ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.863 μέλη

    Πολιεφέ, πεταλάκια, πεταλιέρες και το αποτέλεσμα που μας δίνουν.

    Skull-4-
    05.05.2010, 16:07

    Γεια χαράSmile

    Εχώ κάποιες απορείες σχετικά με τα πολιεφέ..

    Η πρώτη ειναι.. τι ειναι το Reverb??? το διαθέτει η πεταλιέρα που έχω αλλά δεν ξέρω που χρησιμεύει καθώς δεν αλλάζει τον ήχο.

    Δεύτερη απορία που έχω είναι το τι είναι το full bypass ή το True bupass sound quality??

    Και τρίτον γιατί οι περισσότεροι μουσικοί και συνήθος οι πιο έμπειροι λένε ότι πεταλιέρες και τέτοια είναι τρανζίστορ και αποτελούν πεταμένα λευτά γι'αυτούς. Σε άλλους δεν αρέσει όταν τα ακούνε μέσα σε τραγούδια γιατί τα θεωρούν ψεύτικα. Εγώ πάντος τα θεωρώ πολύ χρήσιμα όλα από το Distortion το delay, to chorus μέχρι και το flanger και το wah. Απ'ότι φένεται είναι θέμα προτημήσεων αλλά πείτε μου κι εσείς αν θέλετε τη γνώμη σας.

    {#emotions_dlg.rockon}


    Gamer13
    05.05.2010, 16:56

    και για εμενα πεταμενα λεφτα ειναι μονο 2 χρησημοποιω distorion k wah


    Skull-4-
    05.05.2010, 17:37

    Άμα ειναι να δώσεις φραγκα για 2 πεταλάκια καλήτερα βάλε και + αλλο 1/3 και παίρνεις ολόκληρη πεταλιέρα και ξεμπερδευεις με μπαταριες extra καλώδια βαλιτσακια και αρχιδακια. {#emotions_dlg.walkman} πάντος χωρις distortion δεν γινεται. ελπιζω να μην το βαρεθω ποτε γιατι πολλοι τα αφήνουν και παιρνουν στο τέλος μια ακουστική για πιο απλές καταστάσεις...


    noizreduction
    05.05.2010, 20:40

    1) Reverb ή βαθος, ειναι ενα effect που προσφερει μια τεχνητη αντηχηση στον ηχο. Δηλαδη μπορεις να μιμηθεις χωρους ( οπως halls, rooms, stages, κλπ ) κι αναλογα με τις ρυθμισεις πετυχαινεις τον ηχο που θες.

    Προσωπικα το θεωρω ως ενα απο τα πιο χρησιμα effect αφου στρογγυλευει τις καταληξεις, δινει περισσοτερο ογκο σε αργα solo ( μαζι με την επιδραση ενος καλου delay ) και σε γρηγορα σολο τονιζει τη μελωδια κι αφηνει στον αποηχο ο,τι παικτηκε πιο πριν.

    Οταν μου φερνουν στεγνες κιθαρες για μιξη, επιλεγω να βαζω ενα ελαφρυ reverb με μικρη αντηχηση ( οχι slap back ) για να πετυχαινω κατι απο τα παραπανω.

     

    2) Εαν ημουν φανατικος κιθαριστας, θα επελεγα πεταλακια για πολλους λογους.

    Ο πιο σημαντικος ομως ειναι πως οντως οι πεταλιερες, ως ψηφιακες πηγες, προσφερουν μια σκληραδα στον ηχο. Ενω σε μερικα μουσικα ειδη ( shredding, speed metal, κλπ ) μπορει αυτο να ειναι αρεστο, στη πλειαδα των υπολοιπων ειδων γινεται εντονα ενοχλητικο οταν μπεις σε περιβαλλον ηχογραφησης.

    Ομως αυτα ειναι γουστα.

     

    3) Bypass σημαινει πως ο ηχος περναει μεσα απο το πεταλακι ή το effect unit και βγαινει κατευθειαν χωρις να επηρρεαστει απο το effect που εχουμε. Μονο οταν απενεργοποιησουμε το bypass ο ηχος επηρρεαζεται!

    True bypass ειναι οταν ο ηχος περναει αλωβητος μεσα απο τη μοναδα effect ή το πεταλακι. Συνηθως, σε φτηνα πεταλακια, ο ηχος παρολο που ειναι σε bypass mode "χανει" ενα μερος της ποιοτητας του λογω των κυκλωματων του μηχανηματος. Προφανως ενα πολυ καλο μηχανημα θα σου δωσει και καλυτερης ποιοτητας bypass.


    Skull-4-
    19.05.2010, 14:39

    Ευχαριστω φιλε noisereduction για την απαντηση σου, με διαφωτισε αρκετα. Μεγαλη υποθεση παντως και το να κανεις ενα quality Recording, θελει πολυ εμπειρια αλλα και υπομονη..{#emotions_dlg.walkman}


    nikosmo
    30.05.2010, 18:15

    καλησπερα παιδια!!εχω μια πεταλιερα digitech rp250!!θελω να παρω μια αλλη κ ειμαι αναμεσα στιν digitech rp1000 και στην boss gt-10!τισ εχω βρει κ τισ 2 στα ιδια λεφτα..τι θα ιταν καλυτερο να παρω.;


    Jimmos
    02.09.2010, 17:11
    File skul-4- tha sumfwnhsw me ton noize reduction kai thelw na prosthesw pws oi mousikh lene pws oi petalieres ki oxi ta Petalakia einai tranzistor!Oi perissoteroi agorazoun ena ena petali ksexwrista me to effe pou epilegoun kai ta sundeoun metaksu tous kai meta ston enisxuth tous wste na petuxoun kalutero hxhtiko apotelesma kai oxi psifiako hxo,kuriws!!!Den einai tuxaio pou einai analogiko petali me ena mono effe opws p.x overdrive mporei na kostizei 90 eurw enw mia petaliara me 10kades effe na kostizei mono 200 eurw!!H petaliara gia na mporei na bgazei tosa effe mono psifiako hxo douleuei!
    djmetronomos
    03.09.2010, 19:08

    Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα στα μεμονωμένα εφέ, είναι ότι μπορείς να κάνεις υπέροχους συνδυασμούς με διάφορες μάρκες... Δεν περιορίζεσαι στους ήχους μιας εταιρίας... Εγώ, ας πούμε, έχω το Phaser της MXR, το Delay της Boss, κοκ...