ελληνική μουσική
    478 online   ·  210.873 μέλη

    Σχολες που περασατε απ'το 2003 και μετα

    thanasis1987
    01.02.2005, 00:09
    Διαβαζα αρκετες συζητησεις των παλιων μελων αυτου του επιδίκτυου αυτου παράδεισου και αναρωτιομουν,καποιοι αν οχι οι περισσοτεροι σπουδαζαν ή ηταν μαθητες της τελευταιας ταξης του λυκειου το 2003 και το 2004.Μη ξερωντας πως να αρχισω ενα τετοιο θεμα,οντας καινουριος,αναρωτιομουν,ποσοι απο εσας περασατε τελικα εκει που θελατε?ποσοι τελειωσατε τη σχολη σας?Σε ποσους αρεσε εκει που περασαν?Θελω να πιστευω πως κι εγω το καλοκαιρι θα γραψω κι εγω μερος της απαντησης μου στο ιδιο θεμα!
    Οσοι πιστοι προσελθετε!







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 01-02-2005 00:10 ]
    christine85
    01.02.2005, 00:13
    Βασικά εγώ τελείωσα το λύκειο το 2003.
    Πιστεύω ότι είμαι από τα πολύ λίγα άτομα που δεν απογοητεύτηκαν με τη σχολή που πέρασαν και που ανακάλυψαν ότι τελικά έκαναν την σωστή επιλογή.
    Περάσα Βιολογία.
    Εσύ που θέλεις να περάσεις?

    KIT_KAT
    01.02.2005, 00:15
    Quote:

    Το μέλος thanasis1987 στις 01-02-2005 στις 00:09 έγραψε:

    ποσοι τελειωσατε τη σχολη σας?




    Θανάση να σου πω την αλήθεια, αν έχεις μπει το 2003 ή το 2004 λίγο δύσκολο να έχεις τελειώσει, τουλάχιστον αν είσαι σε τμήμα των ΑΕΙ ή ΤΕΙ...
    christine85
    01.02.2005, 00:18
    Δύσκολο δε θα πει τίποτα!!
    Είναι και περίοδος εξεταστικής...!!!
    Τι σπουδάζεις ΚΙΤ_ΚΑΤ?
    christine85
    01.02.2005, 00:24
    Βασικά ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι η μεγαλύτερη πίκρα είναι να περνάς στην πόλη απ' όπου είσαι!!
    Το ζω καθημερινά, δυστυχώς!!

    KIT_KAT
    01.02.2005, 00:25
    Quote:

    Το μέλος christine85 στις 01-02-2005 στις 00:18 έγραψε:

    Τι σπουδάζεις ΚΙΤ_ΚΑΤ?





    Αααα... εγώ πέρασα το 2000....
    thanasis1987
    01.02.2005, 00:31
    ΚΙΤ_ΚΑΤ καποιοι ηταν στο 5ο ετος το 2003 που ανοιξε ο παραδεισος τις πυλες του αν ξερω καλα οποτε μπορει και να τελειωσαν!!!Δεν εχω αποφασισει και δεν μου αρεσει και τιποτα αρκετα για να το κανω επαγγελμα οποτε την τελευταια στιγμη κι εγω!!!Καλη σου συνεχεια στη Βιολογια!(και συμφωνω οτι ειναι μεγαλη πικρα εχω φιλους που το ''επαθαν'')


    thanasis1987
    01.02.2005, 00:32
    Και τι περασες???Αν επιτρεπεται παντα!


    bekatsa
    18.02.2005, 09:41
    Πρωτοφανές κρούσμα μαζοχισμού. (Έτσι με αποκαλούν οι φίλοι μου)
    Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων στη Σάμο (οικειοθελώς με 18188 μόρια)...
    Αλλά το τμήμα είναι εντελώς...αγγούρι τελικά!!!
    thanasis1987
    19.02.2005, 22:41
    Οταν λες οικειοθελως τι εννοεις? Για να απαντησω και αναλογα!


    christ25
    19.02.2005, 23:25
    Quote:

    Το μέλος christine85 στις 01-02-2005 στις 00:24 έγραψε:

    Βασικά ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι η μεγαλύτερη πίκρα είναι να περνάς στην πόλη απ' όπου είσαι!!
    Το ζω καθημερινά, δυστυχώς!!





    κ γιατι πικρα να περνας στη πολη απο όπου εισαι?εγω δινω του χρονου πανελληνιες κ οι 5 απο τις 7 σχολες που θα δηλωσω ειναι στην αθηνα.κ οι 3 απο αυτες Πολυτεχνεικες.αν δε τα καταφερω για αθηνα σειρα εχει η Θεσσαλονικη με αλλες 2 Πολυτεχνικες σχολες στο Αριστοτελειο
    bekatsa
    20.02.2005, 02:11
    Quote:

    Το μέλος thanasis1987 στις 19-02-2005 στις 22:41 έγραψε:

    Οταν λες οικειοθελως τι εννοεις? Για να απαντησω και αναλογα!







    Mπορούσα να περάσω σε άλλες σχολές κοντά στην πόλη μου (Βόλος, Θεσσαλονίκη) με τα μόρια που είχα, αλλά αν το έκανα αυτό η ζωή μου θα συνέχιζε να είναι ελεεινά η ίδια με αυτή που ήταν μέχρι να περάσω.
    Την τελευταία χρονιά των εξετάσεων , με τπο θάνατο του πατέρα μου, είχα καταντήσει ένα ανέραστο 60κιλο πλάσμα, το πιο βολικό παιδί για τους γονείς, αλλά όχι ο πιο ενδιαφέρον άνθρωπος για φίλους. Από τότε που πήγα στη Σάμο, μακριά από την πόλη μου, μπόρεσα και άλλαξα πολλά πράγματα στον εαυτό μου. Έχασα 15 κιλά, απέκτησα φίλους, ξενυχτούσα τα βράδια, μπήκα σε ένα συγκρότημα, περνάω ΤΕΛΕΙΑ!!! Αν ήμουν σε μια πόλη δίπλα απ'τη δική μου, με το τάπερ να πηγαινοέρχεται, να είμαι αναγκασμένη κάθε Σαββατοκύριακο να γυρίζω σπίτι, να συναναστρέφομαι με τους ίδιους ανθρώπους,πως θα μπορούσα να αλλάξω; Ναι, θα ήμουν το καμάρι για τους δικούς μου, but that's not a kind'a life I want to live! Sorry αν ζάλισα, αλλά αυτές είναι οι απόψεις μου για το να περνά κανείς στην ίδια ή σε κοντινές πόλεις (εκτός κ αν υπάρχει σοβαρός λόγος).

    Μια φορά μπορείς να ανοίξεις τα φτερά σου, γιατί να πας στο απέναντι δέντροι αφού μπορίς να πετάξεις σε όλο τον κόσμο;;;
    Sofia
    20.02.2005, 02:21
    Quote:

    Το μέλος bekatsa στις 20-02-2005 στις 02:11 έγραψε:
    Μια φορά μπορείς να ανοίξεις τα φτερά σου, γιατί να πας στο απέναντι δέντροι αφού μπορίς να πετάξεις σε όλο τον κόσμο;;;

    [/I]



    Αυτό μου άρεσε πάααααρα πολύ!! Αλλά θα ήθελα να πω πως δεν ειναι απαραίτητο να τα ανοιξεις τα φτερά σου ΜΟΝΟ μια φορά. Εγώ πάντως φροντίζω να ''πετάω'' με κάθε ευκαιρία!
    Solfezos
    20.02.2005, 05:14
    Τελείωσα το λύκειο το 2002 και πέρασα σε μία σχολή που ήταν χαμένη στα βάθθ του μηχανογραφικού μου!!!! Και βλακεία και παλούκι!!!


    Συμβουλή (από εναν καμένο), όσοι δίνετε διαβάστε να περάσετε εκεί που θέλετε!
    ZOI
    20.02.2005, 18:21
    εγω τελειωσα το λυκειο το καλοκαιρι του 2004 και περασα στη δευτερη μου επιλογη τη νομικη θρακης(κομοτηνη).η σχολη μ'αρεσει και ως κτιριο (εχοντας δει διαφορα) και ως περιεχομενο σπουδων.με εχει πιασει μια απιστευτη δικομανια ωστοσο ,πραγμα που πιστευω να αποβαλλω.
    δεν μενω κομοτηνη,μενω αθηνα κι ετσι εχω ξενιτευτει ,αν μπορεις να το πεις γιατι παω και σπανιως αφου δεν παρακολουθω φανατικα τα μαθηματα.
    η εμπειρια της μοναξιας δεν ηρθε αμεσως για μενα.αρχικα περασα με την κολλητη μου στην ιδια σχολη και συγκατοικουσαμε.αν και με τη συντροφια της παλι μου ηταν δυσκολο στην αρχη, το ξεπερασα.εκεινη πριν την πρωτη εξεταστικη πηρε μετεγγραφη για αθηνα.κ ετσι πριν δυο ημερες που γυρισα τελειωσε ο πρωτος μηνας που περασα ποτε μονη στην κομοτηνη.....

    αφου αρρωστησα στην αρχη(συμπτωματα σωματικα) συνηθισα λιγο.αρχισα σιγα σιγα να τρωω ξανα.αυτο που δεν εκανα ηταν να βγαινω.ενα μηνα σε μια πολη γεματη φοιτητες,που δεν κοιμαται ποτε,που οι προτασεις πεφτουν βροχη ακομα κ εν μεσω εξεταστικης βγηκα μια φορα το τελευταιο μου βραδυ εκει.κι αυτο γιατι οσες προτασεις μου γινοντουσαν τις απερριπτα,οσες ηθελα να κανω απο εγωισμο δεν τις εκανα,και οσες ηθελα να ερθουν δεν ηρθαν...
    για μενα να περνας καπου μακρια απ'το σπιτι σου(και πιο μακρια απο μενα δε γινεται),σημαινει πονος παρα πολυς.εχει καποια καλα αναμφισβητητα οπως να γνωριζεις καποιους ανθρωπους φιλους και εραστες και να νιωθεις λιγο υπευθυνοτητα και ανεξαρτησια,αλλα θα τα εδινα ολα για να ημουν κοντα στους φιλους μου και την οικογενεια μου που λατρευω.το χειροτερο ολων ειναι οτι για μια ακομη φορα δεν ειπα σε κανενα τι μου συμβαινει για να μη στενοχωρησω κανενα.ο,τι αποκαλυψα ηταν στο ελαχιστο σε πολυ στενα μου προσωπα.και δε μετανιωνω γιατι τωρα ειμαι πιο δυνατη,πιο αποφασιστικη και λιγοτερο εγωιστρια.
    αλλα θα τα εδινα ολα αυτα για να ειμαι σπιτι μου,ακομα και το επιπεδο σπουδων και το συνδικαλισμο και τις εμπειριες ζωης.
    christine85
    22.02.2005, 11:42
    ΛΟΙΠΟΝ, για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα!!
    Μπορεί τον πρώτο χρόνο της φοιτητικής ζωής να κυριαρχεί η άποψη "Που 'σαι μάνα με τα ωραία σου" και μπορεί τα άπλυτα να στοιβάζονται κατά εκατοντάδες!!
    Κάποια στιγμή όμως συνειδητοποιείς ότι ΠΡΕΠΕΙ να ζήσεις μόνος σου!!!
    Το υπαγορεύει η ηλικία μας!! Φοιτητής σημαίνει ανεξαρτησία και όχι μαμά στο σπίτι!!
    Γι' αυτό είπα ότι είναι μεγάλη πίκρα να περνάς στην πολή σου! Κάποια στιγμή θα το ζήσετε και θα με καταλάβετε!!
    ZOI
    02.03.2005, 16:46
    φυσικα δεν ενοοω οτι μου λειπει η μαμα μου λογω της ικανοτητας της στη μαγειρικη ή στο πλυσιμο.εννοειται!μου λειπει η εξαιρετικα στενη σχεση που εχω και με εκεινη και με τον πατερα και την αδερφη μου.ουτε μια στιγμη δεν αντιμετωπισα προσωπικα προβλημα επειδη ξερω και να πλενω και να μαγειρευω αρκετα ικανοποιητικα.αλλα η παρουσια,η αγκαλια και η συζητηση δεν αναπληρωνονται ουτε με τις ωρες που μιλαω στο τηλεφωνο δυστυχως.αν και ηδη ξερω οτι οι περισσοτεροι φοιτητες χαιρονται την "ανεξαρτησια" τους και δε με καταλαβαινουν,πραγματικα ετσι νιωθω και δεν εχω αποκτησει καμμια παραπανω ανεξαρτησια που δεν ειχα πριν.
    gate
    02.03.2005, 18:10
    Quote:

    Το μέλος ZOI στις 20-02-2005 στις 18:21 έγραψε:

    εγω τελειωσα το λυκειο το καλοκαιρι του 2004 και περασα στη δευτερη μου επιλογη τη νομικη θρακης(κομοτηνη).η σχολη μ'αρεσει και ως κτιριο (εχοντας δει διαφορα) και ως περιεχομενο σπουδων.με εχει πιασει μια απιστευτη δικομανια ωστοσο ,πραγμα που πιστευω να αποβαλλω.
    δεν μενω κομοτηνη,μενω αθηνα κι ετσι εχω ξενιτευτει ,αν μπορεις να το πεις γιατι παω και σπανιως αφου δεν παρακολουθω φανατικα τα μαθηματα.
    η εμπειρια της μοναξιας δεν ηρθε αμεσως για μενα.αρχικα περασα με την κολλητη μου στην ιδια σχολη και συγκατοικουσαμε.αν και με τη συντροφια της παλι μου ηταν δυσκολο στην αρχη, το ξεπερασα.εκεινη πριν την πρωτη εξεταστικη πηρε μετεγγραφη για αθηνα.κ ετσι πριν δυο ημερες που γυρισα τελειωσε ο πρωτος μηνας που περασα ποτε μονη στην κομοτηνη.....

    αφου αρρωστησα στην αρχη(συμπτωματα σωματικα) συνηθισα λιγο.αρχισα σιγα σιγα να τρωω ξανα.αυτο που δεν εκανα ηταν να βγαινω.ενα μηνα σε μια πολη γεματη φοιτητες,που δεν κοιμαται ποτε,που οι προτασεις πεφτουν βροχη ακομα κ εν μεσω εξεταστικης βγηκα μια φορα το τελευταιο μου βραδυ εκει.κι αυτο γιατι οσες προτασεις μου γινοντουσαν τις απερριπτα,οσες ηθελα να κανω απο εγωισμο δεν τις εκανα,και οσες ηθελα να ερθουν δεν ηρθαν...
    για μενα να περνας καπου μακρια απ'το σπιτι σου(και πιο μακρια απο μενα δε γινεται),σημαινει πονος παρα πολυς.εχει καποια καλα αναμφισβητητα οπως να γνωριζεις καποιους ανθρωπους φιλους και εραστες και να νιωθεις λιγο υπευθυνοτητα και ανεξαρτησια,αλλα θα τα εδινα ολα για να ημουν κοντα στους φιλους μου και την οικογενεια μου που λατρευω.το χειροτερο ολων ειναι οτι για μια ακομη φορα δεν ειπα σε κανενα τι μου συμβαινει για να μη στενοχωρησω κανενα.ο,τι αποκαλυψα ηταν στο ελαχιστο σε πολυ στενα μου προσωπα.και δε μετανιωνω γιατι τωρα ειμαι πιο δυνατη,πιο αποφασιστικη και λιγοτερο εγωιστρια.
    αλλα θα τα εδινα ολα αυτα για να ειμαι σπιτι μου,ακομα και το επιπεδο σπουδων και το συνδικαλισμο και τις εμπειριες ζωης.





    Ζωίτσα !
    Καλώς ήρθες στο club Ήμουν σίγουρη πως θα σε καλωσόριζα μια μέρα, από τότε που θυμάμαι πως ήθελες να περάσεις στη Νομική.

    Για καιρό θα σε καταδιώκει η δικομανία...Στην αρχή θα περπατάς στο δρόμο και θα αναζητάς εγκλήματα, μετά θα πηγαίνεις στο περίπτερο να αγοράσεις τσιγάρα και θα σκέφτεσαι πως εκτελείς μια εκποιητική δικαιοπραξία και αν τυχόν ο περιπτεράς δε σου δώσει το πακέτο που ήθελες ή σ' το δώσει κατεστραμμένο τότε θα έχεις στο μυαλό σου όλα τα σχετικά άρθρα του ΑΚ για να τον κηνυγήσεις... Έτσι γίνεται στην άρχη...μέχρι ...., άσε δε σου τα λέω όλα...Θα καταλάβεις καλύτερα η ίδια σε μερικά χρονάκια...

    Να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς στη Θράκη...Σε μερικούς μήνες δε θα θέλεις να φύγεις από 'κει. Μου το 'χουν πει πολλοί φίλοι μου που πέρασαν σε σχολές εκεί, παρότι στην αρχή ένιωθαν άβολα και στενάχωρα.

    Θα σου 'ρχομαι για συναυλίες κατά καιρούς και θα κανονίζουμε να τα λέμε από κοντά συνάδελφε
    ZOI
    02.03.2005, 18:29
    Νεκταρια μου να σαι καλα!
    η δικομανια ηδη με εχει πιασει!οπως τα λες σκεφτομαι συνεχεια μηνυσεις και εγκλησεις και πως θα λυσω τα παντα μεσω της δικαστικης οδου!!!κακο αυτο το ξερω...θα φυγει ομως.πολυ καιρο εχουμε να μιλησουμε.αδοκιμο βεβαια που το κανω μεσω του forum,αλλα μια και αναφερθηκες σε συναυλιες,να σου πω οτι χαιρομαι παρα πολυ για σενα και οτι σε εχω δει στην tv πια και στα ραφια των δισκοπωλιων!!!ημουνα σιγουρη για σενα.μπορει πια να αποκαλουμαστε συναδελφοι οπως συνηθιζεται,αλλα πρωτα απο ολα νομιζω εσυ εισαι καλλιτεχνης.συγχαρητηρια.
    και που ξερεις..μπορει να τα πουμε συντομα σε καποιο Live....
    gate
    02.03.2005, 18:37
    Εεεεεετσι.....