ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.916 μέλη

    Έλληνες της ξενιτιάς

    ZOI
    08.07.2003, 10:29
    λυπαμαι για σας..ειλικρινα....εμενα το μυαλο μου "παγωνει" στο κρυο.φανταστειτε λοιπον σε τι κατασταση ερχομαι το χειμωνα!!χειροτερα απο τωρα!η πατριδα περιμενει με 39 βαθμους παιδια!κουραγιο!
    Mariagoros
    08.07.2003, 12:24
    Manfromoz, πολύ καλό ψευδόνυμο!!! Πολύ καλό!

    Όταν έμενα Λονδίνο, είχε κάτι σειρές στην τηλεόραση "Home and Away" και "Neighbours" που κάποτε έπαιζαν η K. Minogue και ο J. Donovan (τους θυμάστε αυτούς???) και έδειχνε λίγο από Αυστραλία! Πρέπει να είναι πολύ ωραία εκεί κάτω!

    Έχει κρύο τώρα ε? Ναι αλλά όταν εμείς θα ψοφάμε εδώ, εσείς θα κάνετε μπάνια! Πρέπει να βρεις μια δουλειά μισό χρόνο εδώ, μισό εκεί...
    Μην νομίζεις! Ο καύσωνας δεν είναι ότι καλύτερο και ειδικά αν δουλεύεις... Εγώ μένω Πειραιά και δουλεύω εδώ αλλά τον έχουν σκάψει όλον και γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ!!!

    Καλό κουράγιο λοιπόν σε όλους μας!
    manfromoz
    09.07.2003, 05:05
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Mariagoros Πράγματι, τις σειρές Home & Away και Neighbours, τις δείχνουν εδώ στην TV. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι "γιατί" τις δείχνουν τις σειρές αυτές, μιας και δεν έχουν και πολλή ουσία!! Τέλος πάντων...

    Όσο για την Αυστραλία, καλή είναι αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό εξαρτάται και πού είσαι. Στα βόρεια για παράδειγμα είναι τροπικά ενώ στα νότια κάνει ποιό πολύ κρύο. Εγώ βρίσκομαι κάπου ενδιάμεσα και μπάζει απο παντού κάθε χρόνο τέτοιες μέρες!!!

    Επίσης, καθώς είμαστε "ανάποδοι" εδώ και έχουμε χειμώνα τώρα, πολύς κόσμος γιορτάζει αυτό που λένε "Christmas in July", δηλαδή, Χριστούγεννα τον Ιούλιο, μιας και κάνει κρύο τώρα. Βλέπετε, εδώ τα Χριστούγεννα τα γιορτάζουμε "με το φανελάκι" κάθε Δεκέμβρη!

    manfromoz =
    yiannikos
    20.07.2003, 22:42
    Γεια σας φιλοι μου και απο εμενα. Δε ξερω αν κανεις απο τους προγραφοντες απο Λονδινο και Αγγλια ειναι ακομα εδω, παντως πρεπει να ομολογησω πως ειμαι ευχαριστημενος με το καιρο τελευταια. Θα προτιμουσα βεβαια να βρισκομαι σε καποια παραλια στην Ελλαδα, αλλα κανω υπομονη για ενα ακομα μηνα.

    Ειμαι στο Λονδινο τα τελευταια 3 χρονια για σπουδες και θυμαμαι πως πραγματι ηταν δυσκολα. Μετα απο λιγο καιρο ομως εκτος απο τις σκεψεις σχετικα με το τι αφησα στην Ελλαδα, αρχισα να βλεπω πιο ψυχραιμα τα πραγματα και ν αρχιζω να εκτιμω αυτα που μου προσφερει η Αγγλια και φυσικα πρωτα απ ολα τις σπουδες πανω στο αντικειμενο που αγαπαω.

    Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δε γνωρισα ανθρωπους με τους οποιους ταιριαξα και ετσι ειναι πολυ συρρυκνωμενος ο φιλικος μου κυκλος, ενω ο κοινωνικος συνεχως μεγαλωνει. Κατι τετοιες στιγμες που χρειαζομαι μια ''αδελφη ψυχη'' ειναι που στενοχωριεμαι για τους παιδικους φιλους που αφησα πισω .

    Εν κατακλειδι, το Λονδινο μου αρεσει,βεβαια οχι οσο η Θεσσαλονικη , και ξερω πως αν ημουν καπου αλλου στην Αγγλια θα ηταν πιο δυσκολα.
    Συγνωμη αν σας κουρασα.

    Υ.Γ: Τι λετε για καμια συναντηση στο Λονδινο ή οπουδηποτε αλλου στην Αγγλια;
    Witchking
    21.07.2003, 03:49
    Quote:

    20-07-2003 στις 22:42, yiannikos wrote:
    Γεια σας φιλοι μου και απο εμενα. Δε ξερω αν κανεις απο τους προγραφοντες απο Λονδινο και Αγγλια ειναι ακομα εδω, παντως πρεπει να ομολογησω πως ειμαι ευχαριστημενος με το καιρο τελευταια. Θα προτιμουσα βεβαια να βρισκομαι σε καποια παραλια στην Ελλαδα, αλλα κανω υπομονη για ενα ακομα μηνα.

    Ειμαι στο Λονδινο τα τελευταια 3 χρονια για σπουδες και θυμαμαι πως πραγματι ηταν δυσκολα. Μετα απο λιγο καιρο ομως εκτος απο τις σκεψεις σχετικα με το τι αφησα στην Ελλαδα, αρχισα να βλεπω πιο ψυχραιμα τα πραγματα και ν αρχιζω να εκτιμω αυτα που μου προσφερει η Αγγλια και φυσικα πρωτα απ ολα τις σπουδες πανω στο αντικειμενο που αγαπαω.

    Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δε γνωρισα ανθρωπους με τους οποιους ταιριαξα και ετσι ειναι πολυ συρρυκνωμενος ο φιλικος μου κυκλος, ενω ο κοινωνικος συνεχως μεγαλωνει. Κατι τετοιες στιγμες που χρειαζομαι μια ''αδελφη ψυχη'' ειναι που στενοχωριεμαι για τους παιδικους φιλους που αφησα πισω .

    Εν κατακλειδι, το Λονδινο μου αρεσει,βεβαια οχι οσο η Θεσσαλονικη , και ξερω πως αν ημουν καπου αλλου στην Αγγλια θα ηταν πιο δυσκολα.
    Συγνωμη αν σας κουρασα.

    Υ.Γ: Τι λετε για καμια συναντηση στο Λονδινο ή οπουδηποτε αλλου στην Αγγλια;



    Egw akoma Agglia vriskomai kai mexri telh septemvrh edw 8a eimai logo ptyxiakhs (to gnwsto thesis). Den vlepw thn wra omws na fygw apo aythn thn xwra file yiannikos. Dysthxws h Eythxws gia thn patrida, eimai apo tous Ellhnes pou vlepw ton kalytero kseno iso me ton xeirotero Ellhna. eimai 2 xronia agglia kai pernaw kala mono otan vriskomai me Ellhnes. Ksereis ti gelio vfazoume sta bbq? Den exw metaniwsei fysika pou hr8a edw, giati etsi katalava thn aksia ths Elladas. Oso gia synanthsh 8a htan poly kalo na kaname kati tetoio alla pio nwris afou twra trexw kai den prolavainw.
    Mariagoros
    21.07.2003, 10:55
    Manfromoz, έχεις δίκιο!!! Όντως δεν έχουν νόημα αυτές οι σειρές... Αλλά αν είσαι 11 χρόνια Λονδίνο όπως εγώ, δε μπορείς να γλιτώσεις! Κάποια στιγμή θα τις πάρει το μάτι σου...

    Αυτό που λες για Χριστούγεννα με μαγιό και μπάνια, δεν το έχω ζήσει... Αλλά το έβλεπα καμιά φορά στη τηλεόραση. Πρέπει να είναι πολύ περίεργο, αν και γι' αυτούς που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί και έχουν συνηθίσει, πρέπει να είναι νορμάλ...

    Ελπίζω να περνάς καλά και να επιστρέψεις σύντομα, αν το θες χχχ
    manfromoz
    23.07.2003, 07:09
    Να σου πω την αλήθεια Μαρία τα καλοκαίρια εδώ μου φαίνονται και μένα λίγο περίεργα. Βλέπεις, όταν έχει μεγαλώσει κανείς στην Ελλάδα και έχει γνωρίσει τι εστί καλοκαίρι μεταξύ Ιουνίου-Αυγούστου, είναι κάπως δύσκολο να συνηθίσει το καλοκαίρι στο νότιο ημισφαιρίο (Δεκέμβριος-Φεβρουάριος).

    Όσο για επιστροφή στην Ελλάδα (αν κατάλαβα σωστά απ'το μήνυμά σου) όποτε μπορώ, έρχομαι στην Ελλάδα για διακοπές. Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που μου λείπουν φίλοι και οικογένεια, ωστόσο όμως έχω εγκατασταθεί εδώ και για να είμαι ειλικρινείς, προσωπικά δεν νοιώθω οτι στερούμαι τίποτα που δεν μπορώ να το έχω όταν το επιθυμώ......
    Mariagoros
    30.07.2003, 09:52
    Manfromoz, χαίρομαι πολύ που είσαι ευχαριστημένος εκεί και πραγματικά αν κάποιος είναι ολοκληρωμένος σε μια άλλη χώρα, σίγουρα θα του λείπει η πατρίδα του κάποιες φορές αλλά μπορεί να είναι και καλύτερα απ' ότι αν ήταν στην χώρα του.

    Βέβαια η ξενιτειά πονάει αρκετά. Το έχω ζήσει και ξέρω! Ο λόγος που γύρισα Ελλάδα ήταν γιατί δεν άντεχα άλλο στο Λονδίνο, 11 χρόνια μακριά από τους δικούς μου... Είμαι συναισθηματικό άτομο αλλά και πρακτικό! Το Λονδίνο δεν ήταν το καλύτερο μέρος για να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου. Έτσι ένιωθα εγώ. Ίσως τελικά να το είδα πιο πολύ συναισθηματικά απ'ότι πρακτικά.
    Ασχολούμαι και με τη μουσική και μου αρέσει το ελληνικό τραγούδι και ήθελα να κάνω κάτι στην Ελλάδα... Δεν μετανιώνω που γύρισα αλλά μου έχουν τύχει πολλά προβλήματα και είναι λίγο δύσκολα! Θα επιμείνω όμως, όσο μπορώ... Υπομονή και επιμονή δε λένε??? Ε! Αυτό θα κάνω...

    Ίσως αν ήμουν σε μια χώρα σαν την Αυστραλία να έμενα αλλά ήμουν στην Αγγλία. Εντάξει, δεν παραπονιέμαι! Δεν ήταν και τόσο χάλια. Απλά, ότι ήμουν μακριά απ'τους δικούς μου... Αυτό! Αν έχεις εγκατασταθεί εκεί για τα καλά, θα σου είναι πολύ δύσκολο να γυρίσεις εδώ και πάλι απ'την αρχή να συνηθίσεις!

    Καλό κουράγιο λοιπόν και καλή συνέχεια! Φιλιά πολλά χχχ
    manfromoz
    11.08.2003, 05:38
    Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία. Η ξενιτειά έχει τα καλά της, έχει και τα άσχημα. Όσοι δεν την έχουν ζήσει είναι δύσκολο να κατανοήσουν το τι σημαίνει να μένεις σε άλλη χώρα. Όταν αποφάσησα να έρθω και να εγκατασταθώ εδώ, ομολογώ πως ήταν δύσκολη απόφαση. Ήξερα οτι θα ήταν ή η καλύτερη απόφαση της ζωής μου ή η χειρότερη. Δεν υπήρχε ενδιάμεση εκδοχή. Ευτυχώς όλα έστρεψαν προς το καλύτερο αλλά για να λέμε και την αλήθεια, υπήρξαν όμως και στιγμές που η αβεβαιότητα ήταν πληκτική. Και το γεγονός οτι είμαι ευχαριστημένος δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και εδώ προβλήματα.....υπάρχουν και παρα-υπάρχουν!! Όπως παντού, έτσι και η Αυστραλία έχει τα προβλήματά της. Το θέμα είναι πώς τα αντιμετωπίζει κανείς και το τί κάνει για να βελτιώσει την κατάστασή του.

    Όπως είπες και συ, κάθε αρχή χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Τη δική μου αρχή την έκανα όταν ήρθα εδώ. Όταν έφυγα απ΄την Ελλάδα, για μένα οι καταστάσεις ήταν τέτοιες που δεν έβλεπα και πολλές ελπίδες για το μέλον. Γι'αυτό αποφάσησα να το ρισκάρω και να κάνω μια αρχή εδώ. Μου δώθηκε η ευκαιρία και αποφάσησα να την εκμεταλευτώ. Γνωρίζω όμως και άτομα που έκαναν την ίδια απόφαση αλλά μετά απο λιγα χρόνια επέστρεψαν στην Ελλάδα για διάφορους λόγους. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν άντεχαν την ξενιτειά.

    Ελπίζω η δική σου αρχή στην Ελλάδα να είναι γεμάτη επιτυχίες και τα όνειρά σου να πραγματοποιηθούν.

    Σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή επιτυχία

    manfromoz
    Mariagoros
    12.08.2003, 12:16
    Manfromoz, σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω! Σου εύχομαι λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου να σου πηγαίνουν όλα καλά και να έχεις τη δύναμη να αντιμετωπίσεις ό,τι είδους προβλήματα σου βρίσκονται στον δρόμο σου...

    Μήπως είμαστε οι μόνοι που κυκλοφορούν στο site? Τι έγινε ρε παιδιά ξαφνικά? Ερημιά... Νιώθω ότι περπατάω σε μια έρημη πόλη! Φεύγω κι εγώ σε 2 μέρες αλλά όχι και για πολύ! 11 μέρες συνολικά! Ας μην είμαι γκρινιάρα όμως Καλές είναι και οι 11 μέρες!!!

    Αλήθεια... Εσύ θα πας καθόλου διακοπές?? Αν ναι, καλά να περάσεις και να προσέχεις! Αν όχι ή αν έχεις πάει ήδη, καλό κουράγιο και καλή συνέχεια..........

    Φιλιά χχχχ
    vaninoui
    17.09.2005, 05:39
    San bgo ap autin tin filaki
    kaneis den 8a me perimenei
    oi dromoi 8a ne adianei
    ki politeia mou pio kseni

    ...ta kafeneia ola kleista
    ki filoi mou ksenitemenoi...



    Agglia (leeds)
    LithiHios
    17.09.2005, 06:02
    18 χρόνια Αμερική από 13 χρονών κοριτσάκι αλλά δεν μπορώ να πω, σύνηθησα γρήγορα. και ερχόμαι ελλάδα συχνά. Νωμίζω τώρα μου είναι πιο δύσκολο όταν επιστρέφω μέτα από τις καλοκαιρίνες διακοπές. Εχει και καλά έχει και κακά αυτή η χώρα. Την Ελλάδα την κρατάω πάντα στην καρδία μου και την αγαπώ αλλά μου φένετε λίγο δύσκολο να επαναπατρηστώ και ο μεγαλήτερος λόγος είναι αυτός της δουλειάς. Το κλίμα εδώ είναι άσχημο το χειμώνα πολύ κρύο και χιόνια και το καλοκαίρι βροχές, ζέστη και υγρασία μαζι. Τα κόκαλα μας τρίζουν. Αυτά απο ΝΥ. Όπου γης και πατρής.
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    17.09.2005, 17:52
    και εγω επισις ειμαι διογμενος απο την χωρα μου Μ.Α.