ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.873 μέλη
    rollinngstone
    09.02.2010, 21:40

    Γεια σας. Τελευταία έχω πάθει ένα κόλλημα με  το progressive rock και σκέφτομαι να ασχοληθώ με τους Eloy, μια μπάντα αρκετά αξιόλογη απ' ό,τι έχω ακούσει. Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας για αυτό το συγκρότημα (αν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του κλπ.);;;


    SouLRocK
    09.02.2010, 21:55

    μια χαρά οι eloy, πολύ καλή prog-rock με ψυχεδελικές δόσεις απο τα 70'ς αλλά και 80'ς... πολύ καλά κατά τη γνώμη οι δίσκοι "ocean" και "colours" αν θες να ξεκινήσεις με κάτι.


    kwstasagas
    09.02.2010, 22:20

     

    Εμένα ο πλέον αγαπημένος μου δίσκος από ELOY είναι ο POWER AND THE PASSION, έτους 1975 [δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να τον παρουσιάσω στο e - περιοδικό] !!! Σε αυτόν οι Eloy διηγούνται ... ένα παραμύθι, όπου ένας νεαρός, εξαιτίας κάποιων "παράξενων" δυνάμεων, γυρίζει .... πέντε - έξι αιώνες πίσω. Και εκεί, στο Παρίσι του 1358, ερωτεύεται κάποια κοπέλα !!!! Η συνέχεια .... επί του βινυλίου !!!

    Σε αυτόν το δίσκο οι ELOY ακούγονται, κατά την ταπεινή μου άποψη, πιο ... ερωτικοί από ποτέ !!! Το δε "παραμύθι" τους είναι τόσο μα τόσο ταξιδιάρικο .... Ιδού ένα δείγμα από τον δίσκο [απ' όπου έχω "τσιμπήσει" και την υπογραφή μου .... Αυτό το αφηγηματικό μέρος, όπου το αγόρι και το κορίτσι διηγούνται τις ιστορίες τους, στο μέσον της 1ης πλευράς ... πόσο τρυφερό, πόσο ονειρικό .... και, δυστυχώς, άργησα να το εκτιμήσω .... } : 

     


    https://www.youtube.com/watch?v=u1Kdv_il5pALink

    >

     

    Περιττό να πω ότι το βινύλιο αυτού του δίσκου το έχω λιώσει [έχει αποκομίσει μια ωραιότατη γρατζουνιά .... ακριβώς απάνω στο "σαρδόνιο γέλιο" του "κακού" Zanny Magician {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!]. Αργότερα, όμως, γοητεύτηκα και από το INSIDE, τον δεύτερο δίσκο της μπάντας [νομίζω έτους 1971], όταν αυτή ακόμη διαμόρφωνε το προσωπικό ύφος της !!! Το γεγονός ότι κάποιες ιδέες του BORNEMANN και των συνοδοιπόρων του είναι ακόμη "ακατέργαστες", τις κάνει ακόμη πιο γοητευτικές. Άλλωστε, ο INSIDE είναι γεμάτος απρόβλεπτες και ιδιοφυείς στιγμές, που τον καθιστούν "ακατέργαστο" προγκρέσσιβ ροκ διαμάντι ... Να ένα δείγμα :

     

     
    https://www.youtube.com/watch?v=Q8YIfrhEZjILink

    >


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 09-02-2010 22:23 ]


    kwstasagas
    09.02.2010, 22:38

    Και ας μην ξεχνάμε ότι .... όλοι μας από κάπου ξεκινάμε .... Ιδού, λοιπόν, πώς ήταν οι ELOY στο ξεκίνημά τους, τέλη 60ς, αρχές 70ς ....


    https://www.youtube.com/watch?v=aICuaTnR4A8Link

    >

    Εδώ δεν πρέπει να είναι πάνω από 19 - 20 χρονών !!! Και φυσικά η μουσική τους ... καμία σχέση με τα αριστουργήματα που μάς παρέδωσαν τα επόμενα χρόνια στα 70ς [τα οποία ... περιμένουν τις καινούριες γενιές να τα ανακαλύψουν και να κερδίσουν πάρα μα πάρα πολλά]. Κι όμως, οι αρετές και το ταλέντο της μπάντας δεν κρύβoνται [περιττό να σάς πω ότι αυτό το βίντεο, με το παρακμιακό σκηνικό του - κουφάρια παλιών αυτοκινήτων, οι μακρυμάλληδες μουσικοί να να εμφανίζονται μέσα από αυτά κλπ - είναι από τα πιο αγαπημένα μου στο Youtube ... ] ....


    Niktaz
    11.02.2010, 12:54
    Στάνταρ αξίζουν φίλε οι ELOY.Είναι εφαμιλλοι των PINK FLOYD να μη πω και καλύτεροι΄!Ίσως και το πιο αδικημένο συγκρότημα που υπαρχει γιατι ειναι σχεδον αγνωστοι και δεν υπαρει συγκροτημα ποθ να εχει γραψει τοσο ψαγμενους στοιχους.Κατα τη γνωμη μου οι δισκοι μετα το 80 ειναι τρομεροι!Ακουσε το follow the light απο το metromania και the tides return forever.
    musickaleidoscope
    12.02.2010, 05:40

    εγω πάλι θα διαφωνήσω με τον φίλο Niktaz και θα προτεινω εκτος απο το πρωτο Lp που ακομα ο ηχος τους ψαχνεται αλλα σιγουρα ειναι ενδιαφερον απο οποια οπτικη και να το δεις (μουσικα/ιστορικα) τα INSIDE & FLOATING , προσωπικα πιστευω ειναι οι κορυφαιες τους στιγμες ...αλλα και η συνέχεια τους με διαφοροποιημενο ηχο στα επομενα lp ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα εως τις αρχες των 80s ...μετα οπως και τα περισσοτερα συγκροτηματα με τοσο μεγαλη δισκογραφια δεν λενε και τιποτα...μια απο τα ιδια , αλλα και παλι ειναι η αποψη μου...εν κατακλειδι σιγουρα αξιζει να τους ψαξεις...

    Eloy 1971 Inside 1973 Floating 1974 Power and the Passion 1975 Dawn 1976 Ocean 1977 Silent Cries and Mighty Echoes 1979 Colours 1980 Planets 1981 Time to Turn 1982
    Panosfloyd
    12.02.2010, 12:05

    Ο καλύτερος δίσκος για μένα των eloy είναι το inside....κοίτα φίλε οι eloy έχουν περάσει από πολλές εποχές και έχουν αλλάξει πολλά μέλη και ο μόνος που μένει μόνιμος είναι ο τραγουδιστής.....αλλά όλα τα δισκάκια τους είναι μοναδικά ειδικά τα πρώτα......πολλές επιρροές από floyd.....αξίζουν {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.thumbup}


    Niktaz
    12.02.2010, 13:49
    Βασικά παιδιά ειναι θέμα υποκειμενικό το ποιους δίσκους προτιμά ο καθένας,εγω νομίζω απο το silent and mighty echoes και μετα εχουν αλλαξει τη μουσική και εχουν κατασταλάξει σε τι μουσική θα συνεχισουν να παιζουν.Με ποιο ψαγμενο ηχο στις κιθαρες,πιο ατμοσφαιρικο ροκ και δε νομιζω να υπαρχουν ανταξιοι τους περα απο τους Pink fl.Νομίζω και ο μπασίστας τους εμεινε σταθερός στους περισσοτερους δίσκους ο maziol.Βεβαια ολη τη δουλειά την έκανε ο Bonnerman στοίχους και μουσικη!


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία