ελληνική μουσική
    518 online   ·  210.873 μέλη

    Από μπράβος της νύχτας ...στιχουργός του Χατζηγιάννη

    jorge
    31.01.2011, 18:58

    Ο Νίκος Γρίτσης έκλεινε συμβόλαια ξυλοδαρμού, ήταν μπράβος της νύχτας, έπινε ναρκωτικά και μπήκε στη φυλακή σαν τρομοκράτης. Ο 15μηνος εγκλεισμός του τον έκανε στιχουργό μεγάλων λαϊκών επιτυχιών (Κρίση του Νίκου Μακρόπουλου, Μετανιώνω του Νότη Σφακιανάκη, Μίλα του Γιώργου Μαζωνάκη). Σήμερα ο Νίκος Γρίτσης είναι στιχουργός του Μιχάλη Χατζηγιάννη, έχει δυο παιδιά και δηλώνει «δεν είμαι πια εκτελεστικό όργανο, είμαι ο ιθύνων νους».

    Δείτε το βίντεο εδώ





    επισυναπτόμενα: Image10.jpg 
    gikostas
    31.01.2011, 19:23

    Έτυχε να το δω εχθές το βράδυ στην εκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη.Την παρακολουθώ σχεδόν πάντα.Έπαθα πλάκα.Προσωπικά δεν ξέρω αν θα είχα το θράσος να βγώ και να πω όλα αυτά.Τον συγχαίρω για την αλλαγή στην ζωή του,αλλά το ότι έκανε κακό σε τόσο κόσμο,χωρίς να τους γνωρίζει και αμείβονταν γι'αυτό,με απωθεί.Ποτέ δεν είχα σε εκτίμιση τέτοιους ανθρώπους.


    PHILIPPOSSM
    31.01.2011, 19:28

    Την είδα και εγώ χθες την εκπομπή και πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα.
    Καλά ας υποθέσουμε ότι τα ναρκωτικά υπάρχουν παντού, αλλά να χτυπάς ανθρώπους για να βγάζεις λεφτά είναι κάπως........αλλά και τώρα που το σκέφτομαι και τώρα το ίδιο κάνει με άλλον τρόπο.......είναι ο ιθύνων νους, τώρα βάζει το Χ"γιαννη να χτυπάει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 31-01-2011 20:07 ]


    ohcaptainmycaptain
    31.01.2011, 21:05

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 31-01-2011 στις 18:58 έγραψε...

    Ο Νίκος Γρίτσης έκλεινε συμβόλαια ξυλοδαρμού, ήταν μπράβος της νύχτας, έπινε ναρκωτικά και μπήκε στη φυλακή σαν τρομοκράτης.

    Μα ολοι οι μεγαλοι καλλιτεχνες δεν εχουν καποια διαστροφη????......Αφου κι εγω οταν δεν εχω εμπνευση μου'ρχετε να αρχισω να δερνω κοσμο...




    -----------------
    Απλωνες στα συννεφα την τσοχα και με μιας εναν αιωνα κερδιζες πονταρωντας μια ωρα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ohcaptainmycaptain στις 31-01-2011 21:06 ]


    jorge
    31.01.2011, 21:29
    Και άντε να με πείσεις οτι οι στίχοι δεν είναι κάποιου ...θύματος
    antwnispatra
    31.01.2011, 21:39
    Μακάβριο αλλά καλό!!!
    ApostolisArmagos
    01.02.2011, 00:25
    Για τον τύπο δεν έχω γνώμη(δεν έχω καλή γνωμη μάλλον αλλά Όχι άλλο Χατζηγιάννη please)
    ApostolisArmagos
    01.02.2011, 00:28

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisArmagos στις 01-02-2011 στις 00:25 έγραψε...

    Για τον τύπο δεν έχω γνώμη(δεν έχω καλή γνωμη μάλλον αλλά Όχι άλλο Χατζηγιάννη please)

    εξάλλου δε μου χει κάνει και τίποτα ο άνθρωπος ούτε με έδειρε...αυτό που κάνει τωρα όμως (τώρα που το σκέφτομαι) είναι επικίνδυνο.Στίχοι στο Χατζηγιάννη;


    Kinezes_trexoun_gimnes
    01.02.2011, 01:14

    Λογικά αυτός εχει γράψει και το "χτύπα κι άλλο" του Πετρέλη...


    aviectus
    01.02.2011, 05:24

    και επειδη..οτι επαγγελμα κανει ο κυριος...δεν βγαζει το ψωμι του... ( σαν μπραβος ενταξει το εβγαζε,αλλα την ψυρου την εκανε ) σαν Στιχουργος..παλι..δεν εκανε κατι..ειπε και ο Κος.Θεωδορακης να κανει κατι να διαφημησει το παλικαρι,μηπως και μαζεψουν τιποτα..

    Αληθεια ο Χατζηγιαννης εβγαλε και αυτος CD σε εφημεριδα?

    εκτος απο την πλακα...πιστευω οτι εναν ανθρωπο σαν αυτον πανε να τον κανουν παραδειγμα,ενα κοινο εγληματια..σιγα τα αυγα,και που γραφει στιχους? δεν εκανε και κατι τρανο,ουτε Ιεραποστολη στον Αμαζονιο ουτε ,να δωσει τροφιμα στη Γαζα πηγε... τελικα ο εξαγνησμος σου στην κοινη γνωμη,εξαγοραζεται φθηνα..

    ενα δυο χαζο-μπαροκο-στιχακια και μια εκπομπη.. ( ισως και μια εμφανηση στην Τατιανα ) και εισαι τζετ


    CHE
    01.02.2011, 06:31

    Αυτό που μένει είναι να δούμε τους Ρουσόπουλο, Βουλγαράκη, Δούκα και Μπασιάκο να κάνουν boy band και να τραγουδάνε ''Μας έβαλε τροχοπέδη, αυτό το Βατοπαίδι'' ή τον Τσουκάτο, Μαντέλη και σία να τραγουδάνε ''Δεν είναι φήμες, δεν είναι φήμες, τα τσεπώσαμε από τη Siemens''.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    01.02.2011, 12:19

    Στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις μας είπε ο Τσαρούχης, οπότε ο άνθρωπος δήλωσε :

    1) "κρίση, με πιάνει κρίση και δεν μπορεί ένας ολόκληρος στρατός να με κρατήσει" (άρα δικαιολογημένα τα        έκτροπα)

    2) "εγώ δεν είμαι αντικείμενο για χρήση" (...από άλλους, οπότε γίνομαι ιθύνων νους)

    και προήχθη από Μακρόπουλο στον "έντεχνο" Χατζηγιάννη, απενοχοποιήθηκε, συγχωρήθηκε και προεβλήθη τηλεοπτικά

    Αν στο μέλλον με λίγο ακόμη τηλεοπτικό "σπρώξιμο"  πάει παραπάνω, μπορεί να προταθεί και για αγιοποίηση...

    (Ερώτηση και απορία : Την συνέντευξη την έδωσε ξενέρωτος?)


    SonarNSonic
    08.02.2011, 01:03
    Δεν τον ρωτάει κανείς, αν ξέρει να μας πει, τι θα πει η λέξη "ιθύνων" ; ... γιατί έχω κάποιες αμφιβολίες.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    delta66
    09.02.2011, 02:29

    Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν ευκολα, αλλα οταν συμβουν διαφορα στη ζωη τους μπορουν και να αλλαξουν.

    Γιαυτο μη αποκλειουμε τιποτα και μη καταδικαζουμε ανθρωπους για λαθη του παρελθοντος, για τα οποια μαλιστα πληρωσαν.

     

    Με το Γριτση εχω συνεργαστει μια φορα μονο, οταν διοργανωσε πριν χρονια μια εκδηλωση στην ιδιαιτερη πατριδα του (Τριπολη) σαν γιορτη για την ανοδο την ομαδας τους στην Α' Εθνικη, με συμμετοχη χιλιαδων ανθρωπων στη κεντρικη πλατεια της Τριπολεως με φαγητο και ζωντανη μουσικη (στη μουσικη ηταν η αναμιξη μου)

    Δεν γνωριζα το παρελθον του ακομα ως εκεινη τη στιγμη και τα συμπερασματα μου για τον ανθρωπο βγηκαν ανεπηρεαστα και ηταν τα παρακατω.

    Ομολογω οτι συμπεριφερθηκα ψυχρα ως επαγγελματιας, καθως ως γνωστον στα κυκλωματα αυτα (οπως και σε ολες τις μορφες επαγγελματων) ειναι: "πατα τον αλλον στο λαιμο την ωρα που σε εχει αναγκη" ή σε πιο ελαφρυα μορφη, αυτο που εκανα εγω (για να αποφυγω την συνηθη εκμεταλλευση): "πατα τον αλλον για να μην τον αφησεις να σε πατησει εκεινος".

    Ο Γριτσης παροτι πιεσμενος απο το αγχος να πετυχει η εκδηλωση (εμαθα αργοτερα οτι ανελαβε την εκδηλωση για να εξιλεωθει καπως στα ματια των συμπολιτων του για τον προτερο βιο του), εδειξε ευγενεια, συγκαταβαση και ψυχραιμια στην απαιτηση μου να πληρωθουμε κανονικα για την εξτρα εργασια που μας ζητηθηκε να κανουμε.

    Μια απαιτηση μου (και μιλαω για λογικη οικονομικη προταση) που οσο κι αν φαινεται λογικη και νομιμη, στη δικη μας τη δουλεια, πολλες φορες ακουγεται "παραλογη" και "αντιεπαγγελματικη". {#emotions_dlg.yes}

    Αυτος ηταν ισως ο μονος λογος που στην αρχη εδειξε εκπληκτος.

    Με λιγα λογια η συνεργασια ηταν αψογη και χωρις τα γνωστα παρατραγουδα της νυχτας.

    Και εμεις καναμε τη δουλεια καλυτερα και απο οσο θα αρκουσε και ο εργοδοτης μας (Γριτσης) ευχαριστηθηκε.

    Δυσκολα τα βλεπεις αυτα σε τετοιες δουλειες.

     

    Αυτα εχω να πω για τον ατομο.

    Αααα και εχει και φοβερο χιουμορ.

     

    ΥΓ Ο Γριτσης στιχους γραφει, παιζει με τις λεξεις. Η φραση «δεν είμαι πια εκτελεστικό όργανο, είμαι ο ιθύνων νους» μπορει ειναι μεταφορα και να σημαινει κατι πιο συγκεκριμενο και προσωπικο οπως "δεν ζω εκτελωντας εντολες αλλων, αποφασιζω μονος μου για τις επιλογες που εχω στη ζωη μου"

     


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 09-02-2011 02:45 ]


    NikosRoman
    09.02.2011, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-02-2011 στις 09:53 έγραψε...

    Νίκο το θέμα μας εδώ δεν είναι ο Χατζηγιάννης, αλλά η εκπομπή.

    Ειναι σαν να μου λες οτι το θεμα δεν ειναι το αυτοκινητο αλλα τα λαστιχα του.Εισαι ακυρος.Ολα ειναι αλληλενδετα το θες η οχι.Οσοι γραφουν πιο πανω συνδεουν με τον ενα η τον αλλο τροπο τον Γριτση με τον Χατζηγιαννη.Για την εκπομπη δεν εχω πολλα να πω.Ουτε για την θεματολογια που επελεξε.Σε οσους εχουν δουλεψει νυχτα γνωριζουν τις σχεσεις των καλλιτεχνων με τον υποκοσμο.Εσυ προφανως οχι και για αυτο σου κανει εκπληξη.Δεν φταιει ομως ο Γριτσης που (λογω των κυκλωματων)ανερχεται σαν στιχουργος.Αλλα οι ιδιοι οι καλλιτεχνες που δεν διαλεγουν νεου αξιολογους συνθετες/στιχουργους στο μαγαζακι τους.Δεν εχω σκοπο ουτε αρσενικη γκομενα να γινω αλλα ουτε και μπραβος για να γραψω στιχο στον Χατζηγιαννη.Και αν αυτο το κειμενο ειναι α βα βα για τα ματια του φορουμ,ασε αυτους να αποφασισουν και μην μου κοβεις την γνωμη.

    Η ΓΛΩΣΣΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΣΑΚΙΖΕΙ τελικα.


    jorge
    09.02.2011, 12:41
    Στο τελευταίο σου μήνυμα συσχετίζεις τον Χατζηγιάννη με το θέμα (τον υπόκοσμο και τον Γρίτση) και όλα καλά. Στο προηγούμενο έγραφες απλά για τη φωνή του Χατζηγιάννη, κάτι που αν κάνουν όλοι θα ξεφύγουμε.
    NikosRoman
    09.02.2011, 12:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-02-2011 στις 12:41 έγραψε...

    Στο τελευταίο σου μήνυμα συσχετίζεις τον Χατζηγιάννη με το θέμα (τον υπόκοσμο και τον Γρίτση) και όλα καλά. Στο προηγούμενο έγραφες απλά για τη φωνή του Χατζηγιάννη, κάτι που αν κάνουν όλοι θα ξεφύγουμε.

    οκ συμφωνος!!Ισως η αντιπαθεια μου προς τον εν λογω καλλιτεχνη οδηγησε το χερι μου.Θα προσπαθησω να κρατηθω την επομενη.thanx.