ελληνική μουσική
    866 online   ·  210.851 μέλη

    Μουσικές Σπουδές στην Ελλάδα

    Blindades
    08.02.2011, 00:46

    Καλήσπέρα σε όλους. Είμαι ο Γιάννης.

     

    Ενδιαφέρομαι σοβαρά για μουσικές σπουδές στην Ελλάδα. Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω Διοικηση Επιχειρήσεων αλλά σκέφτομαι να παρατήσω τη σχολή γιατί δεν με ενδιαφέρει και να σπουδάζω πάνω στη μουσική.

    Τι μου προτείνετε να κοιτάξω?να πάω σε ωδείο?κι αν ναι ποιο ωδείο αξίζει και πραγματικά βγάζει μουσικούς με πτυχίο?

     

    Υ.Γ. δεν είμαι αρχάριος έχω κάνει μαθήματα οργάνων και λίγης θεωρίας, συνθέτω και παίζω ήδη live. Aσχολούμαι με τη μουσική 11 χρόνια τώρα απλά θέλω το κάτι παραπάνω.

     

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Γιάννης.


    kapoios
    08.02.2011, 21:11
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΣΤΟ ΑΠΘ,ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ...
    santourman
    10.02.2011, 12:45
    Φίλε μου εξαρτάται τι είναι αυτό που θέλεις. Αν ενδιαφέρεσαι πιο πολύ για το πτυχίο, τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών είναι η καλύτερη λύση. Από αυτά θα επιλέξεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα. Άλλο είναι πιο θεωρητικό (της Αθήνας), άλλο είναι πιο πρακτικό (Ιόνιο, ΠΑΜΑΚ). Επίσης υπάρχει και το ΤΕΙ της Αρτας με έμφαση στην παραδοσιακή μουσική. Τουλάχιστον μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου τώρα για πανελλήνιες (λίγες μέρες νομίζω είναι ακόμα η διορία για αίτηση) και βλέπεις τι θα κάνεις. Θετικό είναι ότι οι σχολές αυτές δεν έχουν ψηλή βάση κι έτσι δε θα χρειαστεί απαιτητικό διάβασμα. Αν θες να επικεντρωθείς όμως σε σπουδές αποκλειστικά πάνω σε κάποιο όργανο και μόνο, τότε καλύτερα νομίζω να πας σε κάποιο ωδείο. Λεπτομέρειες για τις σχολές και τα ωδεία θα πρέπει να ψάξεις μόνος σου. Αν θες κάτι συγκεκριμένο για το ΤΕΙ της Αρτας, στείλε μου ΠΜ. Καλή αναζήτηση!