ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Φτιάχνετε ποτέ δική σας μουσική;

    rollinngstone
    16.01.2010, 22:21

    Γεια σας. Πολλές φορές με το πιάνο μου ή με την κιθάρα μου σκαρώνω δικά μου τραγούδια, είτε αυτοσχεδιάζοντας είτε χρησιμοποιώντας μια συγκεκριμένη μελωδία που μου έρχεται εκείνη τι στιγμή στο μυαλό. Εσάς σας έχει συμβεί ποτέ αυτό; Φτιάχνετε τη δική σας μουσική (χωρίς να ανήκετε σε μουσικό γκρουπ, είτε για επαγγελματικούς λόγους), έτσι απλά ως μέσο έκφρασης ή απλά για να περάσετε την ώρα σας δημιουργικά; Σίγουρα, πιστεύω, πολλοί από σας αν παίζουν κάποιο μουσικό όργανο θα το κάνουν αυτό , συχνά ή σπάνια.


    mariam
    17.01.2010, 01:12

    Γεια χαρα,

    Αυτο που περιγραφεις, την κατασταση αυτη δλδ, ειναι αυτονοητη. Δεν νομιζω πως υπαρχει ανθρωπος με τετοιου ειδους καλλιτεχνικες τασεις που να μην το κανει αυτο, που να μην εμπνεεται με οτιδηποτε και δημιουργει ειτε μουσικη ειτε τραγουδι (στιχους) ειτε γραφει ποιηματα, ειτε διηγηματα κτλ. Εαν δεν το εκανα αυτο οσοι ειναι του χωρου αυτου της δημιουργιας τοτε ζητω που καηκαμε! Με τετοιου ειδους εμπνευσεις εχουν γεννηθει τα μεγαλυτερα αριστουργηματα που υπαρχουν σε καθε ειδος τεχνης. Ειναι οτι πιο φυσικο υπαρχει, σε βοηθα στο να ξεφυγεις απο την πραγματικοτητα, απο την λογικη απο οτιδηποτε σε "χαλαει" και σε βοηθα στο να βρισκεις λιγη γαληνη και ευημερια!

    μαριαμ.


    jorge
    18.01.2010, 01:08
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    rigas
    19.01.2010, 08:56

    Ναι, το κάνω σε κάθε ευκαιρία ακόμη και μακρυά απ' τις κιθάρες μου.

    Μου 'ρχεται μια μελωδία στο μυαλό, τη χρωματίζω περπατώντας ή πίνοντας καφέ, την "γράφω" στο κινητό ή (αν έχω) σε χαρτί και την επεξεργάζομαι αργότερα στο σπίτι.

    Αυτό συμβαίνει ασταμάτητα και φυσικά πολλές μελωδίες "χάνονται" γιατί έρχονται σε ακατάλληλες ώρες.

    -------------------

    Καλά να περνάτε.


    toumba
    20.01.2010, 13:05

    παντα αυτό κάνω φίλε μου , δε λέω δυο τρείς φορές επαιξα καποιο κομμάτι των Νirvana στη κιθάρα

     

    εβγαλα μια χιπχοπ εκδοχη του υμνου του ολυμπιακου στο cubase , εφτιαξα τo soundtrack καποιας ταινιας του 2002 "Time Machine" σε μια progressive εκδοχη με τυμπανα

     

    αλλά οποτε καθομαι πια στον υπολογιστη ή με την κιθάρα ειναι καθαρά μπας και βγάλω καποια νέα μελωδία

     

    στο στρατο θυμάμαι οποτε μου ρχοταν στο νου καποια μελωδια την σιγοσφυριζα στο κινητο με ηχογραφηση για να την κάνω κομμάτι σαν γυρισω σπιτι με άδεια

     

    το ποιο αστειο ή παράδοξο που εβλεπα ενα ονειρο μια μελωδία που δεν ειχα ακουσει ποτε ενα καλοκαιρι και ξυπνησα αποτομα και κατευθειαν ανοιξα υπολογιστη και sibelius να την σημειωσω πριν την ξεχάσω


    linguamortis
    21.01.2010, 18:43

    Τα τελευταία 2 χρονια άρχισα να γράφω τη δική μου μουσική!

    Αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα υπολογιστή.

    Κάτα τη γνώμη μου είναι ο καλύτερος τρόπος για να γέμιζει κάποιος τον ελέυθερο του χρόνο δημιουργικά!