ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Στο φτερό από το Νικρίζ στον Υπολύδιο και στο Ντό Ματζόρε με μία κλασσική

    ZaranisPetros
    23.06.2010, 11:04

    Εχουμε και λέμε: :)
    Κιθάρα κλασσική εξάχορδη η 6η χορδή κουρδισμένη ρε αντι μι ,βολευει στην δακτυλοθεσία
    μετρο 16/16
    το κομματι παιζει με τους τονισμούς αλλάζοντας κάθε τόσο την σειρα των 3 και 2 όγδoων που συμπληρώνουν καθε φορα το μετρο.
    Για παραδειγμα, τα πρωτο μετρα ξεκιναει με την διαταξη 2+2+2+2+3+3+2=16 αλλά μετα αλλάζουν.
    Αρχικά έχουμε το μπασο της κιθάρας και δυο φωνες σε διάλογο.
    Η  κλίμακα στην αρχή  κινειται στο δρομο νικριζ με βαση φα, στην συνεχεια κανει μετατροπεία σε Ντο Νικριζ.
    Γύρω στο 0:26 έχουμε ομπστινατο!
    περίπου στο 1:15 στο δεύτερο μέρος εμφανίζεται ο υπολίδιος  ο οποίος μετα από διάφορες μετατροπείες κατάληγει σε ντο μείζονα.  Γενικά εμφανίζονται διάφορες μετατροπείες και είδη μουσικής, όλα όμως πολύ γρήγορα "Στο φτερό" δηλαδή, γιαυτό και ο τίτλος!
    Είναι παιγμένο μέ μια κλασσική κιθάρα (χωρίς mix) όλο, και τα κρουστα είναι samples ταμπλας που έχουν μπεί ένα-ένα από τον Ηχολήπτη
    http://www.p-zaranis.gr/mp3/06_sto_ftero.mp3

    Κιθαρίστες! Απολάυστε (εαν το απολαμβάνετε!) και πείτε μου την γνώμη σαςSmile

     


    -----------------
    Ζαράνης Πέτρος Τηλ. 210-9933092 http://www.p-zaranis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZaranisPetros στις 23-06-2010 11:05 ]


    stavrakis1999
    23.06.2010, 15:13

    Εγω το ξερω σαν ποιμενικο αυτο το νικριζ που αναφερεις.Εχω ακουσει να το χρησιμοποιουν και στην jazz.Ειναι ο τροπος που βγαινει απο την τεταρτη της αρμονικης μινορε.Δεν ξερω πως λεγεται στην jazz.Κλασσικο ελληνικο παραδειγμα της κλιμακας αυτης το σημα παλιοτερα της ερτ και μεχρι και σημερα της ερα με την φλογερα και τα κουδουνακια.Βεβαια εμενα μου βγαινει σολ,δεν καταλαβαινω απο  που προκυπτει το φα νικριζ που λες.Εκτος και αν γινετε κατι με τα ξεκουρντισματα.Για να ειμαι ειλικρινης εμενα  το ιντρο μου ακουγετε σαν λα χιτζαζ που στην ουσια ειναι η ιδια κλιμακα,απλα αυτη η τονικη τριγυριζει στο αυτι μου.Πολυ ωραιο κομματι καλη παραγωγη αλλα κατι γινεται στον χρονο.Το προδιδει η λουπα.Αναγνωριζω οτι ειναι δυσκολο τεχνικα,αλλα θα ηταν καλυτερο να αφησεις μονη την κιθαρα η αν θες και την λουπα κανε τουλαχιστον quantize την κιθαρα.Παντως respect.....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stavrakis1999 στις 23-06-2010 15:34 ]


    stavrakis1999
    23.06.2010, 15:38

    Δεν ειναι το Lydian Dominant.To Lydian Dominant εχει τριτη μεγαλη ενω ο ποιμενικος τριτη μικρη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stavrakis1999 στις 23-06-2010 15:38 ]


    ZaranisPetros
    23.06.2010, 15:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 23-06-2010 στις 13:51 έγραψε...

    Υπέροχο κομμάτι και εξαιρετικός κρυστάλινος ήχος απο το όργανο... Και νόμιζα οτι ήξερα απο κλίμακες ακούγοντας bop jazz {#emotions_dlg.whistling}

    Θα θέλατε να μου πείτε ποιος δρόμος είναι ο Νικριζ...? Υπολύδιος είχα την εντύπωση πως είναι ο Ιόνιος... Μάλλον έκανα λάθος... Smile



    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το κομμάτι

    ΤΟ ΝΙΚΡΙΖ είναι τρόπος (makam) δεν είναι δρόμος, δηλδή εκτός από την κλίμακα έχει και πληροφορίες όπως , τονική, από που μπαίνει, που "κάθεται" που καταλήγει, τι παιχνίδι συνηθήzει να κάνει και σε ποιές βαθμίδες κ.α. Στην Εkκλησιαστική μουσική λέγεται πλάγιος του τετάρτου χρωματικός
    Αν το πάρουμε από Ντό η κλιμακά του είναι

    Do RE Mib FA# SOL LA SI DO

    Στην κλασσική ανατολική μουσική(Οθωμανική) το λένε ένα πεντάχορδο Νικριζ που είναι το Do RE Mib FA# SOL + ένα τετράχορδο rast που είναι το SOL LA SI DO

    Αν η μελωδια κατέβη κάτω από την οκτάβα προστίθεται ένα τετράχορδο rast SOL LA SI DO δηλαδή

    sol la si Do RE Mib FA# SOL LA SI DO

    Η γνωστή Μανταλένα είναι ΝΙΚΡΙΖ αλλά και το διάσημο ΝΙΚΡΙΖ ΣΥΡΤΟ

    >

     


    -----------------
    Ζαράνης Πέτρος Τηλ. 210-9933092 begin_of_the_skype_highlighting              210-9933092      end_of_the_skype_highlighting http://www.p-zaranis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZaranisPetros στις 23-06-2010 15:46 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZaranisPetros στις 23-06-2010 15:51 ]


    ZaranisPetros
    23.06.2010, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος stavrakis1999 στις 23-06-2010 στις 15:13 έγραψε...

    Εγω το ξερω σαν ποιμενικο αυτο το νικριζ που αναφερεις.Εχω ακουσει να το χρησιμοποιουν και στην jazz.Ειναι ο τροπος που βγαινει απο την τεταρτη της αρμονικης μινορε.Δεν ξερω πως λεγεται στην jazz.Κλασσικο ελληνικο παραδειγμα της κλιμακας αυτης το σημα παλιοτερα της ερτ και μεχρι και σημερα της ερα με την φλογερα και τα κουδουνακια.Βεβαια εμενα μου βγαινει σολ,δεν καταλαβαινω απο  που προκυπτει το φα νικριζ που λες.Εκτος και αν γινετε κατι με τα ξεκουρντισματα.Για να ειμαι ειλικρινης εμενα  το ιντρο μου ακουγετε σαν λα χιτζαζ που στην ουσια ειναι η ιδια κλιμακα,απλα αυτη η τονικη τριγυριζει στο αυτι μου.Πολυ ωραιο κομματι καλη παραγωγη αλλα κατι γινεται στον χρονο.Το προδιδει η λουπα.Αναγνωριζω οτι ειναι δυσκολο τεχνικα,αλλα θα ηταν καλυτερο να αφησεις μονη την κιθαρα η αν θες και την λουπα κανε τουλαχιστον quantize την κιθαρα.Παντως respect.....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stavrakis1999 στις 23-06-2010 15:34 ]



    έχει και ένα ξαφνικό hicaz, στο φτερό όντως, ΦΑ ΝΙΚΡΙΖ είναι το ΝΚΡΙΖ από ΦΑ αντί από Ντο (έχει καθιερωθεί αυτή η βάση στην Βυζαντινή). Δεν υπάρχει Λούπα, τα κρουστά έχουνε μπεί από το κομπιούτερ ένα ένα χτύπημα!

    Ευχαριστώ βέβαια και για τα καλά σου  λόγιαSmile


    stavrakis1999
    23.06.2010, 15:50

    Αν ειναι το νικριζ αυτο που νομιζω και το αναφερω ως ποιμενικο τοτε πρεπει να εχει σι υφεση και οχι σι φυσικο.Ετσι ακουγετε και μεσα στο κομματι.Μαλλον θα ηταν παραληψη φιλε ZARANISPETROS


    stavrakis1999
    23.06.2010, 16:10

    Αυτο που αναφερω εγω ως 4η της μινορε αρμονικης ειναι το εξης ΡΕ-ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ#-ΛΑ-ΣΙ-ΝΤΟ-ΡΕ.Αυτος ειναι ο ποιμενικος και προφανως και το νικριζ.Δεν εχει κανενα τετραχορδο χιτζαζ.Ειναι υπαρκτη και γνωστη κλιμακα.Τωρα επειδη ειμαι ασχετος απο βυζαντινη δεν ξερω αν εχει αλλη βαση στην βυζαντινη


    ZaranisPetros
    23.06.2010, 16:12

    Παράθεση:

    Το μέλος stavrakis1999 στις 23-06-2010 στις 15:50 έγραψε...

    Αν ειναι το νικριζ αυτο που νομιζω και το αναφερω ως ποιμενικο τοτε πρεπει να εχει σι υφεση και οχι σι φυσικο.Ετσι ακουγετε και μεσα στο κομματι.Μαλλον θα ηταν παραληψη φιλε ZARANISPETROS



    Αυτή είναι η Παρτιτούρα του Nikriz Longa ή syrto που έβαλα πρίν, είναι εδώ ΝΙΚΡΙΖ από Σολ όπως έχει καθιερωθεί στη Οθωμανική. Είναι κλασσικό δείγμα ΝΙΚΡΙΖ

     

    Στο Δικό μου κομμάτι παιρνάνε πολλά γιαυτό λες ότι ακούς το Σι Υφεση, Δεν Είναι τυπικό Νικριζ κομμάτι με τίποτε

    Σύμφωνα με τους Αραβες
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Arabic_maqam_jins_nikriz.jpg

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZaranisPetros στις 23-06-2010 16:19 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZaranisPetros στις 23-06-2010 16:20 ]


    επισυναπτόμενα: nikriz_lon_tanburi_cemil.gif 
    ZaranisPetros
    23.06.2010, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 23-06-2010 στις 16:14 έγραψε...

    Εγώ πάντως διέκρινα περισσότερο κλασσικά και ισπανικά στοιχεία παρά ανατολικά ή τζαζ.



    Αλήθεια είναι και αυτό!


    stavrakis1999
    23.06.2010, 16:29

    Ο οπλισμος που εχει το κομματι παντως ειναι αυτο που λεω τοση ωρα.Αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα τυχαια σημεια αλλοιωσης.Βλεπω 6 υφεση και 7Διεση μεσα.Παντως η κλιμακα του κομματιου αυτου ειναι διαφορετικη απο αυτο που ακουω εγω στο ΙΝΤΡΟ  του κομματιου σου ΣΟΛ-ΛΑ ΣΙb-ΝΤΟ#-ΡΕ-ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ(σολ ποιμενικος)η λα χιτζαζ με τις ιδιες νοτες απο λα μεχρι λα γιαυτο και το λατιν υφος που αναφερει και ο harmonizer


    stavrakis1999
    23.06.2010, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 23-06-2010 στις 16:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stavrakis1999 στις 23-06-2010 στις 16:10 έγραψε...

    Αυτο που αναφερω εγω ως 4η της μινορε αρμονικης ειναι το εξης ΡΕ-ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ#-ΛΑ-ΣΙ-ΝΤΟ-ΡΕ.Αυτος ειναι ο ποιμενικος και προφανως και το νικριζ.Δεν εχει κανενα τετραχορδο χιτζαζ.Ειναι υπαρκτη και γνωστη κλιμακα.Τωρα επειδη ειμαι ασχετος απο βυζαντινη δεν ξερω αν εχει αλλη βαση στην βυζαντινη



    Με συγχωρείς είχα στο μυαλό μου την μελωδική μινόρε κλίμακα...

    Το ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ#-ΛΑ σε αυτη την περίπτωση όμως είναι τετράχορδο του Μι Χιτζάζ...

    Αυτό το Σιb ή το Ντο αν μιλάμε για Ρε τονική καλό θα ήταν να αποσαφηνιστεί... Είναι απο τα βασικότερα σημεία της κλίμακας... Ενα ημιτόνιο διαφορά αλλάζει όλο το ύφος...

    Το ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ#-ΛΑ ειναι η πεμπτη της αρμονικης μινορε παλι και ειναι οντως το πρωτο 4χορδο του χιτζαζ.


    delta66
    26.06.2010, 02:36

    Πολυ καλη δουλεια {#emotions_dlg.excl}

     

     


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 26-06-2010 02:45 ]