ελληνική μουσική
    440 online   ·  210.873 μέλη

    Οικονομικοτερη λυση για adsl?

    frufru
    15.02.2005, 14:53
    Με την απλη συνδεση που εχω δεν ''ισχυω'' πλεον..
    Ποια ειναι η πιο οικονομικη λυση για μια adsl βρε παιδια εσεις που τα ξερετε αυτα?
    Δεν με νοιαζει να ανεβαζω ιδιαιτερα απλα να μου ερχετε πιο οικονομικα η ολη υποθεση με μια πιο γρηγορη απο την δικη μου συνδεση..

    jorge
    15.02.2005, 16:13
    Φρουφρούκα πάρε ένα απίστευτο (κι όμως ελληνικό) site:
    http://www.telecompare.gr/index.php


    frufru
    15.02.2005, 16:56
    THANX Jorge!

    santourman
    15.02.2005, 17:51
    Εφόσον δε σε ενδιαφέρει να ανεβοκατεβάζεις (τι είπα τώρα... ) και πολλά πράγματα, η πιο οικονομική περίπτωση από όσο ξέρω είναι το πακέτο της otenet με ογκοχρέωση στα 3 GBytes/μήνα (upload + download). στα 384/128 Kbps. `Ερχεται γύρω στα 35 ευρώ/μήνα, συνολικά, μαζί με ΦΠΑ + πάγιο γραμμής. Υπάρχει αντίστοιχα και το 1 GByte με 6 ευρώ λιγότερο....
    Και μην ξεχνάς και ένα κατοστάρικο επιπλέον στην αρχή... εφάπαξ, για το μόντεμ και το τέλος ενεργοποίησης της γραμμής σου.
    Αξίζει τον κόπο πάντως ...!
    frufru
    15.02.2005, 19:59
    thanx.. Εσυ αυτο εχεις? Γενικα βολευει? Ας πουμε για 3 Gb ποση χρηση κανεις?
    santourman
    15.02.2005, 20:12
    Ναι αυτό το πακέτο έχω. Αν είσαι όλη μέρα (10 ώρες ας πούμε) στο ιντερνετ... χωρίς να κατεβάζεις κάτι το ιδιαίτερο (εκτός από τα mails σου... κι άντε να δεις και sites με φωτογραφίες κι έτσι) δεν είναι παραπάνω από 20-30 ΜΒ τη μέρα. Αυτό μηνιαίως είναι 1 GB περίπου. Αλλά καλύτερα είναι να βάλεις 5-6 ευρώ παραπάνω, να πας στα 3 GB, γιατί όπως και να έχει το πράγμα, αν έχεις γρήγορη σύνδεση, θα θελήσεις να κατεβάσεις και mp3 κλπ. Μεγάλος πειρασμός! Επίσης, αυτές οι τιμές είναι προσφορά της οτενετ μέχρι το καλοκαίρι. Μετά ... βλέπουμε...

    Ασχετο : Νομίζω είσαι στο παν/μιο της Πάτρας. Φαντάζομαι πως ξέρεις ότι δίνουν δωρεάν συνδρομή ιντερνετ (upnet) ? `Οχι βέβαια ADSL αλλά PSTN και ISDN. Κι έτσι χρεώνεσαι μόνο όσες ώρες κάθεσαι στο ιντερνετ.
    eddie241
    15.02.2005, 22:22
    yparxei kai to adsl in a box an se endiaferi..pou ta exei ola pliromena modem filtra ktl.kai xwris ogoxreosi.egw eimai yper eyxaristimenos me auto kai gia ananeosi xriazese gyrw sta 150 euro to trimino me ton ote mesa.
    santourman
    15.02.2005, 22:37
    Φίλε πόσο σου κόστισε το adsl in a box ? Είχα δει σε μια προσφορά που έλεγε 149 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, με όλα πληρωμένα. Οταν ρώτησα όμως στη forthnet μου είπαν πως δεν καλύπτονται κάποια πράγματα, νομίζω το τέλος ενεργοποίησης... κι επειδή αργούσαν να φέρουν το πακέτο, προτίμησα το conn-x του ΟΤΕ. Σε λιγότερο από 2 μέρες ήμουν συνδεδεμένος!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: santourman on 15-02-2005 22:39 ]
    frufru
    15.02.2005, 22:37
    αχα! και με τα οικονομικα τελικα δεν καταλαβα τι ακριβως παιζει...δλδ τι ακριβως παρεχει και οταν λες ''με τον οτε'' εννοεις δλδ το παγιο τηλεφωνιας? (δεν ξερω πολλα απο αυτα )

    eddie241
    15.02.2005, 22:40
    ennow to pagio gia na sou dwsi o ote adsl grami. kai egw fortnet exw kai to mono pou plirosa einai i timi pou mou eipes 149euro xwris fpa mono auto kai exw adsl gia 3 mines.kai otan xriasti ananewsi kostizi gyro sta 155euro me fpa.
    santourman
    15.02.2005, 22:43
    Πληρώνεις ένα επιπλέον πάγιο 19,90 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, στον ΟΤΕ (εκτός από το κανονικό της τηλεφωνικής γραμμής σου). Αυτό όμως τον τελευταίο χρόνο έχει πέσει αρκετά, και λένε πως θα πέσει κι άλλο. Μακάρι...!!!
    Και μαζί με αυτό το πάγιο, είναι και η συνδρομή, σε όποιον παροχέα προτιμήσεις, για πόσο διάστημα, για τι ταχύτητα ...κλπ
    frufru
    15.02.2005, 22:47
    μηπως μπορει καποιος να στειλει μια αναλυτικη λιστα του τι θα πληρωνω? πολλα ζηταω ε?
    santourman
    15.02.2005, 23:12
    Υπάρχει από τη μια το adsl in a box της forthnet που πληρώνεις μια και καλή 176 ευρώ μαζί με ΦΠΑ κι έχεις απεριόριστο ιντερνετ για 3 μήνες, με ταχύτητα 384/128 Kbps. Μετά το ανανεώνεις κάθε μήνα, ή για όσο διάστημα το θέλεις.

    Από την άλλη είναι ο ΟΤΕ, στον οποίο πληρώνεις
    α) 100 ευρώ (μόντεμ + τέλος ενεργοποίησης γραμμής) με ΦΠΑ εφάπαξ,
    β) 23,5 ευρώ το μήνα (με ΦΠΑ) για το πάγιο της γραμμής adsl και
    γ) τη συνδρομή σε όποιον παροχέα θέλεις, ανάλογα για πόσο διάστημα και για τι ταχύτητα.

    Ε από εκεί και πέρα θέλει και λίγο ψάξιμο
    frufru
    15.02.2005, 23:29
    οk thanx a lot!
    4Dcube
    18.02.2005, 03:09

    Έρχεται το ασύρματο Internet!!!!Και θα είναι τελείως τζάμπα, με ταχύτητες που δε φαντάζεστε!!
    Υπομονή, είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο στα πανεπιστήμια, ωστόσο...
    santourman
    20.01.2006, 18:47
    Αγαπητοί φίλοι, μια ερώτηση! Σίγουρα αρκετοί θα έχετε ακούσει για την προσφορά της Hellas On Line με 6 μήνες + 6 μήνες δώρο, με 199 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ). Με ενδιαφέρει και με επείγει άμεσα, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα με τη σύνδεση. `Εχει κανείς καμιά ιδέα;
    trooper_206
    20.01.2006, 20:09
    Santourman,αυτο που εχω ακουσει γενικως για την hol ειναι οτι δεν εχει καλη συνδεση...Αρκετοι φιλοι μου εχουν "μπουκωματα" κλπ.Εγω προσωπικα βρηκα πολυ συμφερουσα την λυση της Vivodi με 99 ευροπουλα σε 512/128 για 3+2 μηνες.κοιτα αυτην πηρα και εγω..αλλα για να μην ευλογω τα γενια μου(που δεν εχω..) σου λεω οτι μονο οταν αγορασα ενα router wireless η συνδεση αρχισε να δινει το full potential της...
    Βεβαια οταν πηρα το dsl cube με το usb modem(που μου μπουκονε ολη την ωρα την συνδεση..) δεν υπηρχε version με wireless,τορα υπαρχει και το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιονδηποτε(και οχι δεν παιρνω ποσοστα απο την εταιρεια..).Ειμαι πολυ ικανοποιημενος αφου σε torrents downloading κατεβαζω με μεγιστο εως και 54kbs πραγμα πολυ ικανοποιητικο πιστευω για συνδεση 512...Αnyway the choise is yours...