ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.851 μέλη

    Απορία σχετικά με τις τάξεις στην μουσική

    MartinHellwood
    21.06.2010, 11:08

    Παιδια καταρχάς καλημέρα! Είμαι καινούργιος στο site/club σας και σας χαιρετώ!

     

    Ήθελα να ρωτήσω κάτι που με βασανίζει καιρό τώρα.

    Παίζω αρκετά χρόνια ηλεκτρική κιθάρα απο μόνος μου και επειδή απο μικρός ήμουν μεταλλάς δεν με ένοιαζε να μάθω κάτι άλλο εκτός απο riff-ακια και solo απο τις αγαπημένες μου μπάντες.

    Πρίν 4 χρόνια ξεκίνησα πάλι απο μόνος μου και καταπιάστηκα με κλασσική κιθάρα και πιάνο, και μπορώ να πώ οτι κάτι κατάφερα (όχι πιο πάνω απο κατωτέρα φυσικά, και αυτό στο περίπου).

    Έκανα όμως άλματα στη κλασική θεωρία και αρμόνια. Τα βιβλία του καλομοίρη τα έχω μάθει απέξω και ανακατωτά καθώς και βιβλία απο ξένες εκδόσεις για κλασική και μοντέρνα θεωρία και αρμονία. Επείσης και τις 5 εκδόσεις solfege.

    Το ερώτημα μου είναι το εξής...

    Μπορώ να δώσω κατακτήριες για να μπώ σε κάποια τάξη σε ωδείο και να διεκδικήσω κάποιο "πτυχίο".

    Ξέρω οτι για την αρμονία χρειάζεται και κάποιο επίπεδο πιάνου που δεν είμαι σίγουρος αν το κατέχω. Δηλαδή το ερωτημά μου είναι αν μπορώ να "περάσω" τουλάχιστον τις 3 τάξεις θεωρίας ώστε να μπώ κατευθείαν αρμονία, τουλάχιστον.

     

    Ευχαριστώ


    music-zone
    21.06.2010, 12:01

    Κοίτα εγώ έχω φτάσει 2η αρμονία και παίζω drums! Δεν με εξέτασαν ποτέ στο πιάνο,νομίζω όμως ότι στα φωνητικά κάναμε κάτι εξετάσεις.Έπρεπε να βρούμε μερικές νότες που μας έπαιζαν σε πιάνο...Δυστηχώς δεν θυμάμαι παραπάνω γιατί πάνε αρκετά χρόνια που έχω σταματήσει{#emotions_dlg.blush}


    MartinHellwood
    21.06.2010, 12:13

    Παράθεση:

    Το μέλος music-zone στις 21-06-2010 στις 12:01 έγραψε...

    Κοίτα εγώ έχω φτάσει 2η αρμονία και παίζω drums! Δεν με εξέτασαν ποτέ στο πιάνο,νομίζω όμως ότι στα φωνητικά κάναμε κάτι εξετάσεις.Έπρεπε να βρούμε μερικές νότες που μας έπαιζαν σε πιάνο...Δυστηχώς δεν θυμάμαι παραπάνω γιατί πάνε αρκετά χρόνια που έχω σταματήσει{#emotions_dlg.blush}



    Φίλε μου Drummer ευχαριστώ για την απαντησή σου. Αυτό με το πιάνο μου το είπαν σε 2 ωδει που ρώτησα. Λες να θέλουν απλά α μου τα αρπάξουν? Δεν θα είναι η πρώτη φορά.{#emotions_dlg.oops}

    Ελπίζω καποιος που το ξέρει σε βάθος το θέμα να μας διαφωτήσει...

    {#emotions_dlg.helpsmilie}


    marilloumajore
    21.06.2010, 13:22

    Το υποχρεωτικο πιάνο υπάρχει πράγματι, για πτυχία ανώτερων θεωρητικών και για τα πτυχία όλων των άλλων οργάνων (εξτος κιθάρας αν δε με απατάει η μνήμη μου).

    Αυτό που μπορεις να κάνεις είναι να δηλωθείς υπο κατάταξη και σε ένα ή δυο χρόνια, αφου καλυφτούν τα κενά που θα έχει δημιουργήσει η αυτοδιδασκαλία να μπείς στο ανάλογο επίπεδο. Όσον αφορα τα υποχρεωτικά θεωρητικά, δεν νομιζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα, μετά απο συνεννόηση να δώσεις τις εξετάσεις πχ του 3 έτους Θεωρίας και να το περάσεις.

    Όσο για τα ακουστικά, τα πρώτα 1-2 χρόνια είναι πράγματι απλά, αλλά μέχρι να τελειώσεις το 5ο σολφεζ δυσκολεύουν αρκετα. (όχι κάτι εξωφρενικό, αλλά χρειάζεσαι προετοιμασία)

     

    Η συμβουλή μου: μίλα με κάποιο μεγάλο ωδείο. Ακόμα και να μη πας θα σου πουν τα διαδικαστικά σωστά.


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    22.06.2010, 21:12

    Καλησπέρα σε όλους

    Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

    Το πιάνο είναι υποχτεωτικό όργανο για όλους μας (είμαι κιθαρίστρια). Ο βαθμός της Α΄Μέσης είναι ο βαθμός που αναγράφεται στο Πτυχίο της Αρμονίας.

    Για τον φίλο drummer να του πω ότι αν δεν κάνει μαθήματα για πτυχίο Αρμονίας (Ειδικό Αρμονίας), δεν χρειάζεται το πιάνο.

    Επειδή μου είπες ότι θέλεις να προχωρήσεις για Πτυχίο.

    Αν έχεις διαβάσει για την Θεωρία από τον Καλομοίρη, η καλύτερη λύση έιναι να βρεις έναν καθηγητή, για να ελέγξει τις γνώσεις σου & να στις συμπληρώσει & να δώσεις εξετάσεις για Α΄Ειδικό Αρμονίας.

    Είναι η μεγαλύτερη τάξη που μπορείς να μπεις από κατάταξη.

    Μέχρι το Πτυχίο είναι 3 χρόνια κανονικά, αλλά μπορείς να περάσεις από το Α΄στο Γ΄ειδικό Αρμπονίας.

    Ταυτόχρονα πρέπει να κάνεις πιάνο & ... Μορφολογία, Ιστορία Μουσικής, Μουσική Δωματίου, Solfege, Dictee', & ελπίζω να μήν ξέχασα τίποτα.

    Αυτά για τα θεωρητικά.

    Όσον αφορά τα όργανα η μεγαλύτερη τάξη που μπορείς να κάνεις κατάταξη είναι το B΄Ανωτέρας.

    Θα σου πω την σειρά των τάξεων για να καταλάβεις το επίπεδο:

    Α΄, Β΄, Γ΄ Κατωτέρας, Α΄. Β΄, Γ΄Μέσης, Α΄, Β΄, Γ΄, Ανωτέρας, Πτυχίο, Δεξιοτεχνία, Δίπλωμα.

    Δεν έβαλα την Προκαταρκτική που μπορεί να γίνει μέχρι 7 χρόνια, & μπορεί κανείς μετά το Γ' Ανωτέρας να πάει για Δίπλωμα κάνοντας & Δ΄Ανωτέρας.

    Αυτά είναι τα πρώτα.

    Στη διάθεσή σας για όποια συνέχεια...............


    MartinHellwood
    23.06.2010, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος AIDONOGLOUNEKTARIA στις 22-06-2010 στις 21:12 έγραψε...

    Καλησπέρα σε όλους

    Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

    Το πιάνο είναι υποχτεωτικό όργανο για όλους μας (είμαι κιθαρίστρια). Ο βαθμός της Α΄Μέσης είναι ο βαθμός που αναγράφεται στο Πτυχίο της Αρμονίας.

    Για τον φίλο drummer να του πω ότι αν δεν κάνει μαθήματα για πτυχίο Αρμονίας (Ειδικό Αρμονίας), δεν χρειάζεται το πιάνο.

    Επειδή μου είπες ότι θέλεις να προχωρήσεις για Πτυχίο.

    Αν έχεις διαβάσει για την Θεωρία από τον Καλομοίρη, η καλύτερη λύση έιναι να βρεις έναν καθηγητή, για να ελέγξει τις γνώσεις σου & να στις συμπληρώσει & να δώσεις εξετάσεις για Α΄Ειδικό Αρμονίας.

    Είναι η μεγαλύτερη τάξη που μπορείς να μπεις από κατάταξη.

    Μέχρι το Πτυχίο είναι 3 χρόνια κανονικά, αλλά μπορείς να περάσεις από το Α΄στο Γ΄ειδικό Αρμπονίας.

    Ταυτόχρονα πρέπει να κάνεις πιάνο & ... Μορφολογία, Ιστορία Μουσικής, Μουσική Δωματίου, Solfege, Dictee', & ελπίζω να μήν ξέχασα τίποτα.

    Αυτά για τα θεωρητικά.

    Όσον αφορά τα όργανα η μεγαλύτερη τάξη που μπορείς να κάνεις κατάταξη είναι το B΄Ανωτέρας.

    Θα σου πω την σειρά των τάξεων για να καταλάβεις το επίπεδο:

    Α΄, Β΄, Γ΄ Κατωτέρας, Α΄. Β΄, Γ΄Μέσης, Α΄, Β΄, Γ΄, Ανωτέρας, Πτυχίο, Δεξιοτεχνία, Δίπλωμα.

    Δεν έβαλα την Προκαταρκτική που μπορεί να γίνει μέχρι 7 χρόνια, & μπορεί κανείς μετά το Γ' Ανωτέρας να πάει για Δίπλωμα κάνοντας & Δ΄Ανωτέρας.

    Αυτά είναι τα πρώτα.

    Στη διάθεσή σας για όποια συνέχεια...............



     

    Καταρχάε ευχαριστώ για την απάντηση. Στα ωδεία που απευθύνθηκα δεν μου τα είπαν ετσι ή εγώ δεν τα κατάλαβα έτσι. Εννοείτε οτι πριν πάω να δώσω θα έχω πάει σε δάσκαλο για προετοιμασία, ακόμα και αν χρειαστεί να κρατήσει ...μεχρι τον άλλο οκτώβριο. Δεν βιάζομαι. Απλά για να καταλάβω.... Η ανώτερη τάξη που μπορώ να δώσω στα θεωρητικά ειναι Α' Ειδκό Αρμονίας έτσι? Τι επίπεδο πιάνο χρειάζεται όμως? Δεν γινετε δηλαδή να δώσω μόνο θεωρεία χωρις όργανο λογικά. Και στα άλλα μαθήματα που λες τα εχω μελετήσει, φυσικά θα τα ξαναμελετήσω, ευχαριστώ...


    music4u
    25.06.2010, 21:59

    Φίλε κιθαρίστα για να πάρεις πτυχίο οργάνου (και κιθάρας) οφείλεις να έχεις ολοκληρώσει τον κύκλο των υποχρεωτικών θεωρητικών. θεωρια-σολφεζ-αρμονία (την βασική) Ιστορια μορφολογία ακουστικά.(όχι πιάνο)

    Όταν κάποιος τελειώσει ΜΟΝΟ τα υποχρεωτικά θεωρητικά ΔΕΝ πέρνει κάποιο πτυχίο! Αρα δε λέει να δώσεις κάτι τέτοιο.

     

    Κατάταξη για όργανο μπορείς μέχρι και 1-2 χρόνια πριν το πτυχίο , να στοχεύσεις.

    Το πιάνο είναι υποχρεωτικό μέχρι Α΄μέση επίπεδο ΜΟΝΟ αν αποφασίσεις να πάρεις πτυχίο θεωρητικών. (αρμονίας) και μπορείς να δώσεις κατάταξη σε 1 από τα 3 έτη του.

    Το πτυχίο των θεωρητικών είναι ΑΥΤΌΝΟΜΟ από το πτυχίο του οργάνου.

    το πτυχίο του οργάνου απαιτεί απαραίτητα βεβαίωση παρακολούθησης (εξετάσεις) υποχρεωτικών θεωρητικών.

    Δάσκαλο θα χρειαστείς για να σε οργανώσει!

    ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ 1 ΑΠΌ ΤΑ 3

    πτυχιο κιθαρας+υποχρεωτικα θεωρητικα

    πτυχιο κιθαρας+πτυχιο αρμονίας (+πιάνο)

    πτυχίο αρμονίας (+πιάνο)

    Σου στέλνω pm με το πρώτο διαδυκτιακό ωδείο για να ρωτήσεις λεπτομέρειες-τιμές

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : music4u στις 25-06-2010 22:00 ]


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    25.06.2010, 22:36

    Παράθεση:

    Το μέλος music4u στις 25-06-2010 στις 21:59 έγραψε...

    Φίλε κιθαρίστα για να πάρεις πτυχίο οργάνου (και κιθάρας) οφείλεις να έχεις ολοκληρώσει τον κύκλο των υποχρεωτικών θεωρητικών. θεωρια-σολφεζ-αρμονία (την βασική) Ιστορια μορφολογία ακουστικά.(όχι πιάνο)

    Όταν κάποιος τελειώσει ΜΟΝΟ τα υποχρεωτικά θεωρητικά ΔΕΝ πέρνει κάποιο πτυχίο! Αρα δε λέει να δώσεις κάτι τέτοιο.

     

    Κατάταξη για όργανο μπορείς μέχρι και 1-2 χρόνια πριν το πτυχίο , να στοχεύσεις.

    Το πιάνο είναι υποχρεωτικό μέχρι Α΄μέση επίπεδο ΜΟΝΟ αν αποφασίσεις να πάρεις πτυχίο θεωρητικών. (αρμονίας) και μπορείς να δώσεις κατάταξη σε 1 από τα 3 έτη του.

    Το πτυχίο των θεωρητικών είναι ΑΥΤΌΝΟΜΟ από το πτυχίο του οργάνου.

    το πτυχίο του οργάνου απαιτεί απαραίτητα βεβαίωση παρακολούθησης (εξετάσεις) υποχρεωτικών θεωρητικών.

    Δάσκαλο θα χρειαστείς για να σε οργανώσει!

    ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ 1 ΑΠΌ ΤΑ 3

    πτυχιο κιθαρας+υποχρεωτικα θεωρητικα

    πτυχιο κιθαρας+πτυχιο αρμονίας (+πιάνο)

    πτυχίο αρμονίας (+πιάνο)

    Σου στέλνω pm με το πρώτο διαδυκτιακό ωδείο για να ρωτήσεις λεπτομέρειες-τιμές

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : music4u στις 25-06-2010 22:00 ]



    Αυτό που πρέπει να συνπληρώσω είναι ότι χρειάζεται τπ Πτυχίο Αρμονίας (& φυσικά πιανό), για να πάρεις Δίπλωμα Κιθάρας.

    Αναγράφεται ο βαθμός του Πτυχίου Αρμονίας!!!!!!!!!!!!


    vero
    25.06.2010, 23:14

    λιγο διαβασμα θελει η ιστορια και η μορφολογια... βασικα απ οσο γνωριζω για να παρεις το πτυχιο της αρμονιας οφειλεις να εχεις φτασει σε καποιο επιπεδο στο πιανο... ο λογος είναι για την εναρμονιση που ειναι ενα απο τα μαθηματα που θα δωσεις για το πτυχιο στην αρμονια.


    MartinHellwood
    02.07.2010, 11:15

    Δηλαδή για να δώσω να μπώ κατευθείαν για Α' αρμονία πρέπει να έχω αντίστοιχα ενα παρόμοιο επίπεδο πιάνου. Με ενδιαφέρουν οι σπουδές στα ανώτερα θεωρητικά και όχι κάποιο πτυχίο ή δίπλωμα σε όργανο.

     

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως παιδιά....


    caterina08
    02.07.2010, 12:43

    Οκ λοιπον!!!! Βρησκεις 1 κα8ηγητη για να τεσταρει τις γνωσεις σου και για να σε αφησει στην ουσια να δωσεις κατατακτηριες για ειδικο (μην πληρωνεις τζαμπα και σε κοψουν). Στο πιανο θεωρητικα πρεπει να φτασεις σε επιπεδο α' μεσης (ψιλοξεσκισμα δηλαδη, αλλα οι εξετασεις γινονται χαλαρα... δεν ειστε πιανιστες εξαλλου). Δεν εξαρταται ομως η εισαγωγη σου στο ειδικο αρμονιας απο το επιπεδο σου στο πιανο γιατι πολυ απλα η κατακτηση μετριας πιανιστικης γνωσης ειναι απαιτηση της αρμονιας και οχι της θεωριας.... (δεν χρειαζεται με λιγα λογια να ξερεις ουτε νοτα στο πιανο μεχρι τη στιγμη που μπαινεις στο ειδικο). Ο λογος που μαθαινεις πιανο ειναι γιατι με το πτυχιο αρμονιας θεωρεισαι επισημως μουσικος... 1 μουσικος που δεν εχει σχετικη ευχερεια στο πιανο ειναι μουφα μουσικος.... (με πιανεις νομιζω.... δεν μιλαω για καλλιτεχνιες σε οργανο που δε σε ενδιαφερει αλλα για πρακτικα ζητηματα πχ συνοδεια και δοκιμασιες πανω στο πιανο στα προφορικα του πτυχιου)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 02-07-2010 13:08 ]


    headintheclouds
    10.09.2010, 00:29

    παιδια βοηθεια!! σκεφτομαι το ενδεχομενο να περασω σε καποιο μουσικο πανεπιστημιο του εξωτερικου. ζητανε ενα "Grade 5" στο πιανο το οποιο δεν ξερω τι αντιστοιχια εχει στο ελλνικο συστημα..! (ειμαι δευτερα μεση στο πιανο, μπορει να προλαβω και για τριτη μεχρι να κανω την αιτηση) ξερει κανεις αν αρκει? γενικοτερα λεπτομερειες για τις αντιστοιχιες θα με βοηθουσαν.. ευχαριστω!!


    MichalisPat
    22.09.2010, 08:28

    Αγαπητοί φίλοι,

    αν και πολύ καθυστερημένα, παρεμβαίνω γιατί στις απαντήσεις σας ανακατεύονται πολλές αλήθειες μαζί με ανακρίβειες. Ας τα πάρουμε απλά και με τη σειρά.

    ΑΝΩΤΕΡΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ - ΤΜΗΜΑ (ΕΙΔΙΚΟΥ) ΑΡΜΟΝΙΑΣ

    Αν εξαιρέσουμε το Πτυχίο Ωδικής, που δεν είναι πια τόσο δημοφιλές, οι σπουδές των Ανώτερων Θεωρητικών ξεκινάνε στο ΤΜΗΜΑ (ΕΙΔΙΚΟΥ) ΑΡΜΟΝΙΑΣ. Η φοίτηση είναι τριετής και προϋπόθεση για την εγγραφή είναι η επιτυχία σε ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ οι οποίες διεξάγονται κάθε ΟΚΤΩΒΡΙΟ σε Αναγνωρισμένα Ωδεία [εννοούνται εφεξής και οι Μουσικές Σχολές].

    Με προφορική εξέταση στην ύλη της Θεωρίας (καλή γνώση και της Γ' Υποχρεωτικής Θεωρίας και του Γ' Σολφέζ  και πολύ στοιχειώδη γνώση πιάνου) κατατάσσεται κανείς στο Α' έτος Ειδικού Αρμονίας.

    Με γραπτή εξέταση στην ύλη του Α' Υποχρεωτικού Αρμονίας και ανάλογης δυσκολίας προφορικές εξετάσεις σολφέζ και ακουστικών (και στοιχειώδη γνώση πιάνου) κατατάσσεται κανείς στο B' έτος Ειδικού Αρμονίας.

    [ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι κάτοχοι Πτυχίου Ωδικής και μόνον αυτοί δικαιούνται κατ' εξαίρεση να καταταγούν στο Γ' έτος του Ειδικού Αρμονίας μετά από ανάλογης δυσκολίας εξετάσεις.]

    Το Υπουργείο Πολιτισμού με εγκύκλιό του από το 1992 απαιτεί να εξετάζεται στις κατατακτήριες και το επίπεδο του Πιάνου. Κάποια Ωδεία δεν το εφαρμόζουν στην πράξη! Οι γνώσεις πιάνου είναι σημαντικές για τους σπουδαστές των Ανώτερων Θεωρητικών. Ούτως ή άλλως εξετάζονται με επιείκεια στις κατατακτήριες εξετάσεις. Η επιπλέον γνώση οργάνων της ορχήστρας ή κιθάρας λαμβάνεται γενικά θετικά υπ' όψιν στην περίπτωση αυτή.

    Ο υποψήφιος είναι απαραίτητο να βρει έναν έμπειρο καθηγητή ο οποίος (συνιστάται) να έχει τάξη Αρμονίας στο συγκεκριμένο Αναγνωρισμένο Ωδείο το οποίο τον ενδιαφέρει να σπουδάσει. Δηλαδή πρέπει να επιλέξει εγκαίρως ΩΔΕΙΟ και ΚΑΘΗΓΗΤΗ. Ο καθηγητής αυτός θα τον προετοιμάσει για τις κατατακτήριες εξετάσεις για το Α' ή το Β' έτος. Κάθε Ωδείο, ανάλογα με την "Ιστορία" και τα πρόσωπα που απαρτίζουν τον "πυρήνα" των Θεωρητικών του, έχει κάποιες θεμιτές ιδιαιτερότητες και διαφορετικές συνήθειες στις εξετάσεις!

    Κατά την διάρκεια των σπουδών στο Ωδείο ο σπουδαστής εκτός από το Ειδικό μάθημα Αρμονίας πρέπει να παρακολουθήσει τα Σολφέζ που του υπολείπονται και να εξεταστεί σε αυτά (αλλά και στην ύλη των υποχρεωτικών ετών Αρμονίας!) Πρέπει να μελετήσει εντατικά Πιάνο ώστε να μην χρειάζεται πια την επιείκεια των εξεταστών (απαιτείται τουλάχιστον επίπεδο Γ' Κατωτέρας / Προαγωγικών Μέσης Πιάνου). Πρέπει να φοιτήσει για δύο χρόνια στην Μικτή Χορωδία του Ωδείου και να φοιτήσει στα μαθήματα Ιστορίας της Μουσικής (2 έτη) και Μορφολογίας (1 έτος αλλά τα περισσότερα καλά Ωδεία προσφέρουν και ένα Β' έτος Μορφολογικής Ανάλυσης).

    Οι εξετάσεις στα Γενικά /Υποχρεωτικά μαθήματα αυτά είναι ενδο-ωδειακές. Υπεύθυνος είναι ο (καλλιτεχνικός) Διευθυντής.

    Όλα τα Πτυχία και τα Διπλώματα που εκδόθηκαν νόμιμα από Αναγνωρισμένα Ωδεία είναι απέναντι στον νόμο. Στην αγορά εργασίας όμως, αυτό που ελέγχουν κατ' αρχάς οι υποψήφιοι εργοδότες είναι: (1α) Ποιο Ωδείο εξέδωσε τον τίτλο, (1β) ποιος ο διδάσκων καθηγητής, (2α) ποιος ο Διευθυντής και (2β) ποιά η εξεταστική επιτροπή!

    Ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι.

    Φιλικά, Μιχάλης Πατσέας
    Μαέστρος, Μουσικολόγος, Μουσικοπαιδαγωγός  
    Διευθυντής: Ωδείο Κόνταλυ - Ελληνικό Ινστιτούτο Kodaly
    Αντιπρόεδρος Ένωσης Ιδ. Αναγνωρισμένων Μουσικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων


    toscana
    13.10.2011, 02:10
    Πολυ ενδιαφερον!! Ηθελα να ρωτησω μεχρι πιο βιβλιο σολφεζ του Καλομοιρη διδασκεται στην Γ Θεωρια? Ευχαριστω
    StellaSklavou
    24.02.2012, 12:19
    Γ΄ ΘΕΩΡΙΑ Lemoine 2A Ύλη 48-50-52 Εξετάσεις 1-2-3-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-18-19-20-21-22-23-24-28-29-37-38-39-41-44 Lemoine 3C Εξετάσεις 1-2-3-4-5-6-7-8 Agostini Εξετάσεις 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21