ελληνική μουσική
    490 online   ·  210.896 μέλη

    Δεκεμβριανά - ένας χρόνος μετά

    fireroc
    09.12.2009, 23:57

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 09-12-2009 στις 09:57 έγραψε...

    • σκεψου φιλε μου αν δεν γινοταν η γαλλικη επανασταση τι θα γινοταν σημερα? και τοτε εγιναν ακροτητες αλλα το αποτελεσμα μετραει!

     

    Fireroc, αν δεν γίνονταν η Γαλλική Επανάσταση προφανώς δεν θα υπήρχε η κοινωνία που θες να ανατρέψεις! Τόσο απλά... Αποφάσισε επιτέλους αν το παράγωγο της Γαλλικής Επανάστασης σου αρέσει ή όχι. Αν σου αρέσει (το θεωρείς κοινωνική επανάσταση) και ταυτόχρονα θες να το ανατρέψεις, προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Αν δεν σου αρέσει μην το χρησιμοποιείς ως δείγμα προόδου της κοινωνίας. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πληρώνουμε ακόμα τα αιματοκυλίσματα της Γαλλικής Επανάστασης, της οποίας οι ιδέες και οι αρχές επικαλύφθηκαν από τις κηλίδες του αίματος των σφαγιασθέντων. Κι ένα από εκείνα που πληρώνουμε είναι ότι έχει συντηρηθεί η αντίληψη ότι ο φόνος είναι επαναστατική πράξη. Επανάσταση του Στάλιν, επανάσταση του Χίτλερ, επανάσταση του Παπαδόπουλου κ.ο.κ.

    Δεν διαφωνώ με τον Μαρξ (εξ' άλλου δεν συζητώ με εκείνον εκτός κι αν είσαι κάποια ενσάρκωσή του) , ο οποίος ήταν μία χαρά ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ (γι' αυτό και διδάσκεται στην φιλοσοφική), αλλά με όσους παίρνουν μεμονωμένες προτάσεις και αποστειρωμένες αναλύσεις για να τις χρησιμοποιήσουν ως γιατροσόφια της κοινωνίας. Ο Μαρξ έκανε το "λάθος" να αναπτύξει ολόκληρες θεωρίες, που βασίζονται σε λογικές διαπιστώσεις, την ίδια ώρα που εκείνοι στους οποίους απευθύνονταν δεν διέθεταν ανάλογες ικανότητες για να τον κατανοήσουν.  Κι αντί να κάνει ο αριστεριστής τις οικονομικές κινήσεις που πρότεινε ο εμπνευστής του (αναδιάρθρωση της οικονομίας σε μικρές κοινωνίες, τοπική ενίσχυση προϊόντων, αυτοελεγχόμενος καταναλωτισμός, κοινόκτητες επιχειρήσεις κλπ.) άρχισε να δημιουργεί κάθε είδους συνεταιρισμούς και συνδικάτα προσπαθώντας να επιβάλει τα δικά του "γουστάρω", ενίοτε και με βίαιες καταστολές. Και σου δημιουργείται η υπόνοια ότι οι αυθεντικότεροι "αριστεροί" δεν είναι εκείνοι που το δηλώνουν...

    Ο καταπιεσμένος που τρέφεται με την ελπίδα της εκάστοτε ιδεολογίας, ξεχνά τί θα πει ακάμα και η απλή λογική και λειτουργεί ως μάζα. Με μαζική ψυχολογία. Γι' αυτό και σπάνια θα δεις οποιονδήποτε από τους "μαχητές" των διαδηλώσεων να τολμά έστω και να σηκώσει φωνή στο αφεντικό του στη δουλειά για τις ώρες εργασίας, τα ένσημα, την άδεια κλπ. Κάτι που πολλοί "βολεμένοι του καναπέ" έχουν πληρώσει πολλάκις. "Εμπρός λαέ μή σκύβεις το κεφάλι" σου φωνάζει στη διαδήλωση ο πάσχων από χρόνιο αυχενικό και καμπούρα. Και την ώρα που διαδηλώνεις για το ασφαλιστικό ακούς τη φωνή του επαναστάτη δίπλα σου: "Ρε! αυτό το συντροφο-γκομενάκι το έχεις ξαναδεί σε πορεία μας;". Κι αν το σκεφτείς καλύτερα, όντως η συνείδηση του ανθρώπου -ακόμα και στην αλλοιωμένη της κατάσταση- είναι έτη φωτός μπροστά από τις ιδεολογίες του: "Make love not war" που λέγανε και οι Αγγλογαλλοδιαφωτιστές.

    Είμαι σίγουρος ότι δεν διάβασες περισσότερες από τρεις γραμμές από αυτά που έγραψα. Και είμαι σίγουρος ότι τώρα που σου το έγραψα θα αντρέξεις να διαβάσεις άλλες τρεις. Άν θέλεις να δεις πως γίνονται οι πραγματικές επαναστάσεις, μα και πώς καταστρέφονται διάβασε βιογραφία του Μαχάτμα Γκάντι. Ένας άνθρωπος κατάφερε να συντονίσει την ευγενικότερη εξέγερση απέναντι στη δυνατότερη παγκόσμιως κυβέρνηση (Άγγλους) με το "κίνημα της μη βίας". Και φυσικά, στο τέλος υπερίσχυσε το ανθρωπόζωο, η βία. Δύσκολο πράγμα η πραγματική επανάσταση. Αν χαλαρώσεις για λίγο επιστρέφεις πέντε βήματα προς τη βάση. Το τέλμα. 

    Επαναστατική δεν είναι η ιδεά ότι ίσως κάποιος άνθρωπος χρειαστεί να πεθάνει για εσένα. Είναι η ιδέα ότι ίσως χρειαστεί να πεθάνεις εσύ για εκείνον.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 09-12-2009 11:00 ]



    1) η κατασταση που βιωνουμε σημερα( αναφερομαι στον καπιταλισμο) οφειλεται στην βιομηχανικη επανασταση και τη συγκεντρωση των μεσων παραγωγης στους ιδιωτες! η γαλικη επανασταση εδωσε ερεθισμα σε πολλες ιδεολογιες! και στον καπιταλισμο( βλεπε Ανταμ Σμιθ)

    2) νομιζω οτι ειναι χρονοβορο να κατσω να κανω ποστ ολοκληρο το μανιφεστο του κομμουνιστικου κομματος και τα αλλα βιβλια του Μαρξ)

    2) αυτες οι αηδιες για τα γκομενακια λεγονται απο ανιδεους που δεν εχουν καμια σχεση με λαικα κινηματα! και δινουν αφορμη στους πολεμιους να βγαζουν γλωσσα

    3) ειμαι διατεθειμενος να πεθανω για τα ιδανικα μου! 

    4)

    Έτσι πρέπει να γίνει      

    Έτσι κι αλλιώς η γη θα γίνει κόκκινη
    Ή κόκκινη από ζωή ή κόκκινη από θάνατο
    Θα φροντίσουμε εμείς γι’αυτό
    Έτσι πρέπει να γίνει
    Έτσι θα γίνει

    Στους μπουρζουάδες
    Κριτική να κάνουμε
    αυτό δεν φτάνει
    Του γουρουνιού του αστισμού
    Να κόψουμε πρέπει τα πόδια
    Έτσι πρέπει να γίνει
    Έτσι θα γίνει

    Η ελευθερία για μας
    Είναι μια ωραία γυναίκα
    Έχει υπογάστριο και υπεργάστριο
    Δεν είναι κάνα χοντρογούρουνο αστικό
    Έτσι πρέπει να γίνει
    Έτσι θα γίνει

    Ούτε ένας χαφιές
    Δουλειά να μη βρίσκει
    Κι έτσι στρατιά ολάκερη
    Θε νά’χουμε ανέργων
    Χριστούλη μου όμορφη πού’ναι
    Η προφητεία αυτή
    Έτσι πρέπει να γίνει
    Έτσι θα γίνει

    στιχοι wolf brieman!
    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 09-12-2009 23:59 ]


    StavmanR
    10.12.2009, 01:10
    • αυτες οι αηδιες για τα γκομενακια λεγονται απο ανιδεους που δεν εχουν καμια σχεση με λαικα κινηματα!

     

    Λαικά κινήματα. Κάποτε ίσως καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν λαϊκά κινήματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχουν ΛΑΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ. Και πωλούνται τα καταστροφικότερα όπλα στην ιστορία του ανθρώπου: οι ιδεολογίες. Υπερβιολογικά όπλα που δηλητηριάζουν τους νευρώνες των αδύναμων πνευματικά ανθρώπων με φανατισμό και τον πραγματικό δογματισμό. Σου έδωσα τρία περιβόητα "λαϊκά κινήματα" της ιστορίας που στην πραγματικότητα μοίρασαν θάνατο και φτώχεια. Η συλλογιστική σου, που παραπέμπει στον οικείο σου (καθώς φαίνεται) σταλινισμό, ουδέ μία σχέση έχει με νοήματα των μεγάλων οραματιστών Χέγκελ, Τολστόι κλπ., τους οποίους φυσικά κανείς "επαναστάτης" ποτέ δεν διαβάζει γιατί δεν εμφανίζουν Ταραντινικό ενδιαφέρον με  βία και αίμα να καταποντίζει κάθε πρόταση. Κάθε φασισμός ονομάστηκε λαϊκό κίνημα. Σου το έγραψα παραπάνω και το βλέπεις ακόμη και σήμερα από τα παράθυρα των καναλιών μέχρι τις γειτονιές.

     

    Αυτή τη στιγμή αισθάνομαι σαν να συζητώ με φανατικό φίλαθλο ομάδας για το ποδόσφαιρο, την ώρα που εκείνος έχει στο νου του να σκοτώσει τον ιδεολογικό του αντίπαλο. Γιατί στην πραγματικότητα για εκείνον η ομάδα δεν σημαίνει τίποτε παραπάνω από την δικαιολόγηση του φόνου που πρόκειται να διαπράξει. Και τον έχει αποφασίσει πολύν καιρό πριν ασχοληθεί κάν με την ομάδα του. Μέσα από την οικογένεια και το στενό περιβάλλον. Θα σου κάνει καλό να διαβάσεις και λίγη ψυχολογία για να κατανοήσεις από που πηγάζουν όλες οι τάσεις ωμής βίας στον άνθρωπο.

     

    Ο καπιταλισμός είναι ΓΕΝΝΗΜΑ-ΘΡΕΜΑ της γαλλικής επανάστασης και του ατομικού δικαιώματος, της ατομικής ελευθερίας. Είτε υποστηρίζεις τις ΑΡΧΕΣ της γαλλικής επανάστασης είτε όχι. Αυτά τα μεσοβέζικα του στυλ "ο καπιταλισμός και η βιομηχανοποίηση τα φταιν όλα" και η υπεκφυγή σε αφηρημένες έννοιες, μπορεί να ζαλίζουν κάτι παιδιά του γυμνασίου, μα εδώ δεν φτουράνε.

     

    Ό,τι κερδίζεται με βία, ηττάται από εκείνη. Κι όποιος νομίζει ότι η βία θα επιφέρει ισορροπίες είναι βαθιά νυχτωμένος και ακόμη πιο βαθιά αδιάβαστος. Πριν εξωτερικεύσεις όλη αυτή την απονόηση της βίας στον έξω κόσμο, ψάξε να βρεις γιατί εμφανίζεις αυτές τις τάσεις εξαρχής. Και καλό είναι να μην καπηλεύεται κανείς το όνομα και το δίκιο του εργάτη πριν γίνει ένας από εκείνους. Ή τουλάχιστον πριν γίνει έστω και ένας απλός εργαζόμενος της περιβόητης "αστικής τάξης".

     

    Τέλος, για να ευθυμήσουμε, κάποιες ιστορίες του Νεσρεντίν Χότζα, έτσι, για να θυμηθούμε το σύνδρομο του "γκρέκο μασκαρά", που ενίοτε παριστάνει κάτι που δεν είναι κι άλλοτε βλέπει τα πράγματα εντελώς ανάποδα:

     

    ------------------------------------

    Για το "ποιο είναι το πραγματικά απέναντι μας":

    Ο Νασρεντίν καθόταν στην όχθη ενός ποταμού, όταν κάποιος που βρισκόταν στην άλλη όχθη του φώναξε:
    - Έι! Πως θα έρθω απέναντι;
    - Μα είσαι απέναντι, του απάντησε ο Νασρεντίν.


    ***

    Περί της σταθερότητας των απόψεων σε μεταβαλλομενα μεγέθη:

    Σε μια συνάντηση ρώτησε κάποιος τον Νασρεντίν:
    - Πόσων χρονών είσαι Χότζα;
    - Πενήντα, απάντησε εκείνος.
    - Το ίδιο μου είπες και πριν δυο χρόνια που συναντηθήκαμε και σε ξαναρώτησα.
    - Ναι, είμαι πάντα σταθερός στις απόψεις μου.


    ***

    Περί των πρόσκαιρων και πρόχειρων λύσεων:

    Ο Νασρεντίν ανοίγει στον κήπο του μια βαθιά τρύπα και μετά την γεμίζει με πέτρες. Ο γείτονας το βλέπει και του λέει ειρωνικά:
    - Χότζα, καλά τις ξεφορτώθηκες τις πέτρες, αλλά το χώμα που έβγαλες που θα το βάλεις;
    - Είναι απλό: Θα ανοίξω μια τρύπα και θα το ρίξω μέσα!
    - Μπράβο! Αλλά δεν μου λες, το χώμα που θα βγάλεις από την δεύτερη τρύπα, πού θα το βάλεις; Θα ανοίξεις μήπως μια τρίτη;
    - Κοίτα, μη μου ζαλίζεις τα αυτιά! Δεν προλαβαίνω να σού εξηγήσω το σχέδιό μου, με όλες του τις λεπτομέρειες!

    ***

    Περί της αλήθειας που θέλουμε να ακούσουμε:

    Μια μέρα, ο βασιλιάς αποφάσισε όλοι οι υπήκοοί του να λένε την αλήθεια. Στήθηκε μια κρεμάλα έξω από τις πύλες τις πόλεις και ανακοινώθηκε ότι όποιος μπαίνει στην πόλη οφείλει να απαντήσει ειλικρινά σε μια ερώτηση που θα του γίνει.
    Ο Νασρεντίν ήταν πρώτος. Ο λοχαγός της φρουράς τον ρώτησε:
    - Που πας; Πες την αλήθεια αλλιώς θα εκτελεστείς.
    - Πάω να πεθάνω στην κρεμάλα, είπε ο Νασρεντίν.
    - Δεν σε πιστεύω.
    - Πολύ καλά, αν σου είπα ψέματα να με κρεμάσεις!
    - Ναι, αλλά τότε θα είχες πει την αλήθεια!
    - Ακριβώς. Την δική σου αλήθεια.


    ***

    Περί δικαίου:

    Κάποτε που ο Νασρεντίν έκανε χρέη δικαστή, του έτυχε να δικάσει μια περίεργη υπόθεση απάτης.
    - Ο κατηγορούμενος Χότζα μου, άρχισε να λέει ο μηνυτής, ήρθε μια μέρα και μου ζήτησε τον γάιδαρό μου για να μεταφέρει κάτι εμπορεύματα στην πόλη και να μου τον επιστρέψει την επόμενη μέρα. Κι επειδή ήταν φίλος και γείτονας του τον δάνεισα. Την άλλη μέρα το απόγευμα, έρχεται σπίτι μου χωρίς το γάιδαρό μου και μου λέει ότι τον δάγκωσε ένα φίδι και ψόφησε. Εντάξει, του λέω, αλλά πρέπει να μου τον πληρώσεις γιατί ψόφησε στα χέρια σου. Κι εκείνος μου απάντησε ότι δεν μου δίνει πεντάρα κι έφυγε. Δεν έχω δίκιο να ζητάω να μου τον πληρώσει;
    - Δίκιο έχεις, απάντησε ο Νασρεντίν κι ύστερα γυρνώντας στον κατηγορούμενο τον ρώτησε:
    - Τι έχεις να πεις εσύ γι’ αυτό που σε κατηγορεί;
    - Εγώ Χότζα μου, επειδή αυτός ο άνθρωπος ήταν φίλος και γείτονάς μου, πήγα και του ζήτησα τον γάιδαρό του για να κουβαλήσω κάτι εμπορεύματα για πούλημα στην πόλη. Τη νύχτα, όμως, καθώς γυρίζαμε πίσω δάγκωσε το γάιδαρο του φίλου μου ένα φίδι κι εκείνος ψόφησε. Μόλις έφτασα το πρωί περπατώντας στο χωριό, πήγα κατ’ ευθείαν στο σπίτι τού φίλου μου, του είπα τι έγινε κι εκείνος μου ζήτησε να του δώσει λεφτά να πάρει καινούργιο. Αλλά αφού δεν έφταιγα εγώ και τον γάιδαρο θα μπορούσε να τον είχε δαγκώσει φίδι κι όταν τον είχε εκείνος, αρνήθηκα να του τον πληρώσω. Δίκιο δεν έχω;
    - Κι εσύ δίκιο έχεις, απάντησε ο Νασρεντίν.
    Και τότε φώναξε κάποιος από το ακροατήριο:
    - Μα Χότζα μου, τι λες; Δεν μπορεί να έχουν και οι δύο δίκιο!
    - Κι εσύ δίκιο έχεις, απάντησε ο Νασρεντίν.


    ***


    κι ένα από τα κορυφαία περί του του πάρε-δώσε:

    Ο Νασρεντίν αποφάσισε ένα ηλιόλουστο πρωινό να κάνει έναν όμορφο περίπατο κατά την θάλασσα. Καθώς πλησίαζε στη προκυμαία άκουσε φωνές και είδε πολύ κόσμο συγκεντρωμένο να χειρονομεί και να τρέχει πάνω κάτω. Πλησίασε πιο κοντά και είδε έναν άνθρωπο που είχε πέσει κατά λάθος στο νερό. Όπως δεν ήξερε κολύμπι, κτυπούσε πανικόβλητος χέρια και πόδια, χανόταν μέσα στο κύματα και όποτε κατόρθωνε να βγάλει λίγο το κεφάλι του καλούσε μισοπνιγμένος σε βοήθεια.
    Οι άνθρωποι έσκυβαν όσο μπορούσαν πάνω από το νερό και του φώναζαν:
    - Δώσε μας το χέρι σου! Δώσε μας το χέρι σου!
    Τίποτα αυτός! Σαν να ήταν κουφός συνέχιζε να χτυπιέται. Οι άνθρωποι όλο και πλήθαιναν γύρω του και του φώναζαν όλο και πιο δυνατά:
    - Βρε άνθρωπε, δεν ακούς; Δώσε μας το χέρι σου! Θα πνιγείς!
    Τίποτα αυτός.

    Κάποια στιγμή, μέσα στο πανικό και την αγωνία που επικρατούσε, επειδή κανείς δεν ήθελε να πνιγεί ο άνθρωπος αυτός, αλλά και κανείς δε μπορούσε να κάνει τίποτα περισσότερο, κάποιος πήρε είδηση τον Νασρεντίν που παρακολουθούσε ατάραχος τη σκηνή.
    Να ο Χότζας, αναφώνησε το πλήθος. Κάντε χώρο να κάνει κάτι. Σίγουρα θα ξέρει αυτός τι να κάνει, σαν άνθρωπος του Θεού που είναι.
    Αμέσως τότε όλοι έκαναν χώρο και ο Νασρεντίν έσκυψε στο νερό και κάτι είπε σιγανά στον μισοπνιγμένο. Αμέσως τότε εκείνος έδωσε το χέρι του και ο Νασρεντίν το έπιασε και τον έσυρε έξω.

    Οι άνθρωποι έμειναν τότε με ανοιχτό το στόμα.
    - Βρε, είπαν! Βρε Χότζα μας, καλέ μας Χότζα, τι του είπες του ανθρώπου και σου έδωσε το χέρι σου; Εδώ τόση ώρα εμείς του φωνάζουμε να μας δώσει το χέρι του και δε το έκανε. Τώρα γιατί άκουσε εσένα και όχι εμάς;
    - Εγώ δε του είπα να μου δώσει το χέρι του, απάντησε ήρεμα ο Χότζας.
    - Τι του είπες λοιπόν, ρώτησαν οι άνθρωποι περίεργοι.
    - Εγώ του είπα «πάρε το χέρι μου», είπε ο Νασρεντίν.


    ***

    κι ένα για τις φαντασιακές απαιτήσεις:

    Μία νύχτα ο Νασρεντίν είδε στον ύπνο του ότι του χάρισαν 9 γρόσια. Ενώ στον ύπνο του φιλονικεί και απαιτεί να συμπληρωθούν και γίνουν 10, ξύπνησε και βλέπει ότι δεν είχε τίποτα στα χέρια του. Αμέσως κλείνει τα μάτια του και απλώνει τα χέρια του λέγοντας:
    - Δώσε μου και ας είναι εννέα γρόσια.

    Περισσότερα στην ιστοσελίδα: http://www.pare-dose.net/blog/?p=2642
    -----------------------------------

     

    Καλή συνέχεια καί σε αυτήν τη συζήτηση, το θέμα της οποίας μετατράπηκε από έναν άδικο φόνο σε ένα ανιδεολογικό μανιφέστο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-12-2009 01:54 ]


    fireroc
    10.12.2009, 20:58

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-12-2009 στις 01:10 έγραψε...

    • αυτες οι αηδιες για τα γκομενακια λεγονται απο ανιδεους που δεν εχουν καμια σχεση με λαικα κινηματα!

     

    Λαικά κινήματα. Κάποτε ίσως καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν λαϊκά κινήματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχουν ΛΑΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ. Και πωλούνται τα καταστροφικότερα όπλα στην ιστορία του ανθρώπου: οι ιδεολογίες. Υπερβιολογικά όπλα που δηλητηριάζουν τους νευρώνες των αδύναμων πνευματικά ανθρώπων με φανατισμό και τον πραγματικό δογματισμό. Σου έδωσα τρία περιβόητα "λαϊκά κινήματα" της ιστορίας που στην πραγματικότητα μοίρασαν θάνατο και φτώχεια. Η συλλογιστική σου, που παραπέμπει στον οικείο σου (καθώς φαίνεται) σταλινισμό, ουδέ μία σχέση έχει με νοήματα των μεγάλων οραματιστών Χέγκελ, Τολστόι κλπ., τους οποίους φυσικά κανείς "επαναστάτης" ποτέ δεν διαβάζει γιατί δεν εμφανίζουν Ταραντινικό ενδιαφέρον με  βία και αίμα να καταποντίζει κάθε πρόταση. Κάθε φασισμός ονομάστηκε λαϊκό κίνημα. Σου το έγραψα παραπάνω και το βλέπεις ακόμη και σήμερα από τα παράθυρα των καναλιών μέχρι τις γειτονιές.

     

    Αυτή τη στιγμή αισθάνομαι σαν να συζητώ με φανατικό φίλαθλο ομάδας για το ποδόσφαιρο, την ώρα που εκείνος έχει στο νου του να σκοτώσει τον ιδεολογικό του αντίπαλο. Γιατί στην πραγματικότητα για εκείνον η ομάδα δεν σημαίνει τίποτε παραπάνω από την δικαιολόγηση του φόνου που πρόκειται να διαπράξει. Και τον έχει αποφασίσει πολύν καιρό πριν ασχοληθεί κάν με την ομάδα του. Μέσα από την οικογένεια και το στενό περιβάλλον. Θα σου κάνει καλό να διαβάσεις και λίγη ψυχολογία για να κατανοήσεις από που πηγάζουν όλες οι τάσεις ωμής βίας στον άνθρωπο.

     

    Ο καπιταλισμός είναι ΓΕΝΝΗΜΑ-ΘΡΕΜΑ της γαλλικής επανάστασης και του ατομικού δικαιώματος, της ατομικής ελευθερίας. Είτε υποστηρίζεις τις ΑΡΧΕΣ της γαλλικής επανάστασης είτε όχι. Αυτά τα μεσοβέζικα του στυλ "ο καπιταλισμός και η βιομηχανοποίηση τα φταιν όλα" και η υπεκφυγή σε αφηρημένες έννοιες, μπορεί να ζαλίζουν κάτι παιδιά του γυμνασίου, μα εδώ δεν φτουράνε.

     

    Ό,τι κερδίζεται με βία, ηττάται από εκείνη. Κι όποιος νομίζει ότι η βία θα επιφέρει ισορροπίες είναι βαθιά νυχτωμένος και ακόμη πιο βαθιά αδιάβαστος. Πριν εξωτερικεύσεις όλη αυτή την απονόηση της βίας στον έξω κόσμο, ψάξε να βρεις γιατί εμφανίζεις αυτές τις τάσεις εξαρχής. Και καλό είναι να μην καπηλεύεται κανείς το όνομα και το δίκιο του εργάτη πριν γίνει ένας από εκείνους. Ή τουλάχιστον πριν γίνει έστω και ένας απλός εργαζόμενος της περιβόητης "αστικής τάξης".

     

    Τέλος, για να ευθυμήσουμε, κάποιες ιστορίες του Νεσρεντίν Χότζα, έτσι, για να θυμηθούμε το σύνδρομο του "γκρέκο μασκαρά", που ενίοτε παριστάνει κάτι που δεν είναι κι άλλοτε βλέπει τα πράγματα εντελώς ανάποδα:

     

    ------------------------------------

    Για το "ποιο είναι το πραγματικά απέναντι μας":

    Ο Νασρεντίν καθόταν στην όχθη ενός ποταμού, όταν κάποιος που βρισκόταν στην άλλη όχθη του φώναξε:
    - Έι! Πως θα έρθω απέναντι;
    - Μα είσαι απέναντι, του απάντησε ο Νασρεντίν.


    ***

    Περί της σταθερότητας των απόψεων σε μεταβαλλομενα μεγέθη:

    Σε μια συνάντηση ρώτησε κάποιος τον Νασρεντίν:
    - Πόσων χρονών είσαι Χότζα;
    - Πενήντα, απάντησε εκείνος.
    - Το ίδιο μου είπες και πριν δυο χρόνια που συναντηθήκαμε και σε ξαναρώτησα.
    - Ναι, είμαι πάντα σταθερός στις απόψεις μου.


    ***

    Περί των πρόσκαιρων και πρόχειρων λύσεων:

    Ο Νασρεντίν ανοίγει στον κήπο του μια βαθιά τρύπα και μετά την γεμίζει με πέτρες. Ο γείτονας το βλέπει και του λέει ειρωνικά:
    - Χότζα, καλά τις ξεφορτώθηκες τις πέτρες, αλλά το χώμα που έβγαλες που θα το βάλεις;
    - Είναι απλό: Θα ανοίξω μια τρύπα και θα το ρίξω μέσα!
    - Μπράβο! Αλλά δεν μου λες, το χώμα που θα βγάλεις από την δεύτερη τρύπα, πού θα το βάλεις; Θα ανοίξεις μήπως μια τρίτη;
    - Κοίτα, μη μου ζαλίζεις τα αυτιά! Δεν προλαβαίνω να σού εξηγήσω το σχέδιό μου, με όλες του τις λεπτομέρειες!

    ***

    Περί της αλήθειας που θέλουμε να ακούσουμε:

    Μια μέρα, ο βασιλιάς αποφάσισε όλοι οι υπήκοοί του να λένε την αλήθεια. Στήθηκε μια κρεμάλα έξω από τις πύλες τις πόλεις και ανακοινώθηκε ότι όποιος μπαίνει στην πόλη οφείλει να απαντήσει ειλικρινά σε μια ερώτηση που θα του γίνει.
    Ο Νασρεντίν ήταν πρώτος. Ο λοχαγός της φρουράς τον ρώτησε:
    - Που πας; Πες την αλήθεια αλλιώς θα εκτελεστείς.
    - Πάω να πεθάνω στην κρεμάλα, είπε ο Νασρεντίν.
    - Δεν σε πιστεύω.
    - Πολύ καλά, αν σου είπα ψέματα να με κρεμάσεις!
    - Ναι, αλλά τότε θα είχες πει την αλήθεια!
    - Ακριβώς. Την δική σου αλήθεια.


    ***

    Περί δικαίου:

    Κάποτε που ο Νασρεντίν έκανε χρέη δικαστή, του έτυχε να δικάσει μια περίεργη υπόθεση απάτης.
    - Ο κατηγορούμενος Χότζα μου, άρχισε να λέει ο μηνυτής, ήρθε μια μέρα και μου ζήτησε τον γάιδαρό μου για να μεταφέρει κάτι εμπορεύματα στην πόλη και να μου τον επιστρέψει την επόμενη μέρα. Κι επειδή ήταν φίλος και γείτονας του τον δάνεισα. Την άλλη μέρα το απόγευμα, έρχεται σπίτι μου χωρίς το γάιδαρό μου και μου λέει ότι τον δάγκωσε ένα φίδι και ψόφησε. Εντάξει, του λέω, αλλά πρέπει να μου τον πληρώσεις γιατί ψόφησε στα χέρια σου. Κι εκείνος μου απάντησε ότι δεν μου δίνει πεντάρα κι έφυγε. Δεν έχω δίκιο να ζητάω να μου τον πληρώσει;
    - Δίκιο έχεις, απάντησε ο Νασρεντίν κι ύστερα γυρνώντας στον κατηγορούμενο τον ρώτησε:
    - Τι έχεις να πεις εσύ γι’ αυτό που σε κατηγορεί;
    - Εγώ Χότζα μου, επειδή αυτός ο άνθρωπος ήταν φίλος και γείτονάς μου, πήγα και του ζήτησα τον γάιδαρό του για να κουβαλήσω κάτι εμπορεύματα για πούλημα στην πόλη. Τη νύχτα, όμως, καθώς γυρίζαμε πίσω δάγκωσε το γάιδαρο του φίλου μου ένα φίδι κι εκείνος ψόφησε. Μόλις έφτασα το πρωί περπατώντας στο χωριό, πήγα κατ’ ευθείαν στο σπίτι τού φίλου μου, του είπα τι έγινε κι εκείνος μου ζήτησε να του δώσει λεφτά να πάρει καινούργιο. Αλλά αφού δεν έφταιγα εγώ και τον γάιδαρο θα μπορούσε να τον είχε δαγκώσει φίδι κι όταν τον είχε εκείνος, αρνήθηκα να του τον πληρώσω. Δίκιο δεν έχω;
    - Κι εσύ δίκιο έχεις, απάντησε ο Νασρεντίν.
    Και τότε φώναξε κάποιος από το ακροατήριο:
    - Μα Χότζα μου, τι λες; Δεν μπορεί να έχουν και οι δύο δίκιο!
    - Κι εσύ δίκιο έχεις, απάντησε ο Νασρεντίν.


    ***


    κι ένα από τα κορυφαία περί του του πάρε-δώσε:

    Ο Νασρεντίν αποφάσισε ένα ηλιόλουστο πρωινό να κάνει έναν όμορφο περίπατο κατά την θάλασσα. Καθώς πλησίαζε στη προκυμαία άκουσε φωνές και είδε πολύ κόσμο συγκεντρωμένο να χειρονομεί και να τρέχει πάνω κάτω. Πλησίασε πιο κοντά και είδε έναν άνθρωπο που είχε πέσει κατά λάθος στο νερό. Όπως δεν ήξερε κολύμπι, κτυπούσε πανικόβλητος χέρια και πόδια, χανόταν μέσα στο κύματα και όποτε κατόρθωνε να βγάλει λίγο το κεφάλι του καλούσε μισοπνιγμένος σε βοήθεια.
    Οι άνθρωποι έσκυβαν όσο μπορούσαν πάνω από το νερό και του φώναζαν:
    - Δώσε μας το χέρι σου! Δώσε μας το χέρι σου!
    Τίποτα αυτός! Σαν να ήταν κουφός συνέχιζε να χτυπιέται. Οι άνθρωποι όλο και πλήθαιναν γύρω του και του φώναζαν όλο και πιο δυνατά:
    - Βρε άνθρωπε, δεν ακούς; Δώσε μας το χέρι σου! Θα πνιγείς!
    Τίποτα αυτός.

    Κάποια στιγμή, μέσα στο πανικό και την αγωνία που επικρατούσε, επειδή κανείς δεν ήθελε να πνιγεί ο άνθρωπος αυτός, αλλά και κανείς δε μπορούσε να κάνει τίποτα περισσότερο, κάποιος πήρε είδηση τον Νασρεντίν που παρακολουθούσε ατάραχος τη σκηνή.
    Να ο Χότζας, αναφώνησε το πλήθος. Κάντε χώρο να κάνει κάτι. Σίγουρα θα ξέρει αυτός τι να κάνει, σαν άνθρωπος του Θεού που είναι.
    Αμέσως τότε όλοι έκαναν χώρο και ο Νασρεντίν έσκυψε στο νερό και κάτι είπε σιγανά στον μισοπνιγμένο. Αμέσως τότε εκείνος έδωσε το χέρι του και ο Νασρεντίν το έπιασε και τον έσυρε έξω.

    Οι άνθρωποι έμειναν τότε με ανοιχτό το στόμα.
    - Βρε, είπαν! Βρε Χότζα μας, καλέ μας Χότζα, τι του είπες του ανθρώπου και σου έδωσε το χέρι σου; Εδώ τόση ώρα εμείς του φωνάζουμε να μας δώσει το χέρι του και δε το έκανε. Τώρα γιατί άκουσε εσένα και όχι εμάς;
    - Εγώ δε του είπα να μου δώσει το χέρι του, απάντησε ήρεμα ο Χότζας.
    - Τι του είπες λοιπόν, ρώτησαν οι άνθρωποι περίεργοι.
    - Εγώ του είπα «πάρε το χέρι μου», είπε ο Νασρεντίν.


    ***

    κι ένα για τις φαντασιακές απαιτήσεις:

    Μία νύχτα ο Νασρεντίν είδε στον ύπνο του ότι του χάρισαν 9 γρόσια. Ενώ στον ύπνο του φιλονικεί και απαιτεί να συμπληρωθούν και γίνουν 10, ξύπνησε και βλέπει ότι δεν είχε τίποτα στα χέρια του. Αμέσως κλείνει τα μάτια του και απλώνει τα χέρια του λέγοντας:
    - Δώσε μου και ας είναι εννέα γρόσια.

    Περισσότερα στην ιστοσελίδα: http://www.pare-dose.net/blog/?p=2642 />-----------------------------------

     

    Καλή συνέχεια καί σε αυτήν τη συζήτηση, το θέμα της οποίας μετατράπηκε από έναν άδικο φόνο σε ένα ανιδεολογικό μανιφέστο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-12-2009 01:54 ]



    1) λαικα κινηματα ειτε σου αρεσει ειτε οχι υπαρχουν

    2) οσο για αυτα με το φανατισμο δεν με ξερεις για αυτο μην το ξαναπεις!( και εγω σε βρισκω εναν συμβιβασμενο μικροαστο)

    3)  ο καπιταλισμος υπαρχει μετα την βιομηχανικη επανασταση και ειναι εξελιξη  της φεουδαρχειας! ετσι εχουν τα πραγματα! δεν ειναι μεσοβεζικα ! καιι οσο για αφηρηνενες εννοιες τι να κανουμε ρε φιλε να αλλαξουμε την Κοινονιολογια για να εισαι ευχαριστημενος( ναι αμα ο αλλος εχει χαμηλο μορφωτικο επιπεδο δεν φτουρανε)

    4)  καλα ολες αυτες οι θεωριες ! τι εχεις ομως να προτεινεις ? να κατσουμε ησηχα σε μια γωνια περιμενοντας καποιο θαυμα?

    5) οσο για το τι ειναι νομιμο και τι οχι δηλαδη η Αντιγονη στο εργο του Σοφοκλη  δεν θα επρεπε να θαψει τον αδερφο της γιατι  το απαγορευαν οι νομοι? δηλαδη αν αθωοθει ο δολοφονος του Αλεξη επειδη ειναι αποφαση δικαστηριου σημαινει οτι στηριζεται στην Ηθικη?

    6) η εξεγερση του περσινου Δεκεμβρη δεν εγινε στο ονομα του ενος αλλα λογο δυσαρεσκειας των  μαθητων!  τα μμε φυσικα αλλαξανε το νοημα της εξεγερσης!

    7) οι ιδεολογιες ειναι καταστροφολογικες ε? εδω τι να πω! δηλαδη πρεπει κατα την γνωμη σου να μην πιστεουμε σε τιποτα να μην εχουμε ιδανικα να ειμαστε ολοι μια ομοιογενης μαζα!

    8)Δεν είμ΄ εγώ σπορά της τύχης
    ο πλαστουργός της νιας ζωής.
    Εγώ ΄μαι τέκνο της ανάγκης
    κι ώριμο τέκνο της οργής.

    κωστας Βαρναλης

    9)Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους
    Γυναίκες και άντρες με όπλα στους ώμους
    Στο κόκκινο λάβαρο πάντα πιστοί
    στο Κόμμα μας πλάι που μας προσκαλεί
    (Η σάλπιγγα κράζει και μας προσκαλεί)

    Συθέμελα ρίχτε παλάτια και θρόνους
    Βαριές αλυσίδες, πορφύρες και νόμους
    Ντροπή στον εργάτη, στο σκλάβο ντροπή
    Στο αίμα αν δεν πνίξει μια τέτοια ζωή

    Εμπρός να τσακίσουμε τυράννους φασίστες
    της νέας Ελλάδας να γίνουμε χτίστες
    Ντροπή για το νέο στη μάχη αν δε ριχτεί
    Για τη Λαοκρατία την τίμια ζωή

    10)Άιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο
    αν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

    κ βαρναλης

    11)ανιδεολογικο μανιφεστο κατα την γνωμη σου!  σωστα μονο φωνες συμβιβασμου μετριοπαθειας μικροαστισμου λαικισμου  και δουλοπρεπειας χαρακτηριζονται ως λογικες στη συγχρονη κοινωνια της τηλεορασης και του καναπε! ψευδοφιλοσοφοι χωρις κανενα ιδεολογικο υποβαθρο με σκεψη ρηχη κοντα στην προπαγανδα των μμε θεωρουνται σοφοι! σε μια κοινωνια που το  να παραθετει καποιος τις αποψεις του και να εχει πολιτικες και κοινονικες πεποιθησεις θεωρειτε απο απολιτικ ψευτοδημοκρατες εγγλημα  και φανατισμος! που  εξισωνουν καθε μορφη βιας για να γινουν αρεστοι (λες και ο θυτης με το θυμα να εχουν την ιδια μοιρα  και λες δεν ειναι φυσικο αν καποιος νιωθει πιεση να αντιδραει! αυτο ειναι χαρακτηριστικο καθε ζωντανου οργανισμου! τετοια ατομα κοιταν μονο την βολη τους! δεν σκεφτονται οτι οι ανθρωποι που πειναν - (της γης οι κολασμενοι) αξιζουν κατι καλυτερο! γιατι αυτο εχει σκοπο η επανασταση  τα ατομα που ειναι θυματα εκμεταλευσης να αντισταθουν και να δειξουν ανυπακοη! η βια δεν ειναι ο αυτοσκοπος! δεν ειπα κατι τετοιο!

    Ξυπνήστε

    Φυσά στις στέγες του ντουνιά
    με σηκωμένο το γιακά
    πικρός διαβάτης περπατά
    κλαίει, γελά, παραμιλά
    Πώς μας τη φτιάξαν τη ζωή
    μίση πολέμοι και καπνοί
    βρωμίζει ο φασισμός τη γη
    σαν κότες σφάζονται οι λαοί
    κι εμείς στον ύπνο το βαθύ

    Φτιασιδωμένη η ψευτιά
    γυρνά στους δρόμους και γελά
    μπουτίκ, βολάν και ξιπασιά
    Προπό, λαχεία, διαφθορά
    Κι άλλοι με ιδρώτα το ψωμί
    κι άλλοι πουλάν μισοτιμής
    πατρίδα λευτεριά τιμή
    αρκεί να πιάσουν την καλή
    να γίνουν υπουργοί

    Ήμασταν ζωντανοί νεκροί
    μας δίνανε μ’ ανταλλαγή
    τη μπόμπα την ατομική
    Το Ισραήλ για να σωθεί
    ακόμα ο στόλος ναυλοχεί
    γεμάτη πόρνες η ακτή
    κι αν φύγανε οι Γερμανοί
    ήρθαν οι Αμερικανοί
    καινούρια πάλι κατοχή

    Η CIA βαρά νταγερέ
    χόρευε νάιλον υπουργέ
    σαν καραγκιόζης στο μπερντέ
    κι εσύ να κλαις πικρέ λαέ
    κι ο Βάρναλης μας το ’χε πει
    χωρίς καμιά περιστροφή
    στης Χούντας το αλισβερίσι
    λεύτερο ήταν το χασίσι
    ποτέ ο λαός να μην ξυπνήσει

    Γλυκοχαράζει στα βουνά
    μοσχοβολούν τα γιασεμιά
    τραγούδι αρχίζουν τα πουλιά
    γελά η θάλασσα πλατιά
    κι εμείς οικόπεδα και Ι.Χ
    ψυγεία έπιπλα TV
    κουτόχορτο με πληρωμή
    και δίπλα φεύγει η ζωή

    Ξυπνήστε
    Ξυπνήστε νέες, ξυπνήστε νιοί
    βγέστε απ’ του τάφου τη σιωπή
    δείτε του κόσμου τη ντροπή
    γίνετε χίλιοι κεραυνοί
    και κάψτε μας ή σώστε μας
    γλιτώστε μας, ή θάψτε μας

    το εκανα ποστ και πριν αλλα ταιριαζει ξανα!


    -----------------
    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 14:36 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 15:11 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 15:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 17:37 ]


    stfr83
    10.12.2009, 21:35

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.


    okanenas
    10.12.2009, 23:36

    Α! εδώ βάζουμε και ποιήματα? 

    να βάλω και εγώ ένα...

    Το Κόκκινο Τυρί.

    Κόκκινο τυρί μας δώσαν
    το τραπέζι όταν μας στρώσαν.
    Κόκκινο τυρί
    το κοιτάμε, το συζητάμε,
    αλλά τέτοιο, δε μασάμε.
    Χρώμα ωραίο ευωδία,
    Κι από μέσα,
    Αηδία!

    Τιμολέων Φανφάρας {#emotions_dlg.tt2}


    BAGRATION
    11.12.2009, 00:02

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

    Εεεεελα ρε ενήληκα εβγαλες και ιατρική γνωμάτευση!!!!

    Αλλά δεν πειράζει, "εάν όντως είσαι 18, σε δικαιολογώ"


    stfr83
    11.12.2009, 00:11

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 11-12-2009 στις 00:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

    Εεεεελα ρε ενήληκα εβγαλες και ιατρική γνωμάτευση!!!!

    Αλλά δεν πειράζει, "εάν όντως είσαι 18, σε δικαιολογώ"



    Γι 'αυτό έβαλα τα εισαγωγικά. Μπορεί να είναι ένας 16χρονος του οποίου να έχει πήξει το μυαλό (σπάνιο, αλλά όχι αδύνατο). Όπως και να 'χει το συμπέρασμα είναι το ίδιο.


    fireroc
    11.12.2009, 14:44

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε? 


    fireroc
    11.12.2009, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 10-12-2009 στις 23:36 έγραψε...

    Α! εδώ βάζουμε και ποιήματα? 

    να βάλω και εγώ ένα...

    Το Κόκκινο Τυρί.

    Κόκκινο τυρί μας δώσαν
    το τραπέζι όταν μας στρώσαν.
    Κόκκινο τυρί
    το κοιτάμε, το συζητάμε,
    αλλά τέτοιο, δε μασάμε.
    Χρώμα ωραίο ευωδία,
    Κι από μέσα,
    Αηδία!

    Τιμολέων Φανφάρας {#emotions_dlg.tt2}



    Το κόκκινο τρένο      


    Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
    Μουσική: Πάνος Τζαβέλας
    Πρώτη εκτέλεση: Πάνος Τζαβέλας

    Αυτό το κόκκινο το τρένο
    που μες στη νύχτα τριγυρνά
    με τ' όνειρό μας φορτωμένο
    δεν σταματάει πουθενά

    Αυτό το κόκκινο το τρένο
    όπου περνά βάζει φωτιά...

    Έχει χτισμένα παραθύρια
    κι όλες τις πόρτες του κλειστές
    στις ρεματιές και στα γιοφύρια
    το σημαδεύουνε ληστές

    Αυτό το κόκκινο το τρένο
    που σημαδεύουν οι ληστές...

    Αυτό το κόκκινο το τρένο
    μάνα διαλέξαμε κι εμείς
    είν' απ' τη λευτεριά σταλμένο
    για το ταξίδι της ζωής

    Αυτό το κόκκινο το τρένο
    είναι για μας τίτλος τιμής


    fireroc
    11.12.2009, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



     Αρνιέμαι       
    Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Βασίλης Παπακωνσταντίνου

    Αρνιέμαι αρνιέμαι αρνιέμαι
    οι άλλοι να βαστάνε τα σκοινιά
    αρνιέμαι να με κάνουν ό,τι θένε
    αρνιέμαι να πνιγώ στην καταχνιά.

    Αρνιέμαι αρνιέμαι αρνιέμαι
    να είσαι συ και να μην είμαι εγώ
    που τη δική μου μοίρα διαφεντεύεις
    με τη δική μου γη και το νερό.

    Αρνιέμαι αρνιέμαι αρνιέμαι
    να βλέπω πια το δρόμο μου κλειστό
    αρνιέμαι να 'χω σκέψη που σωπαίνει
    να περιμένει μάταια τον καιρό.


    fireroc
    11.12.2009, 15:07

    Και αυτά τα δυο μας χέρια σαν σηκώσουμε σφιγμένα
    Θα γιομίσουνε οι δρόμοι απ' ανθρώπινες ζωές.
    Που οι βοές τους θα συντρίβουν κάθε σας τσανακοκλέφτη.
    Τίποτα, τίποτα, τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει
    Δεν μπορεί, δεν μπορεί να σταματήσει, τις φωνές, τις φωνές
    Των πεινασμένων, τις φωνές, τις φωνές των σκλαβωμένων,
    Που διψάν, που διψάν για λευτεριά, που διψάν, που διψάν
    Αδελφωσύνη, που διψάν, που διψάν ελευτεριά.
    Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει το διάβα μας.
    Της γης οι κολασμένοι, της γης οι κολασμέ...
    Της γης οι προλετά..., οι προλετάριοι
    Της γης οι προλετάριοι σαν βρούνε τους οχθρούς τους
    Σα βρούνε τους οχθρούς τους, δεν κάνουν βήμα πίσω
    Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει το διάβα μας.
    Ο καιρός, ο καιρός είναι μαζί μας
    Και η επανάσταση θα γίνει
    Κάθε μικρούλα σπίθα φουντώνει σε φωτιά.

    Τα ντουφέκια μας τα θέμε, τα θέμε
    Για τα στήθεια τα, τα στήθεια τα δικά σας
    Κι οι λαοί αδέ-λαοί αδερφωμένοι
    Θα σας στήσουνε, σας στήσουνε στον τοίχο.

    Αυτοίνοι που χωρίσανε το βιος τους σε πατρίδα
    Σε σύνορα μας μάντρωσαν σαν ζώα σε κλουβιά
    Σε κάθε μας εξέγερση απάντησαν με βία
    Κάτω το κεφάλαιο. Ρε κάτω η δουλειά
    Η επανάστασή μας, θα γίνει, θα γίνει
    Το μεγάλο άλμα για τη λευτεριά.

    Το ξέρουμε, το μάθαμε, δεν έχουμε πατρίδα
    Τους καθοδηγητάδες της κρεμά η εργατιά
    Η επανάστασή μας θα γίνει, θα γίνει
    Το μεγάλο άλμα για τη λευτεριά.

     αποσπασμα απ το <<σαν θα με καλεσει η πατριδα>> του Ν. Ασιμου

    Ω εποχή μού θυμίζεις τον Καίσαρα
    κι οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν
    κι όσο γερνώ μπουσουλώ με τα τέσσερα
    τα τροχοφόρα με προσπερνούν
    φεύγω να πάω να βρω στο Μπανκόγκ
    τον σύντροφό μου τον Κινκ-Κονκ
    μές στο μυαλό μου βαράνε τα γκόγκ
    μοιάζω με μπάλα του πινκ-πογκ

    Μας εκτελούνε με σφαίρες ντούμ-ντούμ
    σφαίρες ντούμ-ντούμ, σφαίρες ντούμ-ντούμ
    κι εμείς ξεπουλιώμαστε στο γιουσουρούμ
    ταρατατατζούμ για ένα κουστούμ.

    Γιουσουρουμ! επισεις του Ν ασιμου!


    stfr83
    11.12.2009, 20:59

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε?



    Φίλε μου, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις και μετά μου λες ποιο είναι το "βουτυρόπαιδο".

    1η κατάσταση: ένας 16χρονος κατά του καπιταλισμού, όπως ισχυρίζεται, που περνάει όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, του οποίου η μαμά και ο μπαμπάς, φυσικά, πληρώνουν για φροντιστήρια κι απ' ότι φαίνεται και για κάποιο ωδείο (σ' αυτό μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί ο 16χρονος να είναι απλά ένα κακομαθημένο που του ρθε μια μέρα να μάθει ηλ. κιθάρα, έβαλε τους γονείς του να του αγοράσουν μία και μετά από λίγο καιρό την παράτησε).

    2η κατάσταση: ένας 18χρονος που είρθε στην Αθήνα για να φοιτήσει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, κάνει 2 δουλείες παράλληλα με τη φοίτηση, βγάζει το νοίκι άνετα κι όλα αυτά με μηδαμινή υποστίριξη απ' τους γονείς του.

    'Ηθελα να ξερα τον Μπρεχτ και τον Χικμέτ στο δρόμο, στον αγώνα τους έμαθες; Αν είχες καταλάβει πραγματικά το σοσιαλισμό, δε θα τον υποστήριζες. Εσύ απλά θες να πας σε κάτι κόντρα. Όχι απαραίτητα να ενστερνιστείς κάποια ιδέα. Είσαι, δηλαδή, αντι-καπιταλιστής και όχι σοσιαλιστής.


    fireroc
    11.12.2009, 22:25

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 20:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε?



    Φίλε μου, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις και μετά μου λες ποιο είναι το "βουτυρόπαιδο".

    1η κατάσταση: ένας 16χρονος κατά του καπιταλισμού, όπως ισχυρίζεται, που περνάει όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, του οποίου η μαμά και ο μπαμπάς, φυσικά, πληρώνουν για φροντιστήρια κι απ' ότι φαίνεται και για κάποιο ωδείο (σ' αυτό μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί ο 16χρονος να είναι απλά ένα κακομαθημένο που του ρθε μια μέρα να μάθει ηλ. κιθάρα, έβαλε τους γονείς του να του αγοράσουν μία και μετά από λίγο καιρό την παράτησε).

    2η κατάσταση: ένας 18χρονος που είρθε στην Αθήνα για να φοιτήσει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, κάνει 2 δουλείες παράλληλα με τη φοίτηση, βγάζει το νοίκι άνετα κι όλα αυτά με μηδαμινή υποστίριξη απ' τους γονείς του.

    'Ηθελα να ξερα τον Μπρεχτ και τον Χικμέτ στο δρόμο, στον αγώνα τους έμαθες; Αν είχες καταλάβει πραγματικά το σοσιαλισμό, δε θα τον υποστήριζες. Εσύ απλά θες να πας σε κάτι κόντρα. Όχι απαραίτητα να ενστερνιστείς κάποια ιδέα. Είσαι, δηλαδή, αντι-καπιταλιστής και όχι σοσιαλιστής.



    διασκεδαστικοτατος! αν εισε ετσι οπως χαρακτηριζεσαι  δεν εισαι βουτιροπαιδο αλλα αξιος της μοιρας σου! οσο για μενα  ανηκω σε μικρομεσαιο στρωμα! αν και δεν νομιζω οτι πρεπει να δινω εξηγησεις ! και ναι γιατι οι γονεις μου  πληρωνουν τα φροντιστηρια μου   και ξεπατονονται βλεπω τι βιωνουν καθημερινα και θελω να αλλαξω την κατασταση ! για αυτο το λογο ειμαι κομμουνιστης! εσυ εισε βολεμενος που εχεις αποδεχτει αυτη την κατασταση!  γιατι θεωρεις σωστο να αναγκαζεσαι να δουλεψεις σε δυο δουλειες? γιατι δεν παλευεις και εσυ για δωρεαν παιδεια? α και ενας σοσιαλιστης δενπρεπει να ειναι ανγκαια φτωχος

    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:31 ]


    stfr83
    11.12.2009, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 22:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 20:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε?



    Φίλε μου, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις και μετά μου λες ποιο είναι το "βουτυρόπαιδο".

    1η κατάσταση: ένας 16χρονος κατά του καπιταλισμού, όπως ισχυρίζεται, που περνάει όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, του οποίου η μαμά και ο μπαμπάς, φυσικά, πληρώνουν για φροντιστήρια κι απ' ότι φαίνεται και για κάποιο ωδείο (σ' αυτό μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί ο 16χρονος να είναι απλά ένα κακομαθημένο που του ρθε μια μέρα να μάθει ηλ. κιθάρα, έβαλε τους γονείς του να του αγοράσουν μία και μετά από λίγο καιρό την παράτησε).

    2η κατάσταση: ένας 18χρονος που είρθε στην Αθήνα για να φοιτήσει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, κάνει 2 δουλείες παράλληλα με τη φοίτηση, βγάζει το νοίκι άνετα κι όλα αυτά με μηδαμινή υποστίριξη απ' τους γονείς του.

    'Ηθελα να ξερα τον Μπρεχτ και τον Χικμέτ στο δρόμο, στον αγώνα τους έμαθες; Αν είχες καταλάβει πραγματικά το σοσιαλισμό, δε θα τον υποστήριζες. Εσύ απλά θες να πας σε κάτι κόντρα. Όχι απαραίτητα να ενστερνιστείς κάποια ιδέα. Είσαι, δηλαδή, αντι-καπιταλιστής και όχι σοσιαλιστής.



    διασκεδαστικοτατος! αν εισε ετσι οπως χαρακτηριζεσαι  δεν εισαι βουτιροπαιδο αλλα αξιος της μοιρας σου! οσο για μενα  ανηκω σε μικρομεσαιο στρωμα! αν και δεν νομιζω οτι πρεπει να δινω εξηγησεις ! και ναι γιατι οι γονεις μου  πληρωνουν τα φροντιστηρια μου   και ξεπατονονται βλεπω τι βιωνουν καθημερινα και θελω να αλλαξω την κατασταση ! για αυτο το λογο ειμαι κομμουνιστης! εσυ εισε βολεμενος που εχεις αποδεχτει αυτη την κατασταση!  γιατι θεωρεις σωστο να αναγκαζεσαι να δουλεψεις σε δυο δουλειες? γιατι δεν παλευεις και εσυ για δωρεαν παιδεια? α και ενας σοσιαλιστης δενπρεπει να ειναι ανγκαια φτωχος

    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:31 ]



    Άμα σου λέω ότι δεν έχεις καταλάβει το σοσιαλισμό...Ο σοσιαλισμός σου επιβάλλει να ζεις στη φτώχεια, χωρίς να χεις δυνατότητα να εξελιχτείς. Αυτό ισχύει  και για το άτομο αλλά και για την κοινωνία/οικονομία. Με τον καπιταλισμό έχουν σημασία έννοιες όπως ο ανταγωνισμός. Όταν με το καλό δουλέψεις και ζήσεις λίγο τον ιδιωτικό τομέα, θα δεις ότι αν είσαι μάγκας προχωράς και εξελίσεσαι. Και σε παρακαλώ μην ξαναπείς τίποτα για συστήματα κλπ, αυτό που ταλανίζει τόσα χρόνια την Ελλάδα είναι η αριστερά.


    fireroc
    11.12.2009, 23:54

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 22:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 22:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 20:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε?



    Φίλε μου, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις και μετά μου λες ποιο είναι το "βουτυρόπαιδο".

    1η κατάσταση: ένας 16χρονος κατά του καπιταλισμού, όπως ισχυρίζεται, που περνάει όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, του οποίου η μαμά και ο μπαμπάς, φυσικά, πληρώνουν για φροντιστήρια κι απ' ότι φαίνεται και για κάποιο ωδείο (σ' αυτό μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί ο 16χρονος να είναι απλά ένα κακομαθημένο που του ρθε μια μέρα να μάθει ηλ. κιθάρα, έβαλε τους γονείς του να του αγοράσουν μία και μετά από λίγο καιρό την παράτησε).

    2η κατάσταση: ένας 18χρονος που είρθε στην Αθήνα για να φοιτήσει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, κάνει 2 δουλείες παράλληλα με τη φοίτηση, βγάζει το νοίκι άνετα κι όλα αυτά με μηδαμινή υποστίριξη απ' τους γονείς του.

    'Ηθελα να ξερα τον Μπρεχτ και τον Χικμέτ στο δρόμο, στον αγώνα τους έμαθες; Αν είχες καταλάβει πραγματικά το σοσιαλισμό, δε θα τον υποστήριζες. Εσύ απλά θες να πας σε κάτι κόντρα. Όχι απαραίτητα να ενστερνιστείς κάποια ιδέα. Είσαι, δηλαδή, αντι-καπιταλιστής και όχι σοσιαλιστής.



    διασκεδαστικοτατος! αν εισε ετσι οπως χαρακτηριζεσαι  δεν εισαι βουτιροπαιδο αλλα αξιος της μοιρας σου! οσο για μενα  ανηκω σε μικρομεσαιο στρωμα! αν και δεν νομιζω οτι πρεπει να δινω εξηγησεις ! και ναι γιατι οι γονεις μου  πληρωνουν τα φροντιστηρια μου   και ξεπατονονται βλεπω τι βιωνουν καθημερινα και θελω να αλλαξω την κατασταση ! για αυτο το λογο ειμαι κομμουνιστης! εσυ εισε βολεμενος που εχεις αποδεχτει αυτη την κατασταση!  γιατι θεωρεις σωστο να αναγκαζεσαι να δουλεψεις σε δυο δουλειες? γιατι δεν παλευεις και εσυ για δωρεαν παιδεια? α και ενας σοσιαλιστης δενπρεπει να ειναι ανγκαια φτωχος

    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:31 ]



    Άμα σου λέω ότι δεν έχεις καταλάβει το σοσιαλισμό...Ο σοσιαλισμός σου επιβάλλει να ζεις στη φτώχεια, χωρίς να χεις δυνατότητα να εξελιχτείς. Αυτό ισχύει  και για το άτομο αλλά και για την κοινωνία/οικονομία. Με τον καπιταλισμό έχουν σημασία έννοιες όπως ο ανταγωνισμός. Όταν με το καλό δουλέψεις και ζήσεις λίγο τον ιδιωτικό τομέα, θα δεις ότι αν είσαι μάγκας προχωράς και εξελίσεσαι. Και σε παρακαλώ μην ξαναπείς τίποτα για συστήματα κλπ, αυτό που ταλανίζει τόσα χρόνια την Ελλάδα είναι η αριστερά.



    δενε χω να πω τιποτα αλλο ! σταματαω τι συζητηση μαζι σου εδω! λες βλακειες! αν θα συνεχισω θα αναγκαστω να μιλησω σκληρα και δεν θελω!


    stfr83
    11.12.2009, 23:59

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 23:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 22:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 22:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 20:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε?



    Φίλε μου, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις και μετά μου λες ποιο είναι το "βουτυρόπαιδο".

    1η κατάσταση: ένας 16χρονος κατά του καπιταλισμού, όπως ισχυρίζεται, που περνάει όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, του οποίου η μαμά και ο μπαμπάς, φυσικά, πληρώνουν για φροντιστήρια κι απ' ότι φαίνεται και για κάποιο ωδείο (σ' αυτό μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί ο 16χρονος να είναι απλά ένα κακομαθημένο που του ρθε μια μέρα να μάθει ηλ. κιθάρα, έβαλε τους γονείς του να του αγοράσουν μία και μετά από λίγο καιρό την παράτησε).

    2η κατάσταση: ένας 18χρονος που είρθε στην Αθήνα για να φοιτήσει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, κάνει 2 δουλείες παράλληλα με τη φοίτηση, βγάζει το νοίκι άνετα κι όλα αυτά με μηδαμινή υποστίριξη απ' τους γονείς του.

    'Ηθελα να ξερα τον Μπρεχτ και τον Χικμέτ στο δρόμο, στον αγώνα τους έμαθες; Αν είχες καταλάβει πραγματικά το σοσιαλισμό, δε θα τον υποστήριζες. Εσύ απλά θες να πας σε κάτι κόντρα. Όχι απαραίτητα να ενστερνιστείς κάποια ιδέα. Είσαι, δηλαδή, αντι-καπιταλιστής και όχι σοσιαλιστής.



    διασκεδαστικοτατος! αν εισε ετσι οπως χαρακτηριζεσαι  δεν εισαι βουτιροπαιδο αλλα αξιος της μοιρας σου! οσο για μενα  ανηκω σε μικρομεσαιο στρωμα! αν και δεν νομιζω οτι πρεπει να δινω εξηγησεις ! και ναι γιατι οι γονεις μου  πληρωνουν τα φροντιστηρια μου   και ξεπατονονται βλεπω τι βιωνουν καθημερινα και θελω να αλλαξω την κατασταση ! για αυτο το λογο ειμαι κομμουνιστης! εσυ εισε βολεμενος που εχεις αποδεχτει αυτη την κατασταση!  γιατι θεωρεις σωστο να αναγκαζεσαι να δουλεψεις σε δυο δουλειες? γιατι δεν παλευεις και εσυ για δωρεαν παιδεια? α και ενας σοσιαλιστης δενπρεπει να ειναι ανγκαια φτωχος

    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:31 ]



    Άμα σου λέω ότι δεν έχεις καταλάβει το σοσιαλισμό...Ο σοσιαλισμός σου επιβάλλει να ζεις στη φτώχεια, χωρίς να χεις δυνατότητα να εξελιχτείς. Αυτό ισχύει  και για το άτομο αλλά και για την κοινωνία/οικονομία. Με τον καπιταλισμό έχουν σημασία έννοιες όπως ο ανταγωνισμός. Όταν με το καλό δουλέψεις και ζήσεις λίγο τον ιδιωτικό τομέα, θα δεις ότι αν είσαι μάγκας προχωράς και εξελίσεσαι. Και σε παρακαλώ μην ξαναπείς τίποτα για συστήματα κλπ, αυτό που ταλανίζει τόσα χρόνια την Ελλάδα είναι η αριστερά.



    δενε χω να πω τιποτα αλλο ! σταματαω τι συζητηση μαζι σου εδω! λες βλακειες! αν θα συνεχισω θα αναγκαστω να μιλησω σκληρα και δεν θελω!



    Κι εγώ σε συμβουλεύω να μη μιλήσεις, γιατί πολύ απλά θα θίξεις την αξιοπρέπειά σου και ειδικά για οικονομικά θέματα γιατί είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο ότι ο καπιταλισμός είναι το καλύτερο οικονομικό σύστημα.


    pastella
    12.12.2009, 14:54

    Ας σταματήσουμε πλέον να χρησιμοποιούμε σαν ιδεολογική σημαία τον θάνατο του Αλέξη όποτε και όπου μας βολεύει.

    Από τη στιγμή που η ελληνική κοινωνία συνεχίζει να κατασκευάζει κουκουλοφόρους, "αναρχικους" (εντός εισαγωγικών γιατί είναι λανθασμένο να συνδέουμε τον κάθε καταστροφέα με την αναρχική ιδεολογία) και μπάτσους, δεν θα λυθούν τα προβλήματα.

     

    Μόλις πάρουμε χαμπάρι πόσο έχουμε ξεφτυλιστεί σαν Έλληνες, θα μπορέσουμε να βρούμε μια άκρη.


    fireroc
    12.12.2009, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 12-12-2009 στις 14:54 έγραψε...

    Ας σταματήσουμε πλέον να χρησιμοποιούμε σαν ιδεολογική σημαία τον θάνατο του Αλέξη όποτε και όπου μας βολεύει.

    Από τη στιγμή που η ελληνική κοινωνία συνεχίζει να κατασκευάζει κουκουλοφόρους, "αναρχικους" (εντός εισαγωγικών γιατί είναι λανθασμένο να συνδέουμε τον κάθε καταστροφέα με την αναρχική ιδεολογία) και μπάτσους, δεν θα λυθούν τα προβλήματα.

     

    Μόλις πάρουμε χαμπάρι πόσο έχουμε ξεφτυλιστεί σαν Έλληνες, θα μπορέσουμε να βρούμε μια άκρη.



    θα συμφωνησω! 


    fireroc
    12.12.2009, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 23:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 23:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 22:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 22:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 11-12-2009 στις 20:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 11-12-2009 στις 14:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stfr83 στις 10-12-2009 στις 21:35 έγραψε...

    fireroc, εάν όντως είσαι 16, σε "δικαιολογώ". Διαφορετικά, οποισδήποτε αμφισβητεί τον καπιταλισμό, aka ελεύθερη οικονομία (δεδομένου ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που τουλάχιστον να έχει πήξει το μυαλό του), είναι πολύ απλά σχιζοφρενής. Σχιζοφρενής με την έννοια ότι ακόμη πιστεύει τις φαντασιώσεις του σοσιαλισμού.



    ναι ρε φιλε πιστευω! και θα συνεχιχω να πιστευω ο καπιταλισμος ειναι αποτυχια! και ναι ειμαι σχιζοφρενης! ο καπιταλισμος δεν ειναι το μελλον! αλλα τι σου απανταω μαλλον κανενα βουτυριπαιδο θα εισε! αντε να πιεις κανενα φρεντο και  μην ανυσηχεις η πλουσια οικογενειουλα σου θα σου λυσει τα προβληματα ! με τα λευτακια του ο μπαμπακας σου θα σου παρει και αυτοκινητακι_ ευδαιμονια ε?



    Φίλε μου, θα σου περιγράψω δύο καταστάσεις και μετά μου λες ποιο είναι το "βουτυρόπαιδο".

    1η κατάσταση: ένας 16χρονος κατά του καπιταλισμού, όπως ισχυρίζεται, που περνάει όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, του οποίου η μαμά και ο μπαμπάς, φυσικά, πληρώνουν για φροντιστήρια κι απ' ότι φαίνεται και για κάποιο ωδείο (σ' αυτό μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί ο 16χρονος να είναι απλά ένα κακομαθημένο που του ρθε μια μέρα να μάθει ηλ. κιθάρα, έβαλε τους γονείς του να του αγοράσουν μία και μετά από λίγο καιρό την παράτησε).

    2η κατάσταση: ένας 18χρονος που είρθε στην Αθήνα για να φοιτήσει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, κάνει 2 δουλείες παράλληλα με τη φοίτηση, βγάζει το νοίκι άνετα κι όλα αυτά με μηδαμινή υποστίριξη απ' τους γονείς του.

    'Ηθελα να ξερα τον Μπρεχτ και τον Χικμέτ στο δρόμο, στον αγώνα τους έμαθες; Αν είχες καταλάβει πραγματικά το σοσιαλισμό, δε θα τον υποστήριζες. Εσύ απλά θες να πας σε κάτι κόντρα. Όχι απαραίτητα να ενστερνιστείς κάποια ιδέα. Είσαι, δηλαδή, αντι-καπιταλιστής και όχι σοσιαλιστής.



    διασκεδαστικοτατος! αν εισε ετσι οπως χαρακτηριζεσαι  δεν εισαι βουτιροπαιδο αλλα αξιος της μοιρας σου! οσο για μενα  ανηκω σε μικρομεσαιο στρωμα! αν και δεν νομιζω οτι πρεπει να δινω εξηγησεις ! και ναι γιατι οι γονεις μου  πληρωνουν τα φροντιστηρια μου   και ξεπατονονται βλεπω τι βιωνουν καθημερινα και θελω να αλλαξω την κατασταση ! για αυτο το λογο ειμαι κομμουνιστης! εσυ εισε βολεμενος που εχεις αποδεχτει αυτη την κατασταση!  γιατι θεωρεις σωστο να αναγκαζεσαι να δουλεψεις σε δυο δουλειες? γιατι δεν παλευεις και εσυ για δωρεαν παιδεια? α και ενας σοσιαλιστης δενπρεπει να ειναι ανγκαια φτωχος

    Αφού είσαι ανθρώπινο πλάσμα κι ανάγκη σου πρώτη το ψωμί από τα λόγια τα παχιά μην περιμένεις τροφή Γι αυτό εμπρός μαρς αριστερά είν’ η θέση σου εκεί στο μεγάλο το μέτωπο της εργατιάς γιατί εργάτης είσαι κι εσύ Μπερτολτ Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 11-12-2009 22:31 ]



    Άμα σου λέω ότι δεν έχεις καταλάβει το σοσιαλισμό...Ο σοσιαλισμός σου επιβάλλει να ζεις στη φτώχεια, χωρίς να χεις δυνατότητα να εξελιχτείς. Αυτό ισχύει  και για το άτομο αλλά και για την κοινωνία/οικονομία. Με τον καπιταλισμό έχουν σημασία έννοιες όπως ο ανταγωνισμός. Όταν με το καλό δουλέψεις και ζήσεις λίγο τον ιδιωτικό τομέα, θα δεις ότι αν είσαι μάγκας προχωράς και εξελίσεσαι. Και σε παρακαλώ μην ξαναπείς τίποτα για συστήματα κλπ, αυτό που ταλανίζει τόσα χρόνια την Ελλάδα είναι η αριστερά.



    δενε χω να πω τιποτα αλλο ! σταματαω τι συζητηση μαζι σου εδω! λες βλακειες! αν θα συνεχισω θα αναγκαστω να μιλησω σκληρα και δεν θελω!



    Κι εγώ σε συμβουλεύω να μη μιλήσεις, γιατί πολύ απλά θα θίξεις την αξιοπρέπειά σου και ειδικά για οικονομικά θέματα γιατί είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο ότι ο καπιταλισμός είναι το καλύτερο οικονομικό σύστημα.



    σε λυπαμαι ! εισαι αξιος της μοιρας σου οπως ειπα πριν!(  ο καπιιταλισμος σου δινει ευκερια να σπουδαζεις χωρις να επιβαρυνεις την καημενη την οικογενεια σου και να μην αναγκαζεσαι να κανεις 2 δουλειες? ο σοσιαλισμος επιβαλει την φτωχεια? γιατι εσυ τωρα εισε πλουσιος η υπαρχουν τοσοι πλουσιοι ! λαθος φιλε μου λιγοι ειναι πλουσιοι και με αυτο το συστημα τους υπηρετουμε!) οι σοσιαλιστικες χωρες περα απ τα τραγικα τους λαθη (βλεπε Σταλιν κτλπ) ειχαν το καλυετρο εκπαιδευτικο συστημα !

     

     Τρίτος παγκόσμιος        
    Στίχοι: Γιάννης Νεγρεπόντης
    Μουσική: Μάνος Λοΐζος
    Πρώτη εκτέλεση: Βασίλης Παπακωνσταντίνου
    Άλλες ερμηνείες: Βασίλης Παπακωνσταντίνου & Κώστας Θωμαΐδης ( Ντουέτο )

    Ο Πέτρος ο Γιόχαν κι ο Φράνς
    σε φάμπρικα δούλευαν φτιάχνοντας τανκς
    ο Πέτρος ο Γιόχαν κι ο Φράνς
    αχώριστοι γίνανε φτιάχνοντας τανκς

    Ο Πέτρος ο Γιόχαν κι ο Φράνς
    δουλεύαν στον Μπράουν στο Φίσερ στον Κράφτ
    ο Μπράουν ο Φίσερ κι Κράφτ
    αχώριστοι γίνανε φτιάχνοντας τραστ

    Ο Πέτρος ο Γιόχαν κι ο Φράνς
    ανέμελοι δούλευαν πάντα στα τανκς
    ποτέ τους δε διάβασαν Μαρξ
    ιδέα δεν είχαν για τραστ και για κραχ

    Ο Μπράουν ο Φίσερ κι Κράφτ
    χωρίσαν σε Μπράουν σε Φίσερ σε Κραφτ
    ο Μπράουν ο Φίσερ κι ο Κράφτ
    εχθροί τάχα γίναν διαλύσαν το τραστ

    Και πριν μάθουν τι είπε ο Μαρξ
    στρατιώτες τους πήραν στον πόλεμο παν
    ο Πέτρος ο Γιόχαν κι ο Φράνς
    σαν ήρωες έπεσαν κάτω απ' τα τανκς

    ο Μπράουν ο Φίσερ κι Κράφτ
    σκεφτήκαν και βρήκαν πως φταίει ο Μαρξ
    ο Μπράουν ο Φίσερ κι Κράφτ
    ξανάσμιξαν πάλι και φτιάξανε τραστ


    fireroc
    13.12.2009, 10:15

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-12-2009 στις 22:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 12-12-2009 στις 16:34 έγραψε...
    σε λυπαμαι ! εισαι αξιος της μοιρας σου οπως ειπα πριν!(  ο καπιιταλισμος σου δινει ευκερια να σπουδαζεις χωρις να επιβαρυνεις την καημενη την οικογενεια σου και να μην αναγκαζεσαι να κανεις 2 δουλειες? ο σοσιαλισμος επιβαλει την φτωχεια? γιατι εσυ τωρα εισε πλουσιος η υπαρχουν τοσοι πλουσιοι ! λαθος φιλε μου λιγοι ειναι πλουσιοι και με αυτο το συστημα τους υπηρετουμε!) οι σοσιαλιστικες χωρες περα απ τα τραγικα τους λαθη (βλεπε Σταλιν κτλπ) ειχαν το καλυετρο εκπαιδευτικο συστημα !

    Δηλαδή εσύ υποτίθεται ότι γνωρίζεις τόσο το αμερικανικό όσο και το σοβιετικό σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και εκφέρεις γνώμη; Και τέλος πάντων, τα φροντιστήρια που λες ότι πληρώνουν οι γονείς σου δε δείχνουν να πιάνουν τόπο αν κρίνουμε από αυτά που γράφεις. Φταίει και γι'αυτό ο καπιταλισμός;

    οι σοβιετικες χωρες οντως ειχαν το καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα! και δεν θα κατσω να ασχοληθω με μικροαστικα γουρουνια σαν εσενα!   μιλησε και ο σοφος ! αντε ρε βλακα ...........  νομιζεις οτι εισαι και παντογνωστης! ενας ηλιθιος εισαι που τον γ........... στην δουλεια του και δεν αντιδραει! μετα ομως κανεις τον μαγκα στο διαδικτυο! κοιτα να βρεις κανενα ορθογραφικο λαθος....... γελειε!!!!