ελληνική μουσική
    406 online   ·  210.874 μέλη

    Η επίδραση που έχει η μουσική στην ιδεολογία και συμπεριφορά των ανθρώπων.

    linkin-fan
    14.05.2010, 15:27

    πραγματικα επηρεάζει?


    mellia
    14.05.2010, 17:05

    Χαίρομαι για το θέμα που άνοιξες linkin-fan, είναι κάτι που κι εμένα προβληματίζει πολύ τα τελευταία χρόνια, μάλιστα είχα ακριβώς αυτή τη συζήτηση προχθές με ένα φίλο.

    Προσωπικά και χωρίς να έχω κανενός είδους επιστημονική απόδειξη για αυτό που λεω, πιστεύω οτι η μουσική έχει άμεση επίδραση στην ψυχοσύνθεση, κατά κύριο λόγο, του ανθρώπου και κατά συνέπεια στο ήθος, το έθος και τις αντιδράσεις του. Δεν θα το περιόριζα με τον όρο "ιδεολογία" καθώς αφορά διεργασίες πολύ πιο σύνθετες και περίπλοκες.
    Αν πχ εξετάσουμε τις μουσικές των διαφορων λαών και παρατηρήσουμε ταυτόγχρονα τον πολιτισμό τους  και την ιδιοσυγκρασία τους, ίσως να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα σχετικά με την επιδραση  που μπορεί να έχει η μουσική τόσο σε ένα σύνολο ανθρώπων, όσο και μεμονωμένα στο άτομο  (όχι απόλυτα συμπεράσματα πάντως, νομιζω η απολυτότητα δεν χωράει σε τέτοιου είδους θέματα). Και όχι ως μονόδρομη σχέση αλλά ως αμφίδρομη: από την μουσική στον άνθρωπο, από τον άνθρωπο στην μουσική και πάει λέγοντας.

    Ίσως επιστήμες όπως αυτές της ψυχολογίας, μουσικολογίας, νευροβιολογίας, κοινωνιολογίας κτλ κτλ κτλ σε συνεργασία μεταξύ τους, να μας έδιναν πιο συγκεκριμένες απαντήσεις επί του θέματος.

    Περιμένω να ακούσω και τις απαντήσεις άλλων φίλων:)

     


    tasfos
    15.05.2010, 16:56

    Το έχω σκεφτεί το θέμα, ξεκινώντας από την βάση ότι το είδος μουσικής που προτιμά κάποιος έχει σχέση, αλληλεπιδρά με τον χαρακτήρα του, την ιδιοσυγκρασία του, αλλά δεν έχω καταλήξει σε κάποιο αδιαμφισβήτητο συμπέρασμα, δηλαδή στις μέχρι τώρα παρατηρήσεις σε ανθρώπους δεν έχω δει σε σημαντικά ποσοστά συγκεκριμένες ιδιοσυγκρασίες να συνδέονται με συγκεκριμένα είδη μουσικής. Συνεχίζω το ψάξιμο.

     


    gogos81
    15.05.2010, 19:36

    πιστεύω πως ναι,επηρεάζει κατα πολύ...

    αλλά το θέμα είναι να αφήσεις την μουσική να σε επηρεάσει..

    ξέρω ανθρώπους που ακούνε τα πάντα,αλλά δεν υπάρχει κανένα ίχνος αλλαγής,στον τρόπο σκέψης τους,της ενδυμασίας τους κλπ κλπ

    εγώ για παράδειγμα,που ακούω ροκ και έντεχνο,είμαι πιο πολύ επαναστάτης,μπορώ να στηρίξω μια ιδεολογία...

     

    After all,η μουσική είναι η τέχνη που προκαλεί συναισθήματα πιο πολύ από άλλες..


    rollinngstone
    15.05.2010, 23:55

    Χμμμμ...Ομολογώ ότι είναι ένα θέμα το οποίο ελκύει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον μου...

    Πρώτα από όλα για να καταλάβουμε αν η μουσική επηρεάζει τον άνθρωπο θα πρέπει να κοιτάξουμε τον εαυτό μας πρωτίστως. Να ερευνήσουμε τι είδη μουσικής προτιμάμε να ακούμε και έπειτα να κοιτάξουμε γύρω μας, να δούμε ανθρώπους που ασχολούνται με τη μουσική τη είδους συμπεριφοράς έχουν και τι είδους ιδεολογίες.

    Ξεκινώντας από το πρώτο ας πάρω ως παράδειγμα τον εαυτό μου. Μου αρέσουν πολλά είδη μουσικής από κλασσική μέχρι τζάζ και από λαϊκή μέχρι ροκ. Γενικότερα στη συμπεριφορά μου είμαι λίγο απότομος - δεν ξέρω πόσο φαίνεται σε άλλους ανθρώπους - αλλά μπορώ να πω ότι έχω κάποιες ευαισθησίες και δεν είμαι άνθρωπος δίχως συναισθήματα. Σε αυτό πιστεύω βοηθάει πολύ η μουσική. Μάλιστα όταν έχω να αντιμετωπίσω μια πρόκληση στη ζωή μου, συνηθίζω πριν γίνει αυτό, να ακούσω λίγη πραγματικά καλή μουσική. Τότε νιώθω απλά υπέροχα. Σκέφτομαι πως δίχως τη μουσική στη ζωή μου, να ήμουν ένας μίζερος με λιγοστές χαρές και απολαύσεις. Με τη μουσική όμως, πιστεύω, ανακαλύπτεις τις ομορφιές της ζωής και καλείσαι να ανακαλύψεις και τον ίδιο σου τον χαρακτήρα, ανάλογα με τη μουσική ακούς (Τώρα εγώ που ακούω σχεδόν ότι μουσική υπάρχει, ίσως θεωρούμαι διχασμένη προσωπικότητα), αλλά γενικά πιστεύω δεν με έχει οδηγήσει να διαμοφώσω ακόμα ένα "πιστεύω" μια ιδέα, μια άποψη γενικά.

    Τώρα όσον αναφορά τους υπόλοιπους ανθρώπους. Πολλές φορές άνθρωποι που ασχολούνται πολύ με τη μουσική είναι κάπως εκκεντρικοί. Ο καθένας έχει δικά του παράξενα γούστα, παράξενη συμπεριφορά και γενικά τραβάει την προσοχή επάνω του. Τέτοιους ανθρώπους έχω γνωρίσει αρκετούς. Ταυτόχρονα όμως, πιστεύω ότι είναι και άτομα ευφυέστατα με ξεχωριστές ικανότητες και ξεχωριστή προσωπικότητα, πράγμα το οποίο ίσως να μην είχε συμβεί αν δεν είχαν αγαπήσει τη μουσική και δεν είχαν ασχοληθεί μ' αυτήν.

    Επίσης η μουσική μπορεί να γίνει αιτία υιοθέτησης διάφορων ιδεών από τους ανθρώπους. Π.χ αν ακούς και αγαπάς την εκκλησιαστική μουσική, ταυτόχρονα νιώθεις πιο κοντά στο Θεό και ασχολείσαι περισσότερο με τα θεία. Κάτι τέτοιο μπορεί να μην συμβαίνει ακριβώς, γιατί πολλοί ακούνε ένα είδος μουσικής, απλά και μόνο γιατί τους νοιάζει η ίδια η μουσική και όχι οι ιδέες που θέλει να περάσει.

    Καταλήγοντας θα ήθελα να πω, ότι η μουσική δρα διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο. Αλλά σίγουρα επηρεάζει. Και για να μπορέσουμε να το κατανοήσουμε αυτό θα ήταν αρκετό να φανταζόμασταν ένα κόσμο χωρίς μουσική. Τότε θα μπορούσαμε να δούμε ποιος είναι ο πραγματικός ρόλος της μελωδίας στη ζωή μας.