!


    vasilis23
    03.11.2009, 11:55

    ρε παιδια πιστευω οτι απλα ηθελε να τραβηξει την προσοχη ο Πανος και προσπαθησε θεωρω να αφυπνησει πολλους απο ολους μας που κοιμουνται...το μηνυμα θεωρω οτι ειχε διφορουμενο νοημα και πως μερικοι επιασαν αυτο της επιφανειας και εχουν αντιδρασει...με λιγα λογια για μενα ηθελε να πει οτι αν θελεις να εισαι Ελληνας,μην κανεις μονο παρελασεις κλπ αλλα κανε κατι γιαυτη τη χωρα που κατρακυλαει συνεχως...


    dimitris1965
    03.11.2009, 12:28

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 12:10 έγραψε...

    χαχα είχες τίποτα άγνωστες λέξεις?Ή σε μπέρδεψε η σύνταξη?

     

    Σας βάζω στο ίδιο τζουβάλι για την ακραία αντίδρασή σας.Και σας αξίζει.Δεν θέλω να αποδείξω όπως εσύ την τελειότητα του συστήματος που επικραττεί μέσα στο κεφάλι μου , αντίθετα ήθελα να συνομιλήσω με άτομα νοήμοντα που θα έκαναν σωστό διάλογο χωρίς να είναι εμποτισμένοι με τα κομπλεξ τους και την απέχθειά τους για το σύστημα και ό,τι άλλο το απαρτίζει.Οπότε , καθίστε στα αυγουλάκια σας και όταν θέλετε να μιλάτε για αναρχισμό ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!

    Πες μου λοιπόν τις θέσεις σου για τα λεγόμενα του Μουζουράκη αντικειμενικά σκεπτόμενη.

    Η γλώσσα που χρησιμοποιεί πες μου τι καλό έχει και πόσο κατανοητή είναι.Πες μου λοιπόν τις απόψεις περί όλων εκείνων όσων πιστεύεις.Δεν θα σε ρωτήσω γιατί πιστεύεις όσα πιστεύεις , δεν θα γίνω αδιάκριτη απλά εξήγησέ μου το σκεπτικό του συτήματος που κουβαλάς στο κεφάλι σου.

     

    Πόσο μου θυμίζουν το ρεύμα των Πυρρωνιστών οι αναρχικοί...Οι μεν έλεγαν , δεν έχουμε καμία άποψη ενώ λέγοντας αυτό άμεσα έβγαινε το συμπέρασμα πως έχουν άποψη μιας και υποστηρίζουν σθεναρά πως δεν έχουν , ενώ οι αναρχικοί λένε δεν έχουμε αρχές ενώ ουσιαστικά διακατέχονται από μια και μόνο αρχή να μην έχουν αρχές.

     

    Ειλικρινά , δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.Είναι απλά με λάθος τρόπο διαμαρτυρόμενος.



    Συγνωμη αλλα μαλλον εσυ νομιζω επιτηθεσαι σε ολους χωρις επειχηρηματα...και κατι αλλο τι σημαινει ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ;;;οταν παιρνης θεση και εκφραζεις αποψη δεν ειναι ουδετεροτητα.....τελος παντων Smile...(δεν ειμαι ουτε αναρχικος,ουτε εθνικιστης,ουτε ουδετερος,αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω τι γιορταζουμε την 28,και δεν γιορταζουμε την απελευθερωση απο τους ναζι...)


    PashalinaMakia
    03.11.2009, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitris1965 στις 03-11-2009 στις 12:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 12:10 έγραψε...

    χαχα είχες τίποτα άγνωστες λέξεις?Ή σε μπέρδεψε η σύνταξη?


    Σας βάζω στο ίδιο τζουβάλι για την ακραία αντίδρασή σας.Και σας αξίζει.Δεν θέλω να αποδείξω όπως εσύ την τελειότητα του συστήματος που επικραττεί μέσα στο κεφάλι μου , αντίθετα ήθελα να συνομιλήσω με άτομα νοήμοντα που θα έκαναν σωστό διάλογο χωρίς να είναι εμποτισμένοι με τα κομπλεξ τους και την απέχθειά τους για το σύστημα και ό,τι άλλο το απαρτίζει.Οπότε , καθίστε στα αυγουλάκια σας και όταν θέλετε να μιλάτε για αναρχισμό ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!

    Πες μου λοιπόν τις θέσεις σου για τα λεγόμενα του Μουζουράκη αντικειμενικά σκεπτόμενη.

    Η γλώσσα που χρησιμοποιεί πες μου τι καλό έχει και πόσο κατανοητή είναι.Πες μου λοιπόν τις απόψεις περί όλων εκείνων όσων πιστεύεις.Δεν θα σε ρωτήσω γιατί πιστεύεις όσα πιστεύεις , δεν θα γίνω αδιάκριτη απλά εξήγησέ μου το σκεπτικό του συτήματος που κουβαλάς στο κεφάλι σου.


    Πόσο μου θυμίζουν το ρεύμα των Πυρρωνιστών οι αναρχικοί...Οι μεν έλεγαν , δεν έχουμε καμία άποψη ενώ λέγοντας αυτό άμεσα έβγαινε το συμπέρασμα πως έχουν άποψη μιας και υποστηρίζουν σθεναρά πως δεν έχουν , ενώ οι αναρχικοί λένε δεν έχουμε αρχές ενώ ουσιαστικά διακατέχονται από μια και μόνο αρχή να μην έχουν αρχές.


    Ειλικρινά , δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.Είναι απλά με λάθος τρόπο διαμαρτυρόμενος.



    Συγνωμη αλλα μαλλον εσυ νομιζω επιτηθεσαι σε ολους χωρις επειχηρηματα...και κατι αλλο τι σημαινει ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ;;;οταν παιρνης θεση και εκφραζεις αποψη δεν ειναι ουδετεροτητα.....τελος παντων Smile...(δεν ειμαι ουτε αναρχικος,ουτε εθνικιστης,ουτε ουδετερος,αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω τι γιορταζουμε την 28,και δεν γιορταζουμε την απελευθερωση απο τους ναζι...)




    Ερώτηση κρίσεως:πού είδες την επίθεση?Απλά εξέφρασα την άποψή μου για τους "αναρχικούς".Δεν μπορώ να καταλάβω πού είδες την επίθεση.Στη φράση "δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ" μήπως?Επίσης , είπα πολλές φορές πως δεν έχω να αποδείξω τίποτα σχετικά με τις δικές μου πεποιθήσεις , οπότε ποιός ο λόγος να επιχειρηματολογήσω?Εξάλλου , και οι συγγράφοντες εδώ αναρχικοί δεν μαρτυρούν τα φρονήματά τους ώστε να μπορέσω να επιχειρηματολογήσω τουλάχιστον πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

    giorgosziotas , σε λάθος τομέα έδωσες έμφαση προφανώς.Δεν σε πειράζει που το εκπαιδευτικό σύστημά μας εκπαιδεύει αμόρφωτους ή σχετικά αναλφάβητους και ημιμαθείς αλλά το ότι οι καλλιτέχνες έχουν μονάχα ψυχαγωγική θέση στην κοινωνία μας.Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Japan88gr , οι εθνικιστές είναι ως γνωστόν θηρία.Αν απειλήσεις ή θίξεις οτιδήποτε ανήκει στην πνευματική τους κληρονομιά , το επόμενο πρωί σε βρίσκουν στο χαντάκι.Επίσης , κι αν πεις του κακού αναρχικού μην κάνεις αυτό , πάει και καίει βιβλιοθήκες.Κι οι δύο φταίνε για τις αλυσιδωτές αντιδράσεις που προκαλούνται.


    -----------------
    Απελπίζομαι με τον εαυτό μου...[31/10/2009]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 03-11-2009 18:05 ]


    costantinos7
    04.11.2009, 01:04

     

    Απλά πρέπει ο ηθοποιός  ο μουσικός και ο οποίος έχει βήμα σε αυτήν την χωρά

    Να προσέχει τι λέει…εάν είναι άποψη του αυτά που έλεγε στο video

    Να τα πει με άλλον τρόπο και όχι να διαλέξει τόσο προκλητικό λόγω

    Θα έπρεπε να ξέρει  ότι η σάτιρα  σε τέτοια ευαίσθητα θέματα όπως οι επετείους

    Η η σημαία (όπως κορόιδευε για το πανί …  Κύριε Μουζουρακη δεν είναι ΠΑΝΙ είναι ιδανικά είναι ιστορία είναι εικόνες από ένα καλύτερο μέλλον από το δικό μας με ιδανικά και πιστεύω κάτι που δεν υπάρχει τώρα)λοιπόν θα έπρεπε να περιμένει ότι θα υπάρχει αντίδραση και μην κρυβόμαστε κάτω από το δάκτυλο μας το ξερατέ καλά αυτό .Καλό θα ήταν εάν θέλατε να πείτε κάτι από αυτό που πιστεύατε να ήταν με επιχειρήματα και όχι με παιδιαρίστηκες εκφράσεις εννιάχρονου που θέλει να τον προσέξουν …

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ στον μέλλον


    dimitris1965
    04.11.2009, 01:30

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 03-11-2009 στις 18:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitris1965 στις 03-11-2009 στις 12:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 12:10 έγραψε...

    χαχα είχες τίποτα άγνωστες λέξεις?Ή σε μπέρδεψε η σύνταξη?

     

    Σας βάζω στο ίδιο τζουβάλι για την ακραία αντίδρασή σας.Και σας αξίζει.Δεν θέλω να αποδείξω όπως εσύ την τελειότητα του συστήματος που επικραττεί μέσα στο κεφάλι μου , αντίθετα ήθελα να συνομιλήσω με άτομα νοήμοντα που θα έκαναν σωστό διάλογο χωρίς να είναι εμποτισμένοι με τα κομπλεξ τους και την απέχθειά τους για το σύστημα και ό,τι άλλο το απαρτίζει.Οπότε , καθίστε στα αυγουλάκια σας και όταν θέλετε να μιλάτε για αναρχισμό ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!

    Πες μου λοιπόν τις θέσεις σου για τα λεγόμενα του Μουζουράκη αντικειμενικά σκεπτόμενη.

    Η γλώσσα που χρησιμοποιεί πες μου τι καλό έχει και πόσο κατανοητή είναι.Πες μου λοιπόν τις απόψεις περί όλων εκείνων όσων πιστεύεις.Δεν θα σε ρωτήσω γιατί πιστεύεις όσα πιστεύεις , δεν θα γίνω αδιάκριτη απλά εξήγησέ μου το σκεπτικό του συτήματος που κουβαλάς στο κεφάλι σου.

     

    Πόσο μου θυμίζουν το ρεύμα των Πυρρωνιστών οι αναρχικοί...Οι μεν έλεγαν , δεν έχουμε καμία άποψη ενώ λέγοντας αυτό άμεσα έβγαινε το συμπέρασμα πως έχουν άποψη μιας και υποστηρίζουν σθεναρά πως δεν έχουν , ενώ οι αναρχικοί λένε δεν έχουμε αρχές ενώ ουσιαστικά διακατέχονται από μια και μόνο αρχή να μην έχουν αρχές.

     

    Ειλικρινά , δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.Είναι απλά με λάθος τρόπο διαμαρτυρόμενος.



    Συγνωμη αλλα μαλλον εσυ νομιζω επιτηθεσαι σε ολους χωρις επειχηρηματα...και κατι αλλο τι σημαινει ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ;;;οταν παιρνης θεση και εκφραζεις αποψη δεν ειναι ουδετεροτητα.....τελος παντων Smile...(δεν ειμαι ουτε αναρχικος,ουτε εθνικιστης,ουτε ουδετερος,αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω τι γιορταζουμε την 28,και δεν γιορταζουμε την απελευθερωση απο τους ναζι...)



     

    Ερώτηση κρίσεως:πού είδες την επίθεση?Απλά εξέφρασα την άποψή μου για τους "αναρχικούς".Δεν μπορώ να καταλάβω πού είδες την επίθεση.Στη φράση "δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ" μήπως?Επίσης , είπα πολλές φορές πως δεν έχω να αποδείξω τίποτα σχετικά με τις δικές μου πεποιθήσεις , οπότε ποιός ο λόγος να επιχειρηματολογήσω?Εξάλλου , και οι συγγράφοντες εδώ αναρχικοί δεν μαρτυρούν τα φρονήματά τους ώστε να μπορέσω να επιχειρηματολογήσω τουλάχιστον πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

    giorgosziotas , σε λάθος τομέα έδωσες έμφαση προφανώς.Δεν σε πειράζει που το εκπαιδευτικό σύστημά μας εκπαιδεύει αμόρφωτους ή σχετικά αναλφάβητους και ημιμαθείς αλλά το ότι οι καλλιτέχνες έχουν μονάχα ψυχαγωγική θέση στην κοινωνία μας.Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Japan88gr , οι εθνικιστές είναι ως γνωστόν θηρία.Αν απειλήσεις ή θίξεις οτιδήποτε ανήκει στην πνευματική τους κληρονομιά , το επόμενο πρωί σε βρίσκουν στο χαντάκι.Επίσης , κι αν πεις του κακού αναρχικού μην κάνεις αυτό , πάει και καίει βιβλιοθήκες.Κι οι δύο φταίνε για τις αλυσιδωτές αντιδράσεις που προκαλούνται.


    -----------------
    Απελπίζομαι με τον εαυτό μου...[31/10/2009]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 03-11-2009 18:05 ]



    <<

     

     

    Σας βάζω στο ίδιο τζουβάλι για την ακραία αντίδρασή σας.Και σας αξίζει.Δεν θέλω να αποδείξω όπως εσύ την τελειότητα του συστήματος που επικραττεί μέσα στο κεφάλι μου , αντίθετα ήθελα να συνομιλήσω με άτομα νοήμοντα που θα έκαναν σωστό διάλογο χωρίς να είναι εμποτισμένοι με τα κομπλεξ τους και την απέχθειά τους για το σύστημα και ό,τι άλλο το απαρτίζει.Οπότε , καθίστε στα αυγουλάκια σας και όταν θέλετε να μιλάτε για αναρχισμό ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!>>>Εδω.....

    2<<

    και οι συγγράφοντες εδώ αναρχικοί δεν μαρτυρούν τα φρονήματά τους ώστε να μπορέσω να επιχειρηματολογήσω τουλάχιστον πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα.>> Αφου δεν μαρτυρουν τα φρονηματα τους ,πως τους χαρακτηρηζεις αναρχικους;;;;

     


    giorgosziotas
    04.11.2009, 18:00

    Παράθεση:

     

    Ερώτηση κρίσεως:πού είδες την επίθεση?Απλά εξέφρασα την άποψή μου για τους "αναρχικούς".Δεν μπορώ να καταλάβω πού είδες την επίθεση.Στη φράση "δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ" μήπως?Επίσης , είπα πολλές φορές πως δεν έχω να αποδείξω τίποτα σχετικά με τις δικές μου πεποιθήσεις , οπότε ποιός ο λόγος να επιχειρηματολογήσω?Εξάλλου , και οι συγγράφοντες εδώ αναρχικοί δεν μαρτυρούν τα φρονήματά τους ώστε να μπορέσω να επιχειρηματολογήσω τουλάχιστον πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

    giorgosziotas , σε λάθος τομέα έδωσες έμφαση προφανώς.Δεν σε πειράζει που το εκπαιδευτικό σύστημά μας εκπαιδεύει αμόρφωτους ή σχετικά αναλφάβητους και ημιμαθείς αλλά το ότι οι καλλιτέχνες έχουν μονάχα ψυχαγωγική θέση στην κοινωνία μας.Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Japan88gr , οι εθνικιστές είναι ως γνωστόν θηρία.Αν απειλήσεις ή θίξεις οτιδήποτε ανήκει στην πνευματική τους κληρονομιά , το επόμενο πρωί σε βρίσκουν στο χαντάκι.Επίσης , κι αν πεις του κακού αναρχικού μην κάνεις αυτό , πάει και καίει βιβλιοθήκες.Κι οι δύο φταίνε για τις αλυσιδωτές αντιδράσεις που προκαλούνται.


    -----------------
    Απελπίζομαι με τον εαυτό μου...[31/10/2009]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 03-11-2009 18:05 ]



    Λάθος τομέα; Προφανώς; Λάθος για ποιόν; Για 'σένα; Κι αυτό το κάνει αυτομάτως το πιο σωστό; Το πόσα με πειράζουν και σε πόσα είμαι αντίθετος είναι άλλη κουβέντα. Βλέπω όμως μια κοπέλα στην ηλικία σου να αφορίζει τόσο εύκολα, κάτι τόσο ιερό για 'μένα. Στίχοι ανθρώπων για τους οποίους μιλάς έτσι όπως μιλάς, με οδηγούν μέσα στα χρόνια και είναι ο προσωπικός μου δάσκαλος και φίλος. Όταν τους αποκαλείς διασκεδαστές, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και προκαλούμαι.

    Φυσικά και είμαι μαζί σου ότι αυτά που μου προσέφερε το εκπαιδευτικό σύστημα είναι τρίχες. Όμως εσύ βάλθηκες να προσβάλλεις και τους πραγματικούς μου δασκάλους.

    Ακόμα όμως κι αν δε σου κάνουν αυτά που γράφτηκαν, τουλάχιστον ρίξε μια ματιά σ' αυτά που γράφονται. Μη μιλάς μέσα από την άγνοιά σου και μάλιστα τόσο απόλυτα.

     

    Δεν το ζητάω συχνά, διότι δε μου είναι εύκολο να διαφημίζω τον εαυτό μου, όμως κάνε μου τη χάρη και μπες εδώ: http://www.ziotas.gr

    Αν πάλι δε σου κάνουν, βρες και άκου στίχους του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη ή της Δανάης Παναγιωτοπούλου ή του Γεράσιμου Ευαγγελάτου. Παιδιά στην ηλικία σου που όμως αντίθετα από 'σένα βρήκαν τρόπο να διοχετεύουν την πίκρα τους σωστά και όχι προς όλες τις κατευθύνσεις άνευ επιχειρημάτων (όπως λες κι εσύ). Μετά έλα και πες μου ότι αυτοί είναι διασκεδαστές.

     


    thomai
    04.11.2009, 18:49

    Παράθεση:

    Το μέλος pass στις 31-10-2009 στις 10:04 έγραψε...

    Εγώ είμαι κατά των παρελάσεων και δε συμφωνώ με τον παροξυσμό που συμβαίνει στη θέα της σημαίας. (οποιασδήποτε σημαίας) αλλά δε θα έβγαινα να την κάψω.. Είναι αντιδημοκρατικό γιατί προσβάλει όλους αυτούς που πιστέυουν σε αυτό το σύμβολο ή το ύφασμα ή την ιδέα της πατρίδας που υποτίθεται αντιπροσωπεύει. Συμφωνώ εν μέρη με τον Πάνο αλλά νομίζω το παράκανε.. για αυτό και τον έσπασαν στο ξύλο χθες απ'ότι έμαθα... αυτοί που νομίζουν ότι η δημοκρατία του περικλή ήταν αυτό ακριβώς..

    Πιστεύω πως και οι δύο πλευρες έχουν άδικο..

    Ας βάλουμε μυαλό κι εμείς οι αναρχικοί και οι άλλοι οι εθνικιστές γιατί με τις πράξεις μας φτάνουμε και οι δύο πλευρές στα άκρα.. Στο φασισμό....



    Συμφωνώ απόλυτα! Νομίζω πως κατά το μεγαλύτερο ποσοστό φταίνε τα Μ.Μ.Ε. και επειδή είναι λίγο της μόδας τελευταία να το παίζουμε γνώστες των πάντων και κυρίως επαναστάτες και ήρωες(μιλάω και για τις δύο πλευρές )..φτάνουμε στα άκρα.

    Πιστεύω ότι είναι ό,τι χειρότερο, να φανατίζεσαι! Γενικά. Παντού και Πάντα.. Ακόμη και δίκιο να έχεις, ...το χάνεις!


    PashalinaMakia
    04.11.2009, 20:13

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 04-11-2009 στις 18:00 έγραψε...

    Παράθεση:

     

    Ερώτηση κρίσεως:πού είδες την επίθεση?Απλά εξέφρασα την άποψή μου για τους "αναρχικούς".Δεν μπορώ να καταλάβω πού είδες την επίθεση.Στη φράση "δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ" μήπως?Επίσης , είπα πολλές φορές πως δεν έχω να αποδείξω τίποτα σχετικά με τις δικές μου πεποιθήσεις , οπότε ποιός ο λόγος να επιχειρηματολογήσω?Εξάλλου , και οι συγγράφοντες εδώ αναρχικοί δεν μαρτυρούν τα φρονήματά τους ώστε να μπορέσω να επιχειρηματολογήσω τουλάχιστον πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα.

    giorgosziotas , σε λάθος τομέα έδωσες έμφαση προφανώς.Δεν σε πειράζει που το εκπαιδευτικό σύστημά μας εκπαιδεύει αμόρφωτους ή σχετικά αναλφάβητους και ημιμαθείς αλλά το ότι οι καλλιτέχνες έχουν μονάχα ψυχαγωγική θέση στην κοινωνία μας.Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Japan88gr , οι εθνικιστές είναι ως γνωστόν θηρία.Αν απειλήσεις ή θίξεις οτιδήποτε ανήκει στην πνευματική τους κληρονομιά , το επόμενο πρωί σε βρίσκουν στο χαντάκι.Επίσης , κι αν πεις του κακού αναρχικού μην κάνεις αυτό , πάει και καίει βιβλιοθήκες.Κι οι δύο φταίνε για τις αλυσιδωτές αντιδράσεις που προκαλούνται.


    -----------------
    Απελπίζομαι με τον εαυτό μου...[31/10/2009]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 03-11-2009 18:05 ]



    Λάθος τομέα; Προφανώς; Λάθος για ποιόν; Για 'σένα; Κι αυτό το κάνει αυτομάτως το πιο σωστό; Το πόσα με πειράζουν και σε πόσα είμαι αντίθετος είναι άλλη κουβέντα. Βλέπω όμως μια κοπέλα στην ηλικία σου να αφορίζει τόσο εύκολα, κάτι τόσο ιερό για 'μένα. Στίχοι ανθρώπων για τους οποίους μιλάς έτσι όπως μιλάς, με οδηγούν μέσα στα χρόνια και είναι ο προσωπικός μου δάσκαλος και φίλος. Όταν τους αποκαλείς διασκεδαστές, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και προκαλούμαι.

    Φυσικά και είμαι μαζί σου ότι αυτά που μου προσέφερε το εκπαιδευτικό σύστημα είναι τρίχες. Όμως εσύ βάλθηκες να προσβάλλεις και τους πραγματικούς μου δασκάλους.

    Ακόμα όμως κι αν δε σου κάνουν αυτά που γράφτηκαν, τουλάχιστον ρίξε μια ματιά σ' αυτά που γράφονται. Μη μιλάς μέσα από την άγνοιά σου και μάλιστα τόσο απόλυτα.

     

    Δεν το ζητάω συχνά, διότι δε μου είναι εύκολο να διαφημίζω τον εαυτό μου, όμως κάνε μου τη χάρη και μπες εδώ: http://www.ziotas.gr

    Αν πάλι δε σου κάνουν, βρες και άκου στίχους του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη ή της Δανάης Παναγιωτοπούλου ή του Γεράσιμου Ευαγγελάτου. Παιδιά στην ηλικία σου που όμως αντίθετα από 'σένα βρήκαν τρόπο να διοχετεύουν την πίκρα τους σωστά και όχι προς όλες τις κατευθύνσεις άνευ επιχειρημάτων (όπως λες κι εσύ). Μετά έλα και πες μου ότι αυτοί είναι διασκεδαστές.

     



     

    Κοίταξε , απαξιώνω κι αφορίζω όλα όσα έγραψες περί καλλιτεχνικής αφύπνισης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.Ίσως να υπήρξε σε πρώιμο στάδιο και φυσικά αυτό έγινε παλαιότερα.Φυσικά ΟΧΙ στις μέρες μας όμως.Ρε συ άνθρωπε , είπα συγκεκριμένα για κάποιον?Θα μας τρελάνεις?

    Ειλικρινά όμως , πιστεύεις πως η τέχνη όπως δίνεται κι όπως οι "καλλιτέχνες" την παράγουν σήμερα δεν είναι ξεπεσμένη?Οι πραγματικοί δάσκαλοι είναι όλοι έχουν μείνει στο πέρασμα των χρόνων.Τώρα από αυτούς εδώ ποιοί θα επιζήσουν είναι θέμα χρόνου.

    Και επίσης , το πώς διοχετεύω αλλιώς τις γνώσεις μου ή τα συναισθήματά μου δεν αφορά κανέναν και δεν τα επιδεικνύω.

    Τέλος , αυτοί που λες δεν έχουν ολοκληρώσει την καριέρα τους και είναι ακόμα ενεργοί.Δεν έχουμε δει ακόμα το τελευταίο τους καλλιτεχνικό βήμα οπότε δεν πρέπει να τους κρίνουμε ακόμα.Βλέπε Μάνο Ελευθερίου και "Αναθεώρησα".Αξιόλογος στα πρώτα του βήματα και τώρα προς το τέλος την κάνει τη λαδιά.Από ... φιλόσοφος έγινε διασκεδαστής!Τουλάχιστον έμαθε στα παιδάκια που άκουσαν το τραγουδάκι 2-3 λέξεις παραπάνω.

    Βγάλτε από το κεφάλι σας τους ρομαντικούς στοχασμούς σας για την Τέχνη.Τώρα όλοι στοχεύουν στο χρήμα.

    dimitris1965 , όταν κάποιος τάσσεται υπέρ κάποιου ανθρώπου που κατά κάποιο τρόπο εκφράζει ένα σύστημα τότε μπορεί να χαρακτηριστεί ως αναρχικός , φασίστας κ.ο.κ. Εξακολουθώ να μην καταλαίβαινω ακόμα την πρώτη πρότασή μου που σε έθιξε..


    dimitris1965
    04.11.2009, 23:57

    << όταν κάποιος τάσσεται υπέρ κάποιου ανθρώπου που κατά κάποιο τρόπο εκφράζει ένα σύστημα τότε μπορεί να χαρακτηριστεί ως αναρχικός , φασίστας κ.ο.κ. Εξακολουθώ να μην καταλαίβαινω ακόμα την πρώτη πρότασή μου που σε έθιξε..>>>>Smile ξεκαθαρο οτι εμενα προσωπικα δεν με εθιξες σε τιποτα.Η ολοι μου αναφορα γινεται γιατι νοητικα συμπερανα οτι εισαι πιο επιθετικη στην ολοι κουβεντα,απο οτι ισως θα επρεπε, αυτο τιποτα παραπανο..

    2 ναι αλα αλλο τασσομαι για ενα θεμα που συμφωνο με καποιον,και αλο τασσομαι υπερ του σε οτι και αν λεει η κανει......τελος παντων τωρα πιο πολυ με τις λεξεις θα παιζουμαι αν συνεχισουμε ετσι την κουβεντα,παρα

    σε οτιδηποτε αλλο{#emotions_dlg.beer}


    vero
    05.11.2009, 00:08

    αν νομίζουν ότι καποιοι οτι με αυτες τις αντιδράσεις ξυπνούνε πολλους ανθρωπους... κανουν μέγαλο λάθος... αλλα αντιθετως παλι κοιμονται... γιατι? οπως γνωριζουμε η σημαια αποτελείται απο ενα δοκαρι ενα πανί το οποιο περιεχει μπλε και ασπρες γραμμες... ναι αλλα αυτο το ολο(η σημαια) θελει να μας θυμίσει τα ιδανικά την ελευθερια, για το που ανηκουμε... και καποιων που πολέμησαν με καλλιτεχνικο και σε στρατιωτικό τομεα ώστε η Ελλαδα να είναι ελευθερη.... δεν χρειαζεται να απαξιώνουμε την σημαία που είναι το πιο ασημαντο πράγμα, τοτε να απαξιωνουμε τα πιο απλα και ασημαντα πραγματα στην ζωή, να δουμε ποσο θα ικανοποιουνται καποιοι(και εννοω να βοηθαμε τους μεταναστες, τους φτωχούς, να αγαπαμε τον συνανθρωπο μας κτλ)...


    giorgosziotas
    05.11.2009, 10:45

    Παράθεση:

    Κοίταξε , απαξιώνω κι αφορίζω όλα όσα έγραψες περί καλλιτεχνικής αφύπνισης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.

    Ευτυχώς που έχεις επιχειρήματα σε αντίθεση με τους άλλους...

    Σιγά μην περιμένω να ολοκληρώσει την πορεία του ο κάθε δημιουργός, για να αποφασίσω αν θα δεχτώ μέσα μου αυτά που έγραψε, βάση της συνολικής πορείας του. Πόσα θες να μας τρελάνεις κοριτσάρα μου; Σήμερα γράφουν τα παιδιά, σήμερα με εμπνέουν, σήμερα τους παραδέχομαι. Αύριο το συζητάμε. Ο συνολικός αφορισμός σου είναι που με ενοχλεί. Όχι ο σκεπτικισμός σου και η καχυποψία σου για το αύριό τους. Να συνεννοηθούμε κάποτε...


    freakhood
    05.11.2009, 13:47

    Και μόνο που κατάφερε να προκαλέσει τον αιώνιο υπνο μας, του αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό το σκετς.

    Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι που τολμούν. τολμούν να μας βγάζουν από τον ληθαργο που ζει και βασιλεύει στις μικροαστικές ψυχές μας.

    Βέβαια, στην χώρα της ξεφτίλας όταν τολμάς να εκφραστείς διαφορετικά από τον συρφετό, το πληρώνεις...και καμιά φορά αναγκάζεσαι να ανακαλέσεις για να μην υποστείς τα πάνδεινα. Κατά τα άλλα έχουμε δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση (εδώ γελάνε).

     

     


    PashalinaMakia
    05.11.2009, 18:11

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 05-11-2009 στις 10:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Κοίταξε , απαξιώνω κι αφορίζω όλα όσα έγραψες περί καλλιτεχνικής αφύπνισης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.

    Ευτυχώς που έχεις επιχειρήματα σε αντίθεση με τους άλλους...

    Σιγά μην περιμένω να ολοκληρώσει την πορεία του ο κάθε δημιουργός, για να αποφασίσω αν θα δεχτώ μέσα μου αυτά που έγραψε, βάση της συνολικής πορείας του. Πόσα θες να μας τρελάνεις κοριτσάρα μου; Σήμερα γράφουν τα παιδιά, σήμερα με εμπνέουν, σήμερα τους παραδέχομαι. Αύριο το συζητάμε. Ο συνολικός αφορισμός σου είναι που με ενοχλεί. Όχι ο σκεπτικισμός σου και η καχυποψία σου για το αύριό τους. Να συνεννοηθούμε κάποτε...

     



     

    χαχαχαχα βρε άνθρωπα ή δεν μιλάς ελληνικά ή δεν διαβάζεις ολοκληρωμένα τις απαντήσεις μου...

     

    Σε μια απάντησή μου λέω : Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Δεν καταλαβαίνεις λοιπόν τον λόγο για τον οποίο λέω πως απαξιώνω όσα έγραψες για καλλιτεχνική αφύπνιση?Δύσκολο να το κατανοήσεις λοιπόν?Θα με τρελάνεις?Δεν διαβάζεις?Ή δεν μπορείς να δεις επιχειρήματα αν δεν στα αριθμήσει ο άλλος?

     

    Τέλος πάντων , είμαστε off topic... {#emotions_dlg.biggrin}

     

    freakhood , ηρέμησε λιγάκι.Η ελευθεράι σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική μου είπε ο Βολταίρος.Καλό θα ήταν λοιπόν να γινόμασταν όλοι μας πιο ευγενικοί ώστε να μην θίγουμε τις απόψεις τον άλλο.(κοίτα ποιός μιλάει θα μου πείτε , αλλά ειλικρινά δεν ε΄χω σκοπό να προσβάλλω κανέναν στη συγκεκριμένη συζήτηση.)

    dimitris 1965 , την έχω αυτήν την ανωμαλία να παίζω με τις λέξεις.Συγγνώμη ε! Innocent


    giorgosziotas
    05.11.2009, 19:57

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 05-11-2009 στις 18:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 05-11-2009 στις 10:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Κοίταξε , απαξιώνω κι αφορίζω όλα όσα έγραψες περί καλλιτεχνικής αφύπνισης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.

    Ευτυχώς που έχεις επιχειρήματα σε αντίθεση με τους άλλους...

    Σιγά μην περιμένω να ολοκληρώσει την πορεία του ο κάθε δημιουργός, για να αποφασίσω αν θα δεχτώ μέσα μου αυτά που έγραψε, βάση της συνολικής πορείας του. Πόσα θες να μας τρελάνεις κοριτσάρα μου; Σήμερα γράφουν τα παιδιά, σήμερα με εμπνέουν, σήμερα τους παραδέχομαι. Αύριο το συζητάμε. Ο συνολικός αφορισμός σου είναι που με ενοχλεί. Όχι ο σκεπτικισμός σου και η καχυποψία σου για το αύριό τους. Να συνεννοηθούμε κάποτε...

     



     

    χαχαχαχα βρε άνθρωπα ή δεν μιλάς ελληνικά ή δεν διαβάζεις ολοκληρωμένα τις απαντήσεις μου...

     

    Σε μια απάντησή μου λέω : Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Δεν καταλαβαίνεις λοιπόν τον λόγο για τον οποίο λέω πως απαξιώνω όσα έγραψες για καλλιτεχνική αφύπνιση?Δύσκολο να το κατανοήσεις λοιπόν?Θα με τρελάνεις?Δεν διαβάζεις?Ή δεν μπορείς να δεις επιχειρήματα αν δεν στα αριθμήσει ο άλλος?

     

    Τέλος πάντων , είμαστε off topic... {#emotions_dlg.biggrin}

     

    freakhood , ηρέμησε λιγάκι.Η ελευθεράι σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική μου είπε ο Βολταίρος.Καλό θα ήταν λοιπόν να γινόμασταν όλοι μας πιο ευγενικοί ώστε να μην θίγουμε τις απόψεις τον άλλο.(κοίτα ποιός μιλάει θα μου πείτε , αλλά ειλικρινά δεν ε΄χω σκοπό να προσβάλλω κανέναν στη συγκεκριμένη συζήτηση.)

    dimitris 1965 , την έχω αυτήν την ανωμαλία να παίζω με τις λέξεις.Συγγνώμη ε! Innocent



    Και πίστευα ότι είμαι εγώ κολληματίας. Τα 50 τους και τα 50 τους. Επειδή δηλαδή σου είναι αδύνατον να δεις μέσα στα τραγούδια τους πολιτική δράση, πάει να πει ότι δεν υπάρχει; Μάλλον δεν είμαι εγώ αυτός που δε διαβάζει και δεν ακούει Ελληνικά. Α και βγάλε αυτό το ηλικιακό θεματάκι που έχεις από το μυαλό σου. Είναι εξίσου κακό με την ανάποδη αντιμετώπιση που έχεις εσύ από τη μεριά τους.