ελληνική μουσική
    463 online   ·  210.873 μέλη

    Διαδικτυακοί Διαγωνισμοί Μουσικής

    pluton
    22.02.2011, 12:49

    Με αφορμή το διαγωνισμό για την ανάδειξη του συγκροτήματος που θα "ανοίξει" τη συναυλία των Bon Jovi μπήκα στη διαδικασία να προωληματιστώ σχετικά με το πόσο οι τέτοιου είδους διαγωνισμοί είναι αξιόπιστοι.

    Λέγοντας αξιόπιστοι εννοώ ότι οι ψήφοι που παίρνει κάθε συγκρότημα-καλλιτέχνης πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα, αλλά στο κάψιμο μερικών ατόμων να φτιάχνουν ψεύτικους λογαριασμούς προκειμένου να βγουν πρώτοι. Έλεος δηλαδή...

    Ουσιαστηκά πρόκειται για έναν διαγωνισμό του ποιος θα φτιάξει τους περισσότερους λογαριασμούς και όχι έναν διαγωνισμό που σκοπό να έχει την ανακάλυψη και προώθηση νέων καλλιτεχνών που να μπορούν να συγκριθούν και να ανταγωνιστούν ξένα συγκροτήματα


    skordalis21
    22.02.2011, 13:00

    Kαλημερα φιλε μου,

    θα σου απαντησω αλλα εμμεσα. Γιατι σε site στοιχηματος δε μπορεις να κανεις fake profile? Η σε site ποκερ να κανεις παλι πολλα προφιλ στο ιδιο virtual τραπεζι? Κ η απαντηση ειναι γιατι η διαχειρηση του site εχει καποιες δικλειδες ασφαλειας γιατι παιζοντε λεφτα εκει. Καλο ειναι να μη ξεχναμε 2 κανονες επισης του jumpingfish. 1) οτι κομματια που εχουν δισκογραφηθει κ κυκλοφορησει αυτοματα αποκλειοντε αρα οι μισες μπαντες εχουν ηδη αποκλειστει κ δε το ξερουν. 2) Τη τελικη επιλογη θα τη κανει το managment των bon jovi οποτε θα διαλεξουν ενα γκρουπ με απηχηση κ καποιο σχετικο μουσικα με τον bon jovi κ φυσικα να ειναι καλοι παιχτες κ να χουν σκηνικη παρουσια.

    Με αυτα τα κριτηρια κατα την ταπεινη μου γνωμη θα επιλεγει ο νικητης. Κ επειδη συμμετεχω κ εγω με το συγκροτημα που παιζω εκει, θα θελα να πω την αποψη μου σα skordalis21. Θελω να ευχηθω καλη τυχη σε ολα τα γκρουπ που συμμετασχουν μηδενος εξαιρουμενου κ δε με ενδιαφερει αν βαζουν πετσινους ψηφους η οχι γιατι μονο 3 γκρουπ πανε με ψηφους, 2 απο το JF και αλλοι 5 απο επιτροπη. Οποτε πολυς καυγας για το τιποτα μιας κ το 30% μολις θα βγουν μεσω ψηφοφοριας. Ελπιζω να σε καλυψα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 22-02-2011 13:01 ]


    pluton
    22.02.2011, 13:08
    Για αυτό λοιπόν το λόγο δε θα έπρεπε να δουν τι απήχηση έχουν στο κοινό παρά να προσπαθούν να βγουν κάλπικα πρώτοι; Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό το κάνουν όσοι δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και στη μουσική που παίζουν
    skordalis21
    22.02.2011, 13:12

    Aυτο δε ξερω φιλε μου, ειναι θεμα δικο τους. Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι ενα συγκροτημα το κανει επιτυχιμενο η απηχηση του στο κοσμο κ η δειαρκεια. Οσο καλα κ αν παιζεις, οταν εχεις απηχηση κ δειαρκεια δεν εχεις αναγκη τιποτα αλλο. Ουτε διαγωνισμους ουτε τιποτα. Κ θες να ακουσεις κατι απ την εμπειρια μου? Οτι σπειρεις θεριζεις.  Welcome to Bonjovision ;p

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 22-02-2011 13:14 ]


    jorge
    22.02.2011, 13:59
    Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι διαγωνισμοί έτσι. Ο 2ος Διαγωνισμός Τραγουδιού του MusicHeaven, για παράδειγμα, είχε διάφορες δικλίδες ασφαλείας, που δεν άφηναν να γίνει αυτό που περιγράφεις στο πρώτο post.
    skordalis21
    22.02.2011, 14:22
    Μιλωντας ιντερνετικα κυριως αν ημουν διαχειριστης του Jumpingfish θα εκανα τα εξης. 1) θα εκανα ταυτιση της Ip διευθυνσης με καθε log in . 2) Θα εστελνα cookie με το οποιο θα εμποδιζα τον browser να δημιουργησει νεο λογαριασμο μεν αλλα κ απ την αλλη θα αναζητουσε κ θα μου εδινε την mac του εκαστοτε υπολογιστη κ θα εκανα φιλτρο μετα κ με τη mac adress. 3) Η ψηφοφορια θα ηταν ημι-μυστικη , δηλαδη ο καθε ενας που εχει το λογαρισμο του συγκροτηματος του, θα βλεπει τις ψηφους του και μονο και οχι των αλλων συγκροτηματων με σκοπο να μη γινει ψηφοφορια αλα δημοπρασια ebay οπου μολις φτανει στο τελος της, χτυπαμε προκειμενου να το αγορασουμε.
    ApostolisArmagos
    23.02.2011, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 22-02-2011 στις 14:22 έγραψε...

    Μιλωντας ιντερνετικα κυριως αν ημουν διαχειριστης του Jumpingfish θα εκανα τα εξης. 1) θα εκανα ταυτιση της Ip διευθυνσης με καθε log in . 2) Θα εστελνα cookie με το οποιο θα εμποδιζα τον browser να δημιουργησει νεο λογαριασμο μεν αλλα κ απ την αλλη θα αναζητουσε κ θα μου εδινε την mac του εκαστοτε υπολογιστη κ θα εκανα φιλτρο μετα κ με τη mac adress. 3) Η ψηφοφορια θα ηταν ημι-μυστικη , δηλαδη ο καθε ενας που εχει το λογαρισμο του συγκροτηματος του, θα βλεπει τις ψηφους του και μονο και οχι των αλλων συγκροτηματων με σκοπο να μη γινει ψηφοφορια αλα δημοπρασια ebay οπου μολις φτανει στο τελος της, χτυπαμε προκειμενου να το αγορασουμε.

    Αυτό είναι πανεπιστημονία!


    jorge
    23.02.2011, 01:25
    Τα cookies δεν διαβάζουν την MAC address...
    skordalis21
    23.02.2011, 01:33

    K πως προτεινεις να διαβαστει η mac? με spyware? δε νομιζω οτι το log κραταει κ τις mac. :)

    Διοτι αν δε φιλτραρεις και ανα mac τοτε με ενα απλο ανοιγοκλειμα router εχοντας μια συνδεςση με δυναμικη IP , παιρνει νεα κ μπορει ανετα να αποπροσανατολισει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 23-02-2011 01:35 ]


    jorge
    23.02.2011, 01:39
    Η MAC δεν υπάρχει ως πληροφορία στα μηνύματα που ανταλλάσει o browser του επισκέπτη με τον server, άρα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις γενικώς.
    skordalis21
    23.02.2011, 01:45
    Κ τοτε πως προτεινεις να γινει φιλτραρισμα? Διοτι ο εκαστοτε χρηστης μπορει να ξεγελασει το συστημα με ενα απλο ανοιγοκλειμα του router, για νεα IP κ ενα καθαρισμα στα cookies που θα τον εχουν μπλοκαρει ... ( μαλλον γι αυτο θα βιδωνω μια ζωη κουτια κ θα κουμπωνω μνημες :p )
    jorge
    23.02.2011, 01:47
    Θα σου πω πριν τον επόμενο Διαγωνισμό
    skordalis21
    23.02.2011, 01:49

    Εγω εχω να σου ριξω ιδεα, αλλα θα στο πω με πμ. Ολοκληρωμενη προταση :)

    Περα απ τη πλακα, η ουσια ειναι οτι με το να κλεβεις σε τετοιους διαγωνισμους, ειναι κατι που δεν το κανω γιατι προσβαλει αξιες οπως το ευ αγωνιζεσθαι και ειναι αντισυναδελφικο. Κ οσο κ αν ενας διαχειριστης θωρακισει το συστημα, συμφωνα με το νομο οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει , ολο κ καποια τρυπα θα βρεθει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 23-02-2011 01:54 ]