ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Ερωτηση για διπλωμα κιθαρας!

    hanny
    25.11.2010, 21:33

    Γεια σας! Παιζω εδω και ενα χρονο ακουστικη κιθαρα ερασιτεχνικα, κατα βαση εχω μαθει να συνοδευω κομματια με ακορντα σε διαφορους ρυθμους και επισης εχω κανει παλαιοτερα λιγο αρμονιο οποτε δεν μου ειναι τελειως ξενη η μουσικη θεωρια. σκεφτομαι ομως να εμβαθυνω τις γνωσεις μου πιθανοτατα επιλεγοντας καποιο ωδειο και εχω τις εξης αποριες:

    - Για να μπορω να διδαξω αργοτερα κιθαρα σε ιδιαιτερα,ωδεια κλπ θα πρεπει υποχρεωτικα να εχω διπλωμα απο ωδειο? Αν ας πουμε κανω ιδιαιτερα με καποιον καθηγητη κιθαρας δεν θα εχω επαγγελματικη επαρκεια?

    - περιπου ποσα χρονια απαιτουνται για να παρει καποιος διπλωμα ακουστικης κιθαρας? Το γεγονος οτι εχω ηδη καποια εξοικειωση με το οργανο σημαινει οτι δεν θα ξεκινησω απο την αρχη ετσι δεν ειναι?

    Αν ξερει καποιος να μου πει θα με βοηθησει πολυ! ευχαριστω


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    27.11.2010, 22:43

    Καλησπέρα,

    Για να μπορέσεις να διδάξεις κλασσική κιθάρα, θα πρέπει να πάρεις Πτυχίο Κλασσικής Κιθάρας, από οποίαδήποτε μουσική σχολή - Ωδείο το οποίο είναι αναγνωρισμένο από το Υπουργέιο Πολιτισμού.
    Στην αρχή ορίζεσαι ως επιμελίτρια & μετά από 2 χρόνια ορίζεσαι δασκάλα. Με την πάροδο 10ετίας μπορείς να οριστείς καθηγήτρια. Οι "τίτλοι" αφορούν την πληρωμή σου από τα Ωδεία  - μουσικές σχολές.
    Εκτός από το Πτυχίο της κιθάρας υπάρχει & το Δίπλωμα Κλασσικής Κιθάρας, για το οποίο απαιτήται βαθμός Πτυχίου Αρμονίας (ενώ για το Πτυχίο αρκούν βασικές γνώσεις Αρμονίας).
    Με το Δίπλωμα για έναν χρόνο ορίζεσαι ως επιμελήτρια, & με το πέρας της 5ετίας είσαι πλέον καθηγήτρια!!!

    Για να πάρεις οποιοδήποτε αποφασίσεις δεν είναι ανάγκη να πας αμέσωςς σε Ωδείο.
    Μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιον καθηγητή με ιδιαίτερα να σε προετοιμάσεις για κατατακτήριες εξετάσεις στην τάξη του Β' Ανωτέρας. Είναι η μεγαλύτερη τάξη που μπορεί κάποιος να κάνει κατάταξη. Από εκέι & πέρα είναι Γ' Ανωτέρας, Πτυχίο, Δεξιοτεχνία, Δίπλωμα ή Γ' Ανωτέρας, Δ' Ανωτέρας, Δίπλωμα.

    Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στην διάθεσή σου.


    songless_bird
    14.12.2010, 00:17

    Γιατι ειχα την εντυπωση οτι και ο πτυχιουχος ειναι καθηγητης μετα το περας της 5ετιας; Στην 10ετια αν εχει και παραλληλη διδασκαλια θεωριας νομιζω ειναι καλλιτεχνικος διευθυντης αν εχεις περα απο το πτυχιο ή διπλωμα και πτυχιο φυγης ή ενορχηστρωσης. Η διαφορα πτυχιουχου και διπλωματουςχου νομιζω ειναι πριν το περας της 5ετιας το δικαιωμα να διδαξεις εως καποιες ταξεις. Πχ ο πτυχιουχος με λιγοτερη απο 5ετη πειρα δνε μπορει να διδαξει ταξη ανωτερας και πτυχιου φυσικα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : songless_bird στις 14-12-2010 00:19 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : songless_bird στις 14-12-2010 00:20 ]


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    15.12.2010, 19:58

    Παράθεση:

    Το μέλος songless_bird στις 14-12-2010 στις 00:17 έγραψε...

    Γιατι ειχα την εντυπωση οτι και ο πτυχιουχος ειναι καθηγητης μετα το περας της 5ετιας; Στην 10ετια αν εχει και παραλληλη διδασκαλια θεωριας νομιζω ειναι καλλιτεχνικος διευθυντης αν εχεις περα απο το πτυχιο ή διπλωμα και πτυχιο φυγης ή ενορχηστρωσης. Η διαφορα πτυχιουχου και διπλωματουςχου νομιζω ειναι πριν το περας της 5ετιας το δικαιωμα να διδαξεις εως καποιες ταξεις. Πχ ο πτυχιουχος με λιγοτερη απο 5ετη πειρα δνε μπορει να διδαξει ταξη ανωτερας και πτυχιου φυσικα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : songless_bird στις 14-12-2010 00:19 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : songless_bird στις 14-12-2010 00:20 ]



    Οι πτυχιούχοι πριν το πέρας της 5/ετίας μπορούν να διδάξουν ΜΟΝΟ τις τάξεις της προκαταρκτικής & της κατωτέρας! ! ! Στη συνέχεια εχουν το δικαίωμα να διδάξουν & μέση & μετά το πέρας της 10/ετίας έχουν το δικαίωμα διδασκαλίας για την ανωτέρα & τα πτυχία φυσικά! ! ! !
    Όσον αφορά τους καλλιτεχνικούς διευθυντές γίνεται κανείς με δίπλωμα οργάνου, Πτυχίο Σύνθεσής & φυσικά να έχουν παιχτεί έργα του σε συναυλίες! ! ! Και αν είναι μέσα στα κυκλώματα μπορεί να γίνει καλλιτεχνικός διευθυντής! ! ! ! ! !


    songless_bird
    19.12.2010, 04:00

    Παράθεση:

    Το μέλος AIDONOGLOUNEKTARIA στις 15-12-2010 στις 19:58 έγραψε...

    Οι πτυχιούχοι πριν το πέρας της 5/ετίας μπορούν να διδάξουν ΜΟΝΟ τις τάξεις της προκαταρκτικής & της κατωτέρας! ! !

    Συμφωνω. Επιμελητής: Πτυχιούχος χωρίς προϋπηρεσία. Μπορεί να διδάξει μαθητές Προκαταρκτικής και Κατωτέρας.

    Παράθεση:
    Στη συνέχεια εχουν το δικαίωμα να διδάξουν & μέση & μετά το πέρας της 10/ετίας έχουν το δικαίωμα διδασκαλίας για την ανωτέρα & τα πτυχία φυσικά! ! ! !
    Διαφωνω. Βαση των οδηγιων του υπουργειου Καθηγητής: Πτυχιούχος ή διπλωματούχος με πενταετή προϋπηρεσία. Μπορεί να διδάξει όλες τις τάξεις.


    Παράθεση:
    Όσον αφορά τους καλλιτεχνικούς διευθυντές γίνεται κανείς με δίπλωμα οργάνου, Πτυχίο Σύνθεσής & φυσικά να έχουν παιχτεί έργα του σε συναυλίες! ! ! Και αν είναι μέσα στα κυκλώματα μπορεί να γίνει καλλιτεχνικός διευθυντής! ! ! ! ! !
    Εδω η οδηγια του υπουργειου αναφερει:

    Προσόντα καλλιτεχνικού διευθυντή Ωδείου: Δίπλωμα σύνθεσης ή δίπλωμα φούγκας και οργάνου, καθώς και δεκαετής προϋπηρεσία.
    Προσόντα καλλιτεχνικού διευθυντή Μουσικής Σχολής: Δίπλωμα σύνθεσης ή δίπλωμα φούγκας ή δίπλωμα οργάνου, καθώς και δεκαετής προϋπηρεσία.


    Τωρα ποιος εχει λαθος πληροφοριες δεν ξερω. Εμενεα η καλλιτεχνικος διευθυντης του ωδειου μου τα εδωσε τα χαρτια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : songless_bird στις 19-12-2010 04:02 ]