ελληνική μουσική
    385 online   ·  210.870 μέλη

    Για όνομα του Χριστού ή πώς μου την έσπασε πάλι το Δεύτερο Πρόγραμμα!

    tzilivak
    24.03.2011, 18:58

    Σήμερα Πέμπτη 24 του Μάρτη γύριζα από το σχολείο μετά την γιορτούλα και ακουγα μια κατα τα αλλα συμπαθητική ανδρική φωνή να βάζει και να προλογίζει ωραία τραγούδια...Και ,τσουπ,μετά από μια μπαλάντα για τους φυματικούς προλογίζεται ένα τραγούδι του Μάνου Λοϊζου και επισημαίνεται ότι είναι από το δίσκο...Χριστούγεννα στο λιμάνι!!!Μα για όνομα του Χριστού εκανε ο Λοϊζος τετοιονα δίσκο και δεν τον ξέρω????Το τραγούδι με τον Στελλάρα με τίτλο "Δε θα ξαναγαπήσω" ενα από τα σκόρπια του ΛΟϊζου που μπάινει στο δίσκο του Καζαντζίδη "Η στεναχώρια μου",το 70.Τα "Χριστούγεννα στο λιμάνι"δεν είναι όνομα κανενός δίσκου αλλά ο τίτλος μια συλλογής του συχωρεμένου περιοδικού "Μετρό",η νούμερο 3 από το 1995, που τυχαίνει να έχει αυτό το κομμάτι μέσα.Θα μου πείτε ψιλά γραμματα,εχω ξαναπαραπονεθεί για το κρατικό ραδιόφωνο αλλά ΟΧΙ!!!!Θα πληρώνω εγώ καποιον ασχετο για να μου βιαζει την μουσική μου ιστορία????Να σιωπά καλύτερα αμα δεν ξέρει ή να προετοιμάζει την εκπομπή του μισή ώρα στο σπίτι του όπως καθομαι εγώ και διαβάζω για τα παιδιά του κόσμου...

    Να του κάνει ...φροντιστήριο ο...Τσάμπρας!!!! που το κατέχει!!!!Αμα πια!!!!

     

    {#emotions_dlg.mad}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 24-03-2011 18:59 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 24-03-2011 18:59 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 24-03-2011 21:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-03-2011 15:19 ]


    jorge
    24.03.2011, 19:24
    Τραγικός ο παραγωγός...
    spiroos
    25.03.2011, 17:01

    Μήπως είπε (ή δεν άκουσες  όλο τον πρόλογο;) οτι το τραγούδι το πήραμε από αυτή τη συλλογή; Αν το εννοούσε έτσι τότε ήταν δίκαιος, δεν πρεπει να τον κατηγορούμε.. Γενικά πάντως το Β Πρόγραμμα έχει γίνει σουπερ. Αληθινό ραδιόφωνο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-03-2011 17:01 ]


    aviectus
    25.03.2011, 18:50

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 25-03-2011 στις 17:01 έγραψε...

    Μήπως είπε (ή δεν άκουσες  όλο τον πρόλογο;) οτι το τραγούδι το πήραμε από αυτή τη συλλογή; Αν το εννοούσε έτσι τότε ήταν δίκαιος, δεν πρεπει να τον κατηγορούμε.. Γενικά πάντως το Β Πρόγραμμα έχει γίνει σουπερ. Αληθινό ραδιόφωνο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-03-2011 17:01 ]



     

    αυτο,πάντως να Ξέρεις οτι τα ποσά που πληρώνεις στα αλλα κανάλια ( Ιδιωτικά ) ( και δεν το ξέρεις ) εινα παραπάνω απο οσα δινεις στην Ερτ. και στο κατω κατω,με την φορολογια του καθενος πληρωνετε ο αλλος δημισιος υπαλληλος,εγω δηλαδη γιατι να μην νευριασω με ενα τεμπελεχανα Δασκαλο που βαριετε να κανει μαθημα,η δεν κανει σωστο μαθημα και απο τις κρατησεις μου πληρωνετε?

    οχι μονο τους πληρώνεις αλλα απο πάνω απολύουν,κλείνουν,και υποβαθμίζουν ραδιοφωνικούς σταθμούς και τηλεοπτικά κανάλια... ακόμα και περιοδικά και εφημερίδες. γιαυτο πριν πουμε για την πιπιλα της Ερτ ας σκεφτούμε λιγο παραπανω

    το Δευτερο προγραμμα εχει γινει παρα πολυ καλο,και με καλες εκπομπες και πιστευω οτι ειναι πληρες,ενημερωμενο

    ( μετα απο τις ανακαταξεις που εγιναν με παραγωγους και προσωπικο )

    EDIT : η παραθεση σε εσενα σπυρο εγινε για να συμφωνησω με αυτο που ειπες ογια την ποιοτητα του προγραμματος, απλα ηθελα να γραψω κατι για το πρωτο σχολιο.


    -----------------
    AVIECTUS ON AIR rockarolla τεταρτη 02:00-03:00 και Κυριακη 02:00-03:00 ( Ξενη-ελληνικη Ροκ(ολα τα ειδη) και ασφαλως Εσεις με τις δικες σας επιλογες) (http://www.facebook.com/pages/Rockarolla/167903479888114?ref=ts)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aviectus στις 25-03-2011 18:52 ]


    tzilivak
    25.03.2011, 20:07

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 25-03-2011 στις 17:01 έγραψε...

    Μήπως είπε (ή δεν άκουσες  όλο τον πρόλογο;) οτι το τραγούδι το πήραμε από αυτή τη συλλογή; Αν το εννοούσε έτσι τότε ήταν δίκαιος, δεν πρεπει να τον κατηγορούμε.. Γενικά πάντως το Β Πρόγραμμα έχει γίνει σουπερ. Αληθινό ραδιόφωνο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-03-2011 17:01 ]



     

    Μπα καημένε!!!!!!πάντα ακούω προσεχτικά αφού είμαι και εγώ από το 89 ραδιοφωνικός παραγωγός......


    -----------------
    Εμμανουήλ Τζιλιβάκης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 25-03-2011 20:09 ]


    djmetronomos
    26.03.2011, 07:08

    Ή διάφορους ραδιοφωνικούς "παραγωγούς" - μάλλον, προαγωγούς με μπιμπίκια στη μούρη - δίχως συναίσθηση του τι κάνουν, Σάββατο βράδυ να παροτρύνουν τα νέα παιδιά που ακούν, να πιούν το ουίσκι που προτείνουν (ο χορηγός της εκπομπής), σχεδόν σα να τους λένε..."και τώρα αδειάστε 10 σφηνάκια, σανιδώστε το στην παραλιακή, κι όποιον πάρει ο χάρος..."

    Είναι αλήθεια ότι έχω καιρό να ακούσω ραδιόφωνο, δεν είμαι βέβαιος ότι επιτρέπεται ακόμα η διαφήμιση ποτών και τσιγάρων... Αλλά μου ήρθαν αυτές οι ηχητικές εικόνες στο νου και θέλησα να τις μοιραστώ... Για κρέμασμα ήταν αυτοί οι τύποι... Και οπωσδήποτε πολύ πιο επικίνδυνοι από αυτόν που δεν ανέφερε το σωστό τίτλο ενός δίσκου...


    spiroos
    26.03.2011, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος tzilivak στις 25-03-2011 στις 20:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 25-03-2011 στις 17:01 έγραψε...

    Μήπως είπε (ή δεν άκουσες  όλο τον πρόλογο;) οτι το τραγούδι το πήραμε από αυτή τη συλλογή; Αν το εννοούσε έτσι τότε ήταν δίκαιος, δεν πρεπει να τον κατηγορούμε.. Γενικά πάντως το Β Πρόγραμμα έχει γίνει σουπερ. Αληθινό ραδιόφωνο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-03-2011 17:01 ]



     

    Μπα καημένε!!!!!!πάντα ακούω προσεχτικά αφού είμαι και εγώ από το 89 ραδιοφωνικός παραγωγός......


    -----------------
    Εμμανουήλ Τζιλιβάκης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 25-03-2011 20:09 ]



     

    Τότε αφού είσαι από το '89 παραγωγός θα έπρεπε να αναγνωρίσεις την θεαματική αλλαγή του Δευτέρου Προγράμματος προς το καλύτερο και όχι να βάλεις τέτοιο -μάλλον κακεντρεχή- τίτλο στο ποστ.

    Ως προς την γκάφα του παραγωγού, ασυγχώρητη και αδικαιολογητη, συμφωνώ. Αλλά το ξαναλέω δεν δικαιολογείται να κρίνεται τόσο αυστηρά όλος ο σταθμος εξαιτίας της αμορφωσιάς ενός παραγωγού ή μιας κακής στιγμής. Εκεί είναι η ένστασή μου.


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-03-2011 12:35 ]


    tzilivak
    26.03.2011, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 26-03-2011 στις 12:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tzilivak στις 25-03-2011 στις 20:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 25-03-2011 στις 17:01 έγραψε...

    Μήπως είπε (ή δεν άκουσες  όλο τον πρόλογο;) οτι το τραγούδι το πήραμε από αυτή τη συλλογή; Αν το εννοούσε έτσι τότε ήταν δίκαιος, δεν πρεπει να τον κατηγορούμε.. Γενικά πάντως το Β Πρόγραμμα έχει γίνει σουπερ. Αληθινό ραδιόφωνο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-03-2011 17:01 ]



     

    Μπα καημένε!!!!!!πάντα ακούω προσεχτικά αφού είμαι και εγώ από το 89 ραδιοφωνικός παραγωγός......


    -----------------
    Εμμανουήλ Τζιλιβάκης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzilivak στις 25-03-2011 20:09 ]



     

    Τότε αφού είσαι από το '89 παραγωγός θα έπρεπε να αναγνωρίσεις την θεαματική αλλαγή του Δευτέρου Προγράμματος προς το καλύτερο και όχι να βάλεις τέτοιο -μάλλον κακεντρεχή- τίτλο στο ποστ.

    Ως προς την γκάφα του παραγωγού, ασυγχώρητη και αδικαιολογητη, συμφωνώ. Αλλά το ξαναλέω δεν δικαιολογείται να κρίνεται τόσο αυστηρά όλος ο σταθμος εξαιτίας της αμορφωσιάς ενός παραγωγού ή μιας κακής στιγμής. Εκεί είναι η ένστασή μου.


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-03-2011 12:35 ]



     

    Κακεντρεχή τίτλο?????Ναι βέβαια,τους κρατάω μούτρα από παραπρόπερσι που εβγαλαν το λαϊκο από το απογευματινό καθημερινό πρόγραμμα,Τσαμπρας,και εβαλαν στην θέση του τα κοινότυπα τραγουδάκια των play list!!!


    spiroos
    27.03.2011, 02:39

    Ελπίζω όταν έρθεις στο "τώρα " να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.


    djmetronomos
    27.03.2011, 06:38

    Παναγία μου !!!

    Ήμαρτον Κύριε...


    tzilivak
    27.03.2011, 11:17

    Καλά τα λέτε εσείς ,αλλά η μουσική παραγωγή στην Ελλάδα εχει αρχίσει εδω και 100 χρόνια και δεν νομίζω ότι ενα ραδιοφωνο,το οποιο ξαναλέω,πληρώνουμε εμείς,πρέπει να στεκεται στα τελευταία δεκαπέντε χρόνια και από όλη την αλλή μουσική ιστορία να διαλέγει τα...χιτ-ακια κι αυτά κακο-παρουσιασμένα όπως το τραγούδι του Λοϊζου για το οπόιο αρχισα το θεμα.Θέλουν ένα ραδιόφωνο "μοντερνο" με τα αβλαβή τραγουδάκια τους????Με γεια τους με χαρά τους...Όμως τα κομμάτια που αποτελούν την παραγματική μας μουσική ιστορία πρεπει,αφού ετσι κι αλλιώς τα σνομπάρουν,να τα "προσέχουν"...


    aviectus
    27.03.2011, 15:49

    επειδη παλι εθιξες το θεμα το πληρωνω..δες παλι σε παρακαλαω τι εγραψα.. στο κανω κοπυ παστε

    Αυτο,πάντως να Ξέρεις οτι τα ποσά που πληρώνεις στα αλλα κανάλια ( Ιδιωτικά ) ( και δεν το ξέρεις ) εινα παραπάνω απο οσα δινεις στην Ερτ. και στο κατω κατω,με την φορολογια του καθενος πληρωνετε ο αλλος δημισιος υπαλληλος,εγω δηλαδη γιατι να μην νευριασω με ενα τεμπελεχανα Δασκαλο που βαριετε να κανει μαθημα,η δεν κανει σωστο μαθημα και απο τις κρατησεις μου πληρωνετε?

    οχι μονο τους πληρώνεις αλλα απο πάνω απολύουν,κλείνουν,και υποβαθμίζουν ραδιοφωνικούς σταθμούς και τηλεοπτικά κανάλια... ακόμα και περιοδικά και εφημερίδες. γιαυτο πριν πουμε για την πιπιλα της Ερτ ας σκεφτούμε λιγο παραπανω

    το Δευτερο προγραμμα εχει γινει παρα πολυ καλο,και με καλες εκπομπες και πιστευω οτι ειναι πληρες,ενημερωμενο

    ( μετα απο τις ανακαταξεις που εγιναν με παραγωγους και προσωπικο )

     

    και ψαξε να δεις τι γινετε με τις επιχορηγησεις στα ιδιωτικα καναλια... ( και αυτα δικα σου λεφτα ειναι )

    ειπαμε αυτο με τα κρατικα ΜΜΕ ειναι πιπιλιτσα- καραμελιτσα. μου φαινεται οτι πολοι δεν βλεπουν οσο θα επρεπε....


    tzilivak
    27.03.2011, 16:30
    Αμα σου πω πως στο σπίτι μου δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ τηλεόραση θα με πιστεψεις????
    aviectus
    27.03.2011, 17:08

    ουτε εγω..αν και οι επιχορηγησεις πηγαν και σε εφημεριδες, τηλεοπτικα και ΜΗ καναλια..

    κυριως προεκλογικα επεσαν τα πιο πολλα λεφτα,αλλα και μετα,μεχρι πριν απο ενα χρονο περιπου.

    εμενα με νευριαζει πιο πολυ,το οτι ενω ειναι κερδοφορα ( ακομα και τα κρατικα ναι ) αλλα κυριως ιδιωτικα απολυουν παραγωγους.

    Γιαυτο ειναι σε τετοιο χαλι σχεδον ολοι οι σταθμοι της χωρας,τυφλα να εχουν οι playlist.


    tzilivak
    27.03.2011, 18:16

    Εδώ όμως φίλε μου μπαίνει ένα αλλο θέμα:το ξερεις ότι το ραδιόφωνο εμενα μαζί με την μουσική είναι το χομπι μου και ουδεποτε από το 89 μέχρι σήμερα έχω πάρει δεκαρα για αυτό...Κάνενας από τους 25 παραγωγούς που έχει ο σταθμός που δουλευω δεν πληρώνεται,από την αρχή ξεκαθαρισμένο,και είναι σε συγκεκριμένο κοινό πρώτος στα Χανιά μονο και μόνο γιατί βαζουμε το μεράκι μας...Από τότε που εγινε επαγγελμα χαλάσε η πιάτσα και ο κάθε εις μπορεί να μπερδευει τον Καράλη με τον Καραλή (είχα δεν έιχα το έφερα πάλι εκεί!!!!χα χα χα χα).Τώρα αν ο δήμος Αθηνών απολύει προσωπικό από το ράδιο του δήμου για να πάρει προσωπικό στους βρεφονηπιακούς σταθμούς πολύ καλά κάνει αφού εκεί υπάρχει ανάγκη...


    KORKOUR
    07.04.2011, 19:38

    Η αλήθεια είναι πως το νέο ΄πρόγραμμα του δευτέρου δεν έχει καμία σχέση με τη φιλοσοφία του παλιού. Άλλαξε τους παραγωγούς και είναι να απορεί κανείς με πια λογική διάλεξε τους καινούριους. Από εκεί που όλα τα ραδιόφωνά μας ήταν συντονισμένα εκεί τώρα ψάχνουμε για καινούριο σταθμό. και όχι μόνο εμείς.


    tzilivak
    07.04.2011, 20:30
    Πάντως η επαναφορά του Γι'ωργου Τσαμπρα στα απογεματα είναι ,για μένα,μεγαλο καλό βήμα!!!!
    Post αρνητικής αξιολόγησης