ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη

    Προτάσεις για Distortion Pedal???

    Atsallica
    28.08.2010, 15:25

    Καλησπέρα!

    Θελω να αγορασω ενα πεταλι για distortion πανω κατω στα 150 ευρω. Παιζω με την Jackson DK2 TRB http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2-dinky-electric-guitar-transparent-black--54462 κυριως metal αλλα καμια φορα μπορει να ξεφευγω λιγο.Το θελω τοσο για live οσο και για εξασκηση.Απλα θελω να ακουσω και μερικες προτασεις πριν ξεκινησω μονος μου το ψαξιμο στα μαγαζια. Ευχαριστω προκαταβολικα!


    delta66
    30.08.2010, 04:29

    Πανω σε τι ενισχυτη θα παιξει?

     

     

     


    Atsallica
    30.08.2010, 14:30

    Προς το παρων σε εναν marshsall 15αρι...


    delta66
    30.08.2010, 15:01

    Παρε πρωτα ενισχυτη.

    Μεχρι τοτε παιζε με το dist του 15αρη


    Atsallica
    30.08.2010, 15:09

    Καποια προταση για ενισχυτη?


    delta66
    30.08.2010, 18:24

    1. Γιατι χρηση?

    Δωματιο με ηχομονωση (στουντιακι) ?

    Δωματιο χωρις ηχομονωση (νορμαλ οικογενιακο σπιτι)?

    Λαιβ?

     

    2. badget?

    ----------------
    ----

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-08-2010 18:26 ]


    Atsallica
    30.08.2010, 18:41

    Δωματιο χωρις ηχομονωση...Ας πουμε 400 ευρω...


    delta66
    30.08.2010, 19:22

    Αρχισε να τσεκαρεις λαμπατους ενισχυτες μεχρι 20 watt απο εδω. (βαλε στην αναζητηση price in ascendingο order)

    http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tube_guitar_combos&ls=100&oa=pra

    Επελεξε να εχει ηχειο πανω απο 8" διαμετρο (12" ειναι best) για να εχει ογκο ο ηχος.

    Κοιτα κι αυτον http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15112.htm

    Ακου τον
    https://www.youtube.com/watch?v=C8hZBPIPQXYLink

    >

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    Atsallica
    02.09.2010, 17:36

    Συγγνωμη για την αργοπορια και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!! Τους ειδα αλλα ισως περιμενα λιγο πιο βαρύ ηχο..απο την αλλη αν δεν τον ακουσω και απο κοντα δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη... Ωραιος ενισχυτής μου ειχε φανει και ο παρακατω. http://www.thomann.de/gr/randall_rg75g3plus.htm Ποια ειναι η αποψη σας??


    delta66
    02.09.2010, 18:07

    Αξιολογοι οι Randall ενισχυτες.

    Αυτος εχει λαμπα μονο στην προενισχυση και τελικο Mosfet και ειναι 75 watt.

    Για καποια "παιξιματα" βολευει ο Mosfet, αλλα ποιοτικα .... η λαμπα .... ειναι αλλου

     

    Τωρα, στα mosfet τα 75 watt μπορει να μην ειναι τοσο πολλα για το σπιτι.

    Εξαλλου αυτη η τεχνολογια παιζει καλυτερα στις πολυ χαμηλες εντασεις παρα στις ψηλες.

    Αν τον "ανοιξεις" σε κανενα λαιβ, θα καταλαβεις ομως.

    Αρκει να εχεις και ενα λαμπατο διπλα για να συγκρινεις τη διαφορα.

     

    Δεν ειναι κακη παντως ιδεα για το σπιτι, ο "ψευτικος" ηχος.

    Εγω βολευομαι στο σπιτι και με pod στη καρτα ηχου του πισι και με ηχειακια 5.1

    Κανω και ηχογραφησεις (Line recording) "σουπερ", που για να εκανα εφαμιλλη ηχογραφηση με ενισχυτες θα ηθελα παρα πολυ και ακριβο εξοπλσμο σε ενισχυτες, εφφε, μικροφωνα, σωστη μονωση (και οχι dead room) κλπ κλπ.

     

    To μυστικο στον ηχο ομως εχει ως εξης:

    Αν καποιος εχει ακουσει και παιξει με τα real things (λαμπατους ενισχυτες,  ποιοτικα πεταλια, μικροφωνα, χώρους κλπ) μπορει επειτα να εχει το πρoτυπο στο μυαλο του και να προσπαθησει να φερει καπως κοντα στην πραγματικοτητα τον ηχο με τις καταλληλες ρυθμισεις (editing) και στα μηχανηματα προσομοιωσης (ενισχυτες, κιθαρες, εφφε κλπ - moddeling ολα)

    Αν δεν εχει πρoτυπα καλου ηχου, βαζει τα εργοστασιακα preset που εχουν προγραμματιστει στο "περιπου" για να καλυπτουν ολες τις περιπτωσεις εξοπλισμου των αγοραστων, με αποτελεσμα να εχουν ενα ηχο ... "περιπου".

    Πολλοι με ρωτουν πως μπορω και βγαζω τετοιο ηχο απο τα "παιχνιδακια" pod κλπ.

    Ειναι απλο, εχω τον ηχο που πρεπει στα αυτια μου και τα ρυθμιζω να ερθουν οσο πιο κοντα γινεται κοντα του.

    (Αυτα παντα σε χαμηλες εντασεις και σε monitor ηχεια και οχι μεγαφωνα ενισχυτη κιθαρας. Εχουν διαφορά).

     

    Αυτα στα γραφω για να σου δειξω την πραγματικη αναγκη να "περασει" στα αυτια σου και στο μυαλο σου ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΗΧΟΣ. Κι αυτο γινεται μονο χρησιμοποιωντας αληθινα μηχανηματα και οχι Moddeling ή mosfet και τρανζιστορ.

    Φυσικα αυτο εχει και τα μειονεκτηματα του. Γινεσαι απαιτητικος και δεν σε ικανοποιει πια ενα φτηνο μηχανημα.

    Πας λοιπον και τα ακουμπας για ακριβα.

    Το δευτερο σημαντικο μειονεκτημα ειναι οτι θα μειωθουν πολυ οι επιλογες στα ακουσματα σου.

    Τα 9/10 των CD σου δεν θα τα ξαναακουσεις και οταν πηγαινεις σε ενα λαιβ δεν θα φευγεις παντα ικανοποιημενος, αφου το 90% στην Ελλαδα εχουν απαισιο ηχο.

     

    Ειναι αυτο που λεμε "μακαριοι οι πτωχοι τα ωτα" {#emotions_dlg.biggrin}

    -----------------
    ----

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 07-09-2010 08:24 ]


    Atsallica
    06.09.2010, 14:45

    Εχω 2 απορίες...

    Οι λαμπατοι ενισχυτες δεν θελουν υψηλες εντασεις για να παιξουν καλα? (σε συνδυασμό οτι εγω τον θελω για οικιακη χρηση κυριως)

    Ο ρολος του πεταλιου ποιος ειναι?? Το πεταλι δεν εχει και αυτο "ψευτικο" ηχο?

     

     


    delta66
    07.09.2010, 08:12

    Ναι θελουν "ανοιγμα"¨για να παιξουν καλα.

    Γιαυτο σου προτεινα μεχρι 20W για να μπορεις να το ανοιξεις και λιγο.

    Αν και με 5W θα ησουν μια χαρα στο σπιτι (δεν εχεις πολλες επιλογες ομως γιαυτο ανεβασα λιγο το οριο στα 20, συν οτι θα μπορεις να κανεις και αξιολογη ηχογραφηση οταν και αμα)

     

    Για τα πεταλακια θα στα πω λιγο επιφανειακα.

    Οπως και να εχει λειτουργουν καλυτερα (πιο ρεαλιστικα) σε ενα ενισχυτη απο οτι ενα rack effect  το οποιο ειναι συνηθως για rack system με ξεχωριστη προενισχυση, τελικη ενισχυση κλπ ή για connect συνδεση απευθειας με mixer -(κονσολα που λενε) ή μπορει να ταιριαξει μονο σε ενισχυτη που εχει πολυ καλης ποιοτητας παραλληλη Loop.

    Πεταλια μπορεις να χρησιμοποιησεις ειτε για μπουσταρισμα/υπεροδηγηση/παραμορφωση του ηχου (πχ overdrive, compressor κλπ). ειτε χρωματικα εφφε οπως flanger, chorus, tremolo, delay κλπ τα οποια πεταλια ειναι φτιαγμενα να ταιριαζουν με ενισχυτες.

    Φυσικα υπαρχουν και στα πεταλια ποιοτητες. Υπαρχουν και αρκετα που ακουγονται "ψευτικα", προσφεροντας μεν το εφφε αλλα κανωντας "φτωχο" τον ηχο "στενευοντας" τον.

    -----------------
    ----

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 07-09-2010 08:20 ]


    Atsallica
    11.09.2010, 22:21

    Νομιζω πως τελικα κατεληξα...!

    Δοκιμαζοντας εναν λαμπατο με 12αρι ηχειο στα 475 ευρω στον Τριμη (οπου μου τον παρουσιασε ως εναν απο τους καλυτερους λαμπατους σε αυτη την τιμη) ειδα οτι δεν προσεγγιζει καθολου τον ηχο που θελω να διαμορφώσω...Επειτα βρηκα μισοτιμης τον randallrg100 g2, 100Watt με λαμπα στην προενίσχυση και με δυο δωδεκαρια ηχεια, μεταχειρισμενο αλλα σε καλη κατασταση και μαλλον εχω κανει την επιλογη μου...!