ελληνική μουσική
    403 online   ·  210.894 μέλη

    Προβλήματα με πικαπ

    mar-d
    07.12.2009, 01:24
    Αν μπορούσα να πάω εγκαίρως θα έβρισκα υλικό και "μάστορες" για ολόκληρο μαρμάρινο έπιπλο! Νομίζω ότι οι κραδασμοί θα ήταν παρελθόν μετά!Δώστε μάρμαρα στο λαό!
    Gkom
    23.01.2015, 09:44

    Καλημέρα,

         Αγόρασα ένα καινούριο πικαπ Reloop RP1000m και αφού έχω παρεμβάλει ενδιάμεσα έναν μίκτη NumarkM101 και ένα στερεωφονικό σαν προενίσχυση,παρατηρώ στον ήχο μία αυξομείωση και μία αστάθεια στην ένταση.Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει όταν δοκιμάζω βινύλια 180gr ενώ στα υπόλοιπα παρατηρείται μια μη ομαλή περιστροφή του δίσκου.Μπορεί να διορθωθεί κάπως το πρόβλημα(αλλαγή slipmat ή κάπως αλλιώς)? Ευχαριστώ


    STEFANOS604
    23.01.2015, 15:31

    Υπάρχουν βινύλια των 120, 150 180 και 200 gr.

    Όταν αλλάζουμε εναλλακτικά αυτά , αν έχεις ρυθμίσει σωστά το βάρος του βραχίονα ανάλογα με το τι κεφαλή έχεις (συνήθως η συνοδευόμενη – απ’ ότι θυμάμαι εδώ και 30 χρόνια- ήταν κεφαλή της ‘’πλάκας’’ ενώ το μηχάνημα μπορεί να ήταν άριστο , γι αυτό και τις αλλάζαμε – εγώ είχα και ακόμα έχω μια της shure) τότε δεν απαιτείται ξανά ρύθμιση καθώς από το εκάστοτε διαφορετικό βάρος του vinyl δεν ξανά αλλάζει η κάθετη δύναμη , αυτό που αλλάζει είναι η κάθετη γωνία που δεν επηρεάζει το διαφορετικό βινύλιο.

    Αυτό που λες για το slipmat έχουν πράγματι λογική. Έτσι αν αυτή τη στιγμή δεν έχεις καθόλου , ή έχεις ‘’πάνινο’’ slipmat αυτό επιτρέπει επίτηδες χειροκίνητο γλίστρημα του δίσκου  για να κάνουν εφφέ (scrathcing...) οι djs .

    Συμβουλή μου:

    Άγόρασε λαστιχένιο  slipmat που κρατά σταθερό το δισκάκι και κατά μεγάλο ποσοστό ίσως διορθώσεις το πρόβλημα αν αυτό δεν οφείλεται σε πρόβλημα ιμάντα , μοτέρ….