ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    Βοήθεια στην αγορά αρμονίου

    beginner
    23.03.2010, 11:00

    Γεια σας,

    Ο γιος μου είναι 8 χρονών και ξεκίνησε μαθήματα αρμονίου και δεν έχω αποκλείσει να ασχοληθώ και εγώ αργότερα με το αρμόνιο.

    Ψάχνοντας για αγορά αρμονίου αρχικά κατέληξα στο Yahama PSR-E413. Στην συνέχει όμως ο δάσκαλος του γιου μου πρότεινε να πάρω ένα αρμόνιο με ελληνικούς ρυθμούς όπως το  Yahama PSR-A300. Παρόλο που έχουν περίπου την ίδια τιμή μου φαίνεται ότι το Α300 υστερεί πάρα πολύ του Ε413 και δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω περίπου 350,00 για κάτι που δεν το αξίζει. Επειδή κάποιος φίλους μου πουλάει το  τριών μηνών αρμόνιο του, Yahama PSR-S550, στα 600 ευρώ, σκέφτομαι να αγοράσω αυτό.

    Θα ήθελα την γνώμη σας.

    Μήπως και είμαι υπερβολικός στο να δώσω 600 ευρω για έναν αρχάριο 8 χρονών ;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beginner στις 23-03-2010 11:00 ]


    noizreduction
    23.03.2010, 15:20

    Ο δασκαλος προτεινε να παρει ενας μαθητης αρμονιου ενα οργανο με...ελληνικους ρυθμους;

     

    ...αρκετα υποπτο...{#emotions_dlg.rolleyes} Δηλαδη...μονο λαϊκα και παραδοσιακα κομματια θα του μαθει;

     

    Επειδη προκειται για αρχη και παντα καθε αρχη ξεκιναει με ενθουσιασμο και ορεξη και καταληγει σε μαρασμο και αδιαφορια, θα προτεινω την αγορα ενος φτηνου οργανου ( για αρχη προφανως ).

    Για την ωρα θα χρειαστει ενα οργανο με καλο κλαβιε και καλουτσικους ηχους ωστε να μπορει να μελεταει κλιμακες ή οτιδηποτε αλλο προτεινει ο δασκαλος.

     

    Το Psr S550 κοστιζει 700-710€ καινουριο και δε θα προτεινα για αρχη να δωσετε τοσα χρηματα για ενα εκπαιδευτικο οργανο.


    beginner
    23.03.2010, 17:59

    Ο δάσκαλος ανέφερε ότι θα μάθει και ελληνικά τραγούδια, συνεπώς καλό θα ήταν το αρμόνιο να έχει ελληνικούς ρυθμούς,

    Δεν θέλω να κάνω το λάθος και να οδηγήσω εγώ το παιδί μου στο "μαρασμό" είτε επειδή δεν θα έχει ελληνικούς ρυθμούς (αδυναμία να παίξει ελληνικά τραγουδια) είτε γιατί το αρμόνιο (ως μηχάνημα) δεν τον "ικανοποιεί".

    Μετά από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο, κατέληγξα ότι δεν πρόκειτε να πάρω το Α300. Μοντέλο 2005?

    Οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας για κάτι εναλλακτικό.

     


    reteos
    23.03.2010, 23:18
    Εφόσον το παιδί τώρα ξεκίνησε μαθήματα είναι πολύ νωρίς να παίξει τραγούδια σε Ελληνικούς ρυθμούς . Στο να παίξει κάποιος μουσική προέχουν άλλα πράγματα . Δεν ξέρετε άλλωστε κατά πόσο θα "τραβήξει" το παιδί .Ξανασυζητήστε το με τον δάσκαλο .
    music4u
    31.03.2010, 16:38

    Aν ο γιος σας από 8-9 χρονών μάθει να παίζει και να μετράει ζεϊμπέκικα νησιώτικα καρσιλαμάδες κλπ να τον πάτε στο ρεκόρ guiness!!!! Πολύ δύσκολο αυτό στα πρώτα χρόνια. Η γνώμη μου είναι να πάρετε το ποιο οικονομικό YAMAHA 170-190 ευρώ γιατί τις δυνατότητες που θα έχει παραπάνω ένα ακριβότερο δεν θα μπορέσει ένας αρχάριος να τις χρησιμοποιήσει τα πρώτα 3 περίπου χρόνια. Όταν θα μάθει και θα θέλει ποιο περίεργους ρυθμούς, ποιο φυσικούς ήχους, να ηχογραφεί κλπ παίρνει αυτό ακριβώς που θέλει. Κάθε χρόνο τα μοντέλα αναναιώνονται και φθηναίνουν σαν τους υπολογιστές. Αν πάρει τώρα ένα προχωρημένο σε 3-4 χρόνια θα είναι...αρχαίο! Επίσης μπορείς να ολοκληρώσεις τη μέθοδο του αρμονίου (autorgan) και με το ποιο φθηνό YAMAHA. Η αξιοπιστία και η ποιότητα κατασκευής είναι ίδια σε όλα τα μοντέλα.

    Γενικά πιστεύω το αρμόνιο δεν το αγοράζουμε για...μια ζωή αλλά για τις άμμεσες ανάγκες δεν είναι πιάνο να περάσει από γενιά σε γενιά.