ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.873 μέλη

    Ένα περιπλανώμενο μυαλό είναι δυστυχισμένο

    jj7
    12.11.2010, 15:27

     

    Η περιπλάνηση του νου, σε ευχάριστα αλλά και σε δυσάρεστα πράγματα, αποτελεί κατά πάσα πιθανότητα την αιτία του διάχυτου αισθήματος δυστυχίας που κατακλύζει έναν άνθρωπο στη διάρκεια της ημέρας, σύμφωνα με νέα αμερικανική έρευνα.

    Οι εθελοντές που συμμετείχαν στην έρευνα δήλωσαν πιο χαρούμενοι όταν έκαναν σεξ, ασκούνταν σωματικά ή συζητούσαν με κάποιον, ενώ αντίθετα δήλωσαν πως τους διακατείχε ένα δυσάρεστο συναίσθημα όταν χρησιμοποιούσαν τον υπολογιστή, όταν ξεκουράζονταν ή όταν δούλευαν.

    Σύμφωνα με την εν λόγω έρευνα, οι άνθρωποι τείνουν να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο παρόν και ο νους τους να περιπλανιέται λιγότερο (μόνο το 10% του χρόνου κατά μέσο όρο), όταν κάνουν σεξ, γι' αυτό αισθάνονται πιο ευτυχισμένοι. Αντίθετα, κατά τη διάρκεια οποιαδήποτε άλλης δραστηριότητας ο νους περιπλανιέται τουλάχιστον στο 30% του χρόνου.

    Η πλειονότητα των ανθρώπων, δίχως να το συνειδητοποιούν, περνούν το μισό περίπου χρόνο της ημέρας τους κάνοντας σκέψεις για πράγματα διαφορετικά από αυτά που κάνουν τη συγκεκριμένη στιγμή. Τα νοητικά αυτά "ταξίδια", σύμφωνα με τους Αμερικανούς ερευνητές, τους κάνουν πιο δυστυχισμένους.

    Στην έρευνα συμμετείχαν 2.250 άτομα από 83 χώρες, ενώ η έρευνα ολοκληρώθηκε χάριν σε μία εφαρμογή του iPhone μέσω της οποίας οι ερευνητές καλούσαν τους εθελοντές σε συχνά αλλά άτακτα χρονικά διαστήματα μέσα στη μέρα τους, ζητώντας τους να απαντήσουν πόσο ευτυχισμένοι αισθάνονταν την  στιγμή εκείνη και τι σκέφτονταν.

    (Πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ)

     


    jj7
    12.11.2010, 15:31

    Μάλλον για αυτό πιάνουμε τους εαυτούς μας να ξεφυσάμε με θλιμμένους αναστεναγμούς πολύ συχνά..οπότε κάντε έρωτα παιδιά και όχι πόλεμο!!


    Hastaroth
    12.11.2010, 21:37

    Πρόκειται ασφαλώς γιά σοβαρώτατη έρευνα,αφού δείχνει πως η περιπλάνηση τού νού ακόμα και σέ ευχάριστα πράγματα "προκαλεί ένα αίσθημα δυστυχίας".Επίσης από την έρευνα αυτή διαπιστώθηκε ότι πολλοί άνθρωποι ένιωθαν δυστυχισμένοι επειδή...ξεκουράζονταν.

    Κατά τά άλλα,η έρευνα έδειξε ότι ο άνθρωπος συγκεντρώνεται σ'αυτό που κάνει εκείνη την στιγμή μόνον όταν "αυτό" είναι το σέξ (και είναι το μόνο πράγμα κατά τό οποίο αισθάνεται ευτυχισμένος).

    Επίσης,η έρευνα διεξήχθη κατά επιστημονικώτατο τρόπο,τα δέ συλλεγόμενα δεδομένα ήσαν άκρως αξιόπιστα (ήτοι:και πού ήξεραν οι "ερευνητές" ότι οι απαντήσεις τών εθελοντών ήταν ειλικρινείς;).

    Τό ευτύχημα είναι ότι τέτοιες "έρευνες" τίς κάνουν διάφοροι σε ξένες χώρες που έχουν λεφτά γιά πέταμα......

     


    Spirous
    12.11.2010, 21:49

    Σούπερ έρευνα! Δουλεύετε περσσότερο για να κάνετε/καταναλώνετε περισσότερο σεξ! Όλες οι άλλες πτυχές της ανθρώπινης ύπαρξης περίπατο!


    jj7
    13.11.2010, 13:48
    Δεν ξέρω παιδιά για σας αλλά εγώ βρίσκω πολλή ενδιαφέρουσα την έρευνα γιατί πολλή απλά βρήκα ομοιότητες με δικές μου φάσεις που όπως είπα και παραπάνω αναρωτιέμαι where is my mind (σαν το τραγούδι των Pixies)..
    KIT_KAT
    13.11.2010, 21:06

    Κι εγώ "συμφωνώ" με την έρευνα... όχι πως λέει και κάτι καινούριο δηλαδή :)