ελληνική μουσική
    478 online   ·  210.907 μέλη

    Τι σημαίνει να έχεις μουσικό αυτί?

    Hastaroth
    16.05.2010, 22:11

    Θά διαφωνήσω ελαφρώς:άν,όπως λές,"Δεν γεννιέσαι με μουσικό αυτί αλλά το αποκτάς",τότε πώς εξηγείς τό γεγονός ότι εγώ έχω αυτό το χαρακτηριστικό ενώ ό αδελφός μου δέν το έχει,παρ'όλο που και οι δυό γονείς μας υπήρξαν -έστω και ερασιτέχνες- μουσικοί;

     


    punkster
    17.05.2010, 00:08

    Με απολυτο μουσικο αυτι γεννιεσαι, και δεν μπορεις να γινεις. Σαφως μπορεις να εκπαιδευσεις τον εαυτο σου μεχρι ενα βαθμο, αλλα το να μπορεις να αναγνωριζεις πληρως ανα πασα στιγμη το τι ειναι αυτο που ακους ειναι θεμα εγκεφαλου και δεν μπορει να αποκτηθει με πειρα.

     


    Blackpearl
    17.05.2010, 00:13

    Λοιπόν φίλε Hastaroth,

    Μου ζήτησες να πω πως εξηγώ το γεγονός αυτό.  Από πολύ μικρή ηλικία το κάθε παιδί αρχίζει να διαμορφώνει το χαρακτήρα του, να αντιλαμβάνεται τον κόσμο με το δικό του τρόπο.  Εσύ και ο αδελφός πιθανότατα αντιλαμβάνεστε τη μουσική ο καθένας με το δικό του τρόπο, όπως και ο κάθε άνθρωπος, ανάλογα με το χαρακτήρα σου, πέρνω παράδειγμα τη δικιά μου περίπτωση: εγώ που είμαι τελειομανης θα κάτσω με τις ώρες για να φτιάξω κάτι να ακούγετε όπως σε εμένα αρέσει, ο αδελφός μου ίσως δεν είναι αυτής της μεγάλης υπομονής και επιμονής.  Η θέληση για μάθηση, η θέληση να βγάλεις κάτι για να εκφραστείς, να παίξεις ένα κομμάτι κάποιου τραγουδιστή που θαυμάζεις, αυτό κινεί τα νήματα για το πόσο καλά θα ακούσεις την κάθε λεπτομέρεια.

    Με άλλα λόγια: το ότι μερικοί άνθρωποι μπορούν να αντιληφθούν πιο γρήγορα νότες από ότι η πλειονότητα είναι θέμα εξειδικευσης.

    Θα σου δώσω ένα πιο γενικό παράδειγμα, από μωρό παιδάκι μπαίνεις στα πρώτα μαύρα ρίγη(οδυσσεας Ελύτης ’ξιον Εστί) προσπαθόντας να κατακτήσεις αυτό που λέμε γλώσσα, δέχεσαι καθημερινά βομβαρδισμούς από λέξεις, προτάσεις και αυτά είναι στα ελληνικά, έτσι όταν μεγαλώσεις με εξάσκηση στο σχολείο, μαθαίνεις να μιλάς απτεστα ελληνικά, αν από μωρό παιδί σου μιλούσαν αγγλικά θα μάθαινες αγγλικά, ή οποιανδήποτε άλλη γλώσσα.

    Επομένως,

    Αν από παιδάκι ήσουν κοντά σε ένα μουσικό όργανο, κοντά στη μουσική με οποιονδήποτε τρόπο τότε αναπτύσσεις μέσα σου το κεφάλαιο της μουσικής, ακολούθως καταλήγεις στα δύο άκρα, είτε θα το ακολουθήσεις είτε θα το αφήσεις να σκουριάσει αυτό το ταλέντο που καλλιεργήθηκε μέσα σου με το άκουσμα.

    Ελπίζω να σε κάλυψα {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}


    classical
    17.05.2010, 00:58
    άραγε κάποιοι που τραγουδουν τόσο παράφωνα ενώ η μουσικοί παίζουν 'άλλα', (κάτι σαν το απόλυτο κακό) έχουν αντίληψη τονικότητας κλπ στοιχείων ?(δεν εννοώ περιπτώσεις που δεν ακούς τον ήχο σου)
    StavmanR
    17.05.2010, 03:38
    • άραγε κάποιοι που τραγουδουν τόσο παράφωνα ενώ η μουσικοί παίζουν 'άλλα', (κάτι σαν το απόλυτο κακό) έχουν αντίληψη τονικότητας κλπ στοιχείων ?(δεν εννοώ περιπτώσεις που δεν ακούς τον ήχο σου)

     

    ’ραγε εκείνοι που ακούν έναν άνθρωπο να τραγουδά σε άλλο τόνο και δεν αλλάζουν τόνο ώστε να συμπέσουν τονικά με τον 'άμουσο' τραγουδιστή διαθέτουν μουσικό αυτί και μουσική αντίληψη;Wink

     


    Hastaroth
    17.05.2010, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Blackpearl στις 17-05-2010 στις 00:13 έγραψε...

    Λοιπόν φίλε Hastaroth,

    Μου ζήτησες να πω πως εξηγώ το γεγονός αυτό.  Από πολύ μικρή ηλικία το κάθε παιδί αρχίζει να διαμορφώνει το χαρακτήρα του, να αντιλαμβάνεται τον κόσμο με το δικό του τρόπο.  Εσύ και ο αδελφός πιθανότατα αντιλαμβάνεστε τη μουσική ο καθένας με το δικό του τρόπο, όπως και ο κάθε άνθρωπος, ανάλογα με το χαρακτήρα σου, πέρνω παράδειγμα τη δικιά μου περίπτωση: εγώ που είμαι τελειομανης θα κάτσω με τις ώρες για να φτιάξω κάτι να ακούγετε όπως σε εμένα αρέσει, ο αδελφός μου ίσως δεν είναι αυτής της μεγάλης υπομονής και επιμονής.  Η θέληση για μάθηση, η θέληση να βγάλεις κάτι για να εκφραστείς, να παίξεις ένα κομμάτι κάποιου τραγουδιστή που θαυμάζεις, αυτό κινεί τα νήματα για το πόσο καλά θα ακούσεις την κάθε λεπτομέρεια.

    Με άλλα λόγια: το ότι μερικοί άνθρωποι μπορούν να αντιληφθούν πιο γρήγορα νότες από ότι η πλειονότητα είναι θέμα εξειδικευσης.

    Θα σου δώσω ένα πιο γενικό παράδειγμα, από μωρό παιδάκι μπαίνεις στα πρώτα μαύρα ρίγη(οδυσσεας Ελύτης ’ξιον Εστί) προσπαθόντας να κατακτήσεις αυτό που λέμε γλώσσα, δέχεσαι καθημερινά βομβαρδισμούς από λέξεις, προτάσεις και αυτά είναι στα ελληνικά, έτσι όταν μεγαλώσεις με εξάσκηση στο σχολείο, μαθαίνεις να μιλάς απτεστα ελληνικά, αν από μωρό παιδί σου μιλούσαν αγγλικά θα μάθαινες αγγλικά, ή οποιανδήποτε άλλη γλώσσα.

    Επομένως,

    Αν από παιδάκι ήσουν κοντά σε ένα μουσικό όργανο, κοντά στη μουσική με οποιονδήποτε τρόπο τότε αναπτύσσεις μέσα σου το κεφάλαιο της μουσικής, ακολούθως καταλήγεις στα δύο άκρα, είτε θα το ακολουθήσεις είτε θα το αφήσεις να σκουριάσει αυτό το ταλέντο που καλλιεργήθηκε μέσα σου με το άκουσμα.

    Ελπίζω να σε κάλυψα {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}



    1.Αν καί τελειομανής,μέ την ορθογραφία τής Ελληνικής γλώσσας δέν τά πάς και τόσο καλά,βλέπω :)

    Υπάρχουν βέβαια και βοηθήματα γι'αυτόν τόν σκοπό,που καλό θά ήταν να τά χρησιμοποιής πού και πού.

     

    2.Μάλλον μπερδεύτεις τίς μπριτζόλες με τίς σόλες.Επαναλαμβάνω λοιπόν το ερώτημα:άν δεχτούμε την πρότασή σου ότι το μουσικό αυτί αποκτάται και δέν είναι έμφυτο,τότε αφού και εγώ και ο αδελφός μου προερχόμαστε από τά ίδια δύο άτομα που και τά δύο είχαν την ικανότητα,όταν άκουγαν μία μελωδία,νά μπορούν να την παίξουν σέ κάποιο μουσικό όργανο,πώς εξηγείται το γεγονός ότι την ίδια ικανότητα έχω εγώ,όχι όμως καί ο αδελφός μου;


    takispag
    17.05.2010, 12:35

    Βασικά γεννιέται ο άνθρωπος με μουσικό αυτί. Ή το έχεις ή όχι. Κι από κει και πέρα εκπαιδεύεται ο νους και μαθαίνει να ακούει. Και εδώ έχουμε κάποιους συνδυασμούς. Σαφώς και ένας άνθρωπος που δεν το'χει μπορεί μέσω εκπαίδευσης να φτάσει σε υψηλά επίπεδα. Δεν θα φτάσει ποτέ στη ζωή του όμως αυτόν που έχει γεννηθεί με το χάρισμα αυτό (γιατί περί χαρίσματος πρόκειται) και παράλληλα δούλεψε σκληρά πάνω του.

    Σκέψου λοιπόν κάποιον ο οποίος ακούει έναν ήχο στη φύση και γνωρίζει ακριβώς ποια νότα είναι. Ή ένα παιδάκι που ακόμα μαθαίνει μουσική και χωρίς να γνωρίζει καλά καλά τις νότες δυσκολεύεται να παίξει ''γιατί είναι ξεκούρδιστο το όργανο''. Και ελέγχοντας το με κουρδιστήρι να αντιλαμβάνεσαι ότι είναι κάποια δέκατα πιο χαμηλά. Αυτό σημαίνει για μένα μουσικό αυτί.


    Hastaroth
    17.05.2010, 15:19

    Ενα τέτοιο παιδάκι ήταν και ο Μότσαρτ,ο οποίος εκτός από πιάνο έπαιζε και βιολί.Ενας φίλος του λοιπόν είχε ένα βιολί που,επειδή έβγαζε πολύ γλυκό ήχο,ο Μότσαρτ το προτιμούσε ακόμα και από το δικό του,το αποκαλούσε δέ "το γλυκό βιολί".Μιά μέρα λοιπόν,δυσκολευόταν να παίξη μ'αυτό το βιολί και έφερε το δικό του για να κάνη σύγκριση.Ετσι,διαπίστωσε ότι το "γλυκό βιολί" ήταν κουρδισμένο μισό τέταρτο τού τόνου (δηλαδή ένα όγδοο τού τόνου,όπως θα λέγαμε σήμερα....) χαμηλότερα από το δικό του βιολί.Στην εποχή του δέ,δέν υπήρχαν ηλεκτρονικά κουρδιστήρια.......


    takispag
    17.05.2010, 22:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 17-05-2010 στις 19:17 έγραψε...

    Γενικά οπώς με όλους τους τύπους νοημοσύνης έτσι και με το μουσικό αυτί η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει γεννηθεί με τρομερή μουσική αίσθηση αλλα να μην την έχει εξασκήσει για 1002 λόγους... Και απ την άλλη κάποιος που έχει σημαντικά μικρότερη έμφυτη μουσική ικανότητα αλλα να έχει λιώσει στο solfege-dictee χρόνια και να είναι πολύ καλύτερος... Το ίδιο και με τα μαθηματικά, την ζωγραφική τη νοημοσύνη του λόγου κλπ κλπ... Όλα είναι θέμα practice στο τέλος...

     



    Έτσι ακριβώς. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν έμαθαν ποτέ τους ότι έχουν μουσικό αυτί. Ή μεγάλωσαν σε τέτοιες συνθήκες που δεν τους δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να διαπιστώσουν καν αν έχουν οποιοδήποτε ταλέντο σε κάτι. Και όποιο χάρισμα/ταλέντο κι αν έχεις, αν δεν το δουλέψεις είναι άχρηστο. Και αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς.