ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.874 μέλη

    Αν αυτό δεν είναι αντιγραφή τότε τι είναι;

    Japan88gr
    08.10.2010, 00:55

    Αντιγραφή και στη μουσική και στον στίχο.. {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Στίχοι: Οδυσσέας Ιωάννου
    Μουσική: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Πρώτη εκτέλεση: Σωτηρία Λεονάρδου

    (Δεν έχω χρόνο μάτια μου - 1995 )

     

     

     


    Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος
    Μουσική: Χριστόφορος Κροκίδης
    Πρώτη εκτέλεση: Βασίλης Παπακωνσταντίνου

    (Χαμένες αγάπες - 2001 )

     

     

     


    -----------------
    Να τα πεις έξω απ' τα δόντια, απερίφραστα, ασθμαίνοντας έστω, (τα ωραία υπονοούμενα, οι ελλείψεις -έλεγε- είναι για τους βολεμένους). Ίσως κι η συντριβή του ποιήματος να γεννήσει το ποίημα.

    Γιάννης Ρίτσος

    https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 08-10-2010 00:58 ]


    mary_omikron
    08.10.2010, 08:07

    Συμφωνω οτι η μουσικη μοιαζει παρα πολυ, περισσοτερο απο 80% οποτε μπορει να θεωρηθει αντιγραφη με προσθηκη επι πλεον "σχολιασμου"  που ειπε και ο Ζαμπετας....Cool

    Ο στιχος ομως ειναι διαφορετικος στην εννοια, γιατι δεν βρισκω ομοιοτητα αναμεσα στην σταθερη δηλωση "δεν εχω χρονο και μην ασχολεισαι" του πρωτου.... με την παρακληση  "ελα παρε με και μη με δωσεις πουθενα" του δευτερου τραγουδιου....{#emotions_dlg.nono}


    jorge
    08.10.2010, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 08-10-2010 στις 01:04 έγραψε...

    Δε μοιάζουν τόσο ώστε να το πούμε αντιγραφή...

    Συμφωνώ, είναι μικρές οι ομοιότητες.


    inkve
    09.10.2010, 05:36

    ολα αυτα ειναι αστεια...

    διοτι κυριες και κυριοι...μονο ενας σακης ρουβας εχει τα guts να αγγιξει τον yngwie mallmsteen!!{#emotions_dlg.lol}

    το τραγουδι δεν εχει σχεση,,,αλλα η εισαγωγη εχει τρομακτικες ομοιοτητες!!{#emotions_dlg.lol}

     

    ο σακης ειναι μεταλλας και λατρευει τον κατσικοποδαρο!!!{#emotions_dlg.lol}


    Moonchild92
    09.10.2010, 13:17

    Υποκλίνομαιιιιιιιιιιιιιιιι! {#emotions_dlg.ban}


    Hastaroth
    09.10.2010, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 08-10-2010 στις 08:07 έγραψε...

    Συμφωνω οτι η μουσικη μοιαζει παρα πολυ, περισσοτερο απο 80% οποτε μπορει να θεωρηθει αντιγραφη με προσθηκη επι πλεον "σχολιασμου"  που ειπε και ο Ζαμπετας....Cool

    Ο στιχος ομως ειναι διαφορετικος στην εννοια, γιατι δεν βρισκω ομοιοτητα αναμεσα στην σταθερη δηλωση "δεν εχω χρονο και μην ασχολεισαι" του πρωτου.... με την παρακληση  "ελα παρε με και μη με δωσεις πουθενα" του δευτερου τραγουδιου....{#emotions_dlg.nono}



    Από πού προκύπτει ότι η μουσική μοιάζει "περισσότερο από 80%" ώστε μπορεί να θεωρηθή αντιγραφή;

    Αλλη μελωδική γραμμή έχει το ένα τραγούδι και άλλη το άλλο,ασχέτως άν και τά δύο είναι στο ίδιο στύλ.

     


    mary_omikron
    10.10.2010, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09-10-2010 στις 16:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 08-10-2010 στις 08:07 έγραψε...

    Συμφωνω οτι η μουσικη μοιαζει παρα πολυ, περισσοτερο απο 80% οποτε μπορει να θεωρηθει αντιγραφη με προσθηκη επι πλεον "σχολιασμου"  που ειπε και ο Ζαμπετας....Cool

    Ο στιχος ομως ειναι διαφορετικος στην εννοια, γιατι δεν βρισκω ομοιοτητα αναμεσα στην σταθερη δηλωση "δεν εχω χρονο και μην ασχολεισαι" του πρωτου.... με την παρακληση  "ελα παρε με και μη με δωσεις πουθενα" του δευτερου τραγουδιου....{#emotions_dlg.nono}



    Από πού προκύπτει ότι η μουσική μοιάζει "περισσότερο από 80%" ώστε μπορεί να θεωρηθή αντιγραφή;

    Αλλη μελωδική γραμμή έχει το ένα τραγούδι και άλλη το άλλο,ασχέτως άν και τά δύο είναι στο ίδιο στύλ.

     



    Το αδαεστατο "μουσικο μου αυτι" ετσι το επιασε hastaroth.... λαμβανω υπ οψιν μου την διευκρινηση Smile