ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.865 μέλη

    Ποιος είναι ο τύπος (ηλεκτρονικού στοιχείου) τρανζίστορ γενικής χρήσης!

    Brokenchord
    10.01.2010, 13:40

    Καταρχήν να ενημερώσω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν αφορά την μουσική αλλά την ηλεκτρονική! Αλλά γνωρίζοντας ότι πολλοί από εμάς έχουμε ασχοληθεί με την ηλεκτροακουστική (και δεν λέω την κιθάρα! {#emotions_dlg.biggrin}) θέλω να πιστεύω πως μπορεί να δοθεί μια απάντηση σε μια απλή ερώτηση. Μια ερώτηση που έχει να κάνει με ένα ηλεκτρονικό στοιχείο....το τρανζίστορ! Τι στο καλό δηλαδή ηλεκτρονικά κυκλώματα είναι και οι ενισχυτές και οι κονσόλες και έχουν και τρανζίστορ μέσα!

    Αλλά υπενθυμίζω πως το θέμα αφορά την ηλεκτρονική και όχι την μουσική!

    Λοιπόν στο δια-ταύτα!
    Ποιος είναι ο τύπος (ηλεκτρονικού στοιχείου) τρανζίστορ γενικής χρήσεις!

    Και για να κάνω την θολούρα της σκόνης που σηκώθηκε απότομα, όταν οι ερώτηση μου έπεσε βαρύγδουπα κάτω, ας εξηγήσω τι εννοώ!

    Έχω φτιάξει ένα κύκλωματάκι ηλεκτρικών ταλαντώσεων που μετατρέπει το συνεχές ρεύμα τον 4,5 volt της μπαταρίας σε εναλλασσόμενο. Μέσω ενός μετασχηματιστάκου ενός πυκνωτή 10μf και ενός τρανζίστορ !

    Το κύκλωμα δουλεύει αρκετά ικανοποιητικά για τον σκοπό που κατασκευάστηκε απλά παρατηρώ κάποιες παραξενιές στην λειτουργία του! Οι οποίες μοιάζουν να οφείλονται στην γήρανση των στοιχείων! Και άρχισα να τα αντικαθιστώ με ενθαρρυντικά αποτελέσματα....μέχρι που έφτασα στο τρανζίστορ....{#emotions_dlg.rolleyes}

    Ε άκρη δεν έβγαλα για το τι τύπος είναι. Την κωδική ονομασία βρε παιδί μου! Μπλα μπλου μπλα 342 μπλα τύπος ξέρω γω να πάω να το πω στον μπάρμπα να μου δώσει μερικά!

    Λοιπόν είναι pnp και είναι από εκείνα τα συνηθισμένα τα μικρά μαύρα! Αυτά που χρησιμοποιούνται ευρέος. Επίσης γράφει πάνω του στην επίπεδη μεριά τα εξής     S80 50
    D 331

    Και υπάρχει και ένα άλλο το οποίο γράφει C945
    P 8XE

    Οι συντελεστές ενίσχυσης τους πρέπει να είναι 200

    Αυτά ελπίζω να καταλάβατε και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 10-01-2010 13:41 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-12-2010 14:29 ]


    Brokenchord
    18.01.2010, 21:33
    Πω πω σκοτωθήκατε να απαντήσετε βρε παιδιά!
    ThePinkPanther
    25.02.2010, 19:37

    SC945


    2N2222 , BC546, BC237, BC548


    ThePinkPanther
    25.02.2010, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 19-01-2010 στις 16:03 έγραψε...

    Δοκίμασες να ξαναγράψεις το θέμα σε 2 γραμμές;

    {#emotions_dlg.thumbdown}


    Brokenchord
    05.03.2010, 16:01

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!{#emotions_dlg.happycrazy} Κερνάω μπίρα {#emotions_dlg.beer} Είδα και το μήνυμα σου!