ελληνική μουσική
    965 online   ·  210.869 μέλη

    Αξίζει να παντρεύεται κανείς...

    freddieKrueger
    22.12.2010, 01:00

    Αν βρει αυτόν με τον οποίο είναι σίγουρος πως θέλει να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του,ναι...

     

    Λοιπές μαλακίες τύπου παντρεύομαι για να κάνω οικογένεια είναι απαράδεκτες...επίσης εξώγαμα παιδιά απαράδεκτο...

     

    Κι εν πάσει περιπτώση...τι πανα πει σημερινά δεδομένα??Μη μου πεις ξανά για την οικονομικλη κρίση γιατί θα σε πάρει και θα σε σηκώσει...αν έχεις βρει το ταίρι σου,κόλλα εσύ στην...κρίση και μείνε στο ράφι...


    tallos
    22.12.2010, 12:15

    τι θεμα ειναι οτι και εμεις μεγαλωσαμε σε φτωχο περιβαλον αλλα τοτε ολοι φτωχοι ηταν.τωρα τα παιδια εχουν φοβερα εξοδα σε σχεση με εμας.


    freddieKrueger
    22.12.2010, 13:26

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 22-12-2010 στις 09:06 έγραψε...

    Και δεν μου λες βρε έξυπνε, πως θα ζήσει ένα ζευγάρι σε ένα γάμο με οικονομικές δυσκολίες; Μετά από κάποιο διάστημα ξεκινά η γκρίνια! Και μη μου πεις ότι τα πράγματα δεν χειροτερεύουν όταν έρχεται παιδί! Γιατί θα είσαι ψεύτης! Το 95% των ζευγαριών που παντρεύονται υπό τέτοιες συνθήκες, χωρίζουν μετά από ένα ή δυο χρόνια γάμου! Τα στατιστικά το λένε, όχι εγώ! Βασικός παράγοντας για να παντρευτεί ένα ζευγάρι ήταν και είναι εκτός των άλλων, και ο οικονομικός!Για αυτό βλέπουμε τους σημερινούς νέους να συζούν ή να μένουν με τη μαμάκα τους! Γιατί απλά δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα! Πόσο μάλλον να παντρευτούν!



    Παίξε Λόττο η στοίχημα...ίσως έτσι τα βγάλεις πέρα...

     

    Οικονομικές δυσκολίες υπάρχουν μόνο στο μυαλό μας...να μάει ο ποπός σου να ξεβολεύεται και όλα θα γίνουν...Δε χρειάζεται να τρως κάθε μέρα για να ζήσεις....


    Despinis
    22.12.2010, 17:05
    Αν για να ζήσει κανείς με έναν άνθρωπο το πρώτο ειναι το οικονομικο, τότε αυτό δεν είναι γάμος, αλλά σύμβαση συμβόλαιο....και γιατί παρακαλώ πρέπει σώνει και καλά κάποια ή κάποιος για να κάνει παιδί πρέπει να έχει παντρευτεί? Είμαστε πολύ πίσω μου φαίνεται σε αυτή τη χώρα...
    Kristalo
    22.12.2010, 17:40

    Ζέτα μου θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με τον Frieddie Krueger. Οταν αρραβωνιάστηκα δεν είχαμε με τον άντρα μου τίποτα στην ζωή μας...κλέβαμε το κασέρι από το ψυγείο της μάνας μας για να το πάμε στο δικό μας σπιτι και να τρωμε. Αρραβωνιάστηκα μετά από τρελό έρωτα μαζί του και έχτισα μια πολύ όμορφη οικογένεια και δεν μου χαρίστηκε τίποτα σ΄αυτή την ζωή! Παλέψαμε και ακόμη και τώρα παλεύουμε μέρα με την μέρα και λέμε Δόξα τω Θεό.

    Θα συμφωνήσω...να μάθει ο κώλος μας να ξεβολεύεται. Καλομάθαμε τόσα χρόνια με λίγη δουλειά να βγάζουμε πολλά λεφτά. Για να μαζευτούμε λίγο για να εκτιμήσουμε και την μπουκιά μας. Συμφωνώ ότι η φτώχια φέρνει γκρίνια αλλα δεν αποτελεί κριτήριο για χωρισμό..

    Προφανώς αν βρήκες το ταίρι σου δεν είσαι τρελαμένη από έρωτα ...να λιώνεις και να ζεις μόνο για κείνον, αλλιώς δεν θα σε ένοιαζε τίποτα. Μην κάνεις την κίνηση τότε! Ο έρωτας κορίτσι μου είναι κινητήριος δύναμη και εμψυχωτής..όσο υπάρχει και είναι βαθύς τότε υπάρχει πάντα δρόμος. Αν σβήσει αλλά όχι λόγω οικονομικών δυσκολιών (διαφωνώ κάθετα)τότε τα δεδομένα αλλάζουν.

    Τα παιδιά είναι χαρά και από την μπουκιά σου θα κόψεις αλλά θα τα ταίσεις. Υπάρχει προορισμός στην ζωή σου...γίνεσαι ολοκληρωμένος άνθρωπος. Οταν γεννήθηκαν οι  κόρες μου τις κοίταζα και δεν χόρταινα τα δαχτυλάκια τους , τα ματάκια τους και έλεγα ότι εγώ της έδωσα πνοή και έτρεμα από συγκίνηση που κατάφερα να φτιάξω μέσα μου ένα άλλο άνθρωπο. Δεν σκέφτηκα ποτέ αν μπορούσα να τα ζήσω ή αν έχω να τα ταίσω. Αν σκεφτόμουν όπως εσύ δεν θα ζούσα ποτε όλη αυτήν την μαγεία του να γίνεσαι γονιός.



    TheDarkSideOfTheMoon
    23.12.2010, 12:47

    Προσωπικά πιστεύω ότι γενικά δεν αξίζει να παντρεύεται κανείς.Ο γάμος είναι απλά μια κοινωνική σύμβαση "ευλογημένη" απ' τη θρησκευτική εξουσία,τίποτα παραπάνω από κατάλοιπο μιας απαρχαιωμένης παράδοσης.Αν δυο άνθρωποι αγαπιούνται,δε χρειάζεται να υπάρχει ένα χαρτί άπ' την πολιτεία που να επικυρώνει την αγάπη τους.Και το μεγαλύτερο λάθος που γίνεται είναι ότι άνθρωποι ανώριμοι,που δεν είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν τα προσωπικά τους θέλω,παίρνουν βιαστικά την απόφαση να παντρευτούν.Το πρόβλημα είναι ότι για τους περισσότερους ο γάμος συνδυάζεται με την οικονομική επένδυση στην τελέτη του γάμου κι όχι την ολοκληρωτική επένδυση στο γάμο και στην οικογένεια ως θεσμούς και ως ιδέες.Γι' αυτό κάθε τρεις και λίγο κάποιος γνωστός μας παίρνει διαζύγιο ή ένα παιδί στεναχωριέται και κατηγορεί τον εαυτο του για το χωρισμό των γονιών του.Φυσικά αυτό το παιδί είναι το θύμα της όλης υπόθεσης.


    ilias-nekt
    26.07.2011, 13:11

    Το πρόβλημα είναι ότι για τους περισσότερους ο γάμος συνδυάζεται με την οικονομική επένδυση στην τελέτη του γάμου κι όχι την ολοκληρωτική επένδυση στο γάμο και στην οικογένεια ως θεσμούς και ως ιδέες.

    Και η λυση ποια ειναι τοτε;
    Να τα ισοπεδωσουμε ολα,κανωντας ο,τι μας γουσταρει;...Σαφως οχι...
    Τα χαρτια,ουτως ή αλλως,τυπικα ειναι,αλλα για αλλους λογους,που φυσικα αυτη τη στιγμη,εισαι μικρος για να κατανοησεις....Σε καμια 10αρια χρονια,το ξανασυζηταμε....Wink
    Τι πρεπει λοιπον να γινει;...Δεν πρεπει να καταλαβει ο κοσμος ξανα,οτι η σχεση δυο ανθρωπων ολοκληρωνεται με το γαμο και την οικογενεια;...Μονος σου αλλωστε το ειπες...οτι οι περισσοτεροι κοιταζουν την 1η περιπτωση....Ε,λοιπον γιατι να μην στραφουμε στην 2η περιπτωση;....Καιρος ειναι,μιας και διανυουμε κριση...Wink

    Spirous
    26.07.2011, 14:26
    Ο γάμος είναι ένα κοινωνικό και θρησκευτικό κατασκεύασμα. Είναι έξω από τη "ζωώδη" φύση μας. Στην "ζωώδη" φύση μας είναι ο έρωτας(αφηρημάδα, ευφορία, ανασφάλειες...) και το σεξ(ένστικτο αναπαραγωγής). Σε ένα πιο πάνω επίπεδο, το "ανθρώπινο", έχουμε και την αγάπη. Επειδή η κοινωνία και η θρησκεία ντρέπονται να μιλήσουνε για τον έρωτα και το σεξ προβάλλουν ως αναγκαία προϋπόθεση για μόνιμη ένωση δύο ατόμων μόνο την αγάπη. Δυστυχώς όμως χωρίς έρωτα και σεξ η αγάπη είναι ένα φαγητό χωρίς αλάτι. Αν λοιπόν έχεις αυτά τα τρία(έρωτα, σεξ, αγάπη) αξίζει να ενωθείς μόνιμα με ένα άνθρωπο και να κάνετε και παιδιά. Τώρα αν αυτό θα γαρνιριστεί με διάφορες κοινωνικές ή θρησκευτικές τελετές μικρή σημασία έχει καθώς τη σταθερότητα μιας σχέσης δεν την καθορίζει ούτε ο περίγυρος ούτε το κράτος ούτε η θρησκεία. Μόνο αν υπάρχουν τα τρία πιο πάνω συστατικά θα κρατήσει και θα αξίζει. Αυτά.
    ixthis
    26.07.2011, 15:52

    ο γάμος δεν είναι η ουσία ουτε το οικονομικό επίσης .

    Ο γάμος σαν θεσμός και διαδικασία είναι  τυπική κατάσταση και κοινωνικό τερτίπι. Ομως δεν είναι η ουσία η ουσία βρίσκεται στον έρωτα. Ολα τ αλλα ειναι απλώς οδοντόκρεμες και δε σε νοιάζει καθόλου πια η διαδικασία ισα ισα που σου προσφέρει ποικίλα συναισθήματα απο γέλιο μέχρι αγανάκτηση (ειδικά οταν είσαι ο πρωταγωνιστής)χαχαχχαχα

    Και τέλος το παιδί δεν θέλει λεφτά για να είναι ευτυχισμένο

    θέλει αγάπη σεβασμό ειλικρίνεια αλήθεια και φαντασία και ζει στους εφτά ουρανούς πιστέψτε με σας παρακαλώ .

    Ειμασταν και οι δυο καλλιτέχνες (εγώ και ο συντροφός μου ) και τα λεφτά δεν υπήρχαν αφθονα η λύση λοιπον ήταν μια ΄΄τα αγνοήσαμε΄΄

    κατασκευάζαμε εμεις οτι θέλαμε φτιαχναμε απο ρούχα μεχρι κούκλες  οτι μπορείτε να φανταστείτε έτσι τα χρήματα ήταν μονο για τα στοιχειώδη.

    Κι όταν κάποτε φέρανε μια μπάρμπι στην κορη μου που ήτανε οκτω χρονών δηλ πριν 13 χρόνια αυτο που μου είπε και θα το ξεχάσω ποτέ ηταν ΄΄μαμα αυτη ειναι πολυ κρύα οι δικές μας ειναι πιο όμορφες ΄΄

    Δε θα ξεχάσω κατι  δραματικές εικόνες που ειχα απο φίλες να κλαίνε τα παιδιά τους και να χτυπιούνται για μια μπάρμπι και τον τζων τζων χαχαχαχα μας φαινότανε απιστευτο οταν το βλέπαμε.

    Μας ένοιαζε να είναι ο καθένας απο μας χαρούμενος και να συμβάλουμε οσο μπορούμε και οι τρείς για τους τρείς με οποιοδήποτε τρόπο. Αυτό ναι μας ενοιαζε πολύ.

    Αν η ζωή ειναι ενα τελάρο ζωγραφικής διάλεξε εσύ με τι χρώματα θα την ζωγραφίσεις .......

    συγγνώμη αν σας κούρασα αλλα με πήγατε πίσω στο χρόνο και σας ευχαριστώ γι αυτο, φιλια.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 29-07-2011 21:47 ]


    metalkristi
    28.07.2011, 12:21

    Παντα δεν πιστευα στον γαμο και μετα απο 10 χρονια γαμου αυτη η αποψη μου ενισχυθηκε και τωρα ακομα πιο πολυ πιστευω περισσοτερο στην αλλη αποψη που ειχα ανυπαντρη και να εκανα ενα παιδι.  Ουτως ή αλλως παλι μονη μεγαλωνω 2 κουκλακια που εχω. Το μονο που εχω φορτωθει ειναι τελικα και ενα εγωιστικο γεματο προβληματα ατομο. Αν ειχα ακολουθησει τον αλλον δρομο θα ειμασταν ολοι πιο ευτυχισμενοι γιατι θα ειμουν εγω ευτυχισμενη και ας ειχα λιγα χρηματα οπως τωρα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 29-07-2011 21:52 ]


    SakisKouroupos
    30.07.2011, 07:34

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 26-07-2011 στις 15:52 έγραψε...

    ο γάμος δεν είναι η ουσία ουτε το οικονομικό επίσης .

    Ο γάμος σαν θεσμός και διαδικασία είναι  τυπική κατάσταση και κοινωνικό τερτίπι. Ομως δεν είναι η ουσία η ουσία βρίσκεται στον έρωτα. Ολα τ αλλα ειναι απλώς οδοντόκρεμες και δε σε νοιάζει καθόλου πια η διαδικασία ισα ισα που σου προσφέρει ποικίλα συναισθήματα απο γέλιο μέχρι αγανάκτηση (ειδικά οταν είσαι ο πρωταγωνιστής)χαχαχχαχα

    Και τέλος το παιδί δεν θέλει λεφτά για να είναι ευτυχισμένο

    θέλει αγάπη σεβασμό ειλικρίνεια αλήθεια και φαντασία και ζει στους εφτά ουρανούς πιστέψτε με σας παρακαλώ .

    Ειμασταν και οι δυο καλλιτέχνες (εγώ και ο συντροφός μου ) και τα λεφτά δεν υπήρχαν αφθονα η λύση λοιπον ήταν μια ΄΄τα αγνοήσαμε΄΄

    κατασκευάζαμε εμεις οτι θέλαμε φτιαχναμε απο ρούχα μεχρι κούκλες  οτι μπορείτε να φανταστείτε έτσι τα χρήματα ήταν μονο για τα στοιχειώδη.

    Κι όταν κάποτε φέρανε μια μπάρμπι στην κορη μου που ήτανε οκτω χρονών δηλ πριν 13 χρόνια αυτο που μου είπε και θα το ξεχάσω ποτέ ηταν ΄΄μαμα αυτη ειναι πολυ κρύα οι δικές μας ειναι πιο όμορφες ΄΄

    Δε θα ξεχάσω κατι  δραματικές εικόνες που ειχα απο φίλες να κλαίνε τα παιδιά τους και να χτυπιούνται για μια μπάρμπι και τον τζων τζων χαχαχαχα μας φαινότανε απιστευτο οταν το βλέπαμε.

    Μας ένοιαζε να είναι ο καθένας απο μας χαρούμενος και να συμβάλουμε οσο μπορούμε και οι τρείς για τους τρείς με οποιοδήποτε τρόπο. Αυτό ναι μας ενοιαζε πολύ.

    Αν η ζωή ειναι ενα τελάρο ζωγραφικής διάλεξε εσύ με τι χρώματα θα την ζωγραφίσεις .......

    συγγνώμη αν σας κούρασα αλλα με πήγατε πίσω στο χρόνο και σας ευχαριστώ γι αυτο, φιλια.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 29-07-2011 21:47 ]



    Μπράβο! σωστή αντιμετώπιση .... και όλα θα πάνε καλύτερα !


    Hastaroth
    30.07.2011, 08:59

    Κάπου είχα διαβάσει το εξής ωραίο:

    "Ο γάμος είναι η κατάσταση εκείνη που δύο άνθρωποι παντρεύονται γιά να λύσουν τα προβλήματα που δέν θα είχαν άν δέν παντρευόντουσαν".

    Και ένας καθηγητής φαρμακολογίας που είχα στο πανεπιστήμιο μάς είχε πεί πως "ο γάμος είναι φάρμακο με μικρό θεραπευτικό εύρος.Γιατί η θεραπευτική του δόση είναι πολύ κοντά στην τοξική".


    ixthis
    30.07.2011, 15:14

    SmileHastaroth .......σε πάω