ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.855 μέλη

    Σπουδές μουσικής σε πανεπιστήμια στο εξωτερικό

    obscureman
    21.11.2010, 19:00

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟYΣΩ ΓΝΩΜΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΓΓΛΟΦΩΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΜΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Η ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

    ΟΠΩΣ -MUSIC

    -MUSIC TECHNOLOGY

    -SOUND ENGEENERING

    -MUSIC SYNTHESIS

    -MUSIC AND FILM PRODUCTION

    -ETC

    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ(ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΕΞΩ)

    ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΦΑΣΗ(ΛΟΝΔΙΝΟΥ) ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΟΣΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΣΤΙΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ Τ ΗΧΟΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ, ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΘΕΛΩ ΜΟΥ,  ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΖΕΙΣ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ SE FASI  POST-ROCK, PROGRESSIVE ROCK, AMBIENT(ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ)

    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-11-2010 11:46 ]


    jacamar
    09.12.2010, 23:14

    επειδή το είχα ψάξει αρκετά για πανεπιστήμιο της ευρώπης που να παρέχει αναγνωρισμένο πτυχείο σε αυτά πριν 2-3 χρόνια δεν είχα βρει κάτι....

    Το τοπ πιστεύω οτι το γνωρίζεις και ειναι στην Αμερική και φυσικά κοστολογικά ειναι απαγορευμένο...

    ξεκίνα πρώτα απο το ΔΟΑΤΑΠ να δεις ποια πανεπηστημια αναγνωρίζονται.


    obscureman
    10.12.2010, 00:18

    φιλε σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. μηπως μπορεις να μου εξηγησεις καλυτερα το ΔΟΑΤΑΠ, απο οτι καταλαβα εχει σχεση για τ δικαιωματα που θα εχς απο το πανεπιστημιο του εξωτερικου για να ερθω ελλαδα.

    η αληθεια ειναι πως δεν με ενδιαφερει υποχρεωτικα να γυρισω καποια στιγμη.. εχεις να προτεινεις κατι?


    jacamar
    10.12.2010, 00:41

    το ΔΟΑΤΑΠ ειναι το πρωιν ΔΙΚΑΤΣΑ αν εχεις ακουστά

    που ουσιαστικά είναι ο οργανισμός που αναλαμβάνει να αξιολογεί τα πανεπηστίμια του εξωτερικού και να αναγνωρίζει τους κατόχους πτυχίων του εξωτερικού ώς ισότιμους με τα ελληνικά πανεπηστίμια....

    όπως καταλαβαίνεις αυτό έχει αξια μόνο αν θες να επιστρέψεις κάποια στιγμή στην ελλάδα και περισσότερο αν θες να εργαστείς στο δημόσιο.

    βέβαια με ένα πτυχίο του εξωτερικου και αρκετές δουλειές και αποδεδιγμένη την αξία σου στον ιδιωτικό τομέα δεν θα σου χρειαστεί καποια αναγνωριση του πτυχίου σου....

    στην ελλάδα όπως θα ξέρεις δεν υπάρχει παρά ένα τει ηχοληψίας...και αρκετά ιεκ τα οποια να αποφύγεις.

    τώρα για το εξωτερικο το κορυφέο για μένα ειναι το Berkley στην Αμερικη.

    μετα στην ευρώπη εχω ακούσει καλά λόγια για το http://londonschoolofsound.co.uk/ που είναι κατι σαν εργαστηριο ελευθερων σπουδών.

    Στην ιταλία υπάρχει στην μπολόνια και στην γένοβα αν θυμαμαι καλα πανεπηστημιο που βγαινεις ηχοληπτης και μουσικολογος

    στην γαλλια to conservatoire national superieur de musique et danse στην λυων...που όπως καταλαβαίνεις είναι ωδείο, γενικά σε ωδεία σπουδάζουν έξω τα γενικά περι μουσικής...

    ρίξε μια ματιά στην Μάλτα που έχει αγγλόφωνα πανεπιστημια αλλα δεν έχω εμπηρια να σου πω τι παιζει...

    και τέλος στην αγγλία για μουσική παραγωγή και φίλμ έχει στο εδιβούργο και στην οξφόρδη.

    Το ειχα ψαξει πολυ να βρω δημόσιο πανεπηστίμιο σε αυτες τις σπουδες και δεν βρήκα κάτι...

    γενικα εργαστηρια ελευθερων σπουδων υπάρχουν οπως η sae....

    και στον χώρο μου δεν βρήκα και κάποιον που να εχει σπουδάσει καπου στην ευρώπη σε δημοσιο πανεπηστημιο να μου δωσει τα φωτα του