ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.879 μέλη

    Δεσποινίς Μαργαρίτα

    marylin
    09.04.2010, 03:56

    Το έργο του Ρομπέρτο Ατάιντε "Δεσποινίς Μαργαρίτα" παρουσιάζει ο Πολυχώρος Άννα & Μαρία Καλουτά.



    Στο πολυσυζητημένο έργο του Ρομπέρτο Ατάιντε Δεσποινίς Μαργαρίτα, ένα μονόλογο αλληγορίας πάνω στη δύναμη της εξουσίας, η ηρωΐδα σε μία αίθουσα διδασκαλίας παλεύει ανάμεσα σε 2 παράλληλους αλλά διαφορετικούς κόσμους, της εκπαιδευτικού και της γυναίκας.
    Πέρα από τα μαθήματα βιολογίας, μαθηματικών, ιστορίας και γραμματικής μιλά για τη ζωή και το θάνατο, τη δικαιοσύνη και την αδικία, την ισότητα, την εξουσία και το sex.
    Ο πολυσυζητημένος μονόλογος προσφερόμενος για υποκριτικό ρεσιτάλ παρουσιάζεται από την αξιόλογο Αλβανίδα ηθοποιό Λουίζα Τζουβάνι, την ηθοποιό του θεάτρου και του κινηματογράφου που έχει πρωταγωνιστήσει σε 35 ρόλους σε Θέατρο, συγγραφέων κλασικών και διαφόρων, καθώς και σε 26 ρόλους στον κινηματογράφο.

    Συντελεστές:

    Σκηνοθεσία: Κίτσο Λόνδο
    Παραγωγή Θέατρο Μητροπόλεως
    Κρατικό Θέατρο του Δήμου Τιράνων

    Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη με προσκλήσεις, οι οποίες θα διατίθενται αυθημερόν από το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων (Ακαδημίας 50, τηλ.: 210 36 21 601) Δευτέρα έως Παρασκευή 10.00 - 17.00 και από τον Πολυχώρο (Τιμοκρέοντος 6α - Νέος Κόσμος, τηλ.: 210 93 44 131 & 818) Δευτέρα έως Παρασκευή 10.00 - 14.00 & 16.30 - 20.00.

    Για τις παραστάσεις του Σαββατοκύριακου οι προσκλήσεις θα διατίθενται από το Πνευματικό Κέντρο και τον Πολυχώρο την Παρασκευή.



    Πολυχώρος Άννα & Μαρία Καλουτά, Τιμοκρέοντος 6Α, Νέος Κόσμος, Αθήνα


    tago
    09.04.2010, 10:10

    Και έτσι όπως διάβασα τον τίτλο του post νόμιζα πως ξεκίνησες συζήτηση για τη φίλη μου τη margo βρε marylin και ήμουν έτοιμος να τη θάψω.

     


    marylin
    12.04.2010, 19:50

    Να τη θάψεις επειδή είναι φίλη σου? {#emotions_dlg.ohmy}

    Κι αν ήταν εχθρός σου τι θα έκανες δηλαδή? {#emotions_dlg.laugh} {#emotions_dlg.lol} {#emotions_dlg.laugh}

    Και είναι δυνατόν να δεχτώ εγώ κακιά κουβέντα για τη Μαργαριτούλα που είναι μια γλύκα? {#emotions_dlg.inlove}


    tago
    12.04.2010, 21:20

    Διο γλύκες!!!


    marylin
    12.04.2010, 22:49

    Τρεις και βάλε.....{#emotions_dlg.yes}


    tago
    13.04.2010, 13:22

    Πωπω γλύκες!!! Η πλάκα είναι πως τα διαβάζει όλα αυτά και γελάει…{#emotions_dlg.tt2}