ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Βοηθεια συναδελφοι......(μαυρα στεφανια)

    Constantinos82
    22.12.2009, 23:24

    Καλησπερα λοιπον. νεο μελος. δεν εχω ιδεα κ του τι γινετε εδω, τεσπα. εχω μια ludwing drums απο τις παλιες κ αυθεντικες. Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι θελω να δωσω νεα οψη στο σετακι. Με ολη τη "βαση" του σετ το εχω λυσει το θεμα. εχω ενα προβλημα με τα νικελ εξαρτηματα που εχει η ντραμς, απο στεφανια εως κ τη τελευταια βιδα. Θελω βασικα να τα βαψω μαυρο χρωμα ( τα νικελ εξαρτηματα) Εκανα μια προσπαθεια αλλα απετυχε διοτι καμια βαφη( απο οσο ειδα) δε πιανει πανω σε νικελ. κ εδω μου δινετε λυση εσεις :) μπορω τελικα να βαψω τα εξαρτηματα μαυρο χρωμα???? αν οχι μπορω να τα βρω καπου σε μαυρο χρωμα ετοιμα???(Υ.Γ= θα εχετε φοτο μολις ετοιμαστει η ντραμς.( κ  κατι σχετικα ασχετο θελω να παρω ταμπουρο, για λαικο μαγαζι τι προτεινετε???? σε σκουρο χρωμα αν γινετε εως μαυρο. τιμη μεχρι 300ευρω.Ευχαριστω παιδια.


    ORFEASMIRSINIS
    23.12.2009, 15:29

    Φιλάρα μην παιδεύεσαι,υπάρχουν έτοιμα μαύρου χρωμίου.Μπες πχ στη Sonor και θα δεις!Δοκίμασε δε το SONOR CONFIGURATION και θα ανακαλύψεις τα επόμενα next top model της ζωής σου!!!


    Hastaroth
    23.12.2009, 19:39

    Είχα εντυπωσιαστεί κι'εγώ παλιά από ένα σέτ μαύρα στεφάνια τυμπάνων καί ήθελα να τά πάρω.Ο αρμόδιος πωλητής-drummer καί αυτός- που λόγω μακρόχρονης πελατειακής σχέσης,είχε καί αρκετή οικειότητα μαζί μου,μέ ρώτησε:

    -Σέ κηδείες θά παίζης;

    -οχι βέβαια,τού απάντησα,καταλαβαίνοντας βέβαια οτι αστειευόταν.Απλώς μού αρέσουν.

    -Οταν ξεβάψουν από τά πολλά rim shots,δέν θά σού αρέσουν.Αλλωστε,δέν προσφέρουν τίποτε στόν ήχο.Απλώς κάνουν εφέ,όσο παραμένουν βαμμένα.Μετά,κάνουν εσένα ρεζίλι...

    Ετσι λοιπόν δέν τά πήρα αυτά τά μαύρα στεφάνια.

     


    Constantinos82
    23.12.2009, 21:13

    χαχαχαχαχα. καταλαβαινω απολυτα τι λες. κ το σκασιμο του χρωματος το ενιωσα κιολας κ χαλαστικαπολυ, με το νυχακι βγαινει χωρις πολλα πολλα. κ γουσταρα πολυ μαυρα στεφανια. να φανταστεις ασπρο σετ με μαυρα εξαρτηματα. καμια προταση για ταμπουρο ρε παιδια????


    djmetronomos
    23.12.2009, 21:19

    αν επιμένεις σε μαύρο, υπάρχει το "black beauty" της Ludwig - μεταλλικό είναι, δεν ξέρω την τιμή του όμως... Φρόντισε να δώσεις κάτι παραπάνω πάντως για ταμπούρο διότι το 90% του παιξίματος μας είναι σε ταμπούρο/κάσα... Είναι πολύ σημαντικό διότι είναι αυτό που θα σου δώσει προσωπικό ήχο.


    Constantinos82
    23.12.2009, 22:22

    ο ηχος του black beauty ειναι θα ελεγα αξεπεραστος. αλλα κ η τιμουλα του ειναι λιγο ψηλα.(κοντα στα 800ευρω). Κατι σε sonor κ pearl σκεφτομαι. αλλα ηθελα να ξερω πριν επιλεξω τι κυκλοφορει γενικα. εσεις πχ ποιο ταμπουρο εχετε???


    djmetronomos
    23.12.2009, 23:11

    Έχω το Ludwig Supraphonic 6 1/2" - κλασικό μεταλλικό ταμπούρο όπως αυτό που είχε ο John Bonham (αρχικά είχε το 5 1/2")... κι ένα ξύλινο DW 6" - μου αρέσει αυτό το "ενδιάμεσο" μέγεθος, και παρότι ξύλινο, ξεχωρίζει μέσα από ροκ κιθάρες λες κι είναι μεταλλικό, απλά έχει και τη ζεστασιά του ξύλου. Τέλος, έχω ένα ξύλινο TAMA piccolo snare, δεν είμαι σίγουρος για το μέγεθος του, μου αρέσει που είναι ελαφρύ για να το παίρνω μαζί μου στο μετρό για πρόβες! Λάιβ δεν το πολυχρησιμοποιώ διότι ξεκουρντίζεται πολύ εύκολα... Γενικά, λίγα ιαπωνικά ταμπούρα έχω ακούσει που να με ξετρέλλαναν, με εξαίρεση κάποια της Pearl...


    cobal
    24.12.2009, 16:01

    Εγω εχω το Black Panther 14"x 5,5" solid steel και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος... Ηθελα εναν ηχο αναμεσα απο ξυλο και μεταλο και το Solid steel ειναι οτι πρεπει... Δηλαδη τον ξερο απο το ξυλο και το attack του μεταλικου σε ενα....

    Αλλα ολα και ειδικα στη μουσικη ειναι θεμα γουστου, ισως σε καποιον να αρεσει αυτο και σε εσενα το αλλο γι' αυτο αν εχεις την δυνατοτητα καλα ειναι να δοκιμασεις αλλα μιας και εχεις Ludwig τα Supraphonic  και black beauty ειναι πολυ καλα και διαχρονικα ταμπουρα.

    Τα Black Panther ειναι πολυ καλα και με μεγαλη γκαμα επισης και ταμπουρα για καθε βαλαντιο