ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.879 μέλη

    Αγαπημένο απόσπασμα από τον Μικρό Πρίγκηπα

    tinkerbell
    23.02.2005, 00:12
    poio einai loipon to agapimeno sas apospasma apo ton mikro prigipa???? null


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 23-02-2005 01:33 ]
    Sofia
    23.02.2005, 00:25
    Εμένα πάντως το αγαπημένο μου κομμάτι είναι αυτό με την αλεπού

    ''-Adieu, dit-il...
    -Adieu, dit le renard. Voici mon secret. Il est tres simple: on ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.
    -L'essentiel est invisible pour les yeux, repeta le petit prince, a fin de se souvenir.
    -C'est le temps que tu as perdu pour ta rose qui fait ta rose si importante.
    -C'est le tempsque j'ai perdu pour ma rose...fit le petit prince, a fin de se souvenir.
    -Les hommes ont oublie cette verite, dit le renard. Mais tu ne dois pas l'oublier. Tu deviens responsable pour toujours de se que tu as apprivoise. Tu es responsable de ta rose...
    -Je suis responsable de ma rose...repeta le petit prince, afin de se souvenir.''




    Αντίο, είπε εκείνος
    Αντίο, είπε η αλεπού. Αυτό είναι το μυστικό μου. Είναι απλούστατο: δεν βλέπουμε καλύτερα παρά με την καρδιά. Το ουσιώδες είναι αόρατο για τα μάτια.
    -το ουσιώδες είναι αόρατο για τα μάτια. Επανέλαβε ο μικρός πρίγκιπας για να το θυμάται.
    -Είναι ο χρόνος που έχασες για το τριαντάφυλλό σου που κάνει το τριαντάφυλλό σου τόσο σημαντικό!
    -Είναι ο χρόνος που έχασα για το τριαντάφυλλό μου… είπε ο μικρός πρίγκιπας για να το θυμάται.
    -οι άνθρωποι ξέχασαν αυτή την αλήθεια, είπε η αλεπού, μα εσύ δεν πρέπει να την ξεχάσεις. Γίνεσαι για πάντα υπεύθυνος για όσα ημερώνεις. Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό σου…
    -είμαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό μου, επανέλαβε ο μικρός πρίγκιπας για να το θυμάται.




    Ev-Ger
    23.02.2005, 00:54
    Και η μουσική version του παραπάνω για τους λάτρεις των musical, απ' το Le Petit Prince του Riccardo Cocciante


    le renard:
    Si tu veux jouer avec moi
    il va falloir m'apprivoiser
    Et creer des liens pas a pas
    Pour commencer a s'attacher
    Sinon tu n'es encore pour moi
    Qu'un petit garcon comme les autres
    Pour toi qui ne me connais pas
    Je n'suis qu'un renard parmi d'autres

    Apprivoise-moi je t'en prie
    Si tu as besoin d'un ami
    Et jusqu'a la derniere seconde
    Tu resteras unique au monde

    Mais si tu sais m'apprivoiser
    Ma vie sera ensoleillee
    Je connaitrai ton bruit de pas
    Qui m'appellera hors du terrier
    Et la blondeur des champs de ble
    Me fera souvenir de toi
    Enfin j'aimerai le bruit du vent
    Qui viendra souffler dans ces champs

    Apprivoise-moi je t'en prie
    Si tu as besoin d'un ami
    Et jusqu'a la derniere seconde
    Tu resteras unique au monde

    On ne peut connaitre vraiment
    Que les choses que l'on apprivoise
    Mais si les hommes n'ont plus de temps
    De s'attarder quand ils se croisent
    Ils cherchent des choses toutes faites
    Mais il n'y a pas de marchands d'amis
    Qui vendent de l'amitie toute prete
    Alors les hommes n'ont plus d'amis

    Apprivoise-moi je t'en prie
    Si tu as besoin d'un ami
    Et jusqu'a la derniere seconde
    Tu resteras unique au monde

    Il nous faudra des rendez-vous
    Pour pouvoir s'habiller le coeur
    Et tous ces moments entre nous
    M'apprendront le prix du bonheur

    ΥΓ:Εξημέρωσέ με...

    Haroulinda
    23.02.2005, 09:07
    ΤΙ???

    Εχει musical με τον Μικρό Πρίγκιπα???

    Γραμμένο και Υπογραμμένο από μένα, την Χαρουλίντα... και για όσους δεν με ξέρετε? TOUGH! Εγώ με ξέρω!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Haroulinda on 23-02-2005 09:24 ]
    Haroulinda
    23.02.2005, 09:33
    Ολόκληρο το παραμύθι δεν το χορταίνω....

    «Για μένα δεν είσαι τίποτα περισσότερο από ένα μικρό αγόρι όμοιο με εκατό χιλιάδες άλλα μικρά αγόρια. Και δεν σε χρειάζομαι. Και εσύ, από τη δική σου πλευρά, δεν με έχεις καμία ανάγκη. Για σένα δεν είμαι τίποτα περισσότερο από μία αλεπού όπως εκατό χιλιάδες άλλες αλεπούδες. Αλλά αν με εξημερώσεις, τότε θα χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον. Για μένα θα είσαι μοναδικός σε όλο τον κόσμο. Για σένα θα είμαι μοναδική σε όλο τον κόσμο...»

    «Αρχίζω να καταλαβαίνω» είπε ο Μικρός Πρίγκιπας. «Υπάρχει ένα τριαντάφυλλο... Νομίζω ότι με έχει εξημερώσει...»

    Kotsiraki
    23.02.2005, 16:46
    Αν και μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω αγαπημένα κομμάτια από το παραμύθι, θα γράψω αυτό :

    "Για όλους τους ανθρώπους τα αστέρια δεν είναι ίδια. Για εκείνους που ταξιδεύουν τ' αστέρια είναι οδηγοί. Για κάποιους άλλους δεν είναι παρά μικρά φωτάκια. Για άλλους, που είναι σοφοί, είναι προβλήματα. Για τον επιχειρηματία μου ήταν χρυσάφι. Όμως όλα αυτά τ' αστέρια σωπαίνουν. Εσύ θα'χεις αστέρια που δεν έχει κανένας...

    -Τι θες να πεις;

    - Όταν θα κοιτάζεις τον ουρανό τη νύχτα, αφού εγώ θα μένω σε ένα απ' αυτά, αφού εγώ θα γελάω σ' ένα απ' αυτά, θα είναι λοιπόν για σένα σαν να γελάνε όλα τ΄αστέρια. Εσύ θα έχεις αστέρια που ξέρουν να γελάνε.

    Και γέλασε πάλι."
    Haroulinda
    23.02.2005, 17:05

    ...και όταν ανακουφιστεί ο πόνος σου – ο χρόνος μαλακώνει τον πόνο – θα είστε χαρούμενος που με γνώρισες. Θα είσαι για πάντα ο φίλος μου. Θα θες να γελάς με μένα. Και θα ανοίγεις μερικές φορές το παράθυρο σου, έτσι χωρίς λόγο, γιατί σ’αρέσει... Και οι φίλοι σου θα μείνουν έκπληκτοι όταν θα σε βλέπουν να κοιτάς τον ουρανό και να χαμογελάς! Τότε θα τους λες «ναι, τα αστέρια με κάνουν πάντα να γελώ!» Και θα σκέφτονται ότι είσαι τρελός. Θα είναι ένα πολύ μικρό παιχνίδι που θα έχω παίξει με σένα...

    Θα είναι σαν, στη θέση των αστεριών, να σου χαρίσω άπειρες μικρές καμπανούλες που ξέρουν πώς να γελούν...


    Ev-Ger
    24.02.2005, 00:34
    Haroulinda δυο για την ακρίβεια:

    Το ένα κινηματογραφικό αμερικάνικο των Lerner k Lowe (με ένα θεικό Bob Fosse να χορογραφεί απίστευτα το φίδι και έναν Gene Wilder αξιαγάπητη αλεπού) του 1974

    και το άλλο θεατρικό γαλλικό (Ιταλού δημιουργού όμως) στα μέσα της δεκαετίας του 90

    Τώρα αν υπάρχει και κάποιο άλλο και μου διαφέυγει τι να σου πω...θα το αναζητήσω:)
    jazzer79
    24.02.2005, 09:51
    KOΤΣΙΡΑΚΙ ΚΑΙ HAROULINDA ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ , ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ!!!ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΧΟΡΤΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ
    Haroulinda
    24.02.2005, 13:11
    «Δεν μοιάζετε διόλου στο τριαντάφυλλο μου. Γιατί μέχρι σήμερα δεν σημαίνετε τίποτα. Κανένας δεν σας έχει εξημερώσει και δεν έχετε εξημερώσει κανένα. Είστε όπως ήταν κάποτε η Αλεπού μου. Ήταν μόνο μια αλεπού ανάμεσα σε εκατό χιλιάδες άλλες αλεπούδες. Αλλά τώρα την έκανα φίλη μου και έτσι είναι μοναδική σε όλο τον κόσμο.»

    Και τα τριαντάφυλλα ντράπηκαν πάρα πολύ. Και συνέχισε,

    «Είστε όμορφα αλλά είστε κενά. Κανένας δεν θα μπορούσε να πεθάνει για σας. Είναι σίγουρο ότι ένας οποιοσδήποτε περαστικός θα πίστευε ότι το τριαντάφυλλο μου – το δικό μου τριαντάφυλλο – είναι ακριβώς όμοιο με εσάς. Μα το τριαντάφυλλο μου, μόνο του, είναι πολύ πιο σημαντικό από όλα σας μαζί. Γιατί είναι αυτό που εγώ πότισα. Γιατί είναι αυτό που εγώ προστάτεψα με τη γυάλινη σφαίρα. Γιατί είναι αυτό που προφύλαξα με το παραβάν. Γιατί είναι αυτό που το καθάρισα από τις κάμπιες (εκτός από δύο ή τρεις που αφήσαμε για να γίνουν πεταλούδες). Γιατί είναι αυτό που άκουγα να γκρινιάξει, να καυχιέται, ή μερικές φορές να σωπαίνει. Γιατί είναι το δικό μου τριαντάφυλλο.»

    Haroulinda
    01.03.2005, 13:39
    «δεν ωφελεί ποτέ να άκουει κανείς το τριαντάφυλλο. Πρέπει απλά να τα βλέπουμε και να αναπνέουμε το άρωμα τους. Το δικό μου μοσχοβολούσε σε όλο τον πλανήτη μου. Αλλά δεν ήξερα πως να χαρώ την ομορφιά του. Αυτή η ιστορία με τις τίγρεις με ενόχλησε τόσο πολύ, που γέμισε την καρδιά μου με τρυφερότητα και οίκτο»

    «Το γεγονός είναι ότι δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα! Όφειλα να έχω κρίνει τις πράξεις και όχι τις λέξεις του. Με θάμπωσε με το άρωμά του και τη λάμψη του. Δεν έπρεπε να φύγω μακριά του... Όφειλα να έχω καταλάβει όλη την αγάπη που βρισκόταν κρυμμένη πίσω από τα φτωχά μικρά νάζια του. Τα τριαντάφυλλα είναι τόσο αντιφατικά! Αλλά ήμουν πάρα πολύ νέος για να ξέρω πως να το αγαπήσω...»



    επισυναπτόμενα: Le Petit Prince.bmp 
    kostas14
    01.03.2005, 15:44
    Εγώ θα πρωτοτυπήσω και δεν θα επιλέξω ένα κομμάτι από το διάλογο με την αλεπού...
    -Καλημέρα,είπε ο μικρός πρίγκιπας.
    -Καλημέρα,απάντησε ο σταθμάρχης.
    -Τι δουλειά κάνεις εδώ; ρώτησε ο μικρός πρίγκιπας.
    -Ξεχωρίζω τους ταξιδιώτες,σύμφωνα με τα χιλιόμετρα,είπε ο σταθμάρχης. Στέλνω τα τραίνα που τους μεταφέρουν πότε προς τα δεξιά και πότε προς τα αριστερά.
    Ένα αστραπιαίο φως πέρασε αφήνοντας ένα βουητό σαν βροντή που τράνταξε την καμπίνα του σταθμάρχη.
    -Είναι πολύ βιαστικοί;ρώτησε ο μικρός πρίγκιπας.Τι γυρεύουν να βρουν;
    -Κι ο ίδιος ο άνθρωπος της μηχανής δεν γνωρίζει, απάντησε ο σταθμάρχης.
    Και βρόντηξε προς την αντίθετη μεριά μια δεύτερη αστραπή.
    -Μα επιστρέφουν κιόλας;ρώτησε ο μικρός πρίγκιπας.
    -Δεν είναι οι ίδιοι,απάντησε ο σταθμάρχης.Είναι αλλαγή.
    -Δεν ήταν ευχαριστημένοι εκεί όπου βρίσκονταν;
    -Δεν είναι ποτέ ευχαριστημένοι εκεί όπου βρίσκονται, απάντησε ο σταθμάρχης.
    Ακούστηκε το δεύτερο βουητό της βροντής και φάνηκε για τρίτη φορά η αστραπή.
    -Ακολουθούν την ίδια πορεία που ακολούθησαν οι πρώτοι ταξιδιώτες; ρώτησε ο μικρός πρίγκιπας.
    -Τίποτα δεν ακολουθούν, απάντησε ο σταθμάρχης.Κοιμούνται εκεί μέσα ή χασμουριούνται.Μονάχα τα παιδιά κολλάνε τη μυτούλα τους στο τζάμι.
    -Μονάχα τα παιδιά ξέρουν καλά τι γυρεύουν, είπε ο μικρός πρίγκιπας. Σπαταλάνε τον καιρό τους για μια κούκλα από κουρέλια που γίνεται για αυτά πολύ σπουδαία κι όταν τους την αρπάζουν κλαίνε...
    -Έχουν το χρόνο, είπε ο σταθμάρχης.

    Here I am...Rock you like a hyrricane...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kostas14 on 01-03-2005 15:46 ]
    Haroulinda
    01.03.2005, 16:05
    Είναι τυχερά...






    επισυναπτόμενα: Le Petit Prince1.gif 
    maspa
    12.11.2006, 15:41
    «Αν κάποιος αγαπάει ένα λουλούδι μοναδικό στα εκατομμύρια, δισεκατομμύρια αστέρια, αυτό φτάνει για να είναι ευτυχισμένος όταν τα κοιτάζει. Σκέφτεται: -Το λουλούδι μου είναι κάπου εκεί…..- Αν όμως το αρνί φάει το λουλούδι, γι αυτόν θα είναι σαν να σβήνουν ξαφνικά όλα τα αστέρια. Κι ούτε αυτό λοιπόν είναι σημαντικό;»
    evangelia_
    12.11.2006, 17:26
    Γενικά ολόκληρο το βιβλίο "Ο Μικρός Πρίγκηπας" είναι υπέροχο... Τα αγαπημένα μου αποσπάσματα είναι αυτά που γράψαν οι περισσότεροι: ο διάλογος με την αλεπού:
    "Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά, την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια", ένας απ'τους τελευταίους διαλόγους του μικρού πριγκηπα με τον συγγραφέα:
    "Κι όταν θα έχεις παρηγορηθεί(πάντα έρχεται η παρηγοριά), να χαίρεσαι που με γνώρισες. Θα είσαι πάντα ο φίλος μου. Θα έχεις όρεξη να γελάσεις μαζί μου. Και θα ανοίγεις καμιά φορά το παράθυρό σου, έτσι γαι κέφι... Και οι φίλοι σου θα απορούν να σε βλέπουν να γελάς κοιτάζοντας τον ουρανό. Τότε θα τους λες: <Ναι, τ'αστέρια με κάνουν πάντα να γελώ>. Και θα σε παίρνουν για τρελό. Θα είναι το αστείο που θα σου έχω σκαρώσει...", καθώς και αυτό:
    "Αυτό που βλέπω δεν είναι παρά μια φλούδα. Το πιο σημαντικό είναι αόρατο..."
    vero
    12.11.2006, 17:33
    εγω το χω στα ελληνικα και στα γαλικα μου αρεσε πολυ
    poison_girl
    12.11.2006, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Haroulinda στις 24-02-2005 στις 13:11 έγραψε...

    «Δεν μοιάζετε διόλου στο τριαντάφυλλο μου. Γιατί μέχρι σήμερα δεν σημαίνετε τίποτα. Κανένας δεν σας έχει εξημερώσει και δεν έχετε εξημερώσει κανένα. Είστε όπως ήταν κάποτε η Αλεπού μου. Ήταν μόνο μια αλεπού ανάμεσα σε εκατό χιλιάδες άλλες αλεπούδες. Αλλά τώρα την έκανα φίλη μου και έτσι είναι μοναδική σε όλο τον κόσμο.»

    Και τα τριαντάφυλλα ντράπηκαν πάρα πολύ. Και συνέχισε,

    «Είστε όμορφα αλλά είστε κενά. Κανένας δεν θα μπορούσε να πεθάνει για σας. Είναι σίγουρο ότι ένας οποιοσδήποτε περαστικός θα πίστευε ότι το τριαντάφυλλο μου – το δικό μου τριαντάφυλλο – είναι ακριβώς όμοιο με εσάς. Μα το τριαντάφυλλο μου, μόνο του, είναι πολύ πιο σημαντικό από όλα σας μαζί. Γιατί είναι αυτό που εγώ πότισα. Γιατί είναι αυτό που εγώ προστάτεψα με τη γυάλινη σφαίρα. Γιατί είναι αυτό που προφύλαξα με το παραβάν. Γιατί είναι αυτό που το καθάρισα από τις κάμπιες (εκτός από δύο ή τρεις που αφήσαμε για να γίνουν πεταλούδες). Γιατί είναι αυτό που άκουγα να γκρινιάξει, να καυχιέται, ή μερικές φορές να σωπαίνει. Γιατί είναι το δικό μου τριαντάφυλλο.»





    κ το δικο μου αγαπημενο ειναι αυτο!!!!!!τι υπεροχο που ειναι το βιβλιο!
    sunwing
    13.11.2006, 17:02
    Tην ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια

    Αντουάν Σαιντ Εξυπερύ
    Ο Μικρός Πρίγκηπας
    movflower
    13.11.2006, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Haroulinda στις 23-02-2005 στις 09:33 έγραψε...

    Ολόκληρο το παραμύθι δεν το χορταίνω....

    «Για μένα δεν είσαι τίποτα περισσότερο από ένα μικρό αγόρι όμοιο με εκατό χιλιάδες άλλα μικρά αγόρια. Και δεν σε χρειάζομαι. Και εσύ, από τη δική σου πλευρά, δεν με έχεις καμία ανάγκη. Για σένα δεν είμαι τίποτα περισσότερο από μία αλεπού όπως εκατό χιλιάδες άλλες αλεπούδες. Αλλά αν με εξημερώσεις, τότε θα χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον. Για μένα θα είσαι μοναδικός σε όλο τον κόσμο. Για σένα θα είμαι μοναδική σε όλο τον κόσμο...»

    «Αρχίζω να καταλαβαίνω» είπε ο Μικρός Πρίγκιπας. «Υπάρχει ένα τριαντάφυλλο... Νομίζω ότι με έχει εξημερώσει...»





    κι εμένα με μαγεύει αυτό το κομμάτι. αλλά η σημασία είναι να μάθουμε να βλέπουμε στα υπόλοιπα αγόρια(τριαντάφυλλα, αλεπούδες, πλανήτες) το δικό μας, για να αποκτάνε την αξία που έχουνε για άλλους και για μας.