ελληνική μουσική
    447 online   ·  210.877 μέλη

    Ερώτηση για σχολές σχετικά με το θέατρο.

    stelios15
    30.01.2010, 15:26

    Καλησπέρα σε όλους!

    Φέτος είμαι πρώτη Λυκείου και του χρόνου πρέπει να διαλέξω ποια κατεύθυνση θα ακολουθίσω...

    Ασχολούμε με πολλά πράγματα αλα αυτο που θέλω ποιο πολύ να ακολουθίσω είναι το θέατρο!

    Αν και σκεύτομαι και κάτι που να έχειν σχέση με τη μουσική,το θέατρο με "τραυάει" περισσότερο!

     

    Το ερώτημά μου είναι πού μπορώ να σπουδάσω; Σε ποιές πόλεις υπάρχουν σχολές θεάτρου και τι κανόνες πρέπει να πληρεί κάποιος για να φοιτήσει σε αυτές τις σχολές; (κυρίος με ενδιαφερει η σκηνοθεσία αλα και η υποκριτική)

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;


    Arcan
    02.02.2010, 17:10

    Θα σου πω κάτι λίγα απο αυτά που ξέρω μπορείς όμως να ρωτήσεις και το φροντιστίριο σου (αν πηγαίνεις) ή τον καθηγητή του Σ.Ε.Π να σου πει καλύτερα.

    Δεν ξέρω τις διαφορές που έχουν ανάλογα με το όνομα :P.. έχω ακούσει οτί είναι πιο πολύ θεωρητικές γενικά, αλλά καλύτερα ρώτα τι πάιζει με τιν κάθε μια.

    ΑΕΙ - Θεατρικών Σπουδών Αθήνας (1ο) (14109 μόρια)

    ΑΕΙ - Θεατρικών Σπουδών Πάτρας (1ο) (12732 μόρια)

    ΑΕΙ - Θεατρικών Σπουδών Πελοποννήσου (Ναύπλιο) (1ο) (12330 μόρια)

    ΑΕΙ - Θεάτρου Θεσσαλονίκης (1ο) (14212 μόρια)

     

    Για σκηνοθεσία νομίζω εδώ ταιριάζει πιο πολύ:

    ΑΕΙ - Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (1ο & 2ο) (14809 μόρια)

     

    Δεμ υπάρχουν κανόνες :P, είναι σαν όλες τι σχολές δεν χρειάζονται ούτε κάποιο ειδικό μάθημα. Απλά να βγάλεις τα ανάλογα μόρια της εκάστοτε χρονιάς στις παννελλήνιες.

    (Οι βάσεις είναι ενδεικτικές για το 2009)

     

    Εναλλάκτικα υπάρχουν και ιδιωτικές θεατρικές σχολές και εργαστήρια. (με ένα πολύ γρήγορο google μπορείς να βρείς αναλόγος την πόλη που ψάχνεις :D)

    Να ξέρεις ότι αν θες και κάτι με σχέση την μουσική για δημόσιες σχολες (ΑΕΙ-ΤΕΙ) για να έχεις υπ'όψην εκεί εκτός απο μόρια χρειάζετε να δώσεις και ειδικό μάθημα αρμονίας νομίζω.

    Ελπίζω να βοήθησαααααα λιγουλάκιιιι :D!


    -----------------
    ..i have been left alone, in a prison.. of my own..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arcan στις 02-02-2010 17:13 ]


    Peace18
    10.02.2010, 13:41

    Λοιπόοοοον... Αν θες να γίνεις ηθοποιός (με ακαδημαϊκή μόρφωση -γιατί πλέον και η γιαγιά από το Δρυμίκλανο μπορεί να γίνει χωρίς κανένα χαρτί-), η Πανεπιστημιακή σχολή, όχι μόνο δεν φτάνει, αλλά πρέπει να διαλέξεις και πολύ προσεκτικά την πόλη (Η καλύτερες είναι στο Ναυπλιο και στην Θεσσαλονίκη!) Από εκεί και πέρα, αν θέλεις, υπάρχουν Ανώτερες και "Πρότυπες" Δραματικές σχολές! Ανωτερες υπάρχουν σε Αθηνα και Θεσσαλονίκη και είναι και 1 στον Βόλο! (βέβαια αυτές είναι ιδιωτικές ή ημιδημόσιες!) Και μετά... υπάρχει το Κρατικό θέατρο Βορείου Ελλάδος και το Εθνικό Θέατρο, που χρειάζονται εξετάσεις! Μπορείς να μπεις στις δικτυακές σελίδες τους και να τα δεις ποιο αναλυτικά! Αυτάαααααααααα.... Innocent


    ins2anity
    11.02.2010, 00:18

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:31 ]


    kallia16
    18.02.2010, 17:35
    Ελεγξε αυτο το λινκ μπορει να σε βοηθησει ! Κ εγω ενδιαφερομαι για δραματικη σχολη αλλα το κακο ειναι οτι τιποτα δεν ειναι σιγουρο σ'αυτο το επαγγελμα τελος παντων!!!!Σου ευχομαι να πετυχεις αυτο που θελεις! http://camerastyloonline.wordpress.com/2008/08/19/exetaseis_2008_dramatiki_sxoli_ethnikou_theatrou/
    stelios15
    31.08.2010, 01:26

    Ίσως πολλοί θα δείτε ένα θέμα που άνοιξα πριν λίγο (Τεχνολογία μουσικών οργάνων και ήχου) και ζητάω τις γνώμες σας και όσοι θυμόσαστε αυτό το θέμα ίσως να απορείτε πως από υποκριτική θέλω τώρα να ασχοληθώ με την ηχοληψία!

    Το θέμα αυτό το είχα ανοίξει πριν καιρό με έναν φίλο μου ο οποίος δεν είναι μέλος στο site και έψαχνε πληροφορίες για θεατρικές σπουδές,είδαμε τις απαντήσεις σας στο θέμα και μου είχε πει να σας ευχαριστήσω πολύ όλους αλλά είχαμε μπει τότε από άλλο υπολογιστή και δεν είμασταν συνδεδεμένοι για να σας μεταφέρω τα ευχαριστήρια του! Μετά το ξέχασα εντελώς και το θυμήθηκα τώρα!

     

    Σας ευχαριστούμε πολύ και για τη βοήθειά σας και για τις ευχές σας!

    Να 'σται καλά!


    MadCarry
    27.11.2013, 17:20

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MadCarry, 27-11-2013 17:23 ]


    AlikiTheodorakis
    30.12.2013, 18:22
    Παιδιά βλέπω ότι η συζήτηση γίνεται πριν 4 χρόνια αλλά αν μπορείτε να βοηθήσετε και προς τα δω, θα το εκτιμούσα. Θέλω καταρχας δυο τρεις διευκρινησεις γιατι και γω θελω να πάω για ηθοποιός. Μηπως ξερετε: στον τρεχον εκπαιδευτικό συστημα απο ποια κατεύθυνση πάω για δραματικη σχολη, αν υπάρχουν κάποιες δωρεάν και αν μπορω πρι παω σε καποια σχολή εδω να φύγω κατευθείαν στο εξωτερικό σε παρομοιες σχολές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χρονια πολλα σε ολους. Καλη χρονιά
    skalok
    06.11.2016, 12:23

    επισης υπαρχουν και ιεκ υποκριτικης