ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Στυλ γραφής στα posts και στα σχόλια στο Περιοδικό!

    jorge
    21.02.2005, 11:12
    Μετά από συζητήσεις με κάποια μέλη, διαπίστωσα οτι αρκετοί από εμάς έχουμε σχηματίσει μια άποψη, για το τι μας αρέσει και - κυρίως - τι δεν μας αρέσει στον τρόπο γραφής των posts στο Forum και των σχολίων στις δημοσιεύσεις του Περιοδικού.

    Εδώ μπορούμε να κουβεντιάσουμε το τι ΔΕΝ μας αρέσει στον τρόπο γραφής σχολίων και posts, ώστε να γινόμαστε όλο και καλύτεροι. Μπορεί για κάποιους, ο τρόπος που κάποιοι γράφουμε τα μηνύματά μας, να είναι ενοχλητικός. Και τελικά να διαπιστώσουμε και εμείς ... οτι τελικά έχουν δίκιο!

    ¶ρα θα βελτιωθούμε και σαν κοινότητα, αλλά και ο καθένας προσωπικά.

    Να ξεκινήσω λέγοντας οτι ένα από τα πράγματα που δε μου αρέσει (και με κουράζει, γιατί σαν moderator πρέπει να το διορθώνω), είναι οι τίτλοι των topics να είναι ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish. Αυτά για αρχή...

    Περιμένω τη γνώμη σας
    Sofia
    21.02.2005, 11:56
    Έχεις δίκιο Jorge για τα greeklish. Κουράζουνε πολύ! Αλλά καποιες φορές, εμείς απο το εξωτερικό, όταν δεν γράφουμε απο τον δικό μας υπολογιστή, είναι πολύ δύσκολο να τα αποφύγουμε..Γι' αυτό συγχωρήστε μας..!!
    Εμένα επίσης με κουράζει όταν καποιο post ή σχόλιο είναι γραμμένο όλο με κεφαλαία γράμματα..
    Αυτά για την ώρα!
    jorge
    21.02.2005, 12:05
    Το ξέρω Σοφία, είναι γνωστό πρόβλημα τα ελληνικά στα PC του εξωτερικού. Ευτυχώς αρκετοί ξενιτεμένοι (όπως εσύ) έχουν φροντίσει και μας ξεκουράζουν
    Orfeus
    21.02.2005, 13:17
    Συμφωνώ κι' εγώ με τα παραπάνω.

    Για τους Έλληνες του εξωτερικού, το καταλαβαίνω.

    Όλοι οι υπόλοιποι όμως;
    Πώς γίνεται να προτιμούν τα greeklish από την γλώσσα μας;

    Συμφωνώ επίσης και για τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Καλύτερα να αποφεύγονται.

    Κάτι άλλο δεν έχω εντοπίσει...

    Καλημέρα......
    DeLaSane
    21.02.2005, 13:41
    Ki emena me kourazoun ta greekish alla den exw allh epilogh!


    pianopassion
    21.02.2005, 13:54
    to idio kai ego me ta geekish alla ti na kano den brika tropo akoma na epanaferw ta ellinika
    frufru
    21.02.2005, 15:08
    Ma kala ti logokrisia einai ayth re paidia!!!!????

    jorge
    21.02.2005, 15:32
    Δε λογοκρίνουμε frufru μου. Κουβέντα κάνουμε...
    santourman
    21.02.2005, 19:45
    Δεν ξέρω αν γίνεται, και πόσο σχετικό με το θέμα είναι αυτό που θα πω, αλλά στις πληροφορίες κάθε μέλους που στέλνει κάποιο μήνυμα στο φόρουμ, να προθέταμε και το πραγματικό του όνομα (στο αριστερό μέρος της σελίδας), όπου αυτό υπάρχει. Δηλαδή μαζί με την ηλικία του, τον τόπο διαμονής του κλπ, να φαινόταν κι αυτό. Πολλές φορές τυχαίνει κάποιος να απαντάει σε κάποιον άλλον αποκαλώντας τον "φίλε" ή κάτι ανάλογο ενώ είναι κοπέλα, ή και το αντίστροφο. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά για να γνωριζόμαστε και λίγο καλύτερα μεταξύ μας...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: santourman on 21-02-2005 19:46 ]
    polydoroslouca
    21.02.2005, 23:26
    Το πραγματικο μου ονομα και την ηλικια μου αποκλειεται να τα φανερωσω!!!
    Εγω προσεξα οτι καποιες φορες δεν σεβομαστε τις γνωμες των αλλων και αυτο με ενοχλει. Μπορουμε να διαφωνισουμε και να πουμε τις δικες μας γνωμες αλλα πρεπει να υπαρχει σεβασμος.
    Να αναφερω οτι δεν ειναι σε δικα μου σχολια που το προσεξα.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: polydoroslouca on 21-02-2005 23:29 ]
    jorge
    22.02.2005, 00:14
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 21-02-2005 στις 19:45 έγραψε:

    Δεν ξέρω αν γίνεται, και πόσο σχετικό με το θέμα είναι αυτό που θα πω, αλλά στις πληροφορίες κάθε μέλους που στέλνει κάποιο μήνυμα στο φόρουμ, να προθέταμε και το πραγματικό του όνομα (στο αριστερό μέρος της σελίδας), όπου αυτό υπάρχει.





    Καλή ιδέα. Θα το βάλω με την πρώτη ευκαιρία
    Orfeus
    22.02.2005, 00:22
    Κατά τη γνώμη μου, σωστό είναι να ερωτηθούν τα μέλη γι' αυτό και επειδή αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι εύκολο να ερωτηθούν 11.000 (περίπου) μέλη, ίσως είναι καλύτερο, να υπάρχει επιλογή στο προφίλ.


    santourman
    22.02.2005, 00:26
    Orfeus αυτό εννοούσα, όσα ονόματα έχουν δηλωθεί στο προφίλ, να φαίνονται και στα μηνύματα του φόρουμ. Αν γίνεται αυτό βέβαια...
    jorge
    22.02.2005, 00:30
    Εννοείται πως το πραγματικό όνομα θα φαίνεται μόνο αν το μέλος το έχει δηλώσει στο προφίλ του. Αφού έχει επιλέξει να φαίνεται εκεί, γιατί να μη θέλει να φαίνεται στο Forum;

    Αν εκεί έχει κενό, ασφαλώς και δε θα φαίνεται τίποτα. Εκτός κι αν το παίξω Χολμς


    Orfeus
    22.02.2005, 00:33



    jorge
    22.02.2005, 00:38
    Έλα στο θέμα μας πάλι... ξεφεύγουμεεεεεε

    Να δηλώσω πως δε μου αρέσουν οι πολλές μπύρες (όταν είναι σκέτες, χωρίς σχόλια) στα posts. To κάνω κι εγώ βέβαια, αλλά προσπαθώ να το κόψω το ρημάδι... (:bie.... όχι δε θα βάλω)
    Orfeus
    22.02.2005, 00:54
    Ok...

    Αν φαίνεται στο προφίλ λογικό είναι να μην υπάρχει αντίρρηση για να φαίνεται στα μηνύματα.

    Το δικό μου (για παράδειγμα), μπορεί να το δει ο καθένας στη music page, στο προφίλ ανάπτυξης του ΜΗ, ή ακόμα και στη μόνιμη στήλη και για μένα αυτό είναι αρκετό.
    Δεν χρειάζομαι, ούτε θέλω περισσότερα από αυτό.


    jorge
    22.02.2005, 00:57
    Ένας θέλει, άλλος δε θέλει. Εγώ τι να κάνω τώρα;
    Orfeus
    22.02.2005, 01:00
    Επιλογή στο προφίλ:

    Θέλεις να φαίνεται το όνομά σου;

    Ναι:
    Όχι:


    jorge
    22.02.2005, 01:06
    Βαριέμαι!

    Έλα πάμε πάλι στο θέμαααααααααα.............