ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.904 μέλη

    O Βασιλης Παπακωνσταντινου υποψηφιος Δημαρχος Αθηναιων;

    Arorarea
    17.06.2010, 23:36


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arorarea στις 19-06-2010 16:04 ]


    Xrononaytis
    18.06.2010, 00:12

    Το ξερω αυτο φιλε μου στην περιοχη Τεντα δεν θυμαμε καλα εκει , παλια πολυ παλια ηταν με το κκε απλως η Αλεκα ειναι φιλη του χρονια απο τον πατερα του που ηταν και αυτος με το κκε , δεν τον θελω εγω δημαρχο , στα φεστιβαλ κνε δεν παιζει γιατι ειναι κκε και γενικα δεν μας νοιαζει τι ειναι και τι κανει η μουσικη μας νοιαζει η μουσικη ειναι κοινη σε ολους .

     

     

     

     


    Japan88gr
    18.06.2010, 00:55

    και για να μη ξεχνιομαστε

     

    Η Γνώμη του Άσιμου για τον Παπακωνσταντινου

    Ένα ηχητικό ντοκουμέντο απο μία άγνωστη συνέντευξη του Νικόλα Άσιμου στον Κώστα Τζωρτζάκηhttps://www.youtube.com/user/costasxania)

    στα Χανιά, στο οποίο ο Νικόλας μιλάει ανοιχτά για την εκμετάλευση του ονόματος του απο τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου και διαλύει τον μύθο ότι "Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ"


    -----------------
    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 18-06-2010 01:06 ]


    AlfaWolf
    18.06.2010, 02:02

    Πολύ χολή βρε αδέλφια …Smile

    Γιατί?

    Ξεκαθαρίζω για να μην βγουν λάθος συμπεράσματα ότι δεν είμαι Fan του ΒΠ

    Δεν καταλαβαίνω όμως το σκεπτικό κάποιων προλαλησάντων

    πάντα δεν ήταν πολιτικοποιημένος ο ΒΠ ?

    πάντα δεν έπαιρνε θέση ? (σαν δημόσιο πρόσωπο)

    Εγώ προσωπικά σε πολλές συνεντεύξεις τον έχω ακούσει να παίρνει θέση

    Γιατί  να μην μπορεί να πολιτευτεί εάν το επιθυμεί ?

    Γιατί δεν έχει το δικαίωμα να εκφραστή και χωρίς να άδει

    Επειδή τραγούδησε το χαιρετίσματα ?

    Και η Καίτη Γαρμπή (για να το διασκεδάσουμε και λίγο {#emotions_dlg.biggrin} ) τραγούδησε το δεν παντρεύαμε δεν παντρεύαμε αλλά παντρεύτηκε

    Στο φινάλε  οι στίχοι ήταν της Αφροδίτης Μάνουαυτός απλά το επένδυσε μουσικά και το ερμήνευσε Smile

    Άσε που δεν ξέρουμε κατά πόσο είναι ορθή αυτή η πληροφορία

    Αλλά προσωπικά έμενα και έτσι να είναι δεν έχω πρόβλημα στην φάση που βρισκόμαστε

    Γιατί κι εγώ και ίσως και κάποιο από εσάς να έχετε αισθανθεί μετά από τα αλλεπάλληλα χαστούκια που τρώμε από τους πολιτικούς μας και τις πολιτικές τους

    να θέλω  να είχα την δύναμη και την δημοτικότητα να μπορούσα να πολιτευτώ και να κάνω ότι μπορώ καλύτερο για την ριμάδα την Ελλάδα μας

    Αφήστε να δούμε αν είναι αλήθεια πρώτα απ όλα …

    γιατί το κάνει

    αλλα κι αν το κανει... πως θα το κάνει

    και μετά  ας τον κρινουμε

    αλλά εκ του αποτελέσματος

    όχι εκ τις φαντασίας μας

     

    Μηδέν προ του τέλους μακάριζε δεν λένε ?

     

     


    parantop
    19.06.2010, 10:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 16-06-2010 στις 16:03 έγραψε...

    Τα ''έφηβα γεράκια'' έγιναν λοιπόν ''γερικα κοράκια''

     

    που 'σαι καημένε Νικόλα να δεις τον φιλαράκο σου..

     

    ..Κι από χρέος συναδελφικό Να χαμογελάω στο κοινό

    Να του σαλεύω για να το μερεύω

    Να του σφυρίζω να το νανουρίζω

    Να το φουντώνωνα το ξεφουσκώνω

    Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα

    Για να σας εκτονώνωΜε πλαίσιο το νόμο.

    Δουλειά σου είναι μούπανε να κρύβεις τα τρωτά

    Των καθιερωμένωνΓια να διατηρήσουμε τα οικονομικά

    Των ευαρεστημένων.

    Σιγουριά και δόξα το θεώΤα καλά στον καπιταλισμό

    Είναι πως έχει βίδα.Άμα πιάσεις το μηχανισμό

    Από τ’ αυτιά τον πιάνεις το λαγό

    Τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα

    Στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι

    Και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια

    Ξεχνάς ποια μάνα σε γένναε στο κλάμα

    Και του εργάτη καβάλλησες την πλάτη.

    Μα θε να πει Αμάν πιαΚαι πας ες τα κομμάτια

    Και άει στα κομμάτια.

     

    Νικόλας Άσιμος


    Αυτό που αναδικνύει το ρεβιζιονισμό του, όπως αναφέρεται και στο παραπάνω εξαίσιο τραγούδι, είναι ότι κατεβαίνει ανεξάρτητος!


    jorge
    19.06.2010, 12:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Arorarea στις 17-06-2010 στις 23:21 έγραψε...

    Ο Βασίλης μας που καταδιαστήματα ήταν φανατικός οπαδός του ΚΚΕ κι έπαιζε μουσικές για τα φεστιβάλ τους, πριν 2 χρόνια σε μια φιλανθρωπική συναυλία που έγινε για του πυρόπληκτους, στην Καλαμάτα πήρε 20000 ευρώ. Η ειρωνία?????

    Τα χρήματα θα πήγαιναν στους χωριανούς του μιας και κάηκε και το ίδιο του το χωριό.Ίσαρη λεγετε.

    Καλά τώρα, είμαστε σοβαροί; Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου γεννήθηκε στη Βάστα Αρκαδίας. Και αυτό για τα 20.000 που το γνωρίζεις; Είναι πολύ εύκολο να πετάς λάσπη, αλλά πρέπει να έχεις και στοιχεία.


    Giorgos_arazei
    19.06.2010, 14:53

    Το χωριο Ισαρη απο το χωριο Βαστα απεχουν 2-3 χλμ. Δεν ξερω απο ποιο χωριο ειναι αλλα ποσος με ενδιαφερει.

    Jorge δεν πεταμε λασπη, σχολιαζουμε σαν φορουμ. Ουτε κανουμε ρεπορταζ με στοιχεια.Δεν ειμαστε δικαστηριο.  Καλο να μιλαμε με στοιχεια, αλλα μονο εκει που πραγματικα χρειαζεται. Το οτι ακουσα εγω κατι για καποιον δεν σημαινει οτι θα πρεπει να ανατρεχω σε πηγες και στοιχεια σε καθε μου κουβεντα. Προσωπικη μου αποψη, και σορυ που βγηκαμε εκτος θεματος.

     

    (ΥΓ. Να ζησετε..! {#emotions_dlg.beer})


    Giorgos_arazei
    19.06.2010, 15:00

    Και για να ξεκαθαρισουμε λιγο αν θελετε, κακως σχολιαζουμε το τι παιρνει, τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θεμα. Αλλο ειναι το κεντρικο θεμα συζητησης.

    Αφηστε να βαλει πρωτα υποψηφιος.. (που δεν θελω να το πιστεψω) και μετα αν ειναι, η κουβεντα μας θα χει περισσοτερο ενδιαφερον.


    Arorarea
    19.06.2010, 15:33

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arorarea στις 19-06-2010 16:05 ]


    vasilisbSax
    19.06.2010, 17:26

    Κατ' αρχάς ένα μεγάλο μπράβο στον Japan88gr που ξετρύπωσε και μοιράστηκε μαζί μας αυτή τη συνέντευξη του Νικόλα που εν τέλει τα λέει όλα για τους διάφορους που έτρεξαν μετά την "αποχώρησή" του να κονομίσουν από την δήθεν φιλία-συνεργασία τους με κείνον.

    Όσον αφορά τώρα στα ραμολημέντα της Ελληνικής μουσικής σκηνής, αντί, όταν τους ξεχνάει και η μάνα τους ή δεν έχουν τίποτα να δώσουν πια γιατί το μυαλό τους κουρκούτιασε, να ανζητούν τρόπους να τους προσέξει ξανά ο κόσμος, ας αναζητήσουν μια γωνιά να αποσυρθούν και να ασχοληθούν με τα καλά στερνά...
    (Βέβαια με όλους αυτούς τους διεθνώς αποσυρμένους που ξαφνικά στα βαθιά τους γεράματα, ανακάλυψαν την Ελλάδα για συναυλίες, ή τους ανακάλυψαν οι εγχώριοι "διοργανωτές", δίνω κάποιο δίκιο και στα δικά μας στείρα μουσικά "είδωλα")

    Πάντως ο λαός μας έχει προλαλήσει για όλα (όπως ο Νικόλας για τους κάποτε "συνεργάτες-φίλους" του):

    ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΚΙ Ο ΚΟΛΙΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ!!!

    Ο νοών νοείτω και συγνώμη αν πικραίνω κάποιους οπαδούς (η μουσική δεν είναι ποδόσφαιρο, αδέρφια)... 


    Kristalo
    19.06.2010, 18:19

    vasilisbSax ! Πόσο δίκιο έχεις! θυμηθείτε τον Μίκη Θεοδωράκη όταν πολιτεύθηκε και πόσο κατηγορήθηκε μετα γι΄αυτό!

    Το θέμα είναι κατά πόσο ορισμένα είδωλα ( όταν οι άνθρωποι  με τα τραγούδια του Β. Παπακωνσταντίνου  έπλαθαν τον δικό τους ονειρικο κόσμο) έχουν το δικαίωμα ξαφνικά να γκρεμίσουν απόψεις και ιδεολογίες ανθρώπων που τις τελευταίες αυτοί εμφύτευσαν!

    Στις δύσκολες στιγμές οι έλληνες ορθοπόδησαν με ακούσματα που μετρούσαν στην ψυχή τους!

    Οι καιροί αλλάζουν αλλά ποτέ τα βιώματα!


    jorge
    19.06.2010, 18:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 19-06-2010 στις 14:53 έγραψε...

    Το οτι ακουσα εγω κατι για καποιον δεν σημαινει οτι θα πρεπει να ανατρεχω σε πηγες και στοιχεια σε καθε μου κουβεντα.

    Γιώργο απευθύνθηκα στην Arorarea, σχετικά με την αναφορά της που φτάνει στα όρια της συκοφαντίας. Δεν λέει την άποψή της, ούτε έδειξε επιφυλακτική σε αυτό που έγραψε. Μάλιστα κάθησε και έσβησε και όλα της τα σχόλια (ωραίος σεβασμός στο forum, εύγε).

     

    ΥΓ. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι δικό σου (δε διαφωνώ κάπου). Σ' ευχαριστούμε και για τις ευχές :)


    Japan88gr
    19.06.2010, 19:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Kristalo στις 19-06-2010 στις 18:19 έγραψε...

    θυμηθείτε τον Μίκη Θεοδωράκη όταν πολιτεύθηκε και πόσο κατηγορήθηκε μετα γι΄αυτό!

    Το θέμα είναι κατά πόσο ορισμένα είδωλα ( όταν οι άνθρωποι  με τα τραγούδια του Β. Παπακωνσταντίνου  έπλαθαν τον δικό τους ονειρικο κόσμο) έχουν το δικαίωμα ξαφνικά να γκρεμίσουν απόψεις και ιδεολογίες ανθρώπων που τις τελευταίες αυτοί εμφύτευσαν!

    Στις δύσκολες στιγμές οι έλληνες ορθοπόδησαν με ακούσματα που μετρούσαν στην ψυχή τους!

    Οι καιροί αλλάζουν αλλά ποτέ τα βιώματα!



     

    Μη μπερδεύουμε την π.....   με την βουρτσα!

    Ο Μίκης ότι κι αν έκανε στην πολιτικη παραμένει ένας Επαναστάτης,

    Το δικαίωμα να λέει την γνώμη του, το κέρδισε με το αίμα του σε Κατοχη,Εμφύλιο και Δικτατορία,

    Έχει χίλια δικαιώματα να ορθώνει πολιτικό λόγο.

     

    Αυτο για να μη κανουμε άτοπες συσχετίσεις..

     

    Φιλικά πάντα..

     

     


    Arorarea
    19.06.2010, 21:40

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19-06-2010 στις 18:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 19-06-2010 στις 14:53 έγραψε...

    Το οτι ακουσα εγω κατι για καποιον δεν σημαινει οτι θα πρεπει να ανατρεχω σε πηγες και στοιχεια σε καθε μου κουβεντα.

    Γιώργο απευθύνθηκα στην Arorarea, σχετικά με την αναφορά της που φτάνει στα όρια της συκοφαντίας. Δεν λέει την άποψή της, ούτε έδειξε επιφυλακτική σε αυτό που έγραψε. Μάλιστα κάθησε και έσβησε και όλα της τα σχόλια (ωραίος σεβασμός στο forum, εύγε).

     

    ΥΓ. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι δικό σου (δε διαφωνώ κάπου). Σ' ευχαριστούμε και για τις ευχές :)



    Την απάντηση μου θα την βρεις στα προσωπικά σου μηνύματα.


    giorth
    20.06.2010, 01:10

    "Όσοι ασχολούνται με την πολιτική είναι διεφθαρμένοι"

    "Επομένως όσοι θα ασχοληθούν με την πολιτική είναι κι αυτοί διεφθαρμένοι"

     

    Προκατάληψη; Ηλίθια και καθόλου παραγωγική γενίκευση;

    Εγώ λέω να δούμε που το πάει ο κύριος Βασίλης και μετά ας σχολιάσουμε.
    έχουμε όλο τον χρόνο να το κάνουμε....


    AlfaWolf
    21.06.2010, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 20-06-2010 στις 01:10 έγραψε...

    "Όσοι ασχολούνται με την πολιτική είναι διεφθαρμένοι"

    "Επομένως όσοι θα ασχοληθούν με την πολιτική είναι κι αυτοί διεφθαρμένοι"

     

    Προκατάληψη; Ηλίθια και καθόλου παραγωγική γενίκευση;

    Εγώ λέω να δούμε που το πάει ο κύριος Βασίλης και μετά ας σχολιάσουμε.
    έχουμε όλο τον χρόνο να το κάνουμε....



     

    Aυτο ειναι και το σωστό

    Αυτο τ'ονισα κι εγω αλλα...  υπαρχουν και οι ''Τα Ξερω όλα'' {#emotions_dlg.biggrin}

     


    noizreduction
    21.06.2010, 14:37

    Δηλαδη η μεχρι τωρα ΕΜΠΟΡΙΚΟΤΑΤΗ πορεια του δε σας λεει εσας κατι;

    Η εμπορευματικοποιηση των "πιστευω" και των "δηθεν" δε σας τρομαζει;

    Εαν ολα αυτα δε σας λενε τιποτα και τωρα περιμενετε να δειτε τον "ανθρωπο" Βασιλη, καλως...

    Συγχωρεστε εμενα τον 27χρονο, τον προδομενο απο τους "δηθεν" καλλιτεχνες των 80s ( που ολοι εβριζαν τον Γαρδελη, αλλα οι ιδιοι ηταν "Ροδα, τσαντα και κοπανα" ) που σιχαθηκε και τα πιστευω τους και την πωληση των CDs τους!

    Εαν οντως ηταν Καλλιτεχνες ( με Κ κεφαλαιο ) δε μας γεμιζαν με βατομουρα και CDακια της 1 ωρας ( αντε μη πω της μιας μερας δηλαδη ). Ουτε θα κλαιγονταν με την ΑΕΠΙ για τα χαμενα χρηματα τους.

     

     

    Πρεπει να περιμενουμε και το κερασακι στην τουρτα για να αποδεχτουμε πως ηταν ξινη απο πριν; Τετοιοι πειραματισμοι με φοβιζουν, διοτι εαν το καλοσκεφτειτε παλι οι δημοτες θα μετατραπουν σε...ινδικα χοιριδια!

     

    ...αλλα τετοιοι ειμαστε..τετοια αξιζουμε!

     

    Οσο για τον κ.Θοδωρακη, θα απαντησω με κατι που ειπε ο Χατζηδακις και ειχε απολυτο δικιο:

    Παράθεση:
    «Απελευθερώθηκε ο Θεοδωράκης. Θα το έμαθες. Απλώς και ειλικρινά χαίρομαι που σταμάτησαν οι ταλαιπωρίες του. Δεν πιστεύω όμως ότι θα επιβεβαιώσει τον μύθο του. Κι αν ναι, θα 'μαι ο πρώτος που θα το χαρώ».

     

    Σοφα λογια, τα οποια ομως ξεχαστηκαν. Δεν πειραζει ομως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 21-06-2010 14:45 ]


    Athws
    22.06.2010, 09:55

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-06-2010 στις 14:37 έγραψε...

    Οσο για τον κ.Θοδωρακη, θα απαντησω με κατι που ειπε ο Χατζηδακις και ειχε απολυτο δικιο:

    Παράθεση:
    «Απελευθερώθηκε ο Θεοδωράκης. Θα το έμαθες. Απλώς και ειλικρινά χαίρομαι που σταμάτησαν οι ταλαιπωρίες του. Δεν πιστεύω όμως ότι θα επιβεβαιώσει τον μύθο του. Κι αν ναι, θα 'μαι ο πρώτος που θα το χαρώ».

     

    χαχα ωραίο αυτό, που να φανταζόταν ο Χατζηδάκης ότι θα ταίριαζε μιά χαρά και για τον εαυτό του..


    noizreduction
    22.06.2010, 10:19

    Τουλαχιστον ο Χατζιδακις δε το επαιζε επαναστατης, ουτε ιδεολογος, ουτε φωστηρας... {#emotions_dlg.rolleyes} Κι αν μη τι αλλο δε διεκδικησε καμια θεση εξουσιας...ποσο μαλλον οταν αυτη δινοταν ουσιαστικα απο τον ιδεολογικα αντιθετο χωρο ( Μητσοτακης στα δεξια, Θοδωρακης στα αριστερα ... )!

     

    Ποσο ομορφα ειναι οταν βλεπεις την ευκολια "πωλησης" των ιδεολογιων για μικροπρεπεις προσωπικους σκοπους...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-06-2010 10:21 ]


    periigitis
    22.06.2010, 11:25

    Μη μασάτε απο τις διάφορες φήμες προς κατανάλωση και μην ερμηνεύετε αποσπάσμτα δηλώσεων όπως θέλετε. Οι δύο "μεγάλοι" είχαν αλληλοσεβασμό και αλληλοεκτίμηση και η όποια άμιλλα ήταν ευγενής.

    Δεν ξεχνάμε ότι ο πρώτος ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ που κυκλοφόρησε ήταν αυτός σε ενορχήστρωση Μάνου Χατζηδάκι με ερμηνεύτρια τη Νάνα Μούσχουρη κι ότι ο Μίκης τραγούδησε την Ελλαδογραφία στα ΠΑΡΑΛΟΓΑ του Μάνου.

    Άλλωστε και να ήθελαν να ήταν αλλιώς ο λαός τους "έβλεπε" και τους "βλέπει" πάντα μαζί!