ελληνική μουσική
    642 online   ·  210.826 μέλη

    Παιδιά θέλω βοήθεια να μάθω κιθάρα

    JohnCherry
    12.09.2010, 19:39

    Πρώτον απ' όλων ευχαριστω που ρίξατε μια ματιά στο πρόβλημα μου.

    Λέγομαι Johny και είμαι 14 ετών. Από μικρός ήθελα να μάθω κιθάρα, αλλά τα προβλήματα μου έμπαιναν εμπόδιο. Όσο μεγάλωνα αυτή η επιθυμία μεγάλωνε. Σήμερα πήρα την πρώτη μου κιθάρα απο οικονομίες που μάζευα πολλά χρόνια. Τέλως παντων σήμερα έχω μια κλασσική και θα ηθελα σαν τιποτα άλλο στον κοσμο να μάθω καλά, να πάω στο εξωτερικό και να ασχοληθώ με αυτή. Σκεφτηκα μήπως θα μπορουσα να έχω μια βοηθεια από εσας μια και ειμαι καιρό μέλος και δεν έχω ζητήσει καμιά χάρη. Μήπως Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σαν πιο ειδικόί και να μου προτείνετε λύσεις.

    Ευχαριστώ που αφιερώσατε χρόνο σας

    Με σεβασμό,

    JohnCherry


    Gamer13
    13.09.2010, 13:20
    πρωτα πρεπει να βρεις ασκηεις για τα δαχτηλα να ξεμουδιασουν εχω καποιες σε ενα τετραδιο απο το ωδειο αλλα δεν εχω σκανερ για αρχη αυτο δεν ξερω απο κλασικι και τι αλλο χρειαζετε απο ακουστικη και ηλεκτρικι οτι θε ρωταμε
    JohnCherry
    13.09.2010, 17:33

    Μήπως ξερεις ασκησεις?

     


    Crazy-Heart
    13.09.2010, 17:47

    Εφόσον βλέπεις αυτή την απασχόληση ως κάτι παραπάνω από χόμπι, θα σου πρότεινα να αρχίσεις μαθήματα με δάσκαλο για να μη παιδεύεσαι μόνος σου και χάνεις χρόνο! Είναι πολύ βασικό να μάθεις να παίζεις σωστά, τουλάχιστον στην αρχή.

    Ρώτησε σε διάφορα μαγαζιά που πουλάνε κιθάρες για μαθήματα και όταν βρεις δάσκαλο πες του ακριβώς τι θέλεις να μάθεις/τι έχεις στο νου σου.

    Καλη αρχή!


    -----------------
    Music makes the people come together!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crazy-Heart στις 13-09-2010 17:47 ]


    JohnCherry
    13.09.2010, 17:56

    Ναι ρε φίλε μου αλλα υπαρχει και το οικονομικό προβλημα και η στενοτητα χρονου. Ειπα να μάθω στην αρχη συγχορδιες και ύστερα να κανω ιδιαίτερα


    delta66
    13.09.2010, 18:44

    Για να προχωρησεις στη μουσικη πρεπει εκτος απο το ταλεντο (εγω το ονομαζω φυσικη δυνατοτητα του εγκεφαλου του καθε ανθρωπου να αντιλαμβανεται σωστα τον ηχο και το ρυθμο) να κανεις τα εξης αναλογα τις δυνατοτητες σου.

     

    1. Να "λιωσεις" μονος σου στη μελετη και την πρακτικη εξασκηση με οτι υλικο βρισκεις εδω και εκει.

    2. Να ζητας απο φιλους να σου δειχνουν οτι ξερουν.

    3. Να πας σε ενα αξιοπιστο ωδειο με καλους και ονομαστους δασκαλους

    4. Να κανεις ιδιαιτερα με καλο και ονομαστο δασκαλο.

    5. Ολα τα παραπανω μαζι ή οσα περισσοτερα μπορεις απο αυτα.

     

    Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα καθε προτασης

    1. Πλεονεκτηματα: Οικονομικα καλη λυση

    Μειονεκτηματα: Χασιμο χρονου, κορεσμος και τελματωση καποια στιγμη αναποφευκτα.

    2. Πλεονεκτηματα: Οικονομικα καλη λυση

    Μειονεκτηματα: Επι μερους χασιμο χρονου, κορεσμος και τελματωση καποια στιγμη, αναλογικα παραλληλα και εξαρτωμενος απο την προοδο των φιλων.

    3. Πλεονεκτηματα: Πιο οργανωμενη μελετη

    Μειονεκτηματα: Πιο δαπανηρη περιπτωση

    4. Πλεονεκτηματα: Πιο οργανωμενη μελετη και πιο ταχυρρυθμη απο ολες. Μπορεις να επιλεξεις εσυ το δασκαλο σου και οχι τον χρονικα διαθεσιμο απο το ωδειο.

    Μειονεκτηματα: Πιο δαπανηρη περιπτωση. Ομως αναλογικα με το τελικο αποτελεσμα και την τελικη δαπανη, πολλες φορες πιο συμφερουσα.

     

    ΥΓ Μιλω εκ πειρας αφου τα εχω δοκιμασει ολα τα παραπανω.

    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 13-09-2010 18:48 ]


    Crazy-Heart
    14.09.2010, 17:39

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnCherry στις 13-09-2010 στις 17:56 έγραψε...

    Ναι ρε φίλε μου αλλα υπαρχει και το οικονομικό προβλημα και η στενοτητα χρονου. Ειπα να μάθω στην αρχη συγχορδιες και ύστερα να κανω ιδιαίτερα



    ανέφερες ότι υπήρχε οικονομικό πρόβλημα ως προς την απόκτηση κιθάρας, δεν φαντάστηκα ότι μιλούσε γενικά. Εφόσον όμως αποφάσισες ήδη να μάθεις κάποια πράγματα μόνος σου και μετά να κάνεις ιδιαίτερα γιατί ζήτησες τη γνώμη μας; απλά σου είπα τι πιστεύω, δεν απαιτώ φυσικά να συμφωνήσεις!


    JohnCherry
    31.10.2010, 19:44
    αυτοδίδακτος
    JohnCherry
    31.10.2010, 19:46
    αυτοδίδακτος
    Sparky-G
    31.10.2010, 22:02

    Κοιταξε αυτο το site,κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο διαδικτυο,δωρεαν και για αρχαριους...

    http://www.justinguitar.com/index.php


    JohnCherry
    04.11.2010, 17:11

    ευχαριστώ είναι πολύ ενδιαφερον και χρήσιμο!!!


    guitarteacher
    05.11.2010, 16:28

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε JohnCherry,

    Η βοήθεια απο μέρους μου΄είναι δεδομένη, αλλά όχι με το δικό σου "Περίγραμμα Σπουδών"...

    Για να γίνω ποιό σαφής: Δεν μπορείς να ξεκινήσεις την εκμάθηση κιθάρας από τις συγχορδίες!!!Πρέπει πρώτα να εξασκήσεις τα Δάχτυλα του Αριστερού Χεριού με Κλίμακες...Αν δεν το κάνεις, θα είναι σαν να χτίζεις 5όροφο κτίριο, ξεκινόντας με 3-4-5 όροφο, και μετά να βάζεις τα θεμέλια...Δεν θα "παίξει" το project έτσι...

    (βλέπε προηγούμενα post μου, περί Τεχνικής Αριστερού - Δεξιού Χεριού)

    Εφόσον επιθυμείς να μάθεις...Κάν'το ΣΩΣΤΑ!!!

    Περιμένω τις πρώτες σου απορίες, μέσω ΠΜ.

    Φιλικά,

    Π.Σ.{#emotions_dlg.smartass}

     


    JohnCherry
    12.11.2010, 12:04
    κοίτα καθηγητά μου αποφασισα να αλλαξω και να αρχισω απο την ακουστικη κιθαρα και αποφασισα να μάθω πρώτα νοτες στην ταστιέρα και μετα να μαθω τα υπολοιπα χωρις να δινει πρωτερεωτητα στην πρακτικη παρα στην θεωρια
    spload
    12.11.2010, 19:09
    Κατεβασε το Guitar Pro 5 και βρες torrents με tabs εμενα με βοηθησε απιστευτα!
    JohnCherry
    14.11.2010, 15:55
    Ναι το έχω ίδη!!! Απλώς αν γίνεται κάποιος να μοθ στείλει ασκήσης για εδδυναμωση και ταχύτητα
    delta66
    14.11.2010, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnCherry στις 14-11-2010 στις 15:55 έγραψε...

    Ναι το έχω ίδη!!! Απλώς αν γίνεται κάποιος να μοθ στείλει ασκήσης για εδδυναμωση και ταχύτητα

     

    Kανε μια ασκηση που εχω ανεβασει στο youtube

    Aπο εδω https://www.youtube.com/user/sdelta66#p/c/BC5DE85192576365 επελεξε την Alternate picking exercise 1 (fingers 1234)

     

    Κανε κλικ στην εικονα για το TAB

     

    Οδηγιες/επεξηγηση:

    Οπου υπαρχουν αριθμοι μεσα σε κυκλο κατω απο το TAB ειναι τα δαχτυλα που πρεπει να χρησιμοποιησεις

    1 = δεικτης

    2 = μεσος

    3 = παραμεσος

    4 = μικρο

     


    Οπου υπαρχει:

    Π = πενα προς τα κατω

    V = πενα προς τα πανω

     

     

     

     


    JohnCherry
    15.11.2010, 20:54

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 14-11-2010 στις 16:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnCherry στις 14-11-2010 στις 15:55 έγραψε...

    Ναι το έχω ίδη!!! Απλώς αν γίνεται κάποιος να μοθ στείλει ασκήσης για εδδυναμωση και ταχύτητα

     

    Kανε μια ασκηση που εχω ανεβασει στο youtube

    Aπο εδω https://www.youtube.com/user/sdelta66#p/c/BC5DE85192576365 επελεξε την Alternate picking exercise 1 (fingers 1234)

     

    Κανε κλικ στην εικονα για το TAB

     

    Οδηγιες/επεξηγηση:

    Οπου υπαρχουν αριθμοι μεσα σε κυκλο κατω απο το TAB ειναι τα δαχτυλα που πρεπει να χρησιμοποιησεις

    1 = δεικτης

    2 = μεσος

    3 = παραμεσος

    4 = μικρο

     


    Οπου υπαρχει:

    Π = πενα προς τα κατω

    V = πενα προς τα πανω

     

     

     

     



    Έχω την εντυπωση πως το εχετε ανεβάσει στην σελιδα εκμάθησης μουσικής


    delta66
    15.11.2010, 22:32

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnCherry στις 15-11-2010 στις 20:54 έγραψε...
    Έχω την εντυπωση πως το εχετε ανεβάσει στην σελιδα εκμάθησης μουσικής

    Μπραβο και το ειχα ξεχασει.

    Αυτο παει να πει οτι εψαξες.

     

     

    ΥΓ Πρεπει ναγραψω καμια ακομα ασκηση να εχετε να μελετατε

     


    JohnCherry
    16.11.2010, 19:44

    Ναι με ενδιαφερει πολύ η μουσίκή και εξετάζω ότι υλικό εχω μπροστά μου. Το ρουφάω σαν σφουγγαρι. Αλλα δεν ειναι τοσο εμπιστο. Για αυτο θέλω δυο πραγματα ενα εμπειρο να προσφερθεί μου δειξει τρια πραγματα και πολυ υλικο οπου να δινει αποτελεσματα!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnCherry στις 19-11-2010 17:46 ]


    JohnCherry
    19.11.2010, 17:47
    Και πάλι ευχαριστώ