ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    Σπασμένη χορδή σε πιάνο

    zeta
    16.10.2010, 13:21

    Σήμερα, καθώς διάβαζα πιάνο, έσπασε μια χορδή..{#emotions_dlg.sad}

    Επειδή δεν το έχω ξανακούσει, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι "συνηθισμένο" κάτι τέτοιο. Το πιάνο είναι 12 ετών και τα τελευταία δύο χρόνια παίζω συνήθως κάθε μέρα (αν αυτό έχει καμιά σημασία).

    Επίσης, αναρρωτιέμαι αν μετά την επισκευή, θα υπάρχει μείωση στην ποιότητα του ήχου, καθώς και αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω από δω και πέρα ώστε να μην ξανασπάσει χορδή, ή έστω να αργήσει να συμβεί!

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τη βοήθειά σας! Smile


    pianoteacher
    16.10.2010, 18:20

    Ο λόγος που είχαν σπάσει 3 χορδές στο δικό μου πιάνο παλιότερα ήταν γιατί ο χορδιστής που για χρόνια έφερνα "υποτίθεται" οτι χόρδιζε το πίανο. Στην ουσία δεν έκανε τίποτα με αποτέλεσμα όταν εμένα άρχισε να μου "κόβει" λίγο παραπάνω και άρχισα να "ακούω" οτι δεν υπήρχε καμία διαφορά πριν και μετά το κούρδισμα, έφερα έναν άλλο τεχνικό. Όταν ο άνθρωπος προσπάθησε να κουρδίσει κανονικά τις χορδές αυτές είχαν σκουριάσει από την αδράνεια των προηγούμενων χρόνων και έσπασαν. Ίσως να μην συμβαίνει το ίδιο σε σένα αλλά έχε το υπ' όψιν σου. Πλέον μετά από αυτό τα τελευταία 20 περίπου χρόνια δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι ανάλογο. Ο ήχος πάντως από τις αλλαγμένες χορδές δεν είχε επηρρεαστεί. Μόνο που χρειάστηκαν λίγο χρόνο και λίγα παραπάνω κουρδίσματα για να σταθεροποιηθούν και να μην "γλιστράνε".


    zeta
    17.10.2010, 12:16

    Κοίτα δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα αν ο χορδιστής μου είναι καλός καθότι, αφενός δεν ξέρω ακριβώς τι περιλαμβάνει ένα καλό χόρδισμα, αφετέρου δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο για να κάνω σύγκριση. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως σίγουρα το πιάνο δεν ακούγεται ίδιο μετά και πως ο ήχος του με ικανοποιεί.

    Αφού πάντως μου λες ότι δεν αλλοιώνεται ο ήχος μετά την επισκευή, χαίρομαι ιδιαίτερα!

    Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη! Smile


    o-Zone
    17.10.2010, 13:54

    Πολύ σημαντικές για τη καλή λειτουργία και για την αυξημένη διάρκεια ζωής σε ένα πιάνο γενικά, είναι οι κλιματικές συνθήκες. Αυτά που επηρρέαζουν το πιάνο είναι η θερμοκρασία και η υγρασία του χώρου. Όσο σταθερότερες ή μικρότερες μεταβολές παρουσιάζουν αυτές οι δύο παράμετροι τόσο περισσότερη ζωή θα έχει το πιάνο σου. Δεν θα σκευρώσει εύκολα το soundboard (η ξύλινη πλάτη του πιάνου)  που είναι η ηχητική καρδιά του οργάνου και δε θα ξεκουρδίζεται εύκολα με κάθε αλλαγή εποχής. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να έχει τοποθετηθεί το πιάνο σε εσωτερικό τοίχο (μεσοτοιχία), μακρυά από ρεύματα αέρα και να μη το βλέπει ο ήλιος απευθείας. Επίσης, αν είσαι κοντά στη θάλασσα θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με την αρμύρα.

    Μετά την αλλαγή χορδών χρειάζεται ίσως να κάνεις ακόμη ένα χόρδισμα στο μεσοδιάστημα, μέχρι να "στρώσουν" οι νέες χορδές.

    Αλήθεια, για τι πιάνο μιλάμε? Έχεις παρατηρήσει κάποια άλλα προβληματάκια όπως να κολλάνε πλήκτρα, κλπ.?


    zeta
    17.10.2010, 15:51

    Ναι το ξέρω αυτό για τις σταθερές κλιματικές συνθήκες, όμως δεν είναι και εύκολο κάτι τέτοιο, δυστυχώς. Επίσης, το πιάνο βρίσκεται σε γωνία, με τη μικρή του πλευρά σε εξωτερικό τοίχο και τη μεγάλη σε εσωτερικό. Οποιαδήποτε άλλη θέση θα ήταν κοντά σε καλοριφέρ, οπότε προτίμησα αυτή. Ήλιος δε θα έλεγα ότι το χτυπάει, καθότι το βλέπει μόνο όταν δύει και αυτό το καλοκαίρι περισσότερο. Όσο για θάλασσα.. ε η Πάτρα έχει και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω κάτι για αυτό (το να μετακομίσω δεν αποτελεί επιλογή! {#emotions_dlg.tt2} )

    Το πιάνο μου είναι ένα όρθιο πιάνο τοίχου και αν ρωτάς για τη μάρκα, A. Grand. Άλλα προβλήματα δεν είχα και για αυτό ανησύχησα..

    Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο, αλλά μετά τα 2 πρώτα χορδίσματά του, όταν το πήρα, πέρασαν περίπου 5 χρόνια μέχρι να ξαναχορδιστεί. Κάτι που δεν ήξερα κάθε πότε έπρεπε να το κάνω, κάτι οι πανελλαδικές, που σταμάτησα το ωδείο, το πήρε η μπάλα. Έκτοτε πάντως το χορδίζω κάθε χρόνο.


    o-Zone
    17.10.2010, 16:52

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta στις 17-10-2010 στις 15:51 έγραψε...

    Ναι το ξέρω αυτό για τις σταθερές κλιματικές συνθήκες, όμως δεν είναι και εύκολο κάτι τέτοιο, δυστυχώς. Επίσης, το πιάνο βρίσκεται σε γωνία, με τη μικρή του πλευρά σε εξωτερικό τοίχο και τη μεγάλη σε εσωτερικό. Οποιαδήποτε άλλη θέση θα ήταν κοντά σε καλοριφέρ, οπότε προτίμησα αυτή. Ήλιος δε θα έλεγα ότι το χτυπάει, καθότι το βλέπει μόνο όταν δύει και αυτό το καλοκαίρι περισσότερο. Όσο για θάλασσα.. ε η Πάτρα έχει και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω κάτι για αυτό (το να μετακομίσω δεν αποτελεί επιλογή! {#emotions_dlg.tt2} )

    Το πιάνο μου είναι ένα όρθιο πιάνο τοίχου και αν ρωτάς για τη μάρκα, A. Grand. Άλλα προβλήματα δεν είχα και για αυτό ανησύχησα..

    Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο, αλλά μετά τα 2 πρώτα χορδίσματά του, όταν το πήρα, πέρασαν περίπου 5 χρόνια μέχρι να ξαναχορδιστεί. Κάτι που δεν ήξερα κάθε πότε έπρεπε να το κάνω, κάτι οι πανελλαδικές, που σταμάτησα το ωδείο, το πήρε η μπάλα. Έκτοτε πάντως το χορδίζω κάθε χρόνο.



    ΟΚ. Δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα από τη τοποθέτηση του πιάνου στο χώρο σου. Το σπίτι σου είναι δίπλα στο κύμα? Αν όχι, τότε όσο μεγαλύτερη η απόσταση από τη θάλασσα τόσο το καλύτερο για το όργανο (αλλά χειρότερο για σένα υποθέτω...{#emotions_dlg.tt2}).

    Αν στο διάστημα που το πιάνο ήταν σε αχρηστία δε σου παρουσίασε πρόβλημα κολλήματος πλήκτρων ή άλλα προβλήματα στο μηχανισμό του, τότε δε φαίνεται να έχεις μεγάλο πρόβλημα με την υγρασία. Καλό είναι βέβαια να αγοράσεις ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο (δεν είναι ακριβά) για να έχεις μια εικόνα του που βρίσκεσαι. Υπάρχει μεγάλη διακύμανση της θερμοκρασίας (ή της υγρασίας) του χώρου, μεταξύ ημέρας και νύχτας?

    Είχα και γω πρόβλημα με την υγρασία λόγω ενυδρείων στον ίδιο χώρο με το πιάνο και στην αρχή χρησιμοποίησα ένα αφυγραντήρα της Delonghi, αλλά ήταν οικονομικά ασύμφορος (βλ. ΔΕΗ). Έτσι αποφάσισα να εγκαταστήσω στο πιάνο μου αυτό το μαραφέτι και δύο χρόνια τώρα το πιάνο μου βρήκε τον ήχο του και είναι σαν φρεσκο-κουρδισμένο. (Νιώθω σα να διαφημίζω οδοντόκρεμα {#emotions_dlg.blush}, αλλά αυτή είναι η αλήθεια!)

     


    zeta
    17.10.2010, 17:45

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    Το σπίτι σου είναι δίπλα στο κύμα? Αν όχι, τότε όσο μεγαλύτερη η απόσταση από τη θάλασσα τόσο το καλύτερο για το όργανο (αλλά χειρότερο για σένα υποθέτω...{#emotions_dlg.tt2}).

    Μπαα! Έτσι όπως είναι εδώ η θάλασσα όσο πιο μακριά τόσο το καλύτερο! Είμαι αρκετά κοντά πάντως (5-6 δρόμους πάνω από τον παραλιακό). 

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

     Καλό είναι βέβαια να αγοράσεις ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο (δεν είναι ακριβά) για να έχεις μια εικόνα του που βρίσκεσαι. Υπάρχει μεγάλη διακύμανση της θερμοκρασίας (ή της υγρασίας) του χώρου, μεταξύ ημέρας και νύχτας?

    Έχω κι από αυτά! Η υγρασία δε θα έλεγα ότι έχει μεγάλη διακύμανση (αν και είναι γενικά υψηλή τον περισσότερο καιρό), η θερμοκρασία πάντως έχει, ειδικά το καλοκαίρι, που "διαμαρτύρεται" και το πιάνο τα μεσημέρια.

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    Είχα και γω πρόβλημα με την υγρασία λόγω ενυδρείων στον ίδιο χώρο με το πιάνο και στην αρχή χρησιμοποίησα ένα αφυγραντήρα της Delonghi, αλλά ήταν οικονομικά ασύμφορος (βλ. ΔΕΗ). Έτσι αποφάσισα να εγκαταστήσω στο πιάνο μου αυτό το μαραφέτι και δύο χρόνια τώρα το πιάνο μου βρήκε τον ήχο του και είναι σαν φρεσκο-κουρδισμένο. 

    Χμμ, θα το σκεφτώ. Θα το συζητήσω και στο ωδείο και με τον χορδιστή και θα δω τι θα κάνω. Merci για την πρόταση!

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    (Νιώθω σα να διαφημίζω οδοντόκρεμα {#emotions_dlg.blush}, αλλά αυτή είναι η αλήθεια!)

    Ελπίζω να είναι και τα δόντια σου το ίδιο ευτυχισμένα με το πιάνο σου!! {#emotions_dlg.rolleyes} {#emotions_dlg.tt2}


    o-Zone
    17.10.2010, 18:14

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta στις 17-10-2010 στις 17:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    Το σπίτι σου είναι δίπλα στο κύμα? Αν όχι, τότε όσο μεγαλύτερη η απόσταση από τη θάλασσα τόσο το καλύτερο για το όργανο (αλλά χειρότερο για σένα υποθέτω...{#emotions_dlg.tt2}).

    Μπαα! Έτσι όπως είναι εδώ η θάλασσα όσο πιο μακριά τόσο το καλύτερο! Είμαι αρκετά κοντά πάντως (5-6 δρόμους πάνω από τον παραλιακό).

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    Καλό είναι βέβαια να αγοράσεις ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο (δεν είναι ακριβά) για να έχεις μια εικόνα του που βρίσκεσαι. Υπάρχει μεγάλη διακύμανση της θερμοκρασίας (ή της υγρασίας) του χώρου, μεταξύ ημέρας και νύχτας?

    Έχω κι από αυτά! Η υγρασία δε θα έλεγα ότι έχει μεγάλη διακύμανση (αν και είναι γενικά υψηλή τον περισσότερο καιρό), η θερμοκρασία πάντως έχει, ειδικά το καλοκαίρι, που "διαμαρτύρεται" και το πιάνο τα μεσημέρια.

    Η σταθερά υψηλή υγρασία είναι καλή για το soundboard  και τον ήχο του οργάνου γενικά. Η υψηλή διακύμανση είναι το πρόβλημα...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    Είχα και γω πρόβλημα με την υγρασία λόγω ενυδρείων στον ίδιο χώρο με το πιάνο και στην αρχή χρησιμοποίησα ένα αφυγραντήρα της Delonghi, αλλά ήταν οικονομικά ασύμφορος (βλ. ΔΕΗ). Έτσι αποφάσισα να εγκαταστήσω στο πιάνο μου αυτό το μαραφέτι και δύο χρόνια τώρα το πιάνο μου βρήκε τον ήχο του και είναι σαν φρεσκο-κουρδισμένο.

    Χμμ, θα το σκεφτώ. Θα το συζητήσω και στο ωδείο και με τον χορδιστή και θα δω τι θα κάνω. Merci για την πρόταση!

    Je vous en prie!Smile

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-10-2010 στις 16:52 έγραψε...

    (Νιώθω σα να διαφημίζω οδοντόκρεμα {#emotions_dlg.blush}, αλλά αυτή είναι η αλήθεια!)

    Ελπίζω να είναι και τα δόντια σου το ίδιο ευτυχισμένα με το πιάνο σου!! {#emotions_dlg.rolleyes} {#emotions_dlg.tt2}


    Μπααά...'Ολα για το πιάνο μου! (Bosendorfer βλέπεις...) {#emotions_dlg.yes}