ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Jimi Hendrix, Nο 1 κιθαριστας ή οχι;

    gusfunn
    20.02.2010, 15:56

    Παράθεση:

    Το μέλος EKTORAS7911 στις 20-02-2010 στις 14:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gusfunn στις 20-02-2010 στις 12:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EKTORAS7911 στις 20-02-2010 στις 10:29 έγραψε...

    Ο Jimmy Hendrix να μασάει την κιθάρα και ο Rory Gallagher να τη σέρνει στο πάτωμα... και να βγαίνουν απίστευτες μελωδίες! Και 'γω να τους γνωρίζω τώρα μιας και όταν άκουγα, άκουγα αηδίες και μετά παράτησα τη μουσική για πολύυ καιρό. Λάθος παιδιά, η μουσική δίνει ζωή! Ironzionlion, Quitarlife, τη γνώμη σας αν θέλετε :)

     

    Ρε συ φιλαράκι

    Μέσα στο μυαλό μου είσαι

    Υπάρχει κάτι ωραίο με τον χεντριξ και τον ρορυ .

    Σε στιγμές της ζωής μου που βολοδέρνουν και εμένα με παίρνει ο άνεμος έρχονται και με πλησιάζουν.

    με βρίσκουν μεσα σε βραδινούς μοναχικούς περιπάτους και μου λένε τα δικά τους

    Είναι  πιο  εύκολο το να σκεφτώ ότι θέλω να ακούσω ρορυ (άλλη μεγάλη αγάπη )και να αρχίσει να παίζει καπάκι στο μαγαζί , ή στο ραδιόφωνο παρά το να μην γίνει όπως και με τον χεντριξ.

    Επίσης αγαπημένος κιθαρίστας είναι ο πητερ γκρην

    Αλλά , για να μη λέω λόγια , ας τα πουν αυτοί .

    Υ.γ. φαντάσου να ζούσες το 70 και να έβγαινες με την νταλίκα σου στην λεωφόρο με τον ήλιο να ανατέλλει εσύ νυσταγμένος , και ξαφνικά από το ράδιο να άκουγες πρώτη φορά αυτό …

     

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=WoAXW30mMAgLink>

     

    Γενικά επειδή έχουμε ακούσει σκληρές μουσικές χάνουμε το στοιχείο του αιφνιδιασμού , που ο χεντριξ σαν σφραγίδα έφερνε …

     

    Και λίγο  ρορυ

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=dciq4eWgqHoLink>

     

     

     

     

     

    Άντε, και πητερ γκρηνν ...

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=DYBQdXv0BhMLink>

     

     

    (κομματαρα)!

     

    {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 20-02-2010 12:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 20-02-2010 12:29 ]



    Παράθεση:

     

    Μπήκα να ακούσω την Χαρά, Χαράαα όταν μπαίνω βρε βρίσκεις να μην κάνεις εκπομπή; και είδα το μήνυμά σου αδερφέ… Ξέρεις, φίλε gusfunn τα γράφεις ωραία. Κάποτε όχι στο τόσο πρόσφατο παρελθόν, έχω γράψει σε μια άλλη γωνιά του matrix το εξής:

    “Το σίγουρο είναι οτι βρίσκομαι σε λάθος χρόνο, λάθος μέρος και κάνω λάθος δουλειά και όπως λέει και ο ποιητής,

    how i wish i had a timemachine…”

    Επίσης μόλις είδα τα links από το youtube χωρίς να ξέρω τι είναι,<\b> μου ήρθε αμέσως στο μυαλό να ρίξω για πάρτη σου το παρακάτω

     


    https://www.youtube.com/watch?v=OIO4z7Z4nq4Link>

     

    Και τώρα πες μου φίλε μου ότι δεν υπάρχει κάτι το μαγικό, κάτι το άπιαστο του ονείρου στη μουσική!

     

    Μου αρέσουν πολύ τέτοιες συμπτώσεις, σπάνια συμβαίνουν…

     

    Να είσαι πάντα καλά


     

     

     

     



    Φιλαράκι για ακόμα μια τρέχεις μέσα μου(xχωρις ορια ) …

     

    Αξίζει  πάντως …


    https://www.youtube.com/watch?v=3CPbfJAgLS0&feature=related

    Link
    >
    gusfunn
    20.02.2010, 16:11

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 20-02-2010 στις 14:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gusfunn στις 20-02-2010 στις 12:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EKTORAS7911 στις 20-02-2010 στις 10:29 έγραψε...

    Ο Jimmy Hendrix να μασάει την κιθάρα και ο Rory Gallagher να τη σέρνει στο πάτωμα... και να βγαίνουν απίστευτες μελωδίες! Και 'γω να τους γνωρίζω τώρα μιας και όταν άκουγα, άκουγα αηδίες και μετά παράτησα τη μουσική για πολύυ καιρό. Λάθος παιδιά, η μουσική δίνει ζωή! Ironzionlion, Quitarlife, τη γνώμη σας αν θέλετε :)

     

    Ρε συ φιλαράκι

    Μέσα στο μυαλό μου είσαι

    Υπάρχει κάτι ωραίο με τον χεντριξ και τον ρορυ .

    Σε στιγμές της ζωής μου που βολοδέρνουν και εμένα με παίρνει ο άνεμος έρχονται και με πλησιάζουν.

    με βρίσκουν μεσα σε βραδινούς μοναχικούς περιπάτους και μου λένε τα δικά τους

    Είναι  πιο  εύκολο το να σκεφτώ ότι θέλω να ακούσω ρορυ (άλλη μεγάλη αγάπη )και να αρχίσει να παίζει καπάκι στο μαγαζί , ή στο ραδιόφωνο παρά το να μην γίνει όπως και με τον χεντριξ.

    Επίσης αγαπημένος κιθαρίστας είναι ο πητερ γκρην

    Αλλά , για να μη λέω λόγια , ας τα πουν αυτοί .

    Υ.γ. φαντάσου να ζούσες το 70 και να έβγαινες με την νταλίκα σου στην λεωφόρο με τον ήλιο να ανατέλλει εσύ νυσταγμένος , και ξαφνικά από το ράδιο να άκουγες πρώτη φορά αυτό …

     

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=WoAXW30mMAgLink>

     

    Γενικά επειδή έχουμε ακούσει σκληρές μουσικές χάνουμε το στοιχείο του αιφνιδιασμού , που ο χεντριξ σαν σφραγίδα έφερνε …

     

    Και λίγο  ρορυ

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=dciq4eWgqHoLink>

     

     

     

     

     

    Άντε, και πητερ γκρηνν ...

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=DYBQdXv0BhMLink>

     

     

    (κομματαρα)!

     

    {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 20-02-2010 12:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 20-02-2010 12:29 ]



     

    Πράγματι ο Jimi μαζί με τον Rory ήταν οι κορυφαίοι κιθαρίστες της ροκ. Ο Rory δεν έκανε τόσο απίστευτα πράγματα όσο ο Hendrix, αλλά είχε το συναίσθημα και αγαπούσε αυτό που έπαιζε. Αρνήθηκε να γίνει μέλος των Rolling Stones, γιατί δεν του ταίριαζε η μουσική τους. Προτιμούσε να μένει έτσι όπως ήταν, παίζοντας την κιθάρα του και να ροκάρει. Με λίγα λόγια ήταν η έννοια της λέξης μουσικός.



    Εντάξει ,ο ρορυ τι απίστευτο να κάνει ; ήταν σαν να λέμε στο εδώ ! πλάι σου

     τόσο, που τον νιώθω αδέλφι(απίστευτο ε);

     


    rollinngstone
    20.02.2010, 20:13

    Πραγματικά ο Rory είχε κάτι στη μουσική του, που σε έκανε να τον νιώθεις δικό σου άνθρωπο!!! Ήταν σίγουρα πολύ ανθρώπινος και ποτέ δεν απέπνεε την εικόνα του ροκ εν ρολ σταρ. Έβγαινε  στην σκηνή με την κιθάρα του με το πουκάμισό του, έτσι απλά και έπαιζε όπως ήξερε χωρίς ειδικά εφέ και φώτα. Ο  καθένας από το κοινό του θα μπορούσε να βρίσκεται στη σκηνή μαζί του και να μην είχαν καμιά διαφορα, εκτός από το τεράστιο ταλέντο του Ρορυ φυσικά. Παρά το ταλέντο του ο άνθρωπος αυτός αδικήθηκε και αν ψάξεις σε καταλόγους με τους καλύτερους κιθαρίστες του κόσμου, θα δεις ότι το όνομά του λείπει εντελώς!!!


    cobal
    21.02.2010, 01:31

    Ο Rory μαγκες ηταν ιδεολογος.... με την ιδια  κιθαρα επαιζε σε ολες τις συναυλιες του..

    Για εμενα ο μεγαλυτερος καλιτεχνης της ροκ..... Συνθετης, μουσικος, στιχουργος τα παντα.

    Παρολο που ηταν μπλουζιστας στην αμερικη λιγοι τον ξερουνε.

     Ηταν αληθινος και αξιζει 100% τον σεβασμο ολου του κοσμου


    Soulsick
    27.02.2010, 18:50

    Αμάν πια με τις συγκρίσεις  βρε παιδιά {#emotions_dlg.blink}
    Ο κάθε καλλιτέχνης (όπως και ο κάθε άνθρωπος) έχει τον δικο του τρόπο έκφρασης και την δικιά του μοναδικότητα...άδικα "πετάτε" ονόματα απο 'δώ κ' απο κεί Smile


    'Εκαστος στο είδος του...και ο Τζιμαρας στα legato του Wink



    ApostolisArmagos
    18.02.2011, 00:08
    όχι φυσικά
    delta66
    22.02.2011, 08:15

    Πριν δουμε και τι λενε και μερικοι γνωστοι κιθαριστες για τον JIMI να πω ενα συντομο κουιζ.

    Ερωτηση: Ποσοι κιθαριστες χρειαζονται για να βιδωσουν μια λαμπα?

    Απαντηση: Δεκα. Ο ενας την βιδωνει και οι υπολοιποι εννια αναλυουν το πως την βιδωνε ο Jimi Hendrix.

     

    Joe Satriani Shows How to Play Like Hendrix

     

    Joe Satriani - The Day Hendrix Died

     

    Jeff Beck-Talks about Jimi Hendrix

     

    Stevie Ray Vaughan Talks about Jimi Hendrix

     

    Eric Clapton...On Jimi Hendrix, 1973

     

    Slash - Talking About Jimi Hendrix

     

    Yngwie talks about Hendrix

     

    zakk Wylde Voodoo Child

     

    Kirk Hammett touching Jimi Hendrix΄s guitar

     

     


    SouLRocK
    23.02.2011, 11:51

    Χαμετ πιάσε την κιθάρα του Χέντριξ γιατί να παίξεις έτσι αποκλείεται... {#emotions_dlg.whistling} :p


    takispag
    23.02.2011, 12:16

    Εντάξει παιδιά, μετά τον Hendrix ξεκινάει η αρίθμηση. Έχουμε τον δημιουργό, και απ'τους άλλους μπορούμε να ψάχνουμε να βρούμε ποιός είναι ο καλύτερος. Τόση τεχνική... Και όμως, σε κάθε μια νότα να υπάρχει όλη η ψυχή του ανθρώπου μέσα, λες και ο μοναδικός τρόπος που υπάρχει για να εκφράσει τα συναισθήματα του είναι αυτή η κιθάρα. Τα σέβη μου...


    inkve
    23.02.2011, 12:47

    σε αυτον τα χρωσταμε ολα διοτι απο αυτον ξεκινησαν...μιλωντας για ηλεκτρικη κιθαρα φυσικα....ηταν φοβερος μουσικος και κριμα που δεν προλαβε να ηχογραφησει στο bitches brew του Miles Davis,,

    οσο για αυτο που διαβασα παραπανω περι slash οκ....ωραιος ναι...αλλα ποσοι ωραιοι απλα δεν θα υπηρχαν αν δεν υπηρχε πρωτα ο hendrix??

    και αν ακουσετε προσεκτικα τοσους και τοσους κιθαριστες ποσο hendrix περιεχει το παιξιμο τους?

    uli roth??

    andy timmons??

    satriani??

    stevie ray vaughan??

    και η λιστα ολενα και μεγαλωνει...οταν εχεις καταφερει να εμπνευσεις τοσους διαφορετικους σε μουσικο στυλ ανθρωπους...οταν απλα ησουν ο ΠΡΩΤΟΣ που εκανε τοσα πολλα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...ειναι δυνατον να μην μεινεις αθανατος??