ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.865 μέλη

    Καλη ακουστικη-αγορα εξοπλισμου

    xarissm
    06.04.2010, 14:29

    Αγαπητοι καλησπερα,

    θα σας πω και το δικο μου story και ελπιζω να μην σας κουρασω, χρειαζομαι την γνωμη σας για ενα θεμα που εχω πριν επενδυσω χρηματα σε εξοπλισμο που τελικα δεν μου λυσουν το προβλημα μου

    γραφω ηλεκτρονικη deep house μουσικη (ερασιτεχνικα) me Fruty Loops , Παντα κατα την συνθεση- επεξεργασια χρησιμοποιω κατι ακουστικα Sony που εχω τις ταξης των 50 ευρω τα οποια ακουγονται αρκετα καλα και ακουω τα οργανα,κοματια που εχω οπως ακριβως θελω και μεχρι εδω ολα καλα. το θεμα μου ειναι οτι οταν συνδεω το pc μου με το Home theater Sony που εχω για να ακουσω ενα κοματι που εχω φτιαξει στο pc και το οποιο με τα ακουστικα παιζει τελεια στο ηχοσυστημα ακουγετα πολυ χαλια ομως!!! αλλο κοματι στην κυριολεξια, εχω δοκιμασει τα παντα, να περασω τον ηχο με οπτικη ινα,να παιξω με equalizer και να ξανακανω remastering ολο το κοματι αλλα δεν γινετε τιποτα, διακρινο γενικος εντονο μπουκομα στις μεσαιες συχνοτητες και παιζει πολυ ασχημα, το παραδοξο ειναι οτι και τα ακουστικα και το Home theater εχουν ιδια αποκριση στις συχνοτητες, η καρτα ηχου παρολο που δεν ειναι Pro παιζει super ( creative x-fi fatal1ty pro) και η απορια μου ειναι η εξης: πως γινεται το Home theater να παιζει τελεια τα αλλα mp3 και γενικος μουσικη μια χαρα αλλα τα δικα μου κοματια οχι? ενο με τα ακουστικα παιζει super? τι χανω? ειναι θεμα ρυθμισεων πιστευετε? επισης σκεφτομαι να αγορασω Monitor ηχεια η ενυσχιτη με ηχεια, τι είναι καλυτερα στα ιδια χρηματα (800 euro) και θα μου λυσουν το προβλημα μου???

    ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και καλη συνεχεια σε οτι κανετε :)

     


    xarissm
    07.04.2010, 15:09

     

     

    ουτε μια γνωμη απο καποιον?

     

     


    noizreduction
    07.04.2010, 18:23

    Θα αρχισω με τα σημεια τα οποια διαφωνω ως προς την παραγωγη σου:

     

    1) Χρησιμοποιεις ακουστικα των 50€ που απευθυνονται για hifi εφαρμογες κι οχι για μιξη, ποσο μαλλον mastering. Ειναι απαγορευτικο κατα τη γνωμη μου να κανεις μιξη με ακουστικα, αφου χανεις τη δυνατοτητα κρισης του χωρου.

    2) Αυτη η ιδεα του remastering με φοβιζει λιγο οποτε τη διαβαζω. Δηλαδη τι ακριβως κανεις ( δεν εχω FL οποτε δε γνωριζω τι δυνατοτητες μπορει να εχει το προγραμμα ); Πειραζεις τη δυναμικη περιοχη με EQ, Compressor, Limiter σε συγκεκριμενες προρυθμισμενες σταθμες;

    Γενικα ολες αυτες οι αυτοματοποιημενες suites ειναι ριψοκινδυνες για το τελικο αποτελεσμα. Εαν δεν πεσει ανθρωπινο αυτι και χερι δεν προκειται να γινει καμια δουλεια.

    3) Το κυριο προβλημα σου ομως ειναι η ιδια η καρτα.
    Καποτε ημουν κατοχος της Creative Audigy Ex Platinum και ειχα διαπιστωσει αυτη τη μουντιλα των μεσαιων οποτε εκανα μια πιο "επαγγελματικη" δουλεια πανω στο PC. Πραγμα που με οδηγησε στην αλλαγη της καρτας και της αμεσης καλυτερευσης του ηχητικου αποτελεσματος.

    Προκειται για καρτες που απευθυνονται στο ευρυ κοινο και σκοπο εχουν να ευχαριστουν το αυτι ενος gamer ή movie maniac, οχι ομως κι ενος ηχοληπτη. Κατα ενα μεγαλο ποσοστο αλλοιωνουν τον ηχο που παραγεις, μιξαρεις και εξαγεις απο το PC σου.

     

    Προτασεις:

    1) Θα αφοσιωσεις παραπανω χρονο σε ιντερνετικη μελετη πανω στο θεμα παραγωγης house. Ακομα κι αν δεν εισαι φανατικος ειδικευμενων sites, με μια απλη αναζητηση θα βρεις πολλες λεπτομερειες για το πως γινεται μια καλη παραγωγη.  Ολα τα προβληματα μας ξεκινανε απο την ημιμαθεια κι εφοσον θελεις να ειδικευτεις σε ενα συγκεκριμενο ειδος, ερασιτεχνης ή μη, πρεπει να το γνωρισεις απο την αρχη.

    2) Θα πεταξεις τα ακουστικα σου απο το παραθυρο, μην πω και την καρτα ηχου.Εκτος εαν βλεπεις φανατικα ταινια και παιζεις και βαρια παιχνιδια, οποτε θελεις να γουσταρεις τα EAX effects και λοιπα καλουδια που δινει η καρτα ( και μονο αυτη η καρτα.. ).

    3) Θα αγορασεις ενα καλο set αυτοενισχυομενων monitors. Προσεχε, οχι hifi ηχεια full range που ειναι γενικου..προορισμου! Αλλα πραγματικα monitrs, τα οποια θα επιλεξεις προσεκτικα σε ισχυ για το χωρο σου.

    Δε θα σου προτεινω εδω, μιας κι αν αναζητησεις στο forum αυτο θα βρεις πολλες πληροφοριες περι monitoring και παρεμφερων συζητησεων.

     

     


    xarissm
    08.04.2010, 12:23

    ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και εχω να παραθεσω τα εξης

    εκπλησομαι που ακουω πως μια καρτα ηχου 150 ευρω συντελει τοσο πολυ στο γενικο αποτελεσμα αλλα για να το αναφερεις κατι θα ξερεις παραπανω

    τα ακουστικα σιγουρα ειναι για πεταμα και εδω ειναι μια αλλη απορια που μαλλον μου την ελυσες, οτι οποιαδηποτε εργασια με ηχο (παραγωγη-mastering) γινεται με πολυ καλα μονιτορ ηχεια και οχι με ακουστικα οσο καλα και αν ειναι,σωστα?γιατι σκεφτομουν να παρω τελικα πολυ καλα ακουστικα

    mastering εννοω με την γενικη εννοια και ποσο μαλλον ποσο μπορω εγω να την εφαρμοσω (ενας αρχαριος) δηλαδη volume/eq

    δυστιχως ειμαι fan για movies/games και θα ειναι δυσκολο να αποχωριστω την καρτα ηχου και συνδιασω τα ολα hobby μου σε ενα μονο PC

    με αυτα που εχω διαβασει εδω τριγυρω μονιτορ ηχεια πανω 300 ευρω για ερασιτεχνικη χρηση ειναι μια χαρα πιστευω

    εν ολιγης προτινεις καρτα ηχου και μονιτορ ηχεια

    thanks :) 


    noizreduction
    08.04.2010, 12:40

    Βασικα προτεινω μια διαφορετικη νοοτροπια απο τον κατοχο του υπολογιστη {#emotions_dlg.biggrin}

    Δυστυχως ο υπολογιστης ( ιδιαιτερα οι PC IBM compatible κι οχι τοσο οι MAC ) ειναι ενα μηχανημα που δε μπορει να ειναι συγχρονως χτυπητηρι καφε και αριθμητικο επιστημονικο κομπιουτερακι στο CERN. Οσο περισσοτερες λειτουργιες πρεπει να εκτελεσει, τοσο πιο ασταθης, ανταποδοτικος και μετριος γινεται!

     

    Προφανως τα 150€ που πληρωνεις για μια Creative αφορουν καθαρα για την τεχνολογια που εχει επενδυσει η εταιρια σε ενα πυρηνα 3D Eax effects, συγκεκριμενες Dolby λειτουργιες και πολλα "ματζουνια" που ουσιαστικα αυξανουν μεν την τιμη, αλλα η ποιοτητα τους ειναι μετρια λογω πολυπλοκοτητας του ιδιου του συστηματος.

    Αντιθετως, μια καρτα 150€ που αφορα αποκλειστικα την ηχογραφηση 2 καναλιων και την εξοδο αλλων 2, ειναι περισσοτερο κατευθυνομενη, αποδοτικοτερη κι ορθρα σχεδιασμενη απο την εταιρια της να επιτελει ενα συγκεκριμενο σκοπο.

     

    Το ιδιο προφανως συμβαινει και για τα υπολοιπα περιφερειακα, οπως τα ακουστικα και τα ηχεια!

    Τα ακουστικα σου πχ δεν ειναι για πεταμα, ομως δεν ειναι γι'αυτη τη δουλεια που τα θελεις! Οπως και τα ηχεια σου και οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με τον υπολογιστη σου. Αλιμονο, εχεις επενδυσει σιγουρα καποια χρηματα, απλως οι επενδυσεις σου αφορουν μια γενικοτερη εννοια ενος PC κι οχι συγκεκριμενα ενα PC μουσικης παραγωγης.

     

    Αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι πως αγοραζοντας μονο ενα μερος της αλυσιδας για μια καλυτερη παραγωγη, δε σημαινει πως θα πετυχεις και καλυτερο ηχο. Ισα ισα που με ενα καλο set monitors των 300€ θα ανακαλυψεις ατελειες της καρτας που θα σε κανουν να τρελαθεις..και η αιτια θα ειανι η ιδια η καρτα ( ο εγκεφαλος ολης της παραγωγης, κακα τα ψεμματα ).

     

    Προτεινω να αγορασεις ενα καλο ζευγαρι ακουστικων ( η AKG εχει μερικα καλα ) για αρχη, να μελετησεις παρα πολυ πως γινεται μια παραγωγη στο FL μεσω πηγων στο ιντερνετ ( μασημενη τροφη ) κι οταν αποφασισεις πως ο υπολογιστης σου δε θα ειναι μηχανη καφε και πλυντηριο μαζι, να προχωρησεις στην αλλαγη των καιριων κομματιων του που θα τον αναδειξουν περισσοτερο σε μουσικο υπολογιστη.


    xarissm
    08.04.2010, 12:52

     

    ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου, βοηθησες αρκετα


    xarissm
    08.04.2010, 14:10

    κατι τελευταιο, εαν καποιος σκοπευει να δωσει γυρω στα 500 για μονιτορ ηχεια το να δωσει λιγα παραπανω 800 ασ πουμε περιπου αλλα να παρει ενα ενισχυτη yamaha και 2 καλα ηχεια πιστευεις θα εχουν ιδια αποδοση-αποτελεσμα? και ειναι σωστη νοοτροπια να γραφεισ μουσικη με ακουστικα και οχι μονιτορ ηχεια?


    noizreduction
    08.04.2010, 14:58

    Το καθε monitor, αυτοενισχυομενο ή οχι, εχει τις δικες του επιδοσεις και βεβαια τη δικη του κοστολογηση! Ουδετερα monitors δεν υπαρχουν!

    Συνηθως προτεινω αυτοενισχυομενα monitors γιατι απο τη μια τα ηχεια εχουν ζυγισμενο και παρομοιο ηχο, ενω απο την αλλη ενας εξωτερικος ενισχυτης θελει επιπλεον συνδεσεις με τα monitors, οποτε περισσοτερο σημα χαμενο εαν δεν επενδυσεις σε καλα καλωδια!

    Εαν θελεις να ανεβεις τοσο πολυ μπορεις να επιλεξεις καποια monitors της Genelec που εχουν καλυτερη αποδοση σε σχεση με αλλα της κατηγοριας τους ( και λιγο πιο ακριβουτσικα βεβαια ).

     

    Οταν ηχογραφεις ή γενικα δουλευεις πανω σε ενα καναλι στη φαση του recording ( δηλαδη δε πειραζεις effect ή EQ, η δυναμικες ) καλο ειναι να εχεις ακουστικα, οχι ομως σε μεγαλη ενταση κι οχι για πολλη ωρα! Απο την αλλη, στη μιξη και στο pre mastering τα monitors ειναι απαραιτητα γιατι εχεις καλυτερη στερεοσκοπια του ηχου, ενω οι πολλες ωρες που θα χρειαστεις θα ηταν κουραστικες κι επιβλαβεις για τα αυτια σου εαν χρησιμοποιουσες ακουστικα!


    xarissm
    08.04.2010, 16:01

    οτι δεν ειναι απαγορευτικο να δουλευεις με ακουτικα ειναι μια καλη λυση για μενα πιστευω δηλαδη να παρω για αρχη καποια καλα ακουστικα και στην συνεχεια σιγουρα χρειαζονται και Μονιτορ ηχεια

    ενας που δεν εχει επαγγελματικη αποψη για τον ηχο πιστευεις μπορει να καταλαβει διαφορα απο ηχεια η ακουστικα σε προιντα με συχνοτητες που αρχιζουν απο 20hz η απο 65hz? ρωταω γιατι στην μουσικη που δουλευω το "θεμα" bassline ειναι πολυ σημαντικο στοιχειο και οτι τα προιντα με διαφορα στις χαμηλες συχνοτητες εχουν και μεγαλη διαφορα στην τιμη. Δηλαδη εαν διαλεξω ακουστικα η ηχεια μονιτορ απο 65hz και οχι απο 20hz στην περιπτωση μου θα ειναι μεγαλη διαφορα?


    noizreduction
    08.04.2010, 17:05

    Δε γνωριζω εαν υπαρχουν επαγγελματικα και ερασιτεχνικα αυτια, ομως γνωριζω πως το καθε αυτι ειναι διαφορετικο σε καθε ανθρωπο. Δηλαδη ο καθενας, περα απο τις φυσικες ακουστικες ικανοτητες ( που σιγουρα μετα απο καποια ηλικια δεν ειναι απο 20Hz μεχρι 20KHz ), εχει και καποιες προτιμησεις ως προς τον ηχο του.

     

    Ονομαστικα τα περισσοτερα ακουστικα και monitor εχουν πιασει τα ακρα του ακουστικου μας σηματος. Ομως αυτο δε σημαινει πως και πρακτικα αποδιδουν τις συχνοτητες αυτες. Γι'αυτο το λογο εχουν παντα ενα συχνογραμμα πισω απο καθε κατασκευη monitor ή μεσα στο φυλλαδιο που υπαρχει στη συσκευασια.

    ΠΧ, αυτο το συναντας και στα καλα μικροφωνα και ειναι καπως ετσι:

    Ο κατασκευστης ειναι υποχρεωμενος να στο βαλει, ωστε να ξερεις σαν καταναλωτης τι εχεις στα χερια σου.

     

    Θα σου προτεινα να μη μπεις στη "λουμπα" να ψαχνεις ποια ακουστικα δινουν καλυτερα τις χαμηλες συχνοτητες ή ποια αποδιδουν καλυτερα τις υψηλες. Ειναι η ιδια αναζητηση που εχει να κανει με την καρτα ηχου, που ετσι κι αλλιως δε θα σου δινει πιστα τις συχνοτητες που δουλευεις!

     

    Τωρα, απ'οσο ξερω, τα monitors που ξεκινουν απο 65Hz, ειναι συνηθως κατι μικρα ηχειακια που περισσοτερο θυμιζουν desktop ηχεια, παρα monitors. Προφανως αυτα δεν εχουν ικανο woofer για να καλυψει τις απαιτησεις του μπασου, οποτε ουσιαστικα ουτε τα 65Hz πιανουν, αλλα απλως τα "ακουμπανε" σαν ψευδαισθηση.

    Εαν θελεις να αγορασεις monitors κινησου σε αγορα με woofer απο 5" και πανω!


    tago
    08.04.2010, 19:15

     

    Τστστστς, ζωγράφισες πάλι!!! Το μόνο που έχω να προσθέσω περισσότερο ως προσωπική παρά ως επαγγελματική άποψη είναι το γεγονός ότι όταν συνεργαζόμουν με studio μου άρεσε να έχω 3way μόνιτορ με τη λογική πως είχα πιο καθαρές τις συχνότητες. Βέβαια κάποια πράγματα και υποκειμενικά είναι και θέμα συνήθειας.

     

     


    noizreduction
    08.04.2010, 19:43
    Αχ...ειχα παει σε ενα φιλο προσφατα που αποκτησε δικο του χωρο ηχογραφησης κι ακομα μου τρεχουν τα σαλια...Θα γινω κλεπτης, δεν παει αλλο :D
    tago
    09.04.2010, 10:07

    Διακρίνω μια ζήλια αγαπητέ Θανάση?{#emotions_dlg.tt2}

     


    noizreduction
    09.04.2010, 10:38
    Θανασιμο αναρτημα, αλλα αφου δεν εχουμε το κοκκαλακι της ζηλιας για τη σχεση, ας εχουμε για τον εξοπλισμο :D