ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιο τραγουδι θα θελατε να ειχατε γραψει ?

    skordalis21
    21.03.2011, 22:11

    ΠΟλλοι απο εμας ακουγοντας τραγουδια αγαπημενα, ειπαμε απο μεσα μας. Επρεπε εγω να το ειχα γραψει αυτο το κομματι. Ας κανω λοιπον την αρχη κ ας αναφερω ενα

    Ειναι επισης κ το κομματι που σημαδεψε στα εφηβικα μου χρονια οταν βγηκε, τον πρωτο μου ερωτα. Aληθεια κ ποιος απο εμας δεν εχει ερωτευτει με ενα κομματι των scorpions ? Αχ κουλα ...  :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 21-03-2011 22:12 ]


    ApostolisArmagos
    22.03.2011, 01:33
    πχ.τον 'αποκληρο' του τσιτσανη,το 'πως έφυγες'του κραουνάκη κ αλλα......αλλα θα θελα να γραφω και δικά μου.
    AKILLA
    24.03.2011, 16:52
    θα ήθελα να έχω γράψει τα περισσότερα από τα κομμάτια που έχει γράψει ο Νίκος Γκάτσος.
    Mad4U
    24.03.2011, 18:17
    Θα ηθελα να ειχα γραψει το Baby του Bieber η Love the way you lie. Θα ελυνα το οικονομικο μου ζητημα και θα περισευαν και για τα παιδια μου ( αν κανω) Οσο για τα αλλα τα καλα τραγουδια κανενα γιατι σεβομαι αυτους που τα γραψανε!!
    sundaybellou
    24.03.2011, 19:18

    πολλα τραγουδια 9α η8ελα να ειχα γραψει{#emotions_dlg.clap}
    ενα  πολυ ωραιοοοοοοοο το :Stairway to heaven....(8α ηταν καλα να το ειχα γραψει..αλλα ισως να μην γινοταν ποτε γνωστο-{#emotions_dlg.thumbdown}και να μην ειχε την α3ια που εχει τωρα..για αυτο καλα καναν και το εγραψαν οι led-zeppelin...{#emotions_dlg.lol}


    skordalis21
    24.03.2011, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος sundaybellou στις 24-03-2011 στις 19:18 έγραψε...

    πολλα τραγουδια 9α η8ελα να ειχα γραψει{#emotions_dlg.clap}
    ενα  πολυ ωραιοοοοοοοο το :Stairway to heaven....(8α ηταν καλα να το ειχα γραψει..αλλα ισως να μην γινοταν ποτε γνωστο-{#emotions_dlg.thumbdown}και να μην ειχε την α3ια που εχει τωρα..για αυτο καλα καναν και το εγραψαν οι led-zeppelin...{#emotions_dlg.lol}



    Αμ δε που το εγραψαν οι zeppelin


    sundaybellou
    24.03.2011, 22:48
    πλακα μου κανεις..ουπς.. καλα η ενημερωση μου τα σπαει..:P καλα και πως εγινε γνωστο απο τους led-zeppelin?
    jethroomi
    25.03.2011, 01:37
    ">Δημήτρης Παναγόπουλος - Αύρα


    skordalis21
    25.03.2011, 04:19

    Παράθεση:

    Το μέλος sundaybellou στις 24-03-2011 στις 22:48 έγραψε...

    πλακα μου κανεις..ουπς.. καλα η ενημερωση μου τα σπαει..:P καλα και πως εγινε γνωστο απο τους led-zeppelin?

     

    OI zeppelin στη πρεμιερα τους, ηταν support στους spirit, aπο εκει το σουφρωσαν


    kwstasagas
    25.03.2011, 10:32

    Πολύ θα ήθελα να έχω γράψει το Baker Street του Gerry Rafferty, που πρόσφατα "έφυγε" από κοντά μας {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} !!! Όχι μόνο αυτήν την αξεπέραστη μουσική του και την αξεπέραστη ενορχήστρωσή του, αλλά και τους φοβερούς στίχους του !!!


    https://www.youtube.com/watch?v=QF5dtePX5JkLink

    >

     

    Επίσης, πολύ θα ήθελα να είναι δικό μου το βασικό θέμα της ταινίας Midnight Express που έγραψε ο - τρισμέγιστος - Giorgio Moroder !!! Ω ναι, ακόμη και τα συνθεσάιζερ μπορούν να βγάλουν λυγμούς και σπαραγμούς λες ..... κι έχουν ψυχούλα !!! Απόδειξη, η "ηλεκτρονική", και "χειροποίητη" συνάμα, δημιουργία του Moroder .....


    https://www.youtube.com/watch?v=S2517KS4HY8Link

    >

     

    Από Ελληνικά .... θα ήθελα πολύ να έχω γράψει και τη μουσική και τους στίχους στο ρεμπέτικο "Σε θυμάμαι από μικρούλα", που έγραψε ο παντελώς άγνωστος ρεμπέτης Φραγκίσκος Ζουριδάκης !!! Στο σχετικό τόπικ έχω γράψει ότι "κατ' εμέ είναι το καλύτερο ρεμπέτικο που γράφτηκε ποτέ" !!! 

     


    https://www.youtube.com/watch?v=JAw7hHvd3Cs Link

    >

     

     


    Mad4U
    26.03.2011, 13:33

    Παράθεση:

    OI zeppelin στη πρεμιερα τους, ηταν support στους spirit, aπο εκει το σουφρωσαν



    Ασε μας ρε ξερολα το σουφρωσαν. Ολοι οι παντογνωστες  και οι πανεπιστιμονες εδω μου μαζευτικαν. Ταιριαζουν 5 νοτες ε και? Αλλα μονο στο Intro. Εται πως το πας εσυ ολα κλεμμενα ειναι γτ εχουν ιδιες συγχωρδιες.


    skordalis21
    26.03.2011, 14:48

    Δεν ειναι γηπεδο εδω μεσα ρε μαστορα. Για ηρεμα . Aντε μπραβο ... Προσεχε λιγο πως μιλας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 26-03-2011 19:29 ]


    Mad4U
    26.03.2011, 20:12

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 26-03-2011 στις 14:48 έγραψε...

    Δεν ειναι γηπεδο εδω μεσα ρε μαστορα. Για ηρεμα . Aντε μπραβο ... Προσεχε λιγο πως μιλας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 26-03-2011 19:29 ]



    Οχι ειναι κατι που λεγεται ιντερνετ και ειναι ελευθερο. Κι οσο εσυ μπορεις γραφεις οτι σου κατεβει μπορω κ εγω να απανταω πανω σ αυτο που ειπες. Αλλα αντι να απαντησεις εσυ προτιμας να κανεις τον σοβαρο και να με επιπληξεις. Και δεν μιλαω φιλαρακι. γραφω.


    skordalis21
    26.03.2011, 20:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 26-03-2011 στις 20:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 26-03-2011 στις 14:48 έγραψε...

    Δεν ειναι γηπεδο εδω μεσα ρε μαστορα. Για ηρεμα . Aντε μπραβο ... Προσεχε λιγο πως μιλας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 26-03-2011 19:29 ]



    Οχι ειναι κατι που λεγεται ιντερνετ και ειναι ελευθερο. Κι οσο εσυ μπορεις γραφεις οτι σου κατεβει μπορω κ εγω να απανταω πανω σ αυτο που ειπες. Αλλα αντι να απαντησεις εσυ προτιμας να κανεις τον σοβαρο και να με επιπληξεις. Και δεν μιλαω φιλαρακι. γραφω.



     

    Eιναι ιντερνετ οπως τα λες. Αλλα εδω ειναι ενα φορουμ οπου απαγορευοντε οι προσωπικες επιθεσεις κ χαρακτηρισμοι. Εαν δε μπορεις να συμμορφωθεις τοτε να πας αλλου. Εαν παλι απ την αλλη  θελεις να παραμεινεις , να σε παρω στα σοβαρα κ να σου απαντησω , τοτε θα συμμορφωθεις . Απλα πραγματακια ...


    periigitis
    27.03.2011, 01:54

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 25-03-2011 στις 04:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sundaybellou στις 24-03-2011 στις 22:48 έγραψε...

    πλακα μου κανεις..ουπς.. καλα η ενημερωση μου τα σπαει..:P καλα και πως εγινε γνωστο απο τους led-zeppelin?

     

    OI zeppelin στη πρεμιερα τους, ηταν support στους spirit, aπο εκει το σουφρωσαν



    Ελάχιστη έως καμμία σχέση έχει το κομμάτι των Spirit που παραθέτεις με το Stairway to Heaven!

    Και φίλε skordalis διαμαρτύρεσαι για την προσωπική επίθεση που σου κάνει όπως λες ο mad4u αλλά εσύ δεν διστάζεις να επιτεθείς μ' αυτό τον άκομψο τρόπο στους zeppelin και μάλιστα τελείως άδικα κατα τη γνώμη μου!

     


    skordalis21
    27.03.2011, 13:15

    Περιηγητη πως περιμενεις να σε παρω στα σοβαρα οταν απ τη μια πλευρα καταδικαζεις τη δικη μου προσωπικη επιθεση οπως λες αλλα απ την αλλη ευφημεις τη προσωπικη επιθεση εναντιον μου? Πως περιμενεις μετα να παρω σοβαρα την αποψη σου ? Κ απ την αλλη ειναι δυνατον να ειναι προσωπικη επιθεση στους zeppelin οταν ηδη ειναι ευραιως γνωστο τι εγινε με το stairway? Κ δε το λεω μονο εγω... Αν ημουν εγω διαχειριστης, θα ειχε πεσει τσεκουρι κ σε σενα κ στο mad στα post σας. Αλλα απ τη στιγμη που δεν ειμαι εχουμε 2 επιλογες. Η θα ληξουμε εδω τι κουβεντα αυτη , κ θα μιλησουμε για τραγουδια που θα θελαμε να χαμε γραψει, η θα συνεχισουμε να τρολλαρουμε και θα κλειδωθει το θεμα. Η επιλογη πλεον δικη σας...


    periigitis
    27.03.2011, 15:24

    skordalis να διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω σε παρακαλώ. Επευφήμησα εγώ τον mad4u;

    Απλά λέω ότι ο καθένας πρέπει να συμπεριφέρεται όπως θέλει οι άλλοι να συμπεριφέρονται σ' αυτόν!

    Οι Zeppelin δεν είναι τυχαίοι, ούτε τυχάρπαστοι όπως πολλοί σημερινοί. Δεν λέω ότι είναι στο απυρόβλητο αλλά οφείλουμε τουλάχιστον τον σεβασμό που επιτάσσει μα νην βιαζόμαστε να τους κατηγορήσουμε. Αλλιώς θα τα ισοπεδώσουμε όλα σε βάρος αυτής της ίδιας της μουσικής!

    Εγώ δεν τα ξέρω αυτά τα "ευρέως γνωστά" που λες. Εγώ συγκρίνω το κομμάτι που παράθεσες με το Stairway to Heaven και βγάζω τα συμπεράσματά μου. Αν οι Zeppelin "σούφρωσαν" όπως πολύ άκομψα λες το κομμάτι, τότε σίγουρα δεν είναι απ' τους Spirit!

    Α και κάτι άλλο... Αυτές οι επικλήσεις σου στους διαχειριστές για διαγραφές και τέτοια είναι κατ' εμέ απαράδεκτες!! 


    aviectus
    27.03.2011, 15:34

    Onhe Dich..ειδικα η εισαγωγη απο Ορχηστρα ειναι πολυ ομορφη..

    Ich werde in die Tannen gehen,Dahin, wo ich sie zu letzt gesehen....


    skordalis21
    27.03.2011, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 27-03-2011 στις 15:24 έγραψε...

    skordalis να διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω σε παρακαλώ. Επευφήμησα εγώ τον mad4u;

    Απλά λέω ότι ο καθένας πρέπει να συμπεριφέρεται όπως θέλει οι άλλοι να συμπεριφέρονται σ' αυτόν!

    Οι Zeppelin δεν είναι τυχαίοι, ούτε τυχάρπαστοι όπως πολλοί σημερινοί. Δεν λέω ότι είναι στο απυρόβλητο αλλά οφείλουμε τουλάχιστον τον σεβασμό που επιτάσσει μα νην βιαζόμαστε να τους κατηγορήσουμε. Αλλιώς θα τα ισοπεδώσουμε όλα σε βάρος αυτής της ίδιας της μουσικής!

    Εγώ δεν τα ξέρω αυτά τα "ευρέως γνωστά" που λες. Εγώ συγκρίνω το κομμάτι που παράθεσες με το Stairway to Heaven και βγάζω τα συμπεράσματά μου. Αν οι Zeppelin "σούφρωσαν" όπως πολύ άκομψα λες το κομμάτι, τότε σίγουρα δεν είναι απ' τους Spirit!

    Α και κάτι άλλο... Αυτές οι επικλήσεις σου στους διαχειριστές για διαγραφές και τέτοια είναι κατ' εμέ απαράδεκτες!!



     

    Κ εγω που νομιζα οτι το θεμα ειναι τραγουδια που θα θελαμε να γραψουμε. Oλοι επηρρεαστηκαμε κ μπηκαμε στο πειρασμο να σουφρωσουμε καποιο κομματακι παρθενογεννεση στη μουσικη δεν υπαρχει. Κ ειτε λεγοντε zeppelin ειτε λεγοντε 3 and the koukos band. Το θεμα μας ομως για μια ακομη φορα ειναι οτι την ειπα στον φιλαρακο σου. Οταν εχεις καπου δικιο, φροντισε να το διεκδικεις σωστα. ΓΙατι το οποιο δικιο ειχε με την απαραδεκτη συμπεριφορα του το χασε. Κ ναι με τον να μου τη λες τον επευφημεις κ συνεχιζεις. Δε το κανεις αμεσα αλλα εμμεσα. ΓΙα μια ακομα φορα σου ζηταω να ληξεις το θεμα εδω


    skordalis21
    27.03.2011, 19:26

    Ας κανω λοιπον εγω μια νεα αρχη κ ας πω αλλο ενα κομματακι που θα θελα να ειχα γραψει