ελληνική μουσική
    713 online   ·  210.873 μέλη

    Σεξουαλική παρενόχληση μέσω Ιντερνετ

    jorge
    10.02.2005, 09:31
    Για να προσέχουν και τα MusicHeavenάκια...



    Θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης έχει πέσει ένας στους πέντε ανήλικους που έκαναν χρήση του Διαδικτύου στη χώρα μας το 2004.

    Πρόκειται για ένα από τα συμπεράσματα έρευνας που παρουσίασε χθες στη Θεσσαλονίκη η Ελληνική Καταναλωτική Οργάνωση ΕΚΑΤΟ στο πλαίσιο τριήμερων εκδηλώσεων για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο. Το δείγμα της έρευνας, σύμφωνα με την πρόεδρο της Οργάνωσης Τάνια Κυριακίδη, ήταν 1.501 παιδιά ηλικίας ενός έως δεκαεπτά ετών που σερφάρουν στο Ιντερνετ τακτικά. Αλλα συμπεράσματα της ίδιας έρευνας αποκαλύπτουν ότι ένας στους 33 νέους δέχθηκε επιστολές, χρήματα και δώρα προκειμένου να ενδώσει στις ανώμαλες ορέξεις επιτηδείων. Στο σύνολο των παιδιών, ωστόσο, μόνο το 17% ανέφερε το συμβάν στους γονείς του και μόλις το 10% προσέφυγε στις αρχές.

    «Οι ιδιοκτήτες πολλών ιστοσελίδων σεξουαλικού περιεχομένου χρησιμοποιούν συχνά παραλλαγές ονομάτων δημοφιλών παιδικών ηρώων, όπως Πίτερ Παν, Μπάρμπι ή Σίμσον, για να τις καταχωρίσουν στις μηχανές αναζήτησης του Διαδικτύου. Ετσι γίνεται πολύ εύκολο για ένα παιδί να συναντήσει σελίδες σεξουαλικού περιεχομένου, από το δωμάτιο του σπιτιού του», κατήγγειλε η πρόεδρος της Οργάνωσης.

    «Υπό αυτές τις συνθήκες η ΕΚΑΤΟ δημιούργησε μια ανοιχτή γραμμή για τέτοιες καταγγελίες που λειτουργεί στα νούμερα 80111ΕΚΑΤΟ και 210-7474259», ανακοίνωσε η κ. Κυριακίδου καλώντας όποιον αντιλαμβάνεται κρούσματα σεξουαλικής παρενόχλησης ανηλίκων στο Διαδίκτυο να καταγγέλλει αμέσως το περιστατικό.
    Sofia
    10.02.2005, 11:57
    Τώρα..μπερδεύτικα.. Αφού 1 στα 33 παιδιά έχει δεχτεί επιστολές, χρήματα κτλ., το 1 στα 5 που αναφέρεται στην αρχή, απο που προκύπτει?? Τα μαθηματικά μυαλά του site ας βαλουνε ενα χεράκι!
    jorge
    10.02.2005, 12:03
    ΛΥΣΗ

    Εστω οτι έχουμε 100 παιδιά.

    Το 1 στα 5 (20%) ισοδυναμεί με 20 παιδιά. Αυτά έχουν δεχθεί παρενόχληση με οποιονδήποτε τρόπο.

    Το 1 στα 33 ισοδυναμεί με 3 παιδιά. Αυτά έχουν δεχθεί παρενόχληση της συγκεκριμένης μορφής που αναφέρει το κείμενο.

    ¶ρα υπάρχουν και 20-3 = 17 παιδιά που έχουν υποστεί παρενόχληση άλλων μορφών και 100-20 που δεν έχουν υποστεί τίποτα (είμαι και εγώ μέσα).

    Σοφία με σένα όλα καλά; Μήπως έχεις να καταγγείλεις κάτι;;
    Sofia
    10.02.2005, 12:17
    Aαααα, πες έτσι!! Τώρα μάλιστα!! Τώρα το κατάλαβα! Είπαμε..τα παίρνω δύσκολα!! Ευχαριστώ jorge!!

    Εγω τι να καταγγείλω.....? Α, ναι, έχω να κάνω μια πολύ σοβαρή καταγγελία! Καταγγέλω λοιπόν το Musicheaven για τις απίστευτες ποσότητες μπύρας που σερβίρει, και πάνω απ'όλα γιατί σερβίρει και σε ανηλίκους!!

    AlienP
    10.02.2005, 12:20
    καταγγέλω ότι η Σοφία φάσκει κι αντιφάσκει!

    Αφού είπαμε τσάι έχουν τα ποτήρια, το σπάνιο κίτρινο τσαγάκι Κεϋλάνης...

    Sofia
    10.02.2005, 12:22
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 10-02-2005 στις 12:20 έγραψε:

    καταγγέλω ότι η Σοφία φάσκει κι αντιφάσκει!

    Αφού είπαμε τσάι έχουν τα ποτήρια, το σπάνιο κίτρινο τσαγάκι Κεϋλάνης...






    Ναι...σωστά!
    KIT_KAT
    10.02.2005, 12:45
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 10-02-2005 στις 12:03 έγραψε:

    ¶ρα υπάρχουν και 20-3 = 17 παιδιά που έχουν υποστεί παρενόχληση άλλων μορφών και 100-20 που δεν έχουν υποστεί τίποτα (είμαι και εγώ μέσα).




    Εσύ είσαι μέσα για να παραπλανάς τον κόσμο ή για να επαληθεύεις το στατιστικό σφάλμα?
    Ανήλικος δεν είσαι. Γιατί σε συμπεριέλαβαν στην έρευνα??
    jorge
    10.02.2005, 12:55
    ¶σε και κάτι να πέσει κάτω βρε Κατερινιώ!


    ... και να νιώσουμε για λίγο παιδιά
    KIT_KAT
    10.02.2005, 13:25
    Σε πειράζω ρε
    MariannaP
    10.02.2005, 14:13
    Κάτι μου λέει ότι πλέον τα παιδιά ακόμη και στο κατηχητικό έχουν τις ίδιες πιθανότητες για σεξουαλίκη παρενόχληση...
    Τουλάχιστον στο σπίτι υπάρχουν και οι γονείς που υποτίθεται ότι δεν αφήνουν τα καμάρια τους να αλλωνίζουν ανεξελεγκτα στο διαδύκτιο.
    jorge
    10.02.2005, 14:14
    Δεν αμφέβαλλα
    Jasmine
    10.02.2005, 16:41
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 10-02-2005 στις 14:13 έγραψε:

    Κάτι μου λέει ότι πλέον τα παιδιά ακόμη και στο κατηχητικό έχουν τις ίδιες πιθανότητες για σεξουαλίκη παρενόχληση...
    Τουλάχιστον στο σπίτι υπάρχουν και οι γονείς που υποτίθεται ότι δεν αφήνουν τα καμάρια τους να αλλωνίζουν ανεξελεγκτα στο διαδύκτιο.





    Σωστή!!! Έμένα για παράδειγμα που ο δικός μου, (9,5 ετών) μου ζητάει να μπούμε σε κάτι site με παιχνίδια και quiz που του έχουν πει απ' τ' αγγλικά του, κάθομαι δίπλα του!! Κέρβερος!!
    maria16
    11.02.2005, 01:10
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 10-02-2005 στις 12:03 έγραψε:

    ΛΥΣΗ

    Εστω οτι έχουμε 100 παιδιά.

    Το 1 στα 5 (20%) ισοδυναμεί με 20 παιδιά. Αυτά έχουν δεχθεί παρενόχληση με οποιονδήποτε τρόπο.

    Το 1 στα 33 ισοδυναμεί με 3 παιδιά. Αυτά έχουν δεχθεί παρενόχληση της συγκεκριμένης μορφής που αναφέρει το κείμενο.

    ¶ρα υπάρχουν και 20-3 = 17 παιδιά που έχουν υποστεί παρενόχληση άλλων μορφών και 100-20 που δεν έχουν υποστεί τίποτα (είμαι και εγώ μέσα).

    [...]




    μετά λένε οτι εγώ έχω κόλλημα με τα μαθηματικά...


    πάρε κόσμεεε
    Astron
    11.02.2005, 12:19
    Πάντως να ξέρετε ότι υπάρχουν προγράμματα τα οποία μπορούν να εμποδίσουν τον explorer να ανοίγουν σελίδες ακραίου περιεχομένου.
    Ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι για παράδειγμα το NetNanny (ή στα ελληνικά "Δικτυο-νταντά") . Οι μαμάδες του musicheaven καλό θα είναι να το βρουν και να το αγοράσουν για να έχουν το κεφάλι τους κάπως ήσυχο
    Το επίσημο site: http://www.net-nanny-software.com/ (κοστίζει 39 δολλάρια δηλαδή περίπου 30 ευρώ).

    Ένα άλλο που έχει πάρει πολλά βραβεία από σημαντικά περιοδικά για υπολογιστές όπως το pc magazine είναι το http://www.cybersitter.com/
    Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δινει και δυνατότητα 10ήμερης δωρεάν χρήσης του προγράμματος πριν το αγοράσετε. Η τιμή του πάντως είναι 40 δολλάρια=31 ευρώ.
    MyNameIsDo
    14.05.2007, 13:58

    Τα αθώα θύματα αθώα θύματα της παιδικής κακοποίησης μέσω του διαδικτίου δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους απο μόνα τους. Μπορούμε όμως να το κάνουμε εμείς γι αυτά. Μπορούμε να βοηθήσουμε ωστέ να εξαλειφθεί αυτό το άσχημο εμπόριο. Αρκεί μονάχα να πληροφορηθούμε σωστά και να δείξουμε την αντίθεσή μας.

    Μιά τέτοια ευκαιρία δίνεται και μέσα απο την σελίδα:

    LightAMillionCandles.com

    Όσο πιό πολλά κεριά ανάψουμε, τόσο πιό δυνατή θα γίνει η φωνή μας. Η αίτηση θα σταλεί σε κυβερνήσεις, οργανώσεις και κάθε μορφής οργανισμούς οι οποίοι ίσως και να αγνοούν την έκταση αυτής της λαίλαπας.

    Εναλλακτικά μπορούμε να στείλουμε email για συμπαράσταση στο..

    light@lightamillioncandles.com

    Υ.Γ. Άν και όχι ακριβώς ανάλογο του θέματος, σκέφτηκα πως ίσως δεν χρειαζόταν καινούριο θέμα στο musicheaven με πιό εξειδικευμένο τίτλο.
    edelweiss
    14.05.2007, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 14-05-2007 στις 13:58 έγραψε...


    Τα αθώα θύματα αθώα θύματα της παιδικής κακοποίησης μέσω του διαδικτίου δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους απο μόνα τους. Μπορούμε όμως να το κάνουμε εμείς γι αυτά. Μπορούμε να βοηθήσουμε ωστέ να εξαλειφθεί αυτό το άσχημο εμπόριο. Αρκεί μονάχα να πληροφορηθούμε σωστά και να δείξουμε την αντίθεσή μας.

    Μιά τέτοια ευκαιρία δίνεται και μέσα απο την σελίδα:

    LightAMillionCandles.com

    Όσο πιό πολλά κεριά ανάψουμε, τόσο πιό δυνατή θα γίνει η φωνή μας. Η αίτηση θα σταλεί σε κυβερνήσεις, οργανώσεις και κάθε μορφής οργανισμούς οι οποίοι ίσως και να αγνοούν την έκταση αυτής της λαίλαπας.

    Εναλλακτικά μπορούμε να στείλουμε email για συμπαράσταση στο..

    light@lightamillioncandles.com

    Υ.Γ. Άν και όχι ακριβώς ανάλογο του θέματος, σκέφτηκα πως ίσως δεν χρειαζόταν καινούριο θέμα στο musicheaven με πιό εξειδικευμένο τίτλο.



    Ναι συμφωνώ :) Άμα ξεκινήσουμε και βάζουμε ο καθένας την σφραγίδα του σε λίγο καιρό θα γίνουμε πολλοί. Μην ξεχνάτε φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι :) Μην περιμένουμε λοιπόν το λαχείο και από την μια στιγμή στην άλλοι να ξεσηκωθεί όλος ο κόσμος... Για αυτό ας βάλουμε ο καθένας την δική του σφραγίδα και θα δείτε πως θα αυξηθούμε μετά :)