ελληνική μουσική
    355 online   ·  210.877 μέλη

    Που θα βρω CD μουσικοθεραπείας;

    sickhorse
    10.01.2011, 18:57

    Επείδη θέλω να αγορασω μερικα CD μουσικοθεραπειας για διαφόρους λογους και για το λόγο ότι θέλω να ασχοληθώ στο μελλον με τον κλάδο αυτο θα το εκτιμούσα πολυ αν μου δίνατε τις απαραίτητες πληροφορίες για το που να αγοράσω τετοια και ποια ειναι η γνώμη σας σχετικα με αυτο...!!!!

    ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας...!!!! Smile


    -----------------
    We don't see things the way they are We see things the way WE are...!!! -Talmud-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-01-2011 20:19 ]


    johntms
    10.01.2011, 21:33
    Αγαπητέ/ή sickhorse ως απόφοιτος τμήματος μουσικών σπουδών (μέρος των σπουδών μου ήταν και η μουσικοθεραπεία) θα σε συμβούλευα να είσαι προσεκτικός σε αυτόν τον τομέα. Δεν μπορεί οποιοσδήποτε μουσικός να ασχοληθεί με τη μουσικοθεραπεία ως θεραπευτής. Θα πρέπει εκτός από τις μουσικές γνώσεις να γνωρίζει και θέματα ψυχολογίας, μουσικής ψυχολογίας και πως να διαχειρίζεται κλινικές περιπτώσεις όπως άτομα με διάφορες αναπηρίες. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει φορέας που να δημιουργεί μουσικοθεραπευτές. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι που ισχυρίζονται ότι εκπαιδεύουν σε αυτόν τον τομέα με πραγματικό σκοπό το χρηματικό κέδρος (π.χ. ωδεία).
    sickhorse
    12.01.2011, 20:22

    Ευχαριστω πολυ φιλε johntms...και θα λαβω υποψιν τα οσα μου ειπες...!!!!!

    Μηπως ομως ξερεις που μπορω να βρω ορισμενους ηχους ή ακομα και CD μουσικοθεραπειας ???