ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.874 μέλη

    Το τραγούδι που πήρε 6 χρόνια για να γραφτεί και μια στιγμή για να θριαμβε

    AlfaWolf
    21.08.2010, 12:35
    Το τραγούδι που πήρε 6 χρόνια για να γραφτεί και μια στιγμή για να θριαμβεύσει!

    Είναι ένα απλό τραγούδι. Τόσο απλό, που πολλοί θα πίστευαν ότι ο δημιουργός του το...

    «ξεπέταξε» σε λίγες ώρες, έφτιαξε ένα demo το οποίο στη συνέχεια προώθησε σε κάποιο μεγάλο όνομα, και κατάφερε να κάνει το χιτάκι του μέσα σε -ας πούμε- έναν μήνα. Μπα...

    Πρόκειται για το «The House That Built Me», ένα αμιγώς country κομμάτι που σκαρφάλωσε και παρέμεινε στο Νο.1 των charts για τέσσερις εβδομάδες. Στο Nashville επικρατεί η αίσθηση ότι αποτελεί τη σπάνια περίπτωση τραγουδιού που κάθε δημιουργός θα ευχόταν να είχε γράψει. Όχι για τα χρήματα που φέρνει ένα hit συνήθως, αλλά για τη δύναμη των στίχων και της μελωδίας του...που μέσα στην απλότητά τους, κάθε άλλο παρά απλά συναισθήματα γεννούν στο άκουσμά τους.

    Αυτό το τραγούδι λοιπόν χρειάστηκε ούτε λίγο ούτε πολύ 6 χρόνια για να ολοκληρωθεί από τη στιγμή της σύλληψής του, όταν ο συν-δημιουργός του Allen Shamblin ανέφερε μια ατάκα που είχε διαβάσει κάπου και του έκανε εντύπωση: «We don't build houses, they build us».

    Η ερμηνεία ανήκει στην ανερχόμενη και πολλά υποσχόμενη Miranda Lambert, η οποία συμπεριέλαβε το «The House that Built Me» στο άλμπουμ της «Revolution» και σάρωσε τα σημαντικότερα ACM awards.

    Πηγή .tralala


    noizreduction
    21.08.2010, 12:54

    Προσωπικα δε μου λεει κατι το τραγουδι, ουτε το θεωρω εκπληκτικο. Νομιζω πως θα περασει οπως περνανε τοσα παρομοια τραγουδια καθε χρονο...

     

    Τωρα εαν ειναι διαφημιστικο κολπο αυτο περι των 6 χρονων....εγω θα ντρεπομουν ειλικρινα να το πω, ακομα κι αν ειχα ακομα καλυτερη δικαιολογια... Innocent

     

    Αυτο το ειδος ιδιαιτερα εχει πολλους καλλιτεχνες με πιο γνωστα τραγουδια, μεγαλυτερη φημη και αντιστοιχη μελωδια Smile


    AlfaWolf
    21.08.2010, 13:08

    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις άδικο αλλά αυτό έχει να κάνει με το γούστο του καθενός μας

    Και κατ εμέ ευτυχώς τα γούστα διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο κι έτσι υπάρχει ποικιλία ενώ σε αντίθετη περίπτωση δεν θα ήθελα να φανταστώ πως θα ήταν η μουσική

    Όπως έχω ξανά πει όσο χαζό, μικρό, λίγο, αδιάφορο, κλπ να είναι για εμάς κάποιο τραγούδι.. για κάποιους είναι έξυπνο μεγάλο τέλειο κλπ.


    noizreduction
    21.08.2010, 13:13

    Μπορει, αλλα μερικες φορες η διαφημιστικη προπαγανδα ( γιατι πιστευω πως αυτο το περι 6 χρονων ειναι καθαρα ενα θεμα promotion που θυμιζει "Σπιτικο, αργα φτιαγμενο, με φροντιδα για εσας απο εμας" ) ονομαζει ως "καλλιτεχνηματα" κι "αριστουργηματα" μουσικα κομματια τα οποια απεχουν πολυ απο αυτο που καποτε ηταν οντως αριστουργημα.

     

    Να θυμισω πχ πως το bohemian rhapsody χρειαστηκε περιπου 2 εβδομαδες ηχογραφησεων, κανοντας το και το πιο μακροηχογραφημενο κομματι της εποχης, παραλληλα ομως ηταν ηδη ενα κομματι απο μονο του ασχετα με το χρονο που χρειαστηκε για να γραφτει . {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Αλλες εποχες τοτε...τοτε πουλουσε η μουσικη κι οχι το promotion.


    AlfaWolf
    21.08.2010, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-08-2010 στις 13:13 έγραψε...

    Μπορει, αλλα μερικες φορες η διαφημιστικη προπαγανδα ( γιατι πιστευω πως αυτο το περι 6 χρονων ειναι καθαρα ενα θεμα promotion που θυμιζει "Σπιτικο, αργα φτιαγμενο, με φροντιδα για εσας απο εμας" ) ονομαζει ως "καλλιτεχνηματα" κι "αριστουργηματα" μουσικα κομματια τα οποια απεχουν πολυ απο αυτο που καποτε ηταν οντως αριστουργημα.

     

    Να θυμισω πχ πως το bohemian rhapsody χρειαστηκε περιπου 2 εβδομαδες ηχογραφησεων, κανοντας το και το πιο μακροηχογραφημενο κομματι της εποχης, παραλληλα ομως ηταν ηδη ενα κομματι απο μονο του ασχετα με το χρονο που χρειαστηκε για να γραφτει . {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Αλλες εποχες τοτε...τοτε πουλουσε η μουσικη κι οχι το promotion.



     

    Πικρές Αλήθειες !!!

    τα περί promotion

    αλλά ακόμα και έτσι να είναι.. το συγκεκριμένο κομμάτι παρέμεινε στο Νο.1 των charts για τέσσερις εβδομάδες  χωρίς αυτό το''φτιαγμένο'' οπως ειπες άρθρο.

    τωρα θα μου πεις... και τα charts , τα top 10 κλπ καποιοι τα μαγειρεύουν


    caterina08
    21.08.2010, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-08-2010 στις 12:54 έγραψε...

     

    Τωρα εαν ειναι διαφημιστικο κολπο αυτο περι των 6 χρονων....εγω θα ντρεπομουν ειλικρινα να το πω, ακομα κι αν ειχα ακομα καλυτερη δικαιολογια... Innocent

     



    μαζι σου!!!! λιγο ξεφτιλα να προσπαθεις για 6 χρονια να γραψεις 1 τετοιο τραγουδι τη στιγμη που αλλα κεφαλια στο γραφουν σε 1 μερα.... μηπως κατι τους ξεφυγε στο προμοσιον ως προς τις ικανοτητες του συνθετη και του στιχουργου????


    ORFEASMIRSINIS
    22.08.2010, 01:06

      Η έμπνευση,διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα και σε αυτά,έχει στηθεί το 90% της δημιουργίας,μέσα στο μυαλό του καλλιτέχνη.Τώρα,το να λένε οτι κάνανε 6 χρόνια,για να στήσουνε το 10% απο αυτό το τραγουδάκι,υποτιμά τους ίδιους και όχι εμάς,γιατί απλά εμείς,δεν τους πιστεύουμε{#emotions_dlg.biggrin}


    djmetronomos
    22.08.2010, 09:31

    Μπορεί να είχαν προβλήματα με την πολεοδομία και να τους πήρε 6 χρόνια να βγάλουν την άδεια.


    errina
    22.08.2010, 16:54
    Εγώ βλέποντάς το με το δικό μου μάτι..αν έλεγα σε πελάτη (στο παρόν "ακροατή") οτι χρειάστηκα 6 χρόνια για να ετοιμάσω μια εργασία..όχι "αριστούργημα" δεν θα έκανα, αλλά θα με έλεγε "τεμπέλα και αργόσχολη"! Μα τί στο καλό...κόκκαλα είχε αυτός ο καφές???