ελληνική μουσική
    713 online   ·  210.861 μέλη

    Αγορα Mac υπολογιστη για μουσικη παραγωγη και συνθεση

    obscureman
    28.08.2010, 16:58

    καλησπερα.. ενδιαφερομαι να αγορασω mac τον οποιο θελω να τον εχω ωσ βασικη μοναδα του ηχοσυστηματος που θα φτιαξω.

    1) μπορει να μου πει καποιος κανενα μοντελο φτηνο και συναμα χρησιμο γιατι δν μπορω να επιλεξω

    2)μετα την αγορα mac , τι θα χρειαστει απο αλλον εξοπλισμο( μικροφωνα/ηχεια/καλωδια)

    εχω ακουστικη κιθαρα, και ενα παλιο αρμονιο το οποιο εχει συνδεση midi in/out/thru με πενταπολικους DIN

    αν ξερει καποιος ας βοηθησει

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2010 11:45 ]


    Arcan
    09.09.2010, 14:56
    Το πιο φτηνό μοντέλο mac έχει 1000e.. τα mac είναι γενικά πανάκριβα.. μπορείς να κάνεις μια ανάλογη σύνθεση υπολογιστή με πολύ λιγότερα χρήματα.. και αν θες του περνάς και macOS (υπάρχουν σχετικές οδηγίες εγκατάστασης και συμβατότητας στο net :P.. )
    obscureman
    09.09.2010, 17:03

    σε ευχαριστω.. ναι κτ σε 1000 ευρω ψαχνω.. μπορεις να  μου πεις καποιο συγκεκριμενο μοντελο που θα επελεγες εσυ γτ δν γνωριζω και πολλα για υπολογιστες.

    και μηπως ξερεις τ αλλο θα χρειαστω?


    Arcan
    18.09.2010, 12:56
    Υποθέτω ένα macbook air (1000e) και μια εξωτερική κάρτα ήχου γύρω στα 100 ευρώ (πχ.m-audio). Αν και δεν είμαι και expert στο θέμα περι home production :P.. πιστεύω με αυτά που ζητάς θα είσαι οκ.
    Arcan
    18.09.2010, 13:38
    Πιστεύω γενικά τα Mac ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους αγγίζοντας απλά την αισχροκέρδεια αλλά ας μην αλλάξουμε θέμα :Ρ..
    Arcan
    18.09.2010, 14:51
    Χαχαχα οκ με επησες απλά.. Τα χρειάζεσαι πραγματικά ολα αυτά; :Ρ πιστεύω πως η apple είναι μια απληστη εταιρία που έχει ως σκοπό κατα 10000% το κέρδος (όπως όλες δλδ.. Αλλά το φωνάζει κιόλας..) δεν παει να έχει κ χριστουγεννιάτικα φωτάκια :Ρ σαν ισχύ δεν το λες και το πιο high-end μηχάνημα της αγοράς :Ρ.. Με ανάλογα χρήματα σε ένα windows έχει πολύ περισσότερη "ουσία". Όταν κάποτε πάρω Mac ίσως σε καταλάβω αν τα λέω λάθος :Ρ..
    obscureman
    03.10.2010, 12:13

    ευχαριστω για τις απαντησεις.. πεντατονικε μηπως θα μπορουσες να μου πεις με λεπτομερεια τι ακριβως θα ζητησω στο μαγαζι που θα παω, δλδ πως λεγεται το ακριβες μοντελο του mac γιατι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα.

    τα χριστουγεννα σκοπευω να τον αγορασω

    αν μπορεις πες μου και μια καλη αρτα ηχου για να κανω την δουλεια μου