ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    Τι προγραμματα για παραγωγης μουσικης χρησιμοποιειτε?

    SonGostas
    29.08.2010, 10:59

    Πριν μερικα χρονια χρησιμοποιοντας το guitar pro με διαφορους φιλους που παιζουν κιθαρα εκατσα να ασχοληθω με τη συνθεση αλλα μονο στο guitar pro μεχρι που..."ανακαλυψα" οτι μπορεις να παρεις τα midi κ με ωστ να τα κανεις να ακουγονται σαν κανονικα οργανα!!! :P

    Οποτε πριν 2 χρονια σχεδον,αφου ακουσα τι "παπαδες" μπορουν να κανουν με διαφορα προγραμματα αγορασα μια lexicon omega χωρις να ξερω  καν τι ειναι τα vst!

    Εστρωσα κωλο κ εμαθα μερικα πραγματα αλλα κ παλι ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την παραγωγη μουσικης κ εχω ακομα να μαθω πολλα!!!{#emotions_dlg.blush}

    τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι το amplitube 3 για τις κιθαρες!πολυ καλο προγραμματακι κ κατι μου λεει οτι τσαμπα κραταω ακομα στο pc mou το guitar rig 4 αφου δεν το τ ανοιγω καν πια!

    επισης το amplitube εχει κ preset που κανει την κιθαρα να ακουγεται σαν μπασο,πραγμα που με βολευει μιας κ δεν εχω μπασο :P

    προγραμμα για ορχιστρα εχω της east west το wuantum leap orchestra platinum edition αλλα νομιζω οτι η εγω το χρησιμοποιω λανθασμενα κ δεν παιρνω το ηχο που θα ηθελα η δεν ξερω τι αλλο...

    οπως ειπα μαθαινω ακομα :)αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο ειμαι μεσα :)

    για πιανο χρησιμοποιω το pianissimo αλλα δεν ειναι κ οτι καλυτερο.το κραταω γιατι δεν μπορω να βρω καποιο καλο vst για πιανο η δεν εχω αρκετο χωρο στο σκληρο μου δισκο

    και για drums χρησιμοποιω το addictive drums που απο οτι εχω διαβασει ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αλλα κ αυτο να μην ηξερα ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν θα σκεφτομουν για καποιο αλλο vst...αντε να βρισκεις drum maps για αλλα :P

    τελος χρησιμοποιω το cubase 5!σαν ερασιτεχνης παραγωγος μουσικης με καλυπτει παντου κ το αντεχει το μηχανημα μου :P

    οριστε κ ενα δειγμα με με ολα αυτα σε ενα project :)

    >

    εσεις τι χρησιμοποιειτε?ισως αυτο το τοπικ να βοηθησει πολλους κ ειδκα εκεινους που ακομα ψαχνομαστε να χαρουμε λιγο με τις "προχειρες" συνθεσεις μας Smile {#emotions_dlg.rockon}


    jethroomi
    03.09.2010, 16:46

    Χρησιμοποιω το GarageBand, ειναι απλο και το 'δουλεψα' αμεσως.

    Με ζοριζει στην επεξεργασια των τυμπανων αλλά τι να κανουμε;


    thaliey
    14.09.2010, 02:07
    και το cubase ειναι καλο sequencer αλλαεπειδη χρησιμοποιησα περισσοτερο το sonar το προτιμω και ειναι αυτο που κυριως χειριζομαι !Cakewalk Sonar Producer edition 8.5 ειναι το ολοκληρωμενο ονομα του!
    GusGod
    17.11.2010, 22:39

    Kι εγω το cubase χρησιμοποιω.Ειναι πολυ καλο προγραμμα για τις πρωτες ηχογραφησεις που κανω.