ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.874 μέλη

    Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας - 2010 Best of tour

    a-dark-era
    14.12.2009, 15:07

    Ξεκινώ αυτό το νήμα μιας και πλέον δώθηκαν ημερομηνίες για τις 2 πρώτες συναυλίες και ξεκίνησε η προπώληση εισιτηρίων.

    Έχουν περάσει 10 χρόνια από την τελευταία φορά που είδαμε Χάρη και Πάνο μαζί... Απο εκείνη την φορτισμένη συναισθηματικά συναυλία στο κλειστό του ΟΑΚΑ όπου 7000 φίλοι των αδερφών Κατσιμίχα αποχαιρετίσαμε μαζί το αγαπημένο μας δίδυμο τραγουδοποιών.. Με την γλυκόπικρη γεύση του αποχαιρετισμού αλλα και της ελπίδας και της πεποίθησης πως κάποια στιγμή θα βρεθούμε...Κάπου πιο ήρεμα ίσως κάπου πιο μαγικά σαν εκείνα τα βράδια στο γυάλινο...

    Δεν θα ξεχάσω ποτέ στην Πάτρα, στο αρχαίο ωδείο, όταν τελειώνοντας το  "Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα" τους φωνάζαμε...

    -Γιατί μας αφήνετε; (Σαν να χάνουμε κάποιον από την οικογένεια μας...)

    Έπειτα ξαναβγήκαν... Τραγουδήσαμε μαζί το "Γέλα πουλί μου", μας αποχαιρέτισαν...

    Το δίδυμο που στοίχειωσε την εφηβεία μου έδειχνε να σβήνει μέσα στην μουσική του Dylan...

    Δεν θα το ξεχάσω ποτέ...

     

    Είναι πραγματικά περίεργο... όταν πρωτοάκουσα πως θα ξαναδώσουν συναυλίες δεν το πίστεψα...

    Ήμουν πεπεισμένος πως ο Χάρης δεν θα άντεχε πάλι μια περιοδεία...

    Πως ίσως του έχουν λείψει όλα αυτά...αλλά...

     

    Όπως και να έχει η αντίστροφη μέτρηση έχει ήδη ξεκινήσει για δύο συναυλίες που κατά την γνώμη μου θα έχουν επιτυχία καθώς έρχονται σε εξαιρετικό timing...Ελπίζω μόνο ο Χάρης και ο Πάνος να περιοδεύσουν και στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας μιας και υπάρχουν πάρα πολλά νέα παιδιά που τους έχουν γνωρίσει μόνο μέσα από το ράδιο, τα mp3 και το youtube...

     

    Παραθέτω το σχετικό δελτίο τύπου:

     


    ΧΑΡΗΣ & ΠΑΝΟΣ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ
    2010 BEST OF TOUR
    10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ

    Special guest ΜΑΝΟΣ ΞΥΔΟΥΣ

    Παρασκευή 12 Μαρτίου 2010 - Βελλίδειο, Θεσσαλονίκη
    Σάββατο 20 Μαρτίου 2010 - Ποδηλατοδρόμιο Ολυμπιακού Σταδίου, Αθήνα

    http://www.mixgrill.gr/image.php?id=4760&md_5=20affe62e81f14c240e3e21378eb011fΗ μουσική των Χάρη & Πάνου Κατσιμίχα δε χρειάζεται συστάσεις, βγαίνει από την καρδιά της δεκαετίας του ‘80 γεμάτη συναισθήματα και φτάνει μέχρι σήμερα, ζεστή, ζωντανή και αληθινή. Μια φωνή που άλλοτε γίνεται παιχνίδι και άλλοτε σοβαρεύει, άλλοτε διαμαρτυρία και άλλοτε ποίηση, αλλά ποτέ δε χάνει την ουσία και την αυθεντικότητά της. Από τα «Ζεστά Ποτά» του 1985 έως το τελευταίο live album τους που κυκλοφόρησε είκοσι χρόνια αργότερα, το 2001 και το «Στους ελαιώνες της αγάπης» που κυκλοφόρησε το 2002, η πορεία των αδελφών Κατσιμίχα ήταν πάντα συνεπής. Γι’ αυτό και το ελληνικό κοινό τους ακολούθησε και τους ακολουθεί με συγκινητική αφοσίωση ακόμα και μετά την απόφασή τους να πάρουν χωριστούς δρόμους.


    Οι Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας, 10 χρόνια μετά από την τελευταία αποχαιρετιστήρια συναυλία τους το 2001, επανασυνδέονται μουσικά και περιοδεύουν ξανά, έχοντας στο πλευρό τους τον αγαπημένο τραγουδοποιό και ερμηνευτή Μάνο Ξυδούς

    Ο πρώτος τους σταθμός είναι η Θεσσαλονίκη, όπου θα δώσουν συναυλία την Παρασκευή 12 Μαρτίου στο Βελλίδειο, ενώ οκτώ ημέρες μετά, το Σάββατο 20 Μαρτίου θα εμφανιστούν στην Αθήνα, στο Ποδηλατοδρόμιο του Ολυμπιακού Σταδίου, πάντα μαζί με τον εκλεκτό Μάνο Ξυδούς

    Αυτές οι δύο εμφανίσεις τους θα είναι ο προπομπός για την επιλεκτική και περιορισμένη σε εμφανίσεις περιοδεία τους που θα ακολουθήσει το καλοκαίρι του 2010. 

    Μετά από δέκα χρόνια, φαίνεται ότι «τίποτα δεν έχει αλλάξει»! 

    Τιμή εισιτηρίου: 18€ & 20€ 

    Η προπώληση των εισιτηρίων και για τις δύο εμφανίσεις, ξεκινάει τηνΠαρασκευή 11 Δεκεμβρίου στη τιμή των 18€. 

    Μετά την εξάντλησή των πρώτων εισιτηρίων, το εισιτήριο θα κοστίζει 20€. 

    Σημεία Προπώλησης: 

    Ticket House
    Αθήνα, Πανεπιστημίου 42 (εντός της στοάς) Τηλ: 210 3608366 
    Θεσσαλονίκη, Μητροπόλεως 102 Τηλ: 2310 264880 

    ΙΑΝΟΣ
    Αθήνα, Σταδίου 24 Τηλ: 210 3217917 
    Θεσσαλονίκη, Πλατεία Αριστοτέλους 7 Τηλ: 2310 277004

     

     

    Πάνο, χάρη θα τα πούμε σύντομα φίλοι μου....

     

     


    zoetsouglini
    19.12.2009, 12:40
    ειμαι απιστευτα χαρουμενη για την συναυλια των αγαπημενων μου, Χαρη και Πανο Κατσιμιχα!!! το ονειρο μου να τους δω απο κοντα θα πραγματοποιηθει στις 12 Μαρτιου....ευχομαι σε οσους θα τους ακουσουν καλη ακροαση...τραγουδώντας ολοι μαζι ''νυχτωσε νυχτα νυχτωσε και σκεπασε με'' τους ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για την ευκαιρια που δινουν σε εμενα και στους εκατομυρια αλλους θαυμαστες τους... να ειναι παντα καλα...
    a-dark-era
    16.03.2010, 07:13

    Το είχε πεί ο Χάρης στο δίφωνο πριν χρόνια πως ετοιμάζει δίσκο με μελοποιημένα....Να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα πως θα τον βλέπαμε ποτέ...
    Να όμως που με την ευκαιρία της συναυλίας των Κατσιμιχαίων στην τιμημένη Σαλονίκη έσκασε μύτη το πρώτο τραγουδάκι και είναι ΜΑ-ΓΙ-ΚΟ....


    ΤΟ ΜΕΣΑ ΜΑΤΙ (σε ποίηση Λένας Παππά)



    https://www.youtube.com/watch?v=ybg5UfxwEms&feature=related

    Link
    >
    jorge
    16.03.2010, 09:45
    skordalis21
    16.03.2010, 09:50
    Τελικα ηταν φιδι η αποχη του Κατσιμιχα λογω καρκινου?
    a-dark-era
    16.03.2010, 10:55

    @Jorge. Πως σου φάνηκε το κομμάτι;

    @skordalis21. Έλεος πια, θα φύγει απο βαθιά γηρατειά και εμείς θα συνεχίζουμε να αναπαραγάγουμε την ίδια μπούρδα; Είναι άκομψο ρε παιδιά....